ponte vecchio, florence, italy
b1
خانه » ۱۰ تا از خارق‎العاده‎ترین پل های دنیا!

۱۰ تا از خارق‎العاده‎ترین پل های دنیا!

b3

ارتباط بین پل‌سازی و انسان قدمت بسیار زیادی دارد. برخی از آن‌ها در طول تاریخ روی رودها، دریاچه‌ها، دره‌ها یا غیره ساخته شدند تا عبور انسان را سهولت بخشند. برخی دیگر هم در دنیای مدرن برای عبور ماشین‌ها، دوچرخه‌ها، عابر پیاده و غیره ایجاد شده‌اند. از قدیمی‌ترین پل ها تا امروزی‌ترین آن‌ها، می‌توان شاهد ساختار جالب و متفکرانهٔ این سازه‌های مفید بود. با عجیب‌ترین همراه باشید.

پل‌ها همیشه سازه‌های کاملاً متفکرانه‌ای بوده‌اند که برای سهولت عبور و مرور ساخته شده‌اند. اما برخی از این سازه‌ها پا را فراتر گذاشته و تبدیل به شاهکارهای معماری در حال یا گذشتهٔ دور شده‌اند.

10- پل پونت دوگارد، فرانسه

gard, france – pont du gard aqueduct

این پل در شهر گارد فرانسه واقع شده و ساختهٔ رومی‌ها است. اینطور گفته می‌شود که این پل بین سال‌های ۱۹ پیش از میلاد تا ۱۵۰ پس از میلاد روی رودخانهٔ گاردون ساخته شده است. این پل را به عنوان بلندترین و خارق‌العاده‌ترین آب‌گذر ساخته شده توسط رومی‌ها می‌شناسند، از این رو یونسکو آن را جز میراث جهانی خود به ثبت رسانده است. در حال حاضر پونت دوگارد یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور فرانسه محسوب می‌شود.

9- پل تاور، لندن

tower bridge london, england

پل برج یا تاوربریج روی رودخانهٔ تایمز ساخته شده و ساختارش چیزی بین پل معلق و متحرک است. نام آن به دلیل شباهتش به برج لندن، تاور بریج انتخاب شده است. در سال‌های حضورش، این پل نماد شهر لندن بوده است، نمادی که روز سی‌ام ژوئن سال ۱۹۸۴ توسط شاهزادهٔ ولز افتتاح شد.

8- پل نانپو، شانگهای

nanpu bridge , shanghai, china

چین همیشه با نوآوری‌ها و آثاری که خلق می‌کند، دنیا را شگفت‌زده کرده است. پل نانپو نیز یکی دیگر از شگفتی‌های چین بوده که در شانگهای واقع شده است. حالت چرخشی این پل است که آن را در دنیا شناخته شده کرده است. در واقع این حالت ویژه برای ذخیره فضا بکار رفته است. ارتفاع آن به ۴۲۸ متر می‌رسد و در جهان در رتبهٔ پنجاه و هفتم از نظر درازا می‌ایستد. نکتهٔ جالب دیگر در رابطه با این پل، کابلی بودن آن است.

7- پل پرل، ژاپن

42 20580155

پرل بریج یکی از شگفت‌انگیزترین پل‌های جهان است، زیرا رکورد بلندترین پل معلق جهان را به نام خود ثبت کرده است. ساخت این پل سال ۱۹۹۱ به پایان رسید. پرل بریج یکی از لینک‌های اصلی پروژهٔ پل‌سازی هونشو به شیکوکو است که در آن سه مسیر متفاوت در دریای درون‌بوم ژاپن ایجاد شد. جالب است بدانید که قدرت و دوام این پل به قدری است که در زلزلهٔ کوبه در سال ۱۹۹۵ که بخش اعظمی از ژاپن را نابود کرد، خم به ابرو نیاورد.

6- پل بروکلین، نیویورک

brooklyn bridge, new york city, united states

پل معلق بروکلین که ساخت آن سال ۱۸۸۳ به اتمام رسید، قدیمی‌ترین پل معلق در جهان است و تا سال ۱۹۰۳ که پل‌های معلق دیگری نیز ساخته شوند، طولانی‌ترین پل این‌چنینی بوده است. این پل به عنوان نماد تاریخی ملی و نماد برجستهٔ تاریخی-مهندسی آمریکا محسوب می‌شود.

5- پل تسینگ ما، هنگ‌کنگ

tsing ma bridge, hong kong, china

این پل توانسته در زمان ساختش رتبهٔ دوم را از نظر درازا از آن خود کند. تسینگ ما دارای دو عرشه است که یکی از آن‌ها برای قطار و دیگری برای خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی تسینگ ما پیاده‌رویی تعبیه نشده است، اما با وجود سه لاین در هر جهت توانسته به خوبی از پس ترافیک بر بیاید.

4- پل هزارهٔ گِیتس‌هِد، انگلیس

gateshead, england – bridge – gateshead millennium

به دلیل ساختار منحصربه‌فرد این پل به آن چشم چشمک‌زن نیز می‌گویند. در واقع این سازه تنها پل منحنی دنیا است.
زمانی که پل بالا و پایین می‌شود، به حالت یک چشم در حال باز و بسته شدن درمی‌آید. ملکهٔ انگلستان این سازه را در سال ۲۰۰۲ به طور رسمی افتتاح و تا به حال به دلیل طراحی نوآورانه و خلاقانه، پل هزاره گیتس‌هد چندین جایزه را از آن خود کرده است.

3- پل پونته وِکیو، فلورانس

ponte vecchio, florence, italy

پونته وکیو روی رود آرنو ساخته شده است و ساختارش ترکیبی از ساختار سگمنتال-قوسی است. پونته وچیو را به مغازه‌های هنری، جواهر و سوغاتی فروشی‌هایش می‌شناسند. این پل که توسط رومی‌ها ساخته شده است، در جنگ جهانی دوم خراب نشد و از دستورات تخریبی هیتلر جان سالم به در برد.

2- پل هاربر، سیدنی

sydney harbour bridge, sydney, australia

پل هاربر که یکی از نمادهای استرالیا شناخته می‌شود، سال ۱۹۳۲ افتتاح شده است. از نظر جنس این سازه باید گفت که هاربر بلندترین پل فولادی و قوس‌دار در دنیا است.

1- پل گلدن گیت، سانفرانسیسکو

the golden gate bridge, san francisco, united states

گلدن گیت قطعاً شناخته‌شده‌ترین پل جهان بوده که توسط موسسهٔ مهندسین شهری آمریکا به عنوان یکی از عجایب دنیای مدرن معرفی شده است. از نظر گردشگران این پل زیباترین پل جهان است که بیشترین حضور در تصاویر گرفته شده را دارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTen Insider

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1