cover bridge
b1
خانه » ۱۳ پل زیبای جهان!

۱۳ پل زیبای جهان!

b3

پل یکی از قدیمی‌ترین سازه‌هایی است که بشر از دیرباز تاکنون برای تسهیل راه‌های ارتباطی آن را ابداع کرده است؛ ولی علاوه بر سهولت ارتباط، خلاقیت به کار رفته در ساخت پل‌ها به قدری چشم‌گیر و هنرمندانه است که برخی از آن‌ها به جاذبه‌های گردشگری شهر یا منطقه‌ای تبدیل شده‌اند. برای آشنایی با زیباترین پل‌ها در اقصی نقاط جهان در ادامه مطلب همراه عجیب‌ترین باشید.

پل‌های بی‌شماری در اقصی نقاط جهان بر روی معابر، رودخانه‌ها و غیره برای تسهیل رفت‌وآمد ساخته شده‌اند. ولی آیا تاکنون از منظر زیبایی به این پل‌ها نگاه کرده‌اید؟ مناظر برخی از این پل‌ها بخشی از جاذبه گردشگری حتی هویت کشور مربوط نیز محسوب می‌شود.

13- پل گیت شید ملنیوم (Gateshead Millennium Bridge) - انگلیس

gateshead millennium bridge

به جرات می‌توان این پل را زیباترین مورد این لیست عنوان کرد. شاهد این مدعی شکل هلالی پل و حالت کج آن بر روی رودخانه تاین (River Tyne) در شهر نیوکاسل است.

12- پل کابلی لانکاوی (Langkawi Sky Bridge) - مالزی

langkawi sky bridge

این پل کابلی با هزاران متر ارتفاع از سطح دریا بر فراز جنگل‌های بارانی مالزی قرار داشته و منظره شگفت‌انگیز و رویایی آن هر بیننده‌ای را متحیر می‌کند.

11- پل میلائو (The Millau Viaduct) - فرانسه

the millau viaduct

پل میلائو بزرگ‌ترین پل جاده‌ای جهان است که با هزینه‌ای در حدود ۴۰۰ میلیون دلار و در ارتفاع ۳۴۳ متری بر فراز رودخانه تارن در جنوب فرانسه ساخته شده‌است.

10- پل الله وردی خان (سی و سه پل) - ایران

allāhverdi khan bridge (si o seh pol)

سی و سه پل یا پل الله وردی خان در شهر اصفهان و بر روی رود زاینده‌رود قرار دارد. وجه تسمیه نام این پل به دلیل تعبیه ۳۳ دهانه در آن است. همچنین سی و سه پل دارای ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض است و در رده شاهکارهای معماری و شگفت‌آفرین جهان قرار دارد.

9- پل ریالتو (Rialto Bridge) - ونیز

rialto bridge

قدمت ساخت این پل بی‌نظیر به سال ۱۸۵۵ میلادی باز‌می‌گردد و به «قلب ونیز» شهرت دارد. در واقع، این پل به مدت نیم قرن تنها راه ارتباطی بر روی گراند کانال (Grand Canal) ونیز بوده است.

8- پل هفت مایلی (Seven Mile Bridge) - فلوریدا کیز

seven mile bridge

پل هفت مایلی بر روی آب‌های درخشان و صخره‌های مرجانی قدیمی ساخته شده‌است و به هنگام عبور از آن منظره آبی اطراف صحنه‌ای از بهشت را در ذهن تداعی می‌کند.

7- پل تریفت (Trift Bridge) - سوئیس

trift bridge

این پل علاوه بر ساختاری شگفت‌انگیز، داستان عبور از گذرگاه و هجرت را نیز برای همگان تداعی می‌کند. گفتنی است در اثر گرمایش زمین و ذوب شدن یخچال تریفت، عده‌ای این پل را برای عبور گردشگران به سمت ییلاق‌های واقع در دامنه کوه‌های آلپ سوئیس ساخته‌اند. البته امروزه این پل یکی از هیجان‌انگیزترین پل‌های عابرگذر در جهان به شمار می‌رود.

6- پل لاینز گیت (Lions Gate Bridge) - ونکوور، کانادا

lions gate bridge

این پل نخستین پل باریک معلق در در ونکوور است که در سال ۱۹۳۸ به بهره‌برداری رسیده و راه ارتباطی میان دو بخش شمالی و غربی شهر ونکوور است.

5- پل چنگیانگ (Chengyang Bridge) - چین

chengyang bridge

این پل را نیز می‌توان یکی از حیرت‌انگیزترین پل‌های هزاره نامید، زیرا مانند سوزن باریکی در میان ساختمان‌ها برای عبور اهالی منطقه جای گرفته است.

4- پل های مایل سوئینگینگ (Mile High Swinging Bridge) - کارولینای شمالی

mile high swinging bridge

این پل را نیز می‌توان در رده پل‌های معلقی قرار دارد که در هنگام عبور از آن تکان می‌خورند. همچنین در حین عبور از این پل می‌توان منظره پانورامای کوه گرندفادر (Grandfather Mountain) را تماشا کرد.

3- پل لیوینگ روت (Living root bridge) - هند

living root bridge

این پل با معماری شگفت‌انگیزی توسط بومیان منطقه از رشد ریشه درخت فیکوس در یک مسیر خاص ساخته شده و درحال‌حاضر طول آن به ۳۱ متر می‌رسد (البته طول پل به میزان رشد سالانه درخت بستگی دارد).

2- پل ورازانو نروز (Verrazano-Narrows Bridge) - نیویورک

verrazano narrows bridge

این پل راه ارتباطی میان دو بخش مهم و تاریخی شهر نیویورک به نام‌های بروکلین (Brooklyn) و استاتن آیلند (Staten Island) است و به نام ورودی دنیای جدید (New World) خوانده می‌شود.

1- پل هلیکس (Helix Bridge) - سنگاپور

helix bridge

این پل‌عابر فلزی با معماری جالب و شگفت‌انگیزش رابط میان دو بخش مارینا سنتر و مارینای جنوبی سنگاپور است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

وحید الوندی

وحید الوندی

علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و شگفتی های ایران و جهان

b2
b1