cover
b1
خانه » ۱۰ میدان زیبای دنیا!

۱۰ میدان زیبای دنیا!

b3

میدان ها جز بسیار مهمی از عناصر شهری شده‌اند و زیبایی آن‌ها تأثیر زیادی روی زیبایی‌های شهر دارد. اهمیت این مکان‌ها گاهی به قدری بالا است که به محلی برای تجمعات از هر نوعی تبدیل می‌شوند. در کشورهای غربی میدان‌های مهم اغلب دارای معماری‌های ویژه و منحصربه‌فردی هستند و مهم‌ترین‌های آنها به نماد شهر یا کشور میزبانشان تبدیل می‌شوند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا با زیباترین میادین دنیا آشنا شوید.

فرقی نمی‌کند در کجا واقع شده باشند، میادین به وجود می‌آیند که نه تنها به زیبایی شهر بیافزایند، بلکه محلی باشند برای گردهم‌آیی آدم‌ها حالا به هر دلیلی که می‌خواهد باشد. تعریف این فضاها در شرایط کنونی شهرسازی در کشورمان با دیگر کشورها به ویژه اروپا به دلیل ساختار شهری و عملکردی کاملاً متفاوت شده و قطعاً می‌توان گفت در شهرهای قدیمِ ما نیز میدان تعریف درستی داشته‌، ولی متاسفانه در شهرهای کنونی‌مان کم‌کم میدان‌ها تعریف فلکه و محل حرکت وسایل نقلیه را به خود می‌گیرند.

میادین مهم دنیا اغلب چهار گوش هستند و اغلب به مجسمه، فواره، حوض یا یک اثر یادبود مزین می‌شوند و البته وجود گذرگاه‌هایی که به میدان منتهی می‌شوند. میدان محل تحرک اجتماعی در یک شهر است.

10- میدان بزرگ، بروکسل

میدان بزرگ، بروکسل

شاید خود بروکسل زیباترین پایتخت اروپا یا جهان نباشد، اما قطعاً این شهر زیباترین میدان جهان را دارد. مردم با قدم گذاشتن در این میدان احساس وارد شدن به قصه‌های شاه و پریان را خواهد داشت. این میدان جز میراث جهانی است و در آن معماری‌های متعلق به قرون پانزدهم و نوزدهم میلادی وجود دارد.

9- میدان سنت مارک، ونیز

میدان سنت مارک، ونیز

بزرگ‌ترین میدان ونیز در واقع یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دنیا نیز هست. منظرهٔ میدان سنت مارک از به یادماندنی‌ترین مناظر اروپا است که با ساختمان‌های قدیمی و زیبا احاطه شده‌است. سنت مارک باسیلیکا نیز در این میدان واقع شده‌است. اگر می‌خواهید به قدیمی‌ترین و زیباترین کافه‌های اروپا بروید، به این میدان سری بزنید و در ضمن حتماً قهوه‌ای در قدیمی‌ترین کافهٔ اروپا، یعنی کافه فلوریان، بنوشید.

8- میدان شهر قدیمی، پراگ

میدان شهر قدیمی، پراگ

پراگ یکی از بهترین و زیباترین شهرهای قدیمی حفظ شده تابه‌امروز است و بزرگ‌ترین میدانش به مانند یک جواهر برای شهر می‌ماند. روبه‌روی میدان شهر قدیمی چندین کلیسا قرار دارد و ساختمان‌های زیبا آن را احاطه کرده‌اند. این مکان بسیار زیبا همیشه شلوغ است، اما این شلوغی هیچ‌چیز از زیبایی و جادویش نمی‌کاهد.

7- میدان سرخ، مسکو

میدان سرخ، مسکو

کرملین و سنت باسیل هر دو در این میدان واقع شده‌اند که در اصل بازار بوده است. زیبایی‌های این فضا در شب و به دلیل نورپردازی بیشتر هم خواهد شد.

6- میدان استانیسلاس، نانسی

میدان استانیسلاس، نانسی

از پاریس و با قطار که حرکت کنید بعد از ۹۰ دقیقه به نانسی می‌رسید. شاید تا به‌حال نام این شهر را نشنیده باشید، شهری که زیباترین آثار معماری نئو کلاسیک قرن هجدهم را در میدانی با نام استانیسلاس دور هم گرد آورده است. در اطراف این میدان ساختمان‌های مجلل، چندین فواره و دروازه‌های آهنی طلاکاری شده وجود دارد که بر زیبایی‌های آن می‌افزاید.

5- پیاتزا ناوونا، رم

پیاتسا ناوونا، رم

در رم پیاتزاهای (میدان) فراوانی وجود دارند و این میدان یکی از زیباترین‌ها در ایتالیا و البته جهان است. مجسمه‌ها، حوض و فواره‌ها از این مکان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین مقاصد گردشگری را ساخته‌اند که تمام توریست‌های ایتالیا را حتماً یکبار هم شده به اینجا می‌کشاند.

4- پلازا میِر، سالامانکا

پلازا میِر، سالامانکا

بیشتر شهرهای اسپانیا از این پلازا میرها (میادین بزرگی که محل تجمع، ملاقات افراد و صرف نوشیدنی و گذراندن وقت است) دارند. تمامی این میادین همیشه برای گردشگران و محلی‌ها جذاب بوده‌اند، اما نه به جذابی میدانی که در سالامانکا واقع شده‌است. این مکان که زمانی برای گاوبازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، درحال‌حاضر به محلی برای ریلکس کردن تبدیل شده‌است. این میدان به همراه خیابان‌های اطرافش جز میراث جهانی یونسکو است.

3- میدان قصر، سنت پیترزبورگ

میدان قصر، سنت پیترزبورگ

این میدان بزرگ‌ترین میدان سلطنتی اروپا است و به عنوان مرکز امپراطوری روسیه طراحی شده‌است. اطراف این میدان پر شده‌است از ساختمان‌هایی با معماری نئو کلاسیک و روبه‌روی آن قصر زمستانی (محل قرارگیری موزهٔ آرمیتاژ) واقع شده‌است.

2- میدان وندوم، پاریس

میدان وندوم، پاریس

در میان چندین میدان بزرگ پاریس این میدان که سال ۱۷۰۲ ساخته شده‌است زیباترین محسوب می‌شود. این میدان دایره‌ای یا چهار گوش نیست و به صورت هشت ضلعی ساخته شده‌است. در اطراف آن ساختمان‌های گنبددار و ستون‌دار فراوانی بنا شده‌اند و بر زیبایی‌های آن افزوده‌اند. یکی از این ساختمان‌ها هتل قصر ریتز است و باقی برخی از هتل بوتیک‌های بسیار لوکس شهر هستند. در وسط این میدان ستون بلندی وجود دارد که نوک آن منقش به تصویر ناپلئون است.

1- میدان بازار بزرگ، انتوئرپ

میدان بازار بزرگ، انتوئرپ

ساختمان‌های تزئین شدهٔ اطراف این میدان سه گوش باعث شده‌اند که یکی از زیباترین‌های دنیا باشد، اما فقط این نیست، تالار شهر با معماری سبک رنسانس و بنای یادبود قرار گرفته در میانه، این میدان را رقیب سرسخت میدان بزرگ بروکسل کرده‌اند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیUCity Guides

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بهزاد
بهزاد
۲ مهر ۱۳۹۹ ۲۱:۱۴

سلام ممنون از مطالب خوب سایت .به نظرم میدان نقش جهان اصفهان می تواند در میان میادین زیبای جهان جایگاه خوبی داشته باشد ولی به آن اشاره ای نشده است.

b1