عکس کاور فیلم ترسناک داستان واقعی
b1
خانه » ۱۰ فیلم ترسناک که بر اساس داستان واقعی ساخته شده‌اند!

۱۰ فیلم ترسناک که بر اساس داستان واقعی ساخته شده‌اند!

b3
+18

این فیلم بر اساس یک داستان واقعی است! جمله‌ای که در آغاز بعضی فیلم‌های سینمایی می‌بینید و قطعاً با دیدی دیگر به این فیلم‌ها نگاه می‌کنید. امروز در عجیب‌ترین قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم ترسناک برتر تاریخ آشنا کنیم که بر اساس یک داستان واقعی تهیه شده‌اند.

گاهی اوقات، فیلم‌های ترسناک با استفاده از عبارت «بر اساس داستانی واقعی» تبلیغ و همه‌گیر می‌شوند ولی بعضی از مخاطبان خیلی به این جمله اعتقاد ندارند. گاهی اوقات استفاده از این جمله در ژانر ترسناک باعث می‌شود تا فیلم و داستان‌های آن باورنکردنی به نظر برسند. این در حالی است که تماشای دیگر سبک‌ها بر اساس داستان‌های واقعی محتمل‌تر و باورکردنی‌تر به نظر می‌رسند اما هستند فیلم‌های ترسناکی که توانسته‌اند نظر بسیاری از علاقه‌مندان به سینما را به خود جلب کنند. البته، این همه ماجرا نیست. به طور مثال در فیلم گرگ وال‌استریت، ساخته مارتین اسکورسیزی، اگرچه داستان و کلیت فیلم بر اساس یک داستان واقعی و زندگی‌نامه جوردن به لفورت بود اما تمام اتفاقات افتاده در فیلم عیناً شبیه به زندگی واقعی او نبودند و کارگردان با اضافه کردن مضامینی فانتزی، سعی کرد تا اثر خود را به محصولی قابل‌توجه‌تر و تماشایی‌تر تبدیل کند.

با این حال، فیلم‌های ترسناک ساخته شده بر اساس داستان‌های واقعی یکی از دلایل اصلی کشاندن مخاطبان به سالن‌های سینما محسوب می‌شوند. مخاطبانی که اگر قرار باشد، فیلمی بر اساس داستانی واقعی را تماشا کنند، در انتخاب بین ژانرها، سبک ترسناک را به دیگر سبک‌ها ترجیح می‌دهند. قاتلین سریالی و اتفاقات ماوراالطبیعه و استفاده از آن‌ها در فیلم‌های سینمایی باعث می‌شوند تا کمی با احتیاط بیشتر در خیابان‌های تاریک قدم بزنیم و البته بعضی شب‌ها هنگام خوابیدن، چراغ اتاق را هم روشن نگه‌داریم!

با وجود این‌که بسیاری از فیلم‌های ساخته شده بر اساس داستان‌های واقعی، المان‌هایی را نیز جعل و به فیلم اضافه کرده‌اند اما فیلم‌های دیگری نیز وجود دارند که طبق ادعای سازندگان و البته شاهدین اتفاق اصلی، درست بر اساس داستان اتفاق افتاده نوشته و تهیه شده‌اند و همین می‌تواند به کابوس شب‌های بسیاری از بینندگان این نوع فیلم‌ها تبدیل شود. با تماشای این فیلم‌ها این فکر به ذهنتان خطور می‌کند که دنیا می‌تواند چه جای تاریک و ترسناکی باشد و چه اتفاقاتی ممکن است در گوشه و کنار آن بیفتد. در ادامه می‌توانید با ۱۰ فیلم برتر ترسناک ساخته شده بر اساس داستان‌های واقعی آشنا شوید. ایده بدی نیست اگر این مقاله را در روشنایی روز مطالعه کنید یا اگر قصد دارید شب به مطالعه این مقاله بپردازید، چراغ‌های اتاقتان را روشن بگذارید!

10- Conjuring

conjuring

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳
Conjuring یا احضار سال ۲۰۱۳ روی پرده سینماها رفت و به عنوان یک فیلم بر اساس داستان‌های واقعی تبلیغ شد. احضار بر اساس تحقیقات دو محقق مسائل ماوراالطبیعه با نام‌های اِد و لوراین وارِن روی یک موضوع عجیب و البته غیر قابل باور بود. پس از عرضه این فیلم، افراد زیادی روی صحت و دقت فیلم به داستان واقعی سؤال کردند و اینکه چگونه ممکن است چنین اتفاق ترسناک و البته عجیبی در دنیای واقعی بیفتد.

اِد و لورین وارِن در دهه ۷۰ میلادی در جزیره رود به تحقیق درباره مسائل ماوراالطبیعه می‌پرداختند، مسائلی که هنوز هم نمی‌توان توضیح خاصی برای آن‌ها پیدا کرد. اِد وارِن چند سال بعد از دنیا رفت و همسر او اکنون ۸۷ ساله است و هیچ وقت نظری راجع به ماجراهای اتفاق افتاده در فیلم بیان نکرد اما یکی از دوستان نزدیک به خانواده وارِن ادعا کرد که تمام اتفاقات به تصویر کشیده در فیلم واقعاً اتفاق افتاده‌اند. یکی از اعضای خانواده‌ای که در خانه جن‌زده جزیره رود زندگی می‌کرد در کتاب خاطرات شخصی خود نوشت که تمام اتفاقات افتاده در ماجرای اصلی به جز چند تفاوت جزیی دقیقاً در فیلم نیز نمود پیدا کردند.

9- The Hunting in Connecticut

the hunting

تاریخ عرضه: ۲۰۰۹
شکار در کانکتیکوت، فیلمی که سال ۲۰۰۹ روی پرده سینماها رفت، نگاهی هنرمندانه و آزاد به داستان خانواده‌ای بود که در دهه ۸۰ میلادی به یک مرده‌شورخانه قدیمی نقل مکان کردند. کارمِن رید، کسی که در این خانه زندگی می‌کرد اذعان داشت که داستان به منظور هالیوودی‌تر شدن فیلم کمی تغییر پیدا کرده بود اما باز هم نکات اذیت‌کننده‌ای در داستان واقعی اتفاق افتاده بود. البته او درباره یکی از صحنه‌های فیلم که پرده حمام باعث مردن یکی از اقوام آن‌ها شد، گفت که این اتفاق واقعاً افتاده بود، حادثه‌ای که هیچگاه دلیلی منطقی برای آن پیدا نشد.

یکی دیگر از اختلاف‌هایی که فیلم با داستان واقعی داشت، سکانس ارتباط با مردگان بود که هیچگاه در داستان واقعی حاصل نشد اما صحنه جن‌گیری که در فیلم نشان داده شد، در داستان اصلی نیز اتفاق افتاده بود؛ البته این صحنه به علت رده‌بندی سنی بالای ۱۳ سالی که فیلم دریافت کرد، کمی با شدت کمتری به تصویر کشیده شد. بعضی از اتفاقات روی داده در دنیای واقعی نیز به دلیل این‌که بسیار شدید و سخت بودند، جایی در فیلم پیدا نکردند.

8- The Texas Chainsaw Massacre

the chainsaw

سال عرضه: ۱۹۷۴
فیلم کشتار اره‌برقی تگزاس به علت خشونت افسارگسیخته‌ای که داشت، در چند کشور ممنوع اعلام شد. شخصیت اصلی در این فیلم با نام مستعار صورت‌پوستی شناخته می‌شد زیرا وقتی قربانیان خود را از بین می‌برد از پوست آن‌ها برای خود ماسک تهیه می‌کرد. اما داستان واقعی که فیلم از آن الهام گرفته است، پرونده فردی به نام اِدوارد گِین در دهه ۵۰ میلادی بود. اِدِ دیوانه، یک قاتل سریالی بود که به درست کردن ماسک از پوست صورت قربانیان خود علاقه داشت. او همچنین تکه تکه اعضای بدن قربانیانش رادر اطراف خانه خود قرار می‌داد.

اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر آدمخوار بودن گِین وجود ندارد اما بعضی از شواهد امکان آدمخوار بودن او را می‌دهند. وقتی پلیس او را در منزلش دستگیر کرد، درون اجاق،‌ قلب یک انسان که درون یک مایه‌تابه قرار داشت پیدا کرد و وقتی از او پرسیده شد که آیا می‌خواست این قلب را بخورد او پاسخ داد: اگر شما فکر می‌کنید دیوانه هستم! این قاتل سریالی الهام بخش فیلم‌های هالییودی دیگری مانند سکوت بره‌ها (Silence of the Lambs) و روانی (Psycho) نیز شد.

7- Nightmare on Elm Street

nightmare

سال عرضه: ۱۹۸۴
در سال ۲۰۱۲،‌ نشریه نیویورک تایمز این فیلم را در لیست ۱۰۰۰ فیلم برتر تاریخ قرار داد. کابوس خیابان اِلم، فیلمی خاطره‌انگیز راجع به یک مرد بی‌ریخت و جن‌مانند بود که در طول شب وارد خواب قربانیانش شده و آن‌ها را با استفاده از دستکش ترسناک خود از بین می‌برد. اگرچه هیچگاه ذکر نشد که کابوس خیابان اِلم بر پایه یک داستان واقعی بوده است اما نکات جالب و ریزی در فیلم وجود داشت که به مرگ‌های مشکوک جنوب شرق آسیا مربوط می‌شد. مرگ‌هایی که در آن، قربانیان بدون هیچ دلیلی در طول خواب از دنیا می‌رفتند.

یکی از این موارد،‌ پسر ۲۱ ساله یک فیزیکدان بود که خواب‌های غیر معمول و وحشتناکی می‌دید، خواب‌هایی که هیچکس باور نمی‌کرد تا این‌که طی همان شب خانواده‌اش با صدای جیغ و فریاد بالای تخت او رفتند و وقتی رسیدند، او در خواب مرده بود.

6- The Girl Next Door

next door

سال عرضه: ۲۰۰۷
دختر همسایه، فیلمی بر اساس یک رمان با همین نام و جنایتی در دنیای واقعی بود که در سال ۱۹۶۵ و در ایالت ایندیانا اتفاق افتاده بود. داستان فیلم، حکایت شکنجه‌های سخت و وحشیانه‌ای بود که توسط اقوام شخصیت اول فیلم بر او تحمیل می‌شد. در دنیای واقعی، سیلویا لیکِنز توسط گِرتِرود بانیزِوسکی و فرزندانش شکنجه‌های سختی را تحمل کرد. مأمور پیگیری قضایی پرونده در دادگاه اعلام کرد که مرگ لیکِنز، بدترین جنایتی است که تاکنون در ایالت ایندیانا رخ داده ست.

5- The Amityville Horror

the amityville horror

سال عرضه: ۱۹۷۹
این فیلم که سال ۱۹۷۹ روی پرده سینماها رفت بر اساس داستان واقعی خانواده لوتز ساخته شده است. خانواده‌ای که پس از نقل مکان به خانه‌ای در شهر نیویورک و با دیدن تصاویر ارواح و اتفاق‌های عجیب روبه‌رو شدند، خانه‌ای که پیش از عزیمت آن‌ها به آن، خانواده‌ای به طرز فجیعی به قتل رسیده بود. این فیلم در واقع اقتباسی از کتابی است که درباره خانواده لوتز و تجربیات ترسناکی که آن‌ها تجربه کرده بودند، نوشته شده است. اگرچه فیلم بر خلاف کتاب یک مستند و زندگی‌نامه نبود و المان‌های خلاقانه‌ای نیز به آن اضافه شده بود اما بسیاری از اتفاقات درون فیلم واقعی بودند،‌ اتفاقاتی مانند دیدن ارواحی به شکل انسان و بالا و پایین پریدن تخت‌خواب‌ها که از این فیلم،‌ یک فیلم ترسناک واقعی ساخت.

4- Jaws

jaws1

سال عرضه: ۱۹۷۵
فیلم Jaws که سال ۱۹۷۵ اکران شد، برای کسانی که فیلم را دیده‌اند، دلیل اصلی ترسی محسوب می‌شود که از کوسه‌ها و آب‌های بی‌کران دارند. فیلم بر اساس رمانی با همین نام و داستان یک افسر پلیس در جزیره‌ای کوچک بود که به شکار کوسه‌ای سفید و درنده رفت. این فیلم بر اساس حملات متعدد کوسه‌های سفید به ساحل جِرسی در سال ۱۹۱۶ ساخته شده است. حمله کوسه‌ها در دنیای واقعی در سال ۱۹۱۶ و در فصل توریستی سال اتفاق افتاد، اتفاقی که سران محلی آن را کم اهمیت جلوه داده و ساحل دریا را ممنوعه اعلام نکردند تا این که گروهی از مردم وارد آب شده و این کوسه قاتل را شکار کردند.

بعضی از اتفاقات و شخصیت‌ها در فیلم و داستان واقعی به نظر مشترک می‌آمدند و اگرچه نویسنده این اثر صحت این اشتراک را تکذیب کرد اما داستان حمله کوسه‌های قاتل در سال ۱۹۱۶ در ذهن نویسندگان این فیلم بوده تا جایی که یکی از شخصیت‌های فیلم یعنی برادی به داستان واقعی سال ۱۹۱۶ اشاره می‌کند. هنوز مشخص نیست که یک کوسه سفید قاتل مسئول حمله‌ها بوده یا گروهی از کوسه‌های نر زیرا بعضی از حمله‌ها در آب‌های شیرین اتفاق افتاد.

3- Eaten Alive

eaten alive

سال عرضه: ۱۹۷۷
فیلم Eaten Alive یا زنده خورده شده روایت داستان یک قاتل سریالی و صاحب یک هتل محلی و کوچک بود که بدن قربانیانش را برای خوردن جلوی یک تمساح بزرگ خانگی می‌انداخت. داستان واقعی نیز به داستان فیلم شبیه است و بازگو کننده داستان جو بال، اپراتور خوش‌مشرب مسافرخانه‌ای در اِلمِندورف ایالت تگزاس در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی بود. بنا بر گفته بعضی، بال روبه‌روی مسافرخانه، یک حوضچه پر از تمساح درست کرده بود. وقتی پلیس درباره ناپدید شدن همسر او از بال سؤال کرد، یکی از پیش‌خدمتان مسافرخانه اعتراف کرد که او را در خلاص شدن از دست اجساد کمک کرده است.

به این دلیل که بال در آن زمان معروف به غذا دادن به تمساح‌هایش بود، پلیس حوضچه این تمساح‌ها را مورد جستجو قرار داد اما هیچ گونه آثاری مبنی بر باقی مانده بدن انسان پیدا نکرد. با وجود کم بودن مدارک، شایعات اشاره دارند که بال حداقل ۳۰ زن را به قتل رسانده و بدن آن‌ها را خوراک تمساح‌ها کرده است. او در سال ۱۹۳۸ خودکشی کرد.

2- The Exorcism of Emily Rose

exorcism of emily rose

سال عرضه: ۲۰۰۵
فیلم جِن‌گیری اِمیلی رُز روایت داستان یک کشیش کلیسا است که به جرم قتل اِمیلی رُز به دلیل شکست در جن‌گیری در دادگاه محاکمه می‌شود. در این فیلم، حقایقی وجود دارد که برگرفته از یک داستان واقعی است. آنِلیزا میشل،‌ دختری آلمانی پس از ماه‌ها قرار گرفتن در شرایط سخن جِن‌گیری توسط دو کشیش به دلیل گرسنگی و کم شدن آب بدن از دنیا رفت. او به دلیل بیماری که پزشکان شیزوفرنی و اختلال در تشخیص هویت تشخیص داده بودند، سال‌ها تحت درمان بود. کشیش‌ها و والدین آنِلیزا توسط دادگاه مجرم شناخته شدند و داستان مرگ غمناک این دختر آلمانی زمینه ساز تغییر قوانین جن‌گیری در کلیسا شد.

1- The Exorcist

the exorcist

سال عرضه: ۱۹۷۳
جِن‌گیر، همان فیلم معروف و البته ترسناکی است که هنوز هم اثر خود را از دست نداده است. این فیلم که سال ۱۹۷۳ روی پرده سینماها رفت، داستان یک دختر ۱۲ ساله است که توسط شیاطین و ارواح خبیث تسخیر شده است. مادر او سعی می‌کند تا با کمک گرفتن از کشیش‌ها و عملیات جن‌گیری، دختر خود را نجات دهد. بعضی حقایق از دنیای واقعی در جِن‌گیر وجود دارد و الهام‌بخش آن‌ها داستان یک پرونده در سال ۱۹۴۳ است. البته در دنیای واقعی جن‌گیری با موفقیت روی پسر تسخیر شده صورت گرفت و او به زندگی معمول خود برگشت ولی قاعدتاً این موضوع نمی‌توانست زمینه‌ساز یک فیلم ترسناک و درام باشد. جِن‌گیر نه تنها بر اساس یک واقعیت اتفاق افتاده ساخته شده بود بلکه الهام بخش فیلم‌های ترسناکی که از روی داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند نیز شد.

753 ratings3.6/5
منبع فارسیزوم‌جیزوم‌جی

منبع خارجیThe Richest

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2

125
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
60 سلسله نظر
65 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
محسا
مهمان
محسا

دوستان عزیز من ۵یا۶ سال پیش ی فیلم ترسناک دیدم که داستانش از این قرار بود که ی خانواده داخل ی تابلو نقاشی بودن که تو دیتاشون چیز های عجیبی داشتن مثل چاقو و هرکدام به نوبت از تابلو بیرون میامدن و یک خانواده را میخوان بکشم اسم این فیلم چیه ممنون

احسان
مهمان
احسان

امیر جان سایت خیلی فعال و متفاوتی داری کاملا مشخصه لیستها و متن هات کپی نیست و مال خودته بعضی مطالبتو خوندم . خوب بودن امیدوارم همین جور ادامه بدی واقعا کاش همه مثل شما اینقدر جدی و متعهد بودن تو کارشون ایول داری آقا 👏👏👏👏

علیرضا اسماعیل زاده
مهمان
علیرضا اسماعیل زاده

سلام من ی فیلم چند سال پیش دیدم ماله ۷یا۸ساله پیشه ی گروه افراد رفتن توجنگل اونجا گیر کردن گیاهای اونجا گوشت خواربودن وارد پوستشون میشدن

uuu
مهمان
uuu

The ruins

Ehsan
مهمان
Ehsan

وقت بخیر امیرآقا ..
تفکیک کردن های سریالی میتونه انواع جداسازی شده بنابرسلایق مخاطبان ویرایش ومنتهی ب فصل‌بندی شه..حالا چه سینمایی/سریالی و چه داخلی/خارجی ..

موفق باشی..
EHSANTRANCER@gmail.com

بهزاد
مهمان
بهزاد

سلام من یه فیلم دیدم ک یه خانواده یه خونه بزرگ رو برای تابستون با اجاره خیلی کم میگیرن خونه طوری بود ک خودبخود وسایلش و خودش خودبخود نو میشد و مادر خانواده تسخیر شد اگ میشه اسم فیلمو بگین ممنون میشم

b1
error: Alert: Content is protected !!