عکس-کاور-پیچیده‌ترین
b1
خانه » ۱۰ تا از جالب‌ترین خیابان ها و جاده‌های دنیا!

۱۰ تا از جالب‌ترین خیابان ها و جاده‌های دنیا!

b3

با ما همراه شوید تا با هم سری به ۱۰ تا از جالب‌ترین خیابان ها و جاده‌های دنیا بزنیم.

10- پیچیده‌ترین تقاطع غیر هم سطح

پیچیده‌ترین

(تقاطع قاضی هری پرگرسون – لوس انجلس)
این تقاطع غیر هم سطح در لوس آنجلس کالیفرنیا واقع شده و یکی از پیچیده‌ترین تقاطع‌های غیر هم سطح در جهان است. در اینجا ورود و خروج به تمام جهت‌ها انجام می‌شود. این تقاطع از سطوح مختلفی از پل‌ها تشکیل شده که یک شبکهٔ پیچیده از راه‌های مختلف را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که روانی ترافیک در دو بزرگراه درون استانی حفظ شود. این تقاطع غیر هم سطح در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد. پل‌های این تقاطع در ۴ سطح مختلف واقع شده‌اند و هرکدام لاینی مخصوص دسترسی محدود برای موارد اضطراری دارند.

9- کوتاه‌ترین خیابان جهان

کوتاه‌ترین

(اِبِنزِر پِلِیس – اسکاتلند)
خیابان ابنزر پلیس در کیتنس اسکاتلند عنوان کوتاه‌ترین خیابان جهان را در کتاب رکوردهای گینس از آن خود کرده است. طول این خیابان تنها ۲.۰۶ متر است و تنها یک آدرس در آن وجود دارد که متعلق به درب هتل مَکِیز است که در سال ۱۸۸۳ ساخته شده. به صاحب این هتل گفته شده بود که بر روی کوتاه‌ترین جهت ساختمان اسمی نوشته شود. نهایتاً در سال ۱۸۸۷ رسماً به نام خیابان خوانده شد.

8- باریک‌ترین خیابان جهان

باریک‌ترین

(اشپرویر هوف اشتراسه – آلمان)
باریک‌ترین خیابان جهان در شهر بادن ووتِم بِرگ آلمان قرار دارد. عرض آن در باریک‌ترین جا ۳۱ سانتی متر و در پهن‌ترین جا ۵۰ سانتی متر است. این راه در سال ۱۷۲۷ و در جریان بازسازی‌هایی ساخته شده که بعد از یک آتش سوزی بزرگ در سال ۱۷۲۶ که تمام شهر را سوزانده بود انجام گرفته است، و به طور رسمی در ادارهٔ املاک به عنوان خیابان شمارهٔ ۷۷ ثبت شده است.

7- شیب دار ترین خیابان

شیبدارترین

(خیابان بالدوین – نیوزیلند)
خیابان بالدوین که تقریباً در حومهٔ شهر دونِدین در جنوب نیوزیلند واقع شده، به عنوان شیب دار ترین خیابان جهان شناخته شده است. این خیابان نسبتاً کوتاه ۳۵۰ متر طول دارد و به سمت شرق از درهٔ لیندزی کریک تا سیگنال هیل کشیده شده است. قسمت‌های پایینی این خیابان شیب معمولی دارد و سطح آن با آسفالت پوشیده شده اما قسمت‌های بالایی این خیابان بن بست به طور قابل ملاحظه‌ای شیب دار است و سطح آن با بتن پوشیده شده تا هم مقاومت بیشتری داشته باشد (چون آسفالت در گرما شل می‌شود و به سمت پایین سر می‌خورد) و هم از زمستان‌های سرد این شهر امنیت بیشتری داشته باشد.

حد اکثر شیب خیابان بالدوین ۱۹ درجه یا ۳۵ درصد است. این یعنی در هر ۲.۸۶ متر که به صورت افقی در این خیابان حرکت کنید ارتفاع آن یک متر بیشتر می‌شود. این شیب مثل بسیاری دیگر از خیابان‌های این شهر به طور غیر عمدی پیش آمده است. در کشور نیوزیلند خیابان‌ها بر اساس الگوی شبکه‌ای و بدون در نظر گرفتن نوع زمین و توسط مهندسان لندن طراحی شده است.

6- پر پیچ و تاب ترین خیابان

پرپیچ-تاب‌ترین

(خیابان لومبارد – سن فرانسیسکو)
این خیابان عجیب بخشی از خیابان لومبارد در سن فرانسیسکو و بین خیابان‌های هاید و لوین ورت قرار دارد. طول آن یک چهارم مایل است و محدودیت سرعت در این خیابان تنها ۵ مایل در ساعت است و به سمت پایین یک طرفه است. در دو طرف این خیابان گران قیمت‌ترین خانه‌ها، عمارت ها و آپارتمان‌های سن فرانسیسکو قرار دارند که بسیار طرفدار دارند.

در اصل به دلیل اینکه وسایل نقلیه نمی‌توانستند در شیب ۲۷ درصدی این خیابان به درستی حرکت کنند ساخته شد؛ پیشنهاد شد که این خیابان به صورت مارپیچ ساخته شود تا بالا و پایین رفتن از آن آسان‌تر باشد. حالا شیب ۱۶ درصدی آن برای پیاده‌ها هم مناسب‌تر است.

توجه: اکثر کسانی که با سن فرانسیسکو آشنایی ندارند فکر می‌کنند که خیابان لومبارد پر پیچ ترین خیابان است که این طور نیست. این خیابان شناخته شده تر و زیباتر است و همچنین بخشی از قسمت ثروتمند نشین شهر است. خیابان پر پیچ و خم اصلی، خیابان ورمونت بین خیابان بیستم و بیست و دوم در پورترِرُو ی سن فرانسیسکو است.

5- طولانی‌ترین آزاد راه درون کشوری

طولانی‌ترین

(آزاد راه شماره ۱ – استرالیا)
آزاد راه شماره ۱ در استرالیا شبکه‌ای از آزاد راه‌ها است که در تمام قارهٔ استرالیا کشیده شده و تمام مراکز ایالات اصلی را به یکدیگر وصل می‌کند. جمعاً طول آن به ۱۴۵۰۰ کیلومتر می‌رسد و طولانی‌ترین آزاد راه در جهان است. روزانه بیش از یک میلیون نفر از مناطق مختلف آن عبور می‌کنند.

4- بزرگ‌ترین میدان جهان

بزرگ‌ترین

(پوتراجایا – مالزی)
اکثر مردم وقتی دور پوتراجایا و خصوصاً نزدیک دفتر نخست وزیر در حال رانندگی هستند نمی‌دانند که در بزرگترین میدان جهان هستند. در هنگام رانندگی ذهن خود را پاک کنید و به اطراف خود با دقت نگاه کنید، آنگاه متوجه می‌شوید که در بزرگترین میدان جهان یا مالزیا بوله در حال رانندگی هستید.

دلیل اصلی که افراد متوجه این موضوع نمی‌شوند این است که این محل در داقع یک تپه است. طول خیابان پیرامون این میدان حد اکثر ۳.۴ کیلومتر است و اسم این خیابان پرشیا ران سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه است.

3- عریض‌ترین خیابان

عریض‌ترین

(خیابان ۹ دو خولیو – بوینس آیرس، آرژانتین)
۹ جولای ۱۸۱۶ روز تولد آرژانتین است. در این روز کشور آرژانتین استقلال خود را به دست آورد و مردم آرژانتین برای بزرگ داشت این واقعهٔ بزرگ، یک خیابان اصلی در مرکز شهر بوینس آیرس را به نام ۹ دو خولیو نام گذاری کردند. اما این یک خیابان عادی نیست عرض آن ۹ لاین است با باغچه‌هایی در وسط دو سمت خیابان. این عریض‌ترین خیابان جهان است.

برای افرادی که سریع راه می‌روند و پاهای بلندی دارند ۲ چراغ قرمز طول می‌کشد تا از یک طرف به طرف دیگر خیابان بروند. در حالی که این توقف اجتناب ناپذیر در وسط خیابان امکان مشاهدهٔ منظرهٔ زیبایی از شهر و عظمت این خیابان را به افراد می‌دهد. این خیابان بخش‌های مختلفی از این کلان شهر را به هم مرتبط می‌سازد و بعضی از نقاط دیدنی بوینس آیرس هم در طول مسیر دیده می‌شود.

2- طولانی‌ترین خیابان جهان

طلانی ‌ترین-خیابان

(خیابان یونگ – اونتاریو، کانادا)
خیابان یونگ یک شاه راه اصلی است که با طولی برابر با ۱۸۹۶ کیلومتر دو دریاچهٔ اونتاریو و سیمکو را به یکدیگر وصل می‌کند. تقریباً مسافتی برابر با فاصلهٔ سن دیه گو در کایفرنیا تا سیاتل در واشینگتن.

(البته در کتاب رکوردهای گینس دیگر خیابان یونگ طولانی‌ترین خیابان جهان نیست بلکه بزرگراه پن آمریکن بزرگ‌ترین جادهٔ ماشین رو در جهان است).

1- پیچیده‌ترین میدان جهان

پیچیده‌ترین میدان

(میدان مجیک – سویندون، انگلستان)
میدان مجیک در انگلستان در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و از ۵ میدان کوچک‌تر تشکیل شده که یک دایره را تشکیل می‌دهند. اسم این میدان از یک سریال تلویزیونی کودکانه به نام میدان جادویی (Magic) گرفته شده است. این میدان به عنوان چهارمین تقاطع ترسناک انگلستان انتخاب شده است.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1