låtefossen waterfall, norway1
b1
خانه » ۱۰ تا از زیباترین پل های تاریخی دنیا!

۱۰ تا از زیباترین پل های تاریخی دنیا!

b3

پل ها نه تنها دو ناحیه را به هم وصل می‌کنند، بلکه گاهی به قدری زیبا و دلفریب هستند که از آن‌ها به عنوان جاذبهٔ گردشگری نام برده می‌شود. در اینجا قصد داریم به گذشته‌ها برگردیم و پل‌هایی را که شاهد رویدادهای تاریخی بوده‌اند ببینیم. در ادامه با عجیب‎ترین همراه باشید.

بعضی از پل‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارند و هنوز هم استوار هستند، مانند پل‌هایی که در شهر شونینگ (Shouning) چین قرار دارند. بعضی‌ها سنگی هستند، بعضی در جنگل، بعضی دیگر کمتر از ۱۰۰۰ سال قدمت دارند و بعضی مانند برج پل لندن روح تاریخ را به تصویر می‌کشند. در هر صورت این پل‌ها هرکدام ویژگی خاصی دارند که توانسته‌اند در این لیست قرار بگیرند.

10- پل مولرتال (Mullerthal)، لوکزامبورک

mullerthal, luxembourg1 mullerthal, luxembourg2 mullerthal, luxembourg3

شهر کوچک Echternach که به عنوان سوییس کوچک هم شناخته می‌شود، منطقه‌ای است که مکان‌هایی شگفت‌انگیز به همراه فعالیت‌های تفریحی زیادی را برای گردشگران فراهم می‌کند. مسیرهای پیاده‌روی مختلف بازدیدکنندگان را قادر می‌سازد تا به راحتی دره‌ها، صخره‌های سازه‌ای و طبیعت زیبا را کاوش کنند. پل Mullerthal و آبشار Schiessentumpel این شهر را به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های گردشی تبدیل کرده‌اند. این پل در جنگلی مرموز و مبهم واقع شده و این منطقه در تمام طول سال برای سفر مناسب است.

9- پل Misarela، گرس (Gerês)، پرتغال

misarela bridge, gerês, portugal1 misarela bridge, gerês, portugal2 misarela bridge, gerês, portugal3

پارک ملی Peneda-Gerês در شمالی‌ترین منطقه کشور پرتغال و در خط مرزی با اسپانیا واقع شده است. مقبره‌ها و دیگر شواهد باستان‌شناسی تاریخ فعالیت بشری در این منطقه را حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد تخمین می‌زند. علاوه بر اهمیت تاریخی، این پارک خانه‌ای برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در خطر انقراض است، بنابراین گردشگری در این مکان کاملاً کنترل شده است. این ناحیه واقعاً منحصر به فرد است. پل قدیمی این پارک و بناهای شگفت‌انگیز دیگر، طبیعتِ دست نخورده و حیوانات همه این احساس را در شما به وجود می‌آورند که به گذشته سفر کرده‌اید.

8- هوانگشان (Huangshan)، آنهویی، چین

huangshan, anhui, china1 huangshan, anhui, china2 huangshan, anhui, china3

محدودهٔ کوهستان زرد در جنوبی‌ترین بخش از استان آنهویی مقصد توریستی محبوبی محسوب می‌شود. مسیرهای پیاده‌روی زیادی در این ناحیه وجود دارد. بعضی بسیار راحت هستند و بعضی از آن‌ها بر فراز پرتگاه قرار دارند. با این حال می‌توان با استفاده از تله‌کابین بدون اتلاف وقت به بالای کوهستان جابجا شد. پل هوانگشان دو صخرهٔ جدا را به هم متصل کرده و فضایی رازآلود را به وجود آورده است. این منطقه از نظر تاریخی، فرهنگی و زمین‌شناسی بسیار با اهمیت است و تاکنون الهام‌بخش هنرمندان و نویسندگان زیادی بوده است.

7- پل آبشار لیتافاسن (Låtefossen)، نروژ

låtefossen waterfall, norway1 låtefossen waterfall, norway2 låtefossen waterfall, norway3

آبشار لیتافاسن با ۱۶۵ متر ارتفاع یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر هردلاند (Hordaland) است که با دو جریان آبی منشأ گرفته از دریاچه، روی تپه‌ای صخره‌ای پایین می‌ریزد. شش پل قوسی سنگی مسیر پیاده‌روی عالی برای گرداشگران ساخته تا قدم بزنند و به تحسین مناظر شاعرانه و زیبای اطراف بپردازند. این مکان در جادهٔ ۱۳ ملی نروژ واقع شده و عرض کشور نروژ را در بر می‌گیرد.

6- پل راکوتز بروکه (Rakotzbrücke)، رودودِن‌درامپارک (Rhoodendronpark)، کراملائو (Kromlau)، آلمان

rakotzbrücke, rhododendronpark, kromlau, germany1 rakotzbrücke, rhododendronpark, kromlau, germany2 rakotzbrücke, rhododendronpark, kromlau, germany3

پل راکوتزبرو که احتمالاً محبوب‌ترین جاذبهٔ توریستی کراملائو محسوب می‌شود در بزرگ‌ترین پارک ساکسونی واقع شده است. پوشش گیاهی انبوه و شکوفه گل‌ها این پارک را به مکان تفریحی و آرامش‌بخش شگفت انگیزی تبدیل کرده است. گرچه پل فوق‌العادهٔ راکوتزبروکه ظاهری قرون وسطایی دارد اما حدود سال ۱۸۶۰ ساخته شده است. جالب‌ترین نکته در مورد این پل بازتاب آن در رودخانهٔ راکوتزه است که سبب به وجود آمدن یک دایرهٔ کامل شده است. اگر دنبال قدم زدن در محیطی آرام هستید این منطقه گزینهٔ مناسبی است.

5- پونته گوبو (PonteGobbo)، بابیو (Bobbio)، ایتالیا

ponte gobbo, bobbio, italy1 ponte gobbo, bobbio, italy2 ponte gobbo, bobbio, italy3

پل خوش‌منظرهٔ پونته گوبو در محدودهٔ منطقهٔ امیلیو رومانیا (Emilia-Romagna) واقع شده است. این پل سمبل شهر کوچک بابیو محسوب می‌شود. طبق افسانه‌ها این پل در نتیجهٔ مبارزهٔ کولومبای مقدس با شیطان (Satan) به وجود آمده است. اما احتمالاً پونته گوبو طی سلطنت رومیان ساخته شده است. گفته می‌شود که این پل از قرن ۱۲ میلادی تاکنون در این ناحیه وجود داشته است. شهر بابیو با اینکه کوچک است اما پیشنهادهای زیادی برای گردشگران دارد. از بناهای تاریخی گرفته تا لذت بردن از رویدادهای متنوع فرهنگی و استراحت در چشمه‌های آب گرم، همه و همه تجربه‌ای ناب را برای بازدیدکنندگان رقم خواهند زد.

4- پل شیطان، آندرمات (Andermatt)، سوییس

devil’s bridge, andermatt, switzerland1 devil’s bridge, andermatt, switzerland2 devil’s bridge, andermatt, switzerland3

پل شیطان روی درهٔ Reuss قرار دارد. طبق افسانه‌ها در قرن ۱۳ میلادی ساختن چنین پلی در این ناحیه مشکل بوده، بنابراین شهردار شهر با ناامیدی از شیطان درخواست کمک کرده است. بنابراین طبق این باور این پل که با کمک شیطان ساخته شده، پل شیطان نامیده می‌شود. البته پل‌های دیگری هم با این نام در سراسر اروپا وجود دارد. ویژگی این پل یک مسیر پیاده‌روی راحت با مناظری چشمگیر است.

3- پل یانگ‌میزو (Yangmeizhou)، شهر شونینگ (Shouning)، چین

yangmeizhou, shouning county, china1 yangmeizhou, shouning county, china2

پل یانگ‌میزو در روستای کِنگدی (Kengdi) قرار دارد و گفته می‌شود در دوران حکومت سلسلهٔ مینگ ساخته شده است. با این تفاسیر قدمت این پل به چند هزار سال قبل برمی‌گردد. این مکان به همراه چند پل چوبی دیگر یکی از محافظت‌شده‌ترین نقاط کشور چین محسوب می‌شوند. پل یانگ‌میزو دستاورد قابل توجه معماری چینی است. محیط اطراف این پل را طبیعتی دست نخورده احاطه کرده است، بنابراین می‌شود تصور کرد که مردم قرون گذشته منظره‌ای را تماشا می‌کردند که امروز ما قادر به مشاهدهٔ آن هستیم.

2- پل Gaztelugatxe، باسک کانتری، اسپانیا

gaztelugatxe, basque country (spain)1 gaztelugatxe, basque country (spain)2 gaztelugatxe, basque country (spain)3

پل Gaztelugatxe ارتباط میان یک کلیسای قرن دهمی بر فراز جزایر صخره‌ای را با خشکی فراهم می‌کند. این منطقه در طول اعصار گذشته به میدانی برای جنگ‌های مختلف تبدیل شده است. بنابراین تاریخی چشمگیر در این ناحیه وجود دارد. عبور از باریکهٔ سنگی این ناحیه خطرناک است اما در صورتی که موفق به این کار شدید تجربهٔ آن فراموش‌نشدنی خواهد بود.

1- پل برج، لندن، بریتانیا

tower bridge, london, uk1 tower bridge, london, uk2 tower bridge, london, uk3

پل برج بین سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۸۹۴ میلادی ساخته شده است. این پل در میان محبوب‌ترین جاذبه‌های بریتانیا قرار دارد. این اجازه به بازدیدکنندگان داده شده تا از برج بالا بروند و حتی اتاق‌هایی را اجاره کنند. این پل نشان دهندهٔ مشخصه‌های ویکتوریایی به سبک گوتیک در قرن ۱۹ میلادی است. بازدید از پل برج را به هیچ وجه از دست ندهید.

منبع فارسیکجارو


الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1