cover spam
b1
خانه » ریشهٔ ۱۰ عبارت مهم اینترنتی!

ریشهٔ ۱۰ عبارت مهم اینترنتی!

b3

لیست زیر نگاهی دارد به ریشهٔ عبارت ها و اصطلاحاتی که به کامپیوتر مربوط هستند و بیشتر دلیل استفاده از آنها در زمینهٔ کامپیوتر مورد نظر است یا اینکه چگونه برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفتند. کلماتی که استفاده شده اصطلاحات عمومی یا تکنیکی هستند که برای عموم آشنا هستند.

10- Cookies کوکی (شیرینی)

cookies

این عبارت در اول لیست قرار گرفته چون ریشهٔ آن تا حدی نامفهوم است. اول تعریف این عبارت در کامپیوتر: وقتی لازم باشد که اطلاعات شخصی شما به حافظهٔ کامپیوتر سپرده شده و بعداً در مراجعه به یک وب سایت قابل دستیابی باشد از کوکی‌ها استفاده می‌شود. مثل وقتی که برای ورود به یک سایت لازم است با رمز ورود و نام کاربری وارد شوید. دلیل اینکه از این واژه استفاده شده تشابه آن با شیرینی‌های طالع بینی است که در آشپزی چینی رواج دارند. داخل این شیرینی‌ها یک تکه کاغذ قرار داده شده که نوعی فال یا طالع بینی در آن نوشته شده. احتمالاً برنامه نویسان اولیهٔ اینترنت شاهد این بوده‌اند که برنامه‌های مختلف به شکل مشابهی اطلاعات مورد نظر را ذخیره می‌کنند (مثل ظاهر شیرینی‌ها که شبیه هم هستند) اما هر فرد با اطلاعات خاص خود به فضای متفاوتی وارد می‌شود که دیگران نمی‌توانند.

9- Hotmail/Google هات میل/ گوگل

hotmail google

البته این دو اصطلاح کامپیوتری نیستند بلکه اسم شرکت‌های کامپیوتری هستند. هات میل یکی از اولین سرویس‌های جهانی دسترسی به ایمیل بوده؛ اسم این شرکت را یکی از بنیانگذاران این شرکت، سابییر باتیا، گذاشته است. وقتی که او می‌خواسته برای این سرویس جدید یک اسم انتخاب کند این عبارت را انتخاب کرده چون حروف HTML را در خود دارد. این حروف زبان پایهٔ برنامه نویسی صفحات اینترنتی است. در ابتدا اسم این سرویس اینترنتی به صورت "HoTMaiL" نوشته می‌شده تا افراد متوجه ارتباط آن بشوند.

ریشهٔ کلمهٔ گوگل چندان تعجب آور نیست. این اسم از آن جهت انتخاب شده که صاحبان این شرکت می‌خواستند نشان دهند میزان اطلاعاتی که این موتور جستجوی جدید در اختیار قرار می‌دهد بسیار زیاد و مایهٔ مباهات است. این کلمه همان کلمهٔ "googol" است که البته به صورت اشتباه نوشته شده، این کلمه یعنی عددی که از یک ۱ و ۱۰۰ صفر تشکیل شده.

8- Bug باگ (حشره)

bug

این کلمه یکی از مشهورترین کلمات کامپیوتری است و داستان جالبی دارد. خانم گریس هوپر که یکی از اولین برنامه نویسان کامپیوتر بوده مشغول کار بر روی یک پروژه بوده که با مشکلی در کامپیوتر مواجه می‌شود و بعد متوجه می‌شود که دلیل آن این بوده که یک شاپرک در یکی از بخش‌های سخت افزاری کامپیوتر گیر کرده. این شاپرک هنوز هم در موزهٔ اسمیت‌سونین نگهداری می‌شود. کلمهٔ باگ وقتی به کار می‌رود که اشکالی در کارکرد کامپیوتر پیش آید. البته قبل از این توماس ادیسون هم از این کلمه در دفترچه یادداشتش اشاره کرده بوده است.

7- Bit بیت

bit

بیت کوچکترین جزء کامپیوتر است. در ابتدای زمانی که زبان کامپیوتر در حال شکل گیری بود، سیستم صفر و یک بهترین و ساده‌ترین زبان کامپیوتری بود. کلمهٔ بیت مخفف عبارت "binary digit" یا همان سیستم دودویی صفر ویک است. این توضیح در مورد کلمهٔ "byte" هم به کار رفته که به چندین واحد اطلاعاتی اشاره می‌کند (معمولاً ۸).

6- Wiki ویکی

wiki

ویکی در اینترنت به مجموعه سایت‌های به هم پیوسته‌ای گفته می‌شود که توسط کاربران تکمیل می‌شود. ریشهٔ این کلمه نیز ساده است. در زبان هاوایی عبارت «ویکی ویکی» به معنی سریع است. بنابراین سازندهٔ این شبکه، «وارد کانینگ هام»، فکر کرد که این سایت راه سریع و آسانی برای استفاده از اطلاعات سایت‌های مختلف در یکجا است.

5- Ping پینگ

ping

پینگ روشی است که زمان رفت و برگشت یک پیغام به یک میزبان را نشان می‌دهد اما هکرها هم از این روش برای حمله به قربانیان خود استفاده می‌کنند. در ابتدا از پینگ برای آزمایش در دسترس بودن میزبان‌ها استفاده می‌شد. به این ترتیب که یک پیغام فرستاده می‌شد و میزبان زمانی که پیغام می‌رسید اندازه گیری می‌شد. این مثل کار یک دستگاه سونار به نام پینگ است که صدای یک صوت فعال را تقلید می‌کند.

4- Firewall فایروال

firewall

فایروال در کامپیوتر از شبکه‌ها در برابر دسترسی یا ورود غیر مجاز محافظت می‌کنند. در دنیای واقعی فایروال بناها یا دیوارهایی هستند که برای جلوگیری از پیشروی آتش ساخته می‌شوند. در دنیای مجازی به جای آتش سیستم کامپیوتر را در برابر ویروس، هکر یا ورم‌ها محافظت می‌کنند. (worm ورم شبیه به ویروس است اما با این تفاوت که نیاز ندارند به اطلاعات کامپیوتر وصل شوند تا تأثیر مخرب خود را داشته باشند و راحت‌تر در شبکهٔ کامپیوتری پخش می‌شوند درست مثل آتش).

3- Virus ویروس

virus

ویروس کامپیوتری بسیار شبیه به ویروس بیولوژیکی است. هردوی آنها برنامهٔ مربوط به خودشان را در یک سیستم عادی وارد می‌کنند و آن سیستم را مختل کرده و خودشان تکثیر می‌شوند. کلمهٔ ویروس از سال ۱۹۸۴ و توسط فرد کوهن وارد علم کامپیوتر شد. او در یک مقاله به این موضوع اشاره کرده بود اما قبل از انتشار این مقاله، کلمهٔ ویروس توسط یک نویسندهٔ داستان‌های تخیلی دیوید گرولد، در سال ۱۹۷۰ به کار رفته بود. در این داستان یک برنامهٔ کامپیوتری به نام ویروس به یک کامپیوتر وارد می‌شود و در نهایت توسط برنامه‌ای به‌نام آنتی بادی از بین می‌رود. این عبارت در در سال ۱۹۸۲ نیز در یک کتاب مصور به کار رفته بود.

2- Spam اسپم

spam

اسپم، مارک گوشت کنسرو شده است؛ چه در کامپیوتر و چه در دنیای واقعی طرفدار چندانی ندارد. گوشت‌های کنسرو شدهٔ اسپم در دوره‌ای از اقتصاد آمریکا که کشاورزی افول کرده بود به وجود آمدند و تبلیغات این غذای کنسروی در همه جا وجود داشت و مردم به نوعی مجبور به استفاده از آنها بودند. به این ترتیب این کلمه راه خود را به دنیای کامپیوتر باز کرد چون هجوم ایمیل‌های تبلیغاتی بیش از حد و مزاحمت آمیز بود و اسپم جایی است که اینگونه ایمیل‌ها به آنجا می‌روند. در سال ۱۹۸۰ شرکت‌های تبلیغاتی کامپیوتری پیشنهاد دادند که از عبارت "Sales Promotion And Marketing" به معنی بازاریابی و ارتقاء فروش استفاده شود ولی همان کلمهٔ اسپم بیشتر مورد قبول بوده است.

1- Troll ترول

troll

ترول یک شخصیت افسانه‌ای است که ظاهری زشت و ناخوشایند دارد. علاوه بر این این کلمه در صورتی که به صورت فعل به کار رود به معنی یک روش ماهیگیری است که در آن طعمه به آرامی در پشت قایق کشیده می‌شود تا ماهی‌ها را به آرامی در دام بیاندازند. ترول های اینترنتی هم به همین ترتیب طعمه‌هایی را قرار می‌دهند تا سایر کاربران را به دام اندازند و بعد از یک فضای عمومی به نفع خود و برای استفادهٔ شخصی بهره برداری کنند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
6 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهیار
مهیار
۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۱۳

heart heart heart heart

مهیار
مهیار
۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۱۲

خیلی مختصر ولی مفید بود. امیدوارم همیشه موفق باشین

رضا
رضا
۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۴۹

جالبن،خیلی دوست داشتم معنیشونو بدونم.بجابود.ممنون

Pari
Pari
۵ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۲۵

وای این عکس آخریه چی بود زهرم ترکید neutral :uneasy:
ولی انصافا سایت جالبی دارین heart

رضا
رضا
۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۵۰
Reply to  Pari

نترس،عکسه،نمیخواد بخورتت.افسانه اییه!

محمدامین
محمدامین
۲۹ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۴

سلام امیر اقا مطالب سایتتون عالیه شکی نیست ولی اگه میشه امکان داره لطفا لطفا درمورد هک و امنیت و… مطالب بیشتری بزارید خیلی عالی میشه ممنونم.

b1