Cover-most-beautiful-bridges-11
b1
خانه » ۲۰ پل معروف و محبوب دنیا!

۲۰ پل معروف و محبوب دنیا!

b3

با ما همراه باشید تا در این مطلب جالب با ۲۰ پل معروف و محبوب دنیا آشنا شویم.

20- پل برج (لندن، انگلستان)

most-beautiful-bridges-01

این پل که توسط Horace Jones & Wolfe Barry طراحی و در سال ۱۸۹۴ تکمیل شد، یکی از مشهور‌ترین نماد‌ها در لندن است. این پل ۲۴۳ متر طول و ۸.۵ متر فضای زیرین دارد و وسط آن به ۴۲ متر افزایش می‌یابد که کشتی‌ها می‌توانند از پایین رودخانه Thames عبور کنند. در قدیم که کالا‌ها به جای هوایی از راه زمینی حمل می‌شدند، این پل در روز، ۵۰ بار بالا برده می‌شد، ساخت این پل با ۴۳۲ کارگر ظرف ۸ سال به اتمام رسید، در آن زمان ۷۰۰۰۰ تن بتن در دو پایه‌ی پل با فرو بردن ۲ باسکول متعادل کننده در جای خود، که هر یک ۱۰۰۰ تن وزن داشتند ریخته شد و سپس برای پوشش ۱۱۰۰۰ تن فولاد در زیر، تمام پل ملبس به سنگ پرتلند و گرانیت کورنیش شد.

19- پل گلدن گیت (سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا)

most-beautiful-bridges-02

این پل طولانی‌ترین پل جهان جمعا به طول ۲.۷ متر که در سال ۱۹۳۷ تکمیل شد، شاید مشهور‌ترین پل زمان باشد. این پل که در سان فرانسیسکو واقع است، موفقیت عظیمی در ساخت و ساز زمان خود بود. در ساخت این پل رکورد ایمنی شکسته شد. به گونه‌ای که تنها ۱۱ کارگر در طول عملیات ساختمانی کشته شدند و ۱۱ نفر دیگر به مدد شبکه‌ی نوین ایمنی که در زیر کار قرار داده شده بود نجات یافتند. عکس‌هایی که توسط هزاران توریست همه ساله از پل گرفته می‌شود، رنگ شاخص قرمز به واقع پرتقالی بین‌المللی (International Orange) بوده و در اصل این رنگ برای افزایش قدرت دید در شرایط مه آلود بودن هوا که مشابهت با منطقه‌ی خلیج دارد انتخاب شده. برای نگهداری به ۳۸ نقاش به طور فول تایم نیز نیاز دارد. تعداد ۲۶ نفر که از ارتفاع ۶۷ متری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و فاصله‌ی زمانی ۴ ثانیه به پایین پرت شده‌اند جان سالم به‌در برده‌اند.

18- پل بندرگاه سیدنی (سیدنی، استرالیا)

most-beautiful-bridges-03

در حالیکه جشن هفتاد و پنجمین سال تولدش در سال ۲۰۰۷ گرفته می‌شد، این پل همچنان در صدر پل‌های جهان از نظر وسیع‌ترین مقاطع طولانی پل در جهان باقی مانده است. این پل ملقب به چوب‌رختی است به لحاظ قوسی‌شکل بودنش. معمولا از پل و خانه‌ی اپرا که در مجاورتش واقع هست عکس‌برداری می‌شود، این زوج به عنوان یکی از بهترین تصاویر برای شهر و خود استرالیا عمل می‌کنند، اندازه‌ی بزرگ‌ترین مقطع نیم کیلومتر است که در بلند‌ترین نقطه‌ی قوس ۱۳۰ متر بالای سطح دریاست. برای ساخت این پل می‌بایستی ۸۰۰ خانه خراب می‌شدند و هزینه‌ی آن با ۱۴۰۰ کارگر ظرف مدت ۸ سال حدود ۱۲ میلیون دلار شد و عاقبت پل سیدنی در سال ۱۹۹۸ تکمیل شد.

17- پنته وکیو (فلورانس، ایتالیا)

most-beautiful-bridges-04

شهر پنته وکیو یکی از مشهور‌ترین نقاط گردشگری ایتالیا است و عقیده بر آنست که از قدیمی‌ترین سازندگان پل قوسی با سنگ‌های یک تکه و چند تکه در جهان باشد، گرچه تکه‌های قدیمی‌تر ناتمام هم وجود دارد، این پل در اصل از چوب ساخته شده بود تا اینکه در سال ۱۳۳۳ توسط سیل منهدم شد و ۱۲ سال بعد با استفاده از سنگ دوباره ساخته شد، شهرت آن به خاطر داشتن مغازه‌هایش است و از هر گروهی اعم از غرفه‌های تجار و قصاب‌ها تا دکه‌های فروشندگان لوازم هنری و یادگاری (سوغاتی) را در خود جای داده است.

16- پل هزاره و آب‌نمای گیت شید (شمال شرق انگلستان)

most-beautiful-bridges-05

جایزه ۴۴ میلیون دلاری پل میلنیوم گیت شید، برای اولین بار و تنها پل «tilting» (کج، شبدار، در نوسان) در جهان در نظر گرفته شده است، رم‌های هیدرولیکی در انتهای دو طرف پل این امکان را فراهم می‌آورد که برای عبور کشتی‌های کوچک، پل قدری کج شود و این تکنولوژی نوین باعث گشت که طراحان آن برنده‌ی جایزه‌ی معتبر و آبرومند «Stirling Prize» برای آرشیتکت در سال ۲۰۰۲ گردند. ۱۹۰۰۰ تن بتن در فندانسیون‌هایی به عمق ۳۳ متر و فولاد کافی برای ساخت ۶۴ راهروی ۲ تیرکه، پل را به مقاومت در برابر برخورد یک کشتی ۴۰۰۰ تنی که با سرعت ۴ نات در حرکت است قادر می‌سازد.

15- پل اراسمبورگ یا سوان (رتردام، هلند)

most-beautiful-bridges-06

به لحاظ شکل اسکلت فلزی مهار پل ملقب به قو است. ساخت این پل که به منظور ارتباط بین شمال و جنوب شهر رتردام طراحی شده بود در سال ۱۹۹۶ خاتمه یافت، برای امکان عبور کشتی‌ها طاق جنوبی از ارتفاع قابل توجه ۹۰ متری پل بلند باسکولی برخوردار است که در سال ۲۰۰۵ در فیلمی به نام Who Am I (من کی هستم) به نمایش در آمد که در آن هواپیماهای مسابقه‌ای از زیر آن پرواز کردند. ساخت این پل با بلندی ۰.۸ متر و وزن ۶۸۰۰ تن که در سال ۱۹۹۶ کامل شد، ۱۱۰ میلیون دلار خرج برداشت به محض آنکه پل بروی ترافیک گشوده شد معلوم شد که پل بر اثر باد تاب می‌خورد که این مشکل با استفاده از ابزار‌های تعیین کننده‌ی فشار هوا (دمپر) مرتفع گردید.

14- پل وستمینستر (لندن، انگلستان)

most-beautiful-bridges-07

یکی از آثار ماندگار و زیبای شهر لندن، پل وستمینستر است که از رودخانه تیمز عبور می‌کند و در کنار آن کاخ وستمینستر، کلیسای وستمینستر، ساعت محبوب بیگ‌بن و همچنین چرخ فلک چشم لندن قابل مشاهده است. این پل در سال ۱۷۶۹ افتتاح شد.

13- پل میلو (دره‌ی ترن، فرانسه)

most-beautiful-bridges-08

این پل به ارتفاع ۳۳۸ متر روی دره‌ی ترن در جنوب فرانسه قرار دارد که بزرگ‌ترین پل کابلی جهان محسوب می‌شود. به طوریکه می‌گویند رانندگی بر روی این پل مثل آنست که در آن احساس می‌کنی در پروازی. ساخت این پل که قدری بلند‌تر از برج ایفل است سه سال به طول انجامید و در سال ۲۰۰۴ به روی عموم باز شد، در حالیکه این پل مناظر بسیار زیبایی را از دره‌ی زیر خود به تصویر می‌کشد، همینکه مه پایین می‌آید دیگر مسیر مناسبی برای آنانکه قلبشان ضعیف است نخواهد بود، به طور کل طول این پل ۲۴۶۰ متر با طاق تکی در ۲۷۰ متری و حداکثر ارتفاع از زیر آن ۳۴۳ متر است، به طور خلاصه این پل بسیار احساس‌برانگیز هم بر روی کاغذ و هم در حیات واقعی می‌باشد، دکل پل با ۷ اسکلت فلزی به وزن ۳۶۰۰۰ تن مسقف شده است. یک‌سری از هفت تیرک، هر یک به بلندی ۸۸ متر و به وزن ۷۰۰ تن به اسکلت‌های فلزی مربوط پیوسته‌اند.

12- پل تسمه‌ای فهمارن (دریای بالتیک، آلمان و دانمارک)

most-beautiful-bridges-09

هنگامی‌که در سال ۲۰۱۸ پل فهمارن کامل شود امتدادی به طول ۱۹ کیلومتر دست خواهد یافت و جزیره‌ی آلمانی فهمارن را به جزیره‌ی دانمارکی لولاند با هزینه‌ی تقریبی ۲.۲ بیلیون دلار متصل می‌سازد. نقشه‌های اولیه نشان می‌دهند که پل با ۳ اسکلت فلزی کابلی، هر کدام به طول تقریبی ۷۱۲ متر که به وسیله‌ی ۴ ستون به بلندی ۲۸۰ متر حمایت شده و دارای ۶۴ متر بلندی زیر آن می‌باشد خواهد بود، پل پیشنهادی جنجال‌هایی را توسط کاسب‌ها و طرفداران منابع طبیعی که از لطمه خوردن به حیات وحش محل واهمه دارند به وجود آورده است.

11- پل کیتایکیو (آیواکانی، ژاپن)

most-beautiful-bridges-10

احتمالا یکی از پل‌های بدشانس در دنیا پل بازسازی شده کیتایکیو در شهر ایواکانی است که در سال ۱۶۷۳ پس از انجام هر اقدامی در جهت عبور از رودخانه‌ی نیشیکی Nishiki، بر اثر سیلاب‌های فصلی فرو ریخت. شایان ذکر است که آرک‌های چوبی آن تا سال ۱۹۵۰ در جای خود محکم باقی ماندند تا اینکه عاقبت طوفان آن‌ها را هم ویران ساخت، با این وجود، با این نیت که دوباره ضربه نخورد، سه سال بعد پل دوباره بازسازی شد و تا امروز قابل عبور می‌باشد.

10- پل ارساند (تنگه دانمارک و سوئد)

most-beautiful-bridges-11

این پل بالغ بر ۷.۵ کیلومتر طول و ۲۲۳ متر ارتفاع دارد. پل کابلی ارساند برای اتصال دانمارک به سوئد در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد، کل پل که ۸۲۰۰۰ تن وزن دارد دارای طولانی‌ترین مقاطع پل کابلی (هر تکه ۴۰ سانتی‌متر) در جهان است و روزانه ۶۰۰۰۰ مسافر را با اتومبیل، اتوبوس و قطار از خود عبور می‌دهد. با رانندگی از دانمارک شما ابتدا از جزیره‌ی ساخته شده (مصنوعی) ‌Peberholm عبور کرده و در تونل ۴ متری زیر دریا ناپدید شده و سپس شما را از پل ارساند، قبل از آنکه سفرتان به سوئد کامل شود عبور می‌دهد، عبور از پل ارساند ارزان تمام نمی‌شود (بیش از ۵۳ دلار هر ماشین). گرچه برای مسافرینی که مکررا رفت و آمد می‌کنند تخفیف نزولی داده می‌شود که با توجه به هزینه‌ی ۳.۸ میلیارد دلاری آن تعجبی ندارد.

9- پل تسینگما (هنگ کنگ، چین)

most-beautiful-bridges-12

پل لنگری تسینگما در هنگ کنگ ششمین پل معلق در جهان است و بیش از هر پلی در کره‌ی زمین به ترافیک ریلی می‌پردازد. هزینه‌ی ساخت این پل ۹۰۰ میلیون دلار است و در سال ۱۹۷۷ پس از ۵ سال کار بی‌وقفه افتتاح شد. این پل دارای یک مقطع اصلی به طول ۱.۳ متر است و پس از آنکه دو جزیره‌ی T Sing Yi & Ma Wan را به هم وصل کرد نامگذاری شد. جالب آنکه ۴۹۰۰۰ تن فولاد ساختمانی در دکل پل مورد استفاده قرار گرفت، در حالیکه در هر یک از برج‌ها به بلندی ۲۰۵ متر ۶۵۰۰۰ تن بتن مصرف شد. این پل جاذبه‌ی گردشگری ایجاد کرده و به لحاظ مناظر زیبایش معروف است، به ویژه در شب هنگامیکه چراغ‌ها روشن می‌شوند تماشایی است.

8- پل بوسفورس (استانبول، ترکیه)

most-beautiful-bridges-13

این پل گرچه از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های دنیا نیست لیکن این پل به خاطر جداسازی اروپا و آسیا مشهور است. تکه‌ی اصلی این پل یک متری و فضای آزاد ۶۴ متری زیر آن در سال ۱۹۷۳ تکمیل گردید، در سال ۲۰۰۵ وئوس ویلیامز، ستاره‌ی تنیس آمریکا برای یک مسابقه‌ی ۵ دقیقه‌ای تنیس با بازیکن ترکیه‌ای، اپیک سنقلو، روی پل بازی کرد. اولین بازی تنیس که تا آن موقع از اینطرف و آنطرف دو قاره انجام شد.

7- پل کرونادو سندیگو (سندیگو، ایالات متحده امریکا)

most-beautiful-bridges-14

ساخت این پل در سال ۱۹۶۹ با هزینه‌ی ۴۷.۶ میلیون دلار با مشخصه‌ی ۹۰ درجه انحنا در طول ۳.۵ متری به پایان رسید. این پل در حداکثر ارتفاع ۶۰ متری برای سهولت کشتیرانی در زیر خود بنا شد، در واقع ارتفاع پل آنقدر هست که یک کشتی خالی از بار بتواند از زیر آن عبور کند، این پل نام شوم سومین پل خودکشی در آمریکا را ازآن خود کرده است. به طوریکه بیش از ۲۰۰ خودکشی ثبت شده بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۰ را بعد از پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو و اورورا در سیاتل به همراه دارد. هزینه‌ای برای استفاده از پل عاید نمی‌شد ولی از زمانیکه کیوسک‌های دریافت پول فعال شدند درآمد سالیانه تا ۸ میلیون دلار بالا رفت.

6- پل آکاشی کایکیو (کوبه ناروتو، ژاپن)

most-beautiful-bridges-15

این پل در ژاپن پدر تمام پل‌های معلق در جهان بوده و با بیش از ۳۶۵ متر طولانی‌تر از پل رده‌ی دومی Great Belt Bridge در دانمارک می‌باشد، این پل در اصل جهت جایگزینی اسکله خطرناک کوبه ایوایا که با طوفان‌های بی‌شمار صدمه دیده بود در سال ۱۹۹۸ ساخته شد. پل از آکاشی استریت عبور می‌کند. هزینه‌ی ساخت آن حدود ۴.۵ میلیارد دلار شد، آمار‌ها درباره‌ی این پل گیج کننده است به طوریکه ساخت این پل با ۲۰۰۰۰۰۰ کارگر و ظرف مدت ۱۰ سال انجام گرفته، در خلال این مدت آن‌ها ۱.۴ میلیون متر مکعب بتن ریختند، ۱۸۱۰۰۰ عدد اسکلت فلزی را اسمبل کردند، ۳۵۰۰۰۰ تن بلوک‌های لنگری در دو طرف انتهایی پل ساختند و کابل‌های فولادی کافی به درازای ۷ برابر دور دنیا را بهم وصل کردند.

5- پل خلیج هنگژو (ژجیانگ، چین)

most-beautiful-bridges-16

هنگامیکه در سال ۲۰۰۷ این پل ۳۶ کیلومتری افتتاح شد، در خلیج هنگژو استان‌های شانگهای و نینگبو را به هم وصل کرد. با هزینه‌ی ۱.۴ میلیارد دلاری دومین پل طولانی جهان به شمار می‌رود، این پل تا اواخر سال ۲۰۰۵ باز نشد و مرکز جنجال بزرگی بین محلی‌ها گشت، مبنی بر اینکه آیا نیازی به ساخت چنین پلی بوده. در این پل دو مقطع اصلی وجود دارد، یکی به طول ۴۴۹ متر در تکه شمال و یکی کوتاه‌تر به طول ۳۱۷ متر در تکه‌ی جنوبی. وقتیکه صحبت از طول می‌شود پل خلیج هنگژو دومین پل بعد از پل Pontchartrain Causeway در لوییزیانا است.

4- پل مگدبرگ وا‌تر (مگدبرگ، آلمان)

most-beautiful-bridges-17

یکی از برزگ‌ترین پل‌های طراحی شده در این لیست، پل مگدبرگ وا‌تر ۹۱۰ متری است، پلی که بر روی آب ساخته شد. این پل برای اتصال کانال Elbe Havel و کانال Mitteland ساخته شد که به حمل و نقل بار بین برلین و بنادر در امتداد رودخانه‌ی راین کمک شایانی کرد. بدون احساس خستگی ناشی از ۱۲ کیلومتر انحراف مسیر می‌توان از عبور روی این پل لذت برد. هزینه‌ی آن ۷۳۳ میلیون دلار شد و در آن، ۶۸۰۰۰ متر مکعب بتن و ۲۴۰۰۰ تن اسکلت فولادی به کار رفت.

3- پل بروکلین (نیویورک، ایالات متحده آمریکا)

most-beautiful-bridges-18

پل بروکلین از قدیمی‌ترین پل‌های معلق در شهر نیویورک آمریکا است که بروکلین و منهتن را به هم متصل می‌کند. این پل با طول ۱۸۲۵ متر از قدیمی‌ترین پل‌های مدرن دنیا به حساب می‌آید. پل بروکلین طی سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۳ میلادی توسط یک مهندس آلمانی تبار به نام «جان آئوگوستس روئبلینگ» طراحی و ساخته شد. او در زمان ساخت پل بر اثر حادثه‌ای جان باخت و فرزندش، واشنگتن مسئولیت ادامه کار را بر عهده گرفت اما وجود مشکل گفتاری مانع آن شد که او بتواند کار را ادامه دهد. این وضعیت، «امیلی وارن روئبلینگ» همسر معمار اصلی را واداشت تا برای چندین سال مسئولیت انتقال دستورات واشنگتن را به کارگران بر عهده گیرد. پیچیدگی سازه پل که جزیره منهتن را با همسایه‌اش، محله بروکلین مرتبط می‌سازد، موجب گشت بیش از ۲۰ نفر در طول ۱۳ سال زمان ساخت آن، جان خود را از دست بدهند. هزینه ساخت پل بیش از ۱۵ میلیون دلار بود.

2- پل نانپو (شانگهای، چین)

most-beautiful-bridges-19

این پل از فولاد، کابل و بتن و تیرهای کامپوزیت ساخته شده است و در شانگهای چین قرار دارد. مجموع طول پل ۸۳۴۶ متر با دهانه ۴۲۳ متر از مرکز، رتبه سوم در میان پل‌های کابلی جهان را داراست و با توجه به مارپیچی بودن روش ساخت، این پل در رده‌ی طولانی‌ترین پل‌های دنیا قرار دارد. ارتفاع برج ۱۵۰ متر با دو خط از کابل‌های قوی به حالت تعلیق پل است.

1- پل ریچموند (لندن، انگلستان)

most-beautiful-bridges-20

ریچموند قدیمی‌ترین پل در رودخانه تیمز لندن است.

+- پل ارتباطی هنگ کنک، ماکائو (جنوب شرق آسیا)

most-beautiful-bridges-21

این پل ۳۰ کیلومتری هنوز در مرحله‌ی ساخت است، اما چنانچه قابل اجرا و تکمیل شود، فاصله‌ی زمانی عبور از جاده‌ی بین هنگ کنگ و ماکائو را از ۴.۵ ساعت فعلی به ۴۰ دقیقه کاهش خواهد داد، ساخت این پل همچنین اتصال بین دو جزیره‌ی مصنوعی به وسیله‌ی یک تونل در زیر دریا جهت کمک به ایجاد گذرگاه امن کشتیرانی را شامل می‌شود. این پل در سال ۲۰۱۶ افتتاح خواهد شد.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
12 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ROZ
ROZ
۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۹

سپاسگزاری از سایت خوبتون

Faryad
Faryad
۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ۱۵:۱۹

سلام وخسته نباشید عالی بود مرسی

سعید عزیزی
سعید عزیزی
۲۷ دی ۱۳۹۸ ۰۱:۵۶

عالی

حسين محمدي خانقا
حسين محمدي خانقا
۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۸:۴۳

پل درياچه اروميه هم كه يكي از عجايب هفت گانه دنيا است چرا نيست
چرا حق ايران هميشه بايد پايمال شود🥴

سادات
سادات
۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۵

سلام خیلی عالی بود ممنون اما اگر درباره اینکه عرض پل ها چقدر اند کابل ها رو چرا به پل وصل می کنند و جزئیات دیگر بیشتر توضیح می دادین ممنون می شدم.

b1