cover bridge
b1
خانه » ۱۱ تا از خطرناک‌ترین پل های جهان!

۱۱ تا از خطرناک‌ترین پل های جهان!

b3

پل‌ها سازه‌هایی بسیار مهم هستند که سبب راحت شدن حرکت در مناطق صعب‌العبور می‌شوند. در ساخت همهٔ آن‌ها ایمنی کافی و لازم لحاظ شده‌است. اما درجاهای مختلفی از دنیا پل‌هایی هستند که لقب خطرناک‌ترین پل‌های دنیا را گرفته‌اند و بااین‌حال روزانه عدهٔ زیادی از مردم از روی آن‌ها عبور کرده و حتی برای دیدن این پل‌ها به جاهای مختلف سفر می‌کنند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه شوید تا با ۱۱ پل از خطرناک‌ترین پل‌های جهان آشنا شوید.

جهان پر از شاهکارهای انسان‌ها است. این شاهکارها نشان‌دهندهٔ هوش و ذکاوت انسان‌ها نیز هستند که چطور از این هوش برای متحیر ساختن جهانیان استفاده کرده‌اند. اگر نگاهی به آسمان‌خراش‌ها بیندازیم، اولین سؤالی که به ذهنمان می‌رسد این است که چگونه انسان همهٔ این‌ها را ممکن ساخته است. علاوه بر شاهکارهایی مثل ساختمان‌ها، جاده‌ها و هتل‌ها، پل‌ها را نیز درجاهای مختلف ساخته است.

این پل‌ها قسمت‌های مختلف دنیا را به هم متصل می‌کنند. از میان همهٔ پل‌ها، تعدادی هستند که خطرناک محسوب شده و گذر از آن‌ها ناممکن یا سخت به نظر می‌رسد. اما پیشرفت‌های حاصل در زمینهٔ فنّاوری، ساخت این‌گونه پل‌ها را ممکن ساخته است. در این مقاله با تعدادی از خطرناک‌ترین پل‌های دنیا آشنا خواهید شد.

11- پل اگویی دو میدی (Aiguille du Midi)، فرانسه

aiguille du midi bridge, france

این پل که در فرانسه واقع‌شده، به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین پل‌های معلق در دنیا شناخته می‌شود. به‌طورمعمول توصیه می‌شود که هنگام عبور از پل به پایین نگاه نکنید. چراکه باعث بالا رفتن ضربان قلب شما می‌شود. آن دسته از افراد نیز که ترس از بلندی دارند، می‌توانند پل را تماشا کنند. این پل روی قلهٔ اگویی دو میدی (Aiguille du Midi) در نزدیکی روستای شامونی (Chamonix) و ۱۲٫۶۰۵ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

10- پل رویال جورج (Royal Gorge)، کلرادو

royal gorge bridge, colorado

پل رویال جورج بزرگ‌ترین پل معلق در آمریکا است که از روی رود آرکانزاس (Arkansas River) عبور می‌کند. این پل معلق ۹۶۹ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد و طول آن نزدیک به ۱۲۶۰ فوت است. این پل در سال ۱۹۲۹ ساخته شد و تا سال ۱۹۸۲ فاقد کابل‌های بادی بود. کسانی که ترس از بلندی دارند، بهتر است از این پل عبور نکنند.

9- پل تریفت (Trift)، سوئیس

trift suspension bridge, switzerland

این پل نیز به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین پل‌های معلق جهان محسوب می‌شود. این پل دقیقاً در یخچال طبیعی تریفت در نزدیکی کوه‌های آلپ واقع شده‌است. این پل نزدیک به ۳۲۸ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد و طول آن ۵۵۸ فوت است. پل تریفت یکی از بلندترین و طولانی‌ترین پل‌ها در کوه‌های آلپ است. این پل در سال ۲۰۰۴ و به‌منظور ایجاد راهی ارتباطی برای کوه‌نوردان به کلبه‌ای ساخته شد که به‌وسیلهٔ یخچال‌ها راه آن بسته شده بود. در سال ۲۰۰۹ کابل‌های محافظ در برابر باد برای ممانعت از پرت شدن به خاطر جریان باد، نصب شدند.

8- پل کریک روپ (Carrick - a - rede rope)، ایرلند شمالی

carrick a rede rope bridge, northern ireland

این پل نیز یکی از خطرناک‌ترین پل‌های جهان به شمار می‌رود. این پل دقیقاً در نزدیکی روستای بالینتون در ایرلند شمالی قرار دارد. طول این پل نزدیک به ۶۴ فوت است و ۱۰۰ فوت بالاتر از صخره‌های زیرش قرارگرفته است. این پل بسیار ترسناک است. تحقیقات متعدد ما نشان داده است که تا به حال کسی از بالای این پل به پایین پرتاب نشده‌است. این تحقیقات همچنین نشان داده است که بازدیدکنندگانی که از آن عبور می‌کنند دیگر قادر به بازگشت نیستند و برای بازگشت باید از قایق استفاده کنند.

7- پل معلق کاپیلانو (Capilano)، کانادا

capilano suspension bridge, canada

پل کاپیلانو در شمال ونکوور و روی رودخانهٔ کاپیلانو قرار دارد. طول این پل معلق ۴۵۰ فوت است و در ارتفاع ۲۳۰ فوتی قرار دارد. این پل یکی از خطرناک‌ترین پل‌های معلق در جهان است و در سال ۱۸۸۹ ساخته شده‌است. اطراف این پل، پوشیده از جنگلی همیشه‌سبز است. پل معلق کاپیلانو در ارتفاع بسیار بالایی قرار داشته، باریک و بسیار لرزان است. بازدیدکنندگان چیزهای جالب و هیجان‌انگیز زیادی را در اینجا تجربه خواهند کرد.

6- پل مکیناک (Mackinac)، میشیگان

mackinac bridge, michigan

این یکی به‌عنوان پلی خطرناک و هیجان‌انگیز در دنیا شناخته می‌شود. طول این پل ۵ مایل بوده و ۱۹۹ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد. اکثر گردشگران این تجربهٔ مشترک را داشته‌اند که بیشتر رانندگان درگذر از این ۵ مایل دچار استرس شدید می‌شوند و به همین دلیل مقامات پل مکیناک رانندگانی متخصص و مجرب را تعیین کرده‌اند تا به‌طور رایگان افراد را از پل رد کنند. بزرگ‌ترین خطر موجود در این پل باد است که معمولاً با سرعتی نزدیک به ۳۰ مایل بر ساعت می‌وزد.

5- پل پونته اوجلا (Puente de Ojuela)، مکزیک

puente de ojuela, mexico

این پل به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین پل‌های دنیا شناخته می‌شود. این پل در شهر کوچک اوجلا در استان شمالی دورانگو (Durango) در مکزیک قرار دارد. این پل با ۱۴۰۳ فوت طول و ۲ فوت عرض، نزدیک به ۳۶۰ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد. سطح چوبی خطرناک آن، گذر از روی آن را خطرناک کرده است. دو برجی که روی این پل قرار دارند و کابل‌ها از روی این دو برج در اطراف پل قرارگرفته‌اند، کمی پل را امن‌تر می‌سازد. در ابتدا این پل‌ها توسط مهندسان آلمانی و از جنس چوب طراحی شده بودند.

4- پل ویلیام پرستون لین (William Preston Lane)، مرینلند

william preston lane bridge, maryland

پل ویلیام پرستون لن در مرینلند واقع شده‌است. اگر بخواهیم دربارهٔ اندازهٔ این پل صحبت کنیم، باید بگوییم که طول آن ۵ مایل است و ۱۸۶ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد. بیشتر رانندگان، هنگام رانندگی روی این پل با استرس شدیدی مواجه می‌شوند. اکثر مواقع طوفان‌های سهمناکی روی این پل به وقوع می‌پیوندد. در هوای بد، دید بسیار بد می‌شود و گاهی به صفر می‌رسد.

3- پل‌های میمون، ویتنام

monkey bridges, vietnam

پل‌های میمون روی دلتای رود مکونگ (Mekong Delta) واقع شده‌اند. تحقیقات زیادی نشان داده است که این پل‌ها توسط افراد محلی با دست ساخته شده و در هر شهری متفاوت است. هیچ‌کدام از این پل‌ها از بتن ساخته نشده‌اند. از آنجایی افراد هنگام رد شدن از روی این پل‌ها باید خم شوند و حالت دست و بدنشان کمی یادآور میمون است، به این پل‌ها این نام را داده‌اند.

2- پل یو پین (U Pain)، میانمار

u pain bridge, myanmar

پل یو پین نیز به‌عنوان یکی دیگر از خطرناک‌ترین پل‌های جهان شناخته می‌شود و در ماندالی (Mandalay) در کشور میانمار قرار دارد. سه‌چهارم مایل طول این پل و ۱۵ فوت ارتفاع آن است. این پل هیچ‌گونه نرده‌ای ندارد و به همین دلیل هنگام گذر از آن باید جانب احتیاط را بسیار رعایت کنید. بیش از ۱۰۰۰ تیر چوبی روی این پل وجود دارد و بعد از هر چهار یا پنج مایل باید از یک تیر چوبی عبور کنید.

1- پل دیسپشن پس (Deception Pass)، واشنگتن

deception pass bridge, washington

این پل در پارک محلی دیسپشن پس در شهر واشنگتن آمریکا قرار دارد. طول آن ۱۴۸۶ مایل است و نزدیک به ۱۸۰ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد. این پل به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین پل‌های جهان به شمار می‌رود. روی پل مناظر زیبایی از آب که با سرعت زیاد و زیر پل در حال حرکت است، خواهید دید.

4 ratings3.5/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیInspirich

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!