cover best britains roads
b1
خانه » ۱۷ تا از بهترین جاده های بریتانیا!

۱۷ تا از بهترین جاده های بریتانیا!

b3

سراسر بریتانیا پر از جاده های زیباست. جاده‌هایی که به نظر، مادر طبیعت خود سکوت و آرامش وجودی‌اش را به آن‌ها تزریق کرده است ــ با چشم‌اندازهایی بس خیره‌کننده که هر راننده‌ای را به توقف وا می‌دارند. اگر چه نام‌های کسل‌کننده و بی‌معنایی (مثل: B5289 ،A4069 و یا A3055) دارند، اما نباید بگذارید این اسم‌ها شما را گمراه کنند. این جاده‌ها از مسیرهای کوهستانی، دریاچه‌ها و جنگل‌هایی رؤیایی می‌گذرند و به حدی زیبا هستند که نفس هر بیننده‌ای را در سینه حبس می‌کنند. با عجیب‌ترین همراه باشید. میل آنلاین تراول (MailOnline Travel) لیستی از دیدنی‌ترین جاده‌های بریتانیا، از جادهٔ برکن بیکن (Brecon Beacon) که جرمی کلارکسن در برنامه تخته گاز در آن رانده تا جاده‌هایی زیبا در اسکاتلند، تهیه کرده است ــ جاده‌هایی دیدنی که در آن‌ها زیبایی طبیعت به حد خود می‌رسد.

17- دریاچه دیستریکت (B5289, The Lake District)

دریاچه دیستریکت (b5289, the lake district)

B5289 هم‌چون ماری اطراف حوضچه‌های زیبای Crummock Water ،Buttermere ،Derwent Water چمباتمه زده است و به‌سان نعل اسبی می‌ماند که بین کسویک (Keswick) و لورتون بالا (High Lorton) قرار گرفته است.

16- A832 through Glen Docherty؛ وستر روس، اسکاتلند

a832 through glen docherty؛ وستر روس، اسکاتلند

جاده‌ای پرپیچ وخم و مسیری فراموش‌نشدنی که زیبایی‌اش را تا حدی مدیون منظرهٔ زیبای دریاچهٔ لاک ماری (Loch Maree) است. اینجا یکی از لوکیشن‌های بازی تاج وتخت نیست اما چندان هم بی‌شباهت به یکی از آن‌ها نیست.

15- جاده جزومدی جزیره مقدس لیندسفارن؛ نورث امبریا (The tidal causeway road Lindisfarne)

جاده جزومدی جزیره مقدس لیندسفارن؛ نورث امبریا (the tidal causeway road lindisfarne)

شاید انتخاب شما برای رسیدن به جزیرهٔ لیندیسفارن (Lindisfarne) قایق باشد اما رانندگی تا آن‌جا صفای دیگری دارد. جاده‌ای چشم‌نواز به طول تنها ۱٬۵ کیلومتر که این جزیره را به جزیرهٔ اصلی بریتانیا متصل می‌کند و در ساعات مد دریا به زیر آب می‌رود. رانندگانی که از این جاده عبور می‌کنند باید حسابی به زمان عبورومرور خود دقت کنند، مبادا گرفتار شوند.

14- جاده کویرینگ: جزیره اسکای (The Quiraing Pass,Isle of Skye)

جاده کویرینگ جزیره اسکای (the quiraing pass ,isle of skye)

سراسر جزیرهٔ آسمان (The Isle of Skye) چشم‌نواز و زیباست اما این جاده یکی از خیره‌کننده‌ترین دیدنی‌های این جزیره است. مانند بیشتر بخش‌های اسکاتلند، پای جاده که به میان بیاید این جزیره یکی از زیباترین‌هاست. اما شاید خیلی‌ها این جاده را گل سرسبد جاده‌ها بدانند. جاده‌ای یک‌طرفه و آفتاب‌زده در یکی از باشکوه‌ترین مناطق کوهستانی و اتومبیل‌هایی که سربالایی‌ها و سراشیبی‌ها را زیرپا می‌گذارند.

13- پارک ملی اسنودونیا (A470, Snowdonia National Park)

پارک ملی اسنودونیا (a470, snowdonia national park)

با عبور از این جاده می‌توانید گذر از کوهستان‌های زیبای پارک ملی اسنودونیا (Snowdonia National Park) را تجربه کنید. در ولز (Wales) پستی بلندی‌های کمی وجود ندارد اما شاید بهترین آن‌ها در این پارک ملی باشند.

12- بوروی، لانگ میند ریج (The Burway, Long Mynd ridge, Shropshire)

بوروی، لانگ میند ریج (the burway, long mynd ridge, shropshire)

شروفشایر خلنگ‌زاری زیباست با جاده‌ای باریک که به روستای چرچ استرتن که می‌رسد به قدری خلوت است که در طول راه تنهای تنها خواهید بود.

11- گلن اتیو و گلن کو (The A82 near the Glen Etive and Glen Coe junction)

گلن اتیو و گلن کو (the a82 near the glen etive and glen coe junction)

رانندگی در تمام طول مسیر خاطره‌انگیز است اما یکی از زیبایی‌های برجستهٔ این مسیر، جاده‌ای است که از کوهستان گلن کو (Glen Coe) و گلن اتیو (Glen Etive) می‌گذرد.

10- ریبلهید، یورکشایر (B6255, Ribblehead Viaduct, Yorkshire Dales)

ریبلهید، یورکشایر (b6255, ribblehead viaduct, yorkshire dales)

مناظر فوق‌العاده زیبایی از طبیعت یورکشایر را تنها با عبور از این جاده خواهید دید.

9- جاده ساحلی آنتریم، ایرلند شمالی (Antrim Coast Road)

جاده ساحلی آنتریم، ایرلند شمالی (antrim coast road)

جاده‌ای ساحلی به طول ۴۰ کیلومتر، صخره‌ها را می‌شکافد و پیش می‌رود ــ شاهکاری ساختهٔ دست مهندسین قرن ۱۹. یکی از زیبایی‌های این جاده، تونل کوچکی است که از میان صخره‌ها می‌گذرد.

8- جاده لکت (The Lecht Road, Aberdeenshire)

جاده لکت (the lecht road, aberdeenshire)

حتی تیرهای برق هم نتوانسته‌اند از زیبایی این جاده بکاهند. یکی از اصلی‌ترین جاده‌های بریتانیاست و زمستان‌ها به خاطر برف سنگین تردد در آن سخت می‌شود و به کمک ماشین‌های برف‌روب است که زمستان‌ها عبور از آن ممکن می‌شود.

7- چدار جورج (B3135, Cheddar Gorge, Somerset)

چدار جورج (b3135, cheddar gorge, somerset)

روستای چدار به پنیرهایش معروف است و هم‌چنین تنگه‌ای بسیار زیبا که B3135 از آن می‌گذرد. جاده‌ای که تنها ۲۲ کیلومتر است اما زیبایی‌اش بی‌نظیر است.

6- پارک ملی دارتمور (B3387, Dartmoor National Park)

پارک ملی دارتمور (b3387, dartmoor national park)

پارک ملی دارتمور حدود ۵۹۲ کیلومتر مربع خلنگ‌زار است و تنها چند کیلومتری جاده از آن می‌گذرد. صحرایی که انسان را به یاد سرزمین‌های کهن می‌اندازد. The B3387 هم‌چون ماری در میان صخره‌ها، لجن‌زارها و جوی‌ها می‌گذرد.

5- بلکی ریج، یورکشایر شمالی (Blakey Ridge)

بلکی ریج، یورکشایر شمالی (blakey ridge)

در این جاده که برانید تنها خودتان خواهید بود. راهی زیبا اما متروک با چند رأس گوسفند و شاید کمی برف در فصل زمستان که شاید تنها خطرات پیش روی شما در طول مسیر باشند. در بعضی سال‌ها بارش برف شدید است مانند سال ۲۰۰۷ که ۷ مسافر به مدت ۹ روز در جاده ماندند.

4- جزیره وایت (A3055, Isle of Wight, near Freshwater Bay)

جزیره وایت (a3055, isle of wight, near freshwater bay)

A3055 که به جادهٔ ارتش معروف است در جزیرهٔ وایت (Isle of Wight) قرار دارد و بیش از ۱۱ مایل جادهٔ ساحلی است. با زیباترین مناظری که از شرق به غرب در مسیر خلیج فرش‌واتر (Freshwater Bay) قرار گرفته‌اند. در همین حین که از دشت سرسبز می‌گذرید می‌توان به پهنای خلیج و صخره‌های سفید رنگش نگاه کرد و لذت برد.

3- دارک هجز (The Dark Hedges, County Antrim, Northern Ireland)

دارک هجز (the dark hedges, county antrim, northern ireland)

مدال خوش‌عکس‌ترین مسیر درختی جهان را می‌شود به این جاده داد که در ایرلند شمالی واقع شده‌است. چنارها را در قرن ۱۸، خانوادهٔ استوارت برای جلب توجه مهمانانی که به امارتشان می‌آمدند کاشته‌اند. نقشه‌شان هم گرفته است. این درختان درهم پیچیده فضایی سحرآمیز شبیه تونل به وجود آورده‌اند که تحسین بسیاری را برانگیخته است و حتی در فیلم بازی تاج‌وتخت هم این جادهٔ زیبا را می‌بینیم؛ صحنه‌ای در فصل ۲ سریال که آریا استارک از این جاده می‌گذشت.

2- جاده کتل (Pass of the Cattle, near Applecross, Wester Ross, Scotland)

جاده کتل (pass of the cattle, near applecross, wester ross, scotland)

از دید هر بیننده‌ای، این جاده بی‌نظیر است. پیچ‌های تند، ارتفاع ۶۲۵ متری و مناظر زیبایی که جان می‌دهند برای عکس‌های اینستاگرامی. پارکینگ‌هایی در بالای کوه وجود دارد و از آن بالا می‌توان آن همه زیبایی را دید و لذت برد.

1- پارک ملی برکن بیکن (A4069, Brecon Beacons National Park, Wales)

پارک ملی دارتمور (b3387, dartmoor national park)

جرمی کلارکسون مهر تأیید بر این جاده زده است. او در برنامهٔ تخته گاز یک مرسدس بنز AMG SLK را در طول این مسیر رانده است. این جاده که در پارک ملی برکن بیکن ولز قرار دارد، بیش از ۸۱ پیچ دارد. یعنی درست ۸۱ بهانه برای عشق ماشین‌ها که از رانندگی در این جاده لذت ببرند. منظره‌ای زیبا، کوهستانی و ناهموار این پارک ملی خود می‌تواند بهانهٔ خوبی برای گذر از این جاده باشد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیDaily Mail

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1