cover
b1
خانه » ۲۰ مسیر هیجان‌انگیز رانندگی در سراسر دنیا!

۲۰ مسیر هیجان‌انگیز رانندگی در سراسر دنیا!

b3

معمولاً شهر یا کشوری خاص با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جذاب هدف مسافرت است ولی عده‌ای جذابیت را فقط در رسیدن به مقصد نمی‌دانند و مسیر دستیابی به آن نیز برایشان اهمیت زیادی دارد. بعضی از جاده‌ها در سراسر دنیا به حدی جذاب و مهیج هستند که خود به‌تنهایی مقصد و حتی جاذبهٔ گردشگری به شمار می‌آیند. برای آشنایی با هیجان‌انگیزترین جاده‌های دنیا برای رانندگی پرهیجان با عجیب‌ترین همراه باشید.

در بعضی موارد، هدف از مسافرت فقط رانندگی و روبه‌رو شدن با مخاطرات مسیر است و مهم نیست که این مسیر به کجا منتهی می‌شود. اگر از دوست‌داران رانندگی پرهیجان هستید، مطمئناً از طی کردن جاده‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، لذت خواهید برد.

20- بزرگراه شماره ۱ معروف به Big Sur، کالیفرنیا، ایالات‌متحده

big sur

این بزرگراه در نزدیکی شهر بیگ سور و در امتداد قسمت‌های مرکزی خط ساحلی نامنظم و پرپیچ‌وخم کالیفرنیا واقع شده و از سن سیمون (San Simeon) تا کارمل (Carmel) امتداد دارد. بزرگراه بیگ سور به دلیل گذشتن از روی دره‌های خطرناک و چشم‌انداز بی‌نظیر برخورد امواج کف‌آلود اقیانوس آرام با صخره‌های ساحلی سیاه‌رنگ، یکی از مقصدهای محبوب رانندگی پرهیجان به شمار می‌آید. در ساعات اوج ترافیک، بیگ سور ازدحام زیادی دارد. اگر حوصلهٔ ترافیک سنگین و حرکت لاک‌پشتی حاصل از تجمع خودروها را ندارید، می‌توانید به جادهٔ ناسیمینتو (Nacimiento) به فرگوسن (Fergusson) در غرب بیگ سور تغییر مسیر بدهید و از مناظر حیرت‌انگیز و چشم‌نواز آن لذت ببرید.

19- Deals Gap معروف به دم اژدها، تنسی، ایالات‌متحده

2 deals gap

دیلز گپ (جادهٔ ۱۲۹) یکی از هیجان‌انگیزترین مسیرهای رانندگی در حاشیهٔ اقیانوس اطلس است. این جادهٔ ۱۸ کیلومتری با حدود ۳۱۸ پیچ، هیچ مسیر فرعی، خروجی یا تقاطعی ندارد و در تمام طول آن می‌توان به‌راحتی و با خیال آسوده رانندگی کرد. البته سرعت‌گیرهای زیاد اجازهٔ بالا رفتن از سرعت مجاز به راننده‌ها نمی‌دهند. اگر موفق به بازدید از این جاده شدید، بازدید از درخت شرم (Tree of Shame) را فراموش نکنید. این درخت با قطعات موتورسیکلتی که در این مسیر تصادف کرده، تزیین شده‌است و خطرات رانندگی بی‌مهابا را به بیننده‌ها یادآوری می‌کند.

18- نوربورگرینگ نوردش‌لایفه (Nurburgring Nordschleife)، آلمان

3 nurburgring

این جادهٔ ۲۱ کیلومتری بدنام‌ترین پیست اتومبیل‌رانی در دنیا است و دوست‌داران رانندگی سریع و پرهیجان می‌توانند با پرداخت ۲۴ یورو از آن استفاده کنند. جکی استوارت (راننده مشهور فرمول یک) این پیست را جهنم سبز توصیف کرده است که دلیل این نام‌گذاری چشم‌انداز بسیار زیبا در کنار پیچ‌های فوق‌العاده خطرناک مثل پیچ Caracciola Karussell یا Flugplat است. پیچ Flugplat که نام آن به معنای باند پرواز است، خودروهای مسابقه‌ای را عملاً به پرواز درمی‌آورد. حتی مایکل شوماخر هم از ۱۵۴ پیچ این پیست خاطرهٔ خوبی ندارد.

17- White Rim Trail، یوتا، ایالات‌متحده

4 white rim

باوجوداینکه مسیر مواب (Moab) در ایالت یوتا برای علاقه‌مندان رانندگی در جاده‌های ناهموار شهرت بیشتری دارد ولی مسیر ناشناختهٔ وایت ریم به‌مراتب جذاب‌تر است. این مسیر ۱۶۱ کیلومتری حلقوی، در پارک ملی Canyonlands (سرزمین دره‌ها) واقع شده و رانندگی در آن فقط با خودروهای دو دیفرانسیل پرقدرت امکان‌پذیر است. مسیر وایت ریم از میان مجموعه‌ای از چشم‌اندازی‌های بدیع نظیر طاق‌های سنگی، دره‌های عریض و دشت‌های وسیع و چشم‌نواز می‌گذرد. این مسیر بسیار دورافتاده و بکر است و برای عبور از آن باید تجهیزات کامل به‌خصوص آب به‌اندازهٔ کافی همراه داشته باشید.

16- Ruta 40، آرژانتین

5 ruta 40

روتا ۴۰ یکی از طولانی‌ترین بزرگراه‌های دنیا است و از ۲۰ پارک ملی و گذرگاه‌های بی‌شمار در رشته‌کوه آند می‌گذرد. اگر زمان کافی برای بازدید کامل از این بزرگراه ۴۸۳۰ کیلومتری نداشته باشید، می‌توانید فقط از قسمت‌های جنوبی آن بازدید کنید که با حدود ۴۸۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مناظری حیرت‌انگیز و منحصربه‌فرد دارد.

15- مسیر کوهستانی San Juan، کولورادو، ایالات‌متحده

6 san juan

جادهٔ زیبای سن خوان با ۳۸۰ کیلومتر طول، دارای نفس‌گیرترین گذرگاه‌های کوهستانی در آمریکای شمالی است. این مسیر که شهرهای دورانگو (Durango) و ریجوی (Ridgway) را به هم متصل می‌کند، از چند شهر معدنی، چندین پرتگاه سرگیجه‌آور و جادهٔ ۵۵۰ معروف به بزرگراه یک‌میلیون دلاری می‌گذرد. جادهٔ ۵۵۰ به دلیل پیچ‌های بسیار تند و نداشتن نردهٔ محافظ، مسیر موردعلاقهٔ راننده‌های ماجراجوی آمریکایی است.

14- جادهٔ Conor، ایرلند

7 conor pass

ایرلند تازمانی‌که در سمت چپ جاده باقی بمانید، رانندگی، امن و بدون هیجان است. ولی اگر به دنبال هیجان و روبه‌رو شدن با خطر هستید، جادهٔ کانر مقصد موردنظر شماست. این جاده از انتهای جنوبی شبه‌جزیرهٔ دینگل (Dingle) آغاز می‌شود و تا خلیج براندون (Brandon) امتداد دارد، جادهٔ پرپیچ‌وخم و باریک کانر از کنار مناظر سرسبز و چند دریاچهٔ زیبا می‌گذرد و چشم‌انداز آن داستان‌های کودکانه را به خاطر می‌آورد.

13- Great Ocean Road، استرالیا

8 great ocean road

جاده گریت اشن را می‌توان نمونهٔ تعدیل‌شدهٔ بیگ سور در نیم‌کرهٔ جنوبی دانست. این جادهٔ ساحلی ۲۴۴ کیلومتری از کنار جاذبه‌های طبیعی بسیار گیرا مثل درهٔ دریاچهٔ آرد (Loch Ard) و ساحل دوازده فرستاده (Twelve Apostles) می‌گذرد و مناظر بدیع آن در کنار آسمان آبی و تمیز، عاشقان رانندگی پرهیجان و همین‌طور دوست‌داران آرامش در آغوش طبیعت را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

12- جادهٔ دسترسی به کوه فوجی، ژاپن

foji

مسیر دسترسی به کوه فوجی از دور جلوه‌ای اثیری و آرامش‌بخش دارد ولی در حقیقت این جاده پرپیچ‌وخم محل تولد رشتهٔ دریفتینگ و مسیر موردعلاقهٔ عاشقان رانندگی پرهیجان برای آزمودن خودروهای تقویت‌شده مخصوص رانندگی در جاده‌های خطرناک است. رانندگی شبانه در این جاده اصلاً توصیه نمی‌شود ولی در طول روز و در صورت داشتن مهارت کافی در رانندگی، طی کردن پیچ‌وخم‌های غیرقابل‌پیش‌بینی مرتفع‌ترین جاده در کشور ژاپن، لذتی مافوق تصور دارد.

11- بزرگراه قراقروم، بین چین و پاکستان

10 karakoram

ساخت این بزرگراه که با نام بزرگراه دوستی نیز شهرت دارد توسط چین، ۲۷ سال زمان برده است ولی خطرات احتمالی آن در چشم‌به‌هم‌زدنی می‌تواند به از دست دادن زندگی منتهی شود. این بزرگراه ۱۲۸۷ کیلومتری کشور چین را از طریق مناطق کوهستانی قراقروم به پاکستان متصل می‌کند و یکی از مرتفع‌ترین مسیرهای سنگ‌فرش دنیا است. بزرگراه قراقروم از جادهٔ باستانی ابریشم و همین‌طور مناطق مسکونی دورافتاده مثل شهر ایبت آباد (آخرین اقامتگاه بن‌لادن) می‌گذرد.

10- جادهٔ Stelvio، ایتالیا

11 stelvio pass

این جادهٔ کوهستانی با ۲۷۴۳ متر ارتفاع در دامنهٔ آلپ ایتالیا، باوجود داشتن تنها ۲۴ کیلومتر طول دارای ۴۸ پیچ تند و خطرناک است و به همین دلیل دوچرخه‌سوارها و موتورسوارهای ماجراجو علاقهٔ زیادی به آن دارند. رانندگی در جادهٔ استلویو کاملاً بستگی به قدرت و امنیت خودروی شما دارد. به‌عنوان مرتفع‌ترین جادهٔ آسفالت در رشته‌کوه آلپ، بیشتر دوچرخه‌سوارها موفق به رسیدن به انتهای آن می‌شوند.

9- بزرگراه Transfagarasan، رومانی

12 transfagarasan

بزرگراه ترانس‌فاگاراسان در دههٔ ۸۰ قرن بیستم و برای مرتبط کردن ترانسیلوانیا (Transylvania) به والاشیا (Walachia) از میان مناطق کوهستانی صعب‌العبور ساخته شد. این بزرگراه در مسیر خود از چندین پل و تونل می‌گذرد و عاشقان رانندگی پرهیجان به عبور از آن علاقهٔ زیادی دارند.

8- جادهٔ Turini، فرانسه

13 col de turini

این جادهٔ نفس‌گیر و هیجان‌انگیز در آلپ فرانسه، محل برگزاری مسابقات معتبر مثل تور دو فرانس و رالی مونت‌کارلو است. جادهٔ تورینی میزبان سه رقابت اتومبیلرانی بین‌المللی است و رالی کلاسیک و مشهور ریویرا (Riviera) فرانسه نیز در این جاده برگزار می‌شود. رانندگی و گشت‌وگذار در این جاده برای عموم آزاد است.

7- جادهٔ خاردونگ، هندوستان

14 khardung pass

این جاده با عبور از کنار یک قلهٔ ۵۳۶۰ متری، یکی از مرتفع‌ترین مسیرهای ماشین‌رو در تمام دنیا است. جادهٔ خاردونگ که درگذشته محل عبور قافله‌های شتر و اسب بود، دارای مناظری وحشت‌آور ازجمله پیچ‌های تند، یخچال‌های طبیعی و قله‌های خشن و ناهموار است و در آن می‌توان انواع حیوانات بارکش و وسیله‌های حمل‌ونقل عجیب مشاهده کرد. مسافرت در این جاده به جرئت و جسارت زیاد و البته واکسیناسیون کامل برای بیماری‌های شایع در منطقه نیاز دارد.

6- خلیج Amalfi، ایتالیا

15 amalfi coast

خلیج آمالفی علاوه بر شهرهای ساحلی زیبا و چشم‌نواز، به خاطر جادهٔ مارپیچ SS163 که بعد از گذشتن از تپه‌های نامنظم منطقه به دریای تیرنی (Mare Tirreno) منتهی می‌شود، شهرت زیادی دارد. وقتی موفق عبور از قسمت‌های ابتدایی جاده شدید که به دلیل رانندگی جسورانهٔ محلی‌ها و ازدحام گردشگران کمی خطرناک و البته پرهیجان است، می‌توانید از مناظر زیبای جاده و در آخر سکوت دل‌چسب ساحل و بستنی اصیل ایتالیایی لذت ببرید.

5- جاده -تونل Guoliang، چین

16 guoliang tunnel

بعضی از جاده‌ها به دلیل مسیر مارپیچی و پیچ‌های تند شهرت دارند و تعدادی صرفاً به خاطر چشم‌انداز مبهوت‌کننده و تأثیرگذار. جاده – تونل گولیانگ در استان هینان چین متعلق به دستهٔ دوم است. این تونل که تنها ۱۲۰۰ متر طول دارد به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی تائی‌هانگو، فوق‌العاده خیره‌کننده و جذاب است.

4- گذرگاه Sani، آفریقای جنوبی

1358868158 0 sani pass

آفریقای جنوبی مملو از جاده‌های زیبا با مناظر بی‌نظیر و مسحورکننده است ولی جذابیت ویژهٔ گذرگاه سانی را در هیچ نقطهٔ دیگری از این کشور نمی‌توان دید. این گذرگاه خطرناک که شهرهای کوازولو –ناتال (KwaZulu-Natal) و لسوتو (Lesotho) را به هم مرتبط می‌کند، پر از بازماندهٔ خودروهایی است که به دلیل نداشتن استحکام یا مهارت دچار حادثه شده‌اند. البته گردشگران بی‌باکی که با وسیله نقلیهٔ مناسب از این جاده عبور می‌کنند، از مناظر منحصربه‌فرد آن و همین‌طور افتخار به اتمام رساندن مسیر بهره‌مند خواهند شد.

3- خلیج غربی ایسلند جنوبی، نیوزیلند

18 west coast south island

سرزمینی که صحنه‌های زیبای سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها در آن به تصویر کشیده شده، می‌توان چشم‌اندازهایی استثنایی و بی‌نظیر پیدا کرد. در مسیر کارامیا (Karamea) به هاست (Haast)، مناطق ساحلی بکر و دست‌نخورده‌ای وجود دارد که نظیر آن را در هیچ‌جای دیگر دنیا نمی‌توان دید؛ ازجمله سواحل مختص منطقهٔ تاسمانی، سبزه‌زارهای بی‌انتها و چشم‌انداز خیره‌کنندهٔ آلپ نیوزیلند.

2- Trollstigen یا نردبان غول‌های کوه‌نشین، نروژ

19 trollstigen

قلمرو وایکینگ‌ها الهام‌بخش تعداد زیادی از آثار ریچارد واگنر (آهنگ‌ساز آلمانی) بود و ترول‌اشتیگن مصداقی بارز از آن نیرویی است که باعث جاودانگی واگنر شده‌است. بالا رفتن از شیب ۹ درصدی این جاده، گذشتن از ۱۱ پیچ تند آن، تماشای آبشار Stigfossen و درهٔ آن، تجربه‌ای است که در تمام عمر لذت آن را به یاد خواهید داشت.

1- بزرگراه Denali، آلاسکا، ایالات‌متحده

20 denali highway

بزرگراه ۲۱۷ کیلومتری دنالی (جادهٔ شماره ۸ آلاسکا) محلی بسیار مناسب برای دیدن سرزمین‌های دور از دسترس آلاسکا و زیبایی وحشی این سرزمین منجمد است. اگر جادهٔ ناهموار شنی و فقدان هرگونه خدمات ایمنی مشکلی برایتان نباشد، می‌توانید سری هم به کوه McKinley بزنید و از چشم‌انداز خیره‌کننده آن لذت ببرید. متأسفانه به دلیل شکار بی‌رویه بیشتر حیوانات بومی این منطقه تقریباً منقرض شده‌اند ولی هنوز در گوشه‌وکنار آن‌جاذبه‌های زیادی برای دوست‌داران رانندگی پرهیجان وجود دارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیRoad And Track

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
شمیم
شمیم
۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۵۴

جاده اقیانوسی نروژ هم فوق العاده قشنگه از وسط اقیانوس میگذره

محمد....
محمد....
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۴۳

سایت خوبی ولی نمی شه مطالب رو کپی کرد.

امیر
ادمین
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۹
Reply to  محمد....

بله محمد جان، قابلیت کپی کردن مطالب، غیر فعال هست.

b1