cover test
b1
خانه » ۱۰ پل زیبا و به یادماندنی!

۱۰ پل زیبا و به یادماندنی!

b3

به نظر می‌رسد که انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور در تلاش برای ساخت سازه‌های به یاد ماندنی بوده‌اند. این سازه‌ها در انواع ساختمان‌ها، قلعه‌ها، کاخ‌ها، پل‌ها، دیواره‌ها و مجسمه‌ها تعریف می‌شوند. پل‌ها با توجه به ساختار منحصر به فردشان از آن دست سازه‌هایی به شمار می‌روند که ساختشان همواره با چالشی جدی همراه بوده است. با این وجود استحکام این بناهای پر کاربرد ستودنی است. در ادامه مطلب با عجیب‌ترین همراه باشید، تا با ۱۰ پل به یاد ماندنی آشنا شوید.

10- پونته گوبو (Ponte Gobbo)، بوبیو، ایتالیا

پونته گوبو(ponte gobbo)، بوبیو، ایتالیا۳ پونته گوبو(ponte gobbo)، بوبیو، ایتالیا۲ پونته گوبو(ponte gobbo)، بوبیو، ایتالیا۱ پونته گوبو(ponte gobbo)، بوبیو، ایتالیا

پل زیبای پونته گوبو در منطقهی امیلیا-رومانیا قرار دارد. این پل نماد شهر کوچک بوبیو به شمار می‌رود. طبق افسانه‌ها این پل نتیجه مبارزه بین کولومبای قدیس و شیطان است. احتمالاً ساخت پل پونته گوبو از دوران حکومت رومی‌ها سرچشمه گرفته است. چیزی که با اطمینان می‌شود گفت این است که این پل از قرن ۱۲ در این ناحیه قرار دارد. اگرچه این پل کوچک است اما جاذبه‌های زیادی در خود دارد. به‌علاوه بازدیدکنندگان می‌توانند در میان معماری‌های تاریخی به گشت و گذار بپردازند و از رویدادهای متنوع فرهنگی لذت ببرند و همچنین در چشمه‌های آب گرم استراحت کنند.

9- پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان

پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان۴ پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان۱ پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان۳ پل معلق کلیفتون، بریستول، انگلستان۲

پل معلق کلیفتون که در سال ۱۸۸۴ افتتاح شد یکی از شناخته شده‌ترین نمادهای شهربریستول است و در بخش غربی بریتانیا قرار دارد. این پل در عرض تنگه آون جرج کشیده شده است و دارای نماهای زیبایی از شهر و رودخانه آون است که برای عبور ماشین‌ها، دوچرخه و عابران پیاده استفاده می‌شود. پروژه پل کلیفتون حاصل زندگی حرفه‌ای مهندس افسانه‌ای، آیزامبارد کینگدام برونل بود که متاسفانه برای دیدن نتیجه طراحی‌اش زنده نماند. امروزه این پل به یاد ماندنی جاذبه محبوبی در شهر همیشه پر جنب و جوش بریستول به شمار می‌رود، که همچنین میزبان سالانه فستیوال بالون می‌باشد. به‌همین دلیل در برخی از عکس‌هایی که از این پل به ثبت می‌رسد بالون‌های بسیاری مشاهده می‌شود.

8- پل پامبان (Pamban)، هند

پل پامبان(pamban)، هند۱ پل پامبان(pamban)، هند۲ پل پامبان(pamban)، هند

پل پامبان با ۲ کیلومتر طول، اولین پل دریایی و همچنین دومین پل طولانی در نوع خود است که سال ۱۹۱۴ در کشور هند افتتاح شده است. این پل شاه‌راهی بین Rameswaram (خرده شهری در جزیره پامبان) و شبه جزیزه هند است. همچنین یک راه‌آهن در طول این پل ساخته شده است که برای مسافران مسیر دیدنی را در طول خلیج منار فراهم می‌کند. با توجه به محیط‌های چالش برانگیز و خورنده، این پل شگفتی معماری هند به شمار می‌رود. ۲۴ فوریه امسال این پل صدساله شد. گردشگران برای تجربه یک سواری دیدنی و بازدید از جزیره پامبان و شهر Rameswaram که محبوب‌ترین مقصد توریستی این منطقه است، از این پل عبور می‌کنند.

7- پل هفت مایلی، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

پل هفت مایلی، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا۲ پل هفت مایلی، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا۱ پل هفت مایلی، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا۳ پل هفت مایلی، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

یکی ازطولانی‌ترین پل‌های جهان (۶٫۸ کیلومتر) که در بالای مجمع‌الجزایر زیبای مرجانی Florida Keys گسترش یافته است. آوریل هر سال، روزهای شنبه به مدت ۲٫۵ ساعت برای برگزاری مسابقات دو جاده بسته می‌شود. این مسابقات از سال ۱۹۸۲ به منظور بزرگداشت بازسازی پروژه با حضور ۱۵۰۰ دونده برگزار می‌شود. این سازه موفق به کسب جوایز بسیاری از جمله جایزه استثنایی نوآوری در صرفه جویی هزینه‌ها شده‌است. این پل از نمای بالا ساختاری خارق‌العاده دارد.

6- پل هزاره، لندن، انگلستان

پل هزاره، لندن، انگلستان۲ پل هزاره، لندن، انگلستان۱ پل هزاره، لندن، انگلستان۳

پل هزاره از رودخانه تیمز عبور و ساحل روخانه را به شهر لندن متصل می‌کند. از روی این پل تئاترگلوب (Globe)، موزه تیت مدرن و و کلیسای جامع سنت پائول قابل رویت هستند. دلیل نامگذاری این پل افتتاح آن در سال ۲۰۰۰ است. همچنین این پل اولین پل عابر پیاده ساخته شده بر روی رودخانه‌های تیمز در صد سال اخیر است. عبور از این پل بازدید از مرکز لندن و دسترسی به ساحل را در کم‌ترین زمان ممکن فراهم می‌کند. همچنین پل هزاره که به طرز ویژه‌ای در شب با روشن شدن چراغ‌های رنگی نورانی می‌شود، زیبا به نظر می‌رسد و عکاسان زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

5- پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا۲ پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا۳ پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا۱ پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا پل بروکلین، نیویورک، ایالات متحده آمریکا۴

چندین نوع پل وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها پل‌های کابلی و معلق هستند. دراین میان پل بروکلین ترکیبی از هر دو نوع است. ساخت این پل در ساخت ۱۸۸۳ تکمیل شده است که همین موضوع آن‌را تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایالات متحده آمریکا می‌کند. این بروکلین با عبور از East River (رودخانه شرقی)، مناطق منهتن و بروکلین را به هم متصل می‌کند و یکی از نمادین‌ترین جاذبه‌های بیگ اپل (نیویورک) به شمار می‌رود. مورد غیر عادی این پل این است که دو راه جداگانه برای وسایل نقلیه و عابران پیاده تعبیه شده است. پل بروکلین به وسیله هنرمندان تأیید و در اغلب فیلم‌های هالیوودی ظاهر می‌شود، تا حدی که وودی آلن آن را نماد واقعی سینمای‌ هالیوود می‌داند. با عبور از پل زوایا و نمای پانورامای شهری زیبایی قابل رویت است، به همین دلیل عکاسان علاقه بسیاری به آن دارند.

4- پل چارلز، پراگ، جمهوری چک

پل چارلز، پراگ، جمهوری چک۴ پل چارلز، پراگ، جمهوری چک پل چارلز، پراگ، جمهوری چک۱ پل چارلز، پراگ، جمهوری چک۲ پل چارلز، پراگ، جمهوری چک۳

پل چارلز یکی از مشهورترین پل‌های تاریخی جهان و اروپا است. این پل در عرض رودخانه ولدآوا که از مرکز شهر پراگ می‌گذرد قرار دارد. پل مورد بحث در قرن چهاردهم توسط شاه چارلز چهارم سفارش، و در قرن پانزدهم ساخت آن تکمیل شد. این پل که ۶۲۱ متر طول دارد، یکی از زیباترین بناهای گوتیک دنیا به شمار می‌رود. موردی که بیشتر از همه باعث شهرت این پل شده است، وجود ۳۰ مجسمه سبک باروک در نرده‌های پل است که قدیسان را به تصویر می‌کشد. اگر از اغلب گردشگران بپرسید، می‌گویند که پل چارلز محبوب‌ترین جاذبه توریستی در پراگ است. این پل که هر روزه توسط هزاران نفر بازدید می‌شود، قلعه پراگ را به الد تاون متصل می‌کند و یکی از عاشقانه‌ترین نقاطی است که در این شهر می‌توان پیدا کرد.

3- پل میلو، فرانسه

پل میلو، فرانسه پل میلو، فرانسه۲ پل میلو، فرانسه۳ پل میلو، فرانسه۱

پل میلو از عرض دره رودخانهی تام (Tam) در جنوب فرانسه عبور می‌کند و با ۳۴۳ ارتفاع، عنوان بلندترین پل جهان را یدک می‌کشد. ساخت این بنای به یاد ماندنی در سال ۲۰۰۱ تکمیل شد و همیشه به عنوان یک دستاورد بزرگ مهندسی مورد ستایش است. پل مشهور میلو ۲٫۵ کیلومتر طول دارد، بنابراین مسیری واقعاً سرگرم‌کننده و دیدنی به همراه مناظری پانوراما از دره را فراهم آورده است.

2- پل برج، لندن، بریتانیا

پل برج، لندن، بریتانیا۱ پل برج، لندن، بریتانیا۲ پل برج، لندن، بریتانیا۳ پل برج، لندن، بریتانیا۴ پل برج، لندن، بریتانیا

پل برج یکی دیگر از پل‌های مشهور لندن است که نماد واقعی رودخانه تیمز به شمار می‌رود. این پل بین سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۸۹۴ ساخته شده است و در میان شاخص‌ترین جاذبه‌های بریتانیا قرار دارد. پل مذکور منظره‌ای غالب دارد و تاکنون در فیلم‌های بیشماری ظاهر شده است. بازدیدکنندگان اجازه دارند از برج‌های پل بالا بروند و حتی برای رویدادهای مختلف اتاق‌های این برج‌ها را اجاره کنند. معماری این پل به یادماندنی نشان دهنده سبک گوتیک ویکتوریایی (مشخصه قرن نوزدهم) است. پل برج یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری لندن است، پس برای یک بار هم که شده باید از آن بازدید کنید.

1- پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا۱ پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا۲ پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا۳ پل گلدن گیت، سن‌فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا۴

گلدن گیت را می‌توان شگفتی مهندسی و نماد ساحل غربی به شمار آورد. علاوه بر داشتن رکورد بیشترین عکس گرفته شده در دنیا، این پل، مسیر ماشین‌روی زیبایی را فراهم می‌کند. اگر روزی به آمریکا سفر کردید، دیدن این پل که هزاران عکاس را مجذوب خود می‌کند از واجبات است! پس شما هم مانند هنرمندان دیگر دنبال زاویه‌ای منحصر به فرد و نورپردازی صحیح باشید، تا بتوانید عکسی زیبا را به ثبت برسانید.

منبع فارسیکجارو


سپیده نجفی

سپیده نجفی

دانشجوی کارشناسی معماری هستم، علاقمند به کتاب خوندن، وبگردی و فیلم دیدن

b2
b1