cover lupe4
b1
خانه » ۱۰ یادداشت خودکشی از افراد معروف!

۱۰ یادداشت خودکشی از افراد معروف!

b3

با نگاهی به زندگی‌نامهٔ شاعران، نویسنده‌ها و هنرمندان جهانی مطمئناً از تعداد بسیار زیاد افرادی که از میان آن‌ها با خودکشی جان سپرده‌اند، شگفت‌زده خواهیم شد. بزرگانی چون ارنست همینگوی، ویرجینیا وولف، صادق هدایت و... برخی از این افراد، پیش از مرگ یادداشت خودکشی‌ای از خود به جای گذاشته‌اند که در زیر بخش‌هایی از این یادداشت‌ها، و نحوهٔ خودکشی نویسندگان آن‌ها را می‌خوانیم.

10- Freddie Prinze

FreddiePrinze

June ۲۲، ۱۹۵۴ – January ۲۹، ۱۹۷۷
«باید تمومش کنم. هیچ امیدی برام نمونده. هیچ‌کی مسئول مرگ من نیست. همه‌ش تصمیم خودمه.»

کمدین. بازی در فیلم «مرد و چیکو». مشکلات ناشی از افزایش وزن و دورگه بودنش باعث احساس تنهایی و بیگانگی‌اش بود: «من حتی یه اسپانیایی لعنتی واقعی نبودم. یه یهودی واقعی هم نبودم. هیچ کوفتِ واقعی‌ای نبودم. یه بی‌شعور ِ چاقالو بودم با عینک و تنگی نفس.» با وجود یادداشت خودکشی پرایز، علت مرگ زودهنگام او، شلیک تصادفی گلوله ناشی از مصرف قرص‌های افسردگی کوالد گزارش شد.

9- Sara Teasdale

teasdale

August ۸، ۱۸۸۴ – January ۲۹، ۱۹۳۳
«آنگاه که دیگر من از دنیا رفته‌ام، ماه زیبای آوریل موهای خیس از بارانش را پریشان می‌کند و تو دل‌شکسته بر روی پیکر بی‌جان من خم می‌شوی. و من اهمیتی نمی‌دهم. چرا که می‌خواهم در آرامش به‌سر برم. به‌سان درختان سرسبز، هنگاهی که قطرات باران شاخه‌های نازکشان را خم می‌کند. و من ساکت‌تر و سنگ‌دل‌تر از اکنونِ تو خواهم بود.»

شاعر آمریکایی. وی چندین جلد کتاب شعر شامل «هلن از تروی» و «رودخانه‌های در راه دریا» از خود به جای گذاشته‌است. اشعار تیسدیل بسیار ظریف، احساسی و شخصی هستند. او خود زنی بسیار احساساتی و گوشه‌گیر بود. و سرانجام در ۴۸ سالگی پس از نوشتن یادداشت خودکشی‌اش خطاب به عاشقی که ترکش کرده‌بود، خود را غرق کرد.

8- Kurt Donald Cobain

kurt

February ۲۰، ۱۹۶۷ – April ۵، ۱۹۹۴
«فرانسیس و کورتنی، من به خاطر شماها می‌رم. کورتنی، ادامه بده. به خاطر فرانسیس. اون بدون من خیلی خوشبخت‌تر می‌شه؛ دوستتون دارم. دوستتون دارم.»

خوانندهٔ اصلی گروه نیروانا، که سرتاسر کودکی‌اش بیمار و مبتلا به برونشیت بود. جسد کرت را یک برق‌کار که برای نصب سیستم امنیتی به خانهٔ او رفته‌بود پیدا کرد. وقتی کسی در را به روی برق‌کار باز نکرد، او از پنجره به داخل خانه نگاهی انداخت. تا قبل از اینکه لکه‌های خون را کنار گوش جسد ببیند، فکر می‌کرد آنچه روی زمین افتاده‌است یک عروسک چوبی است. وقتی پلیس در خانه را شکست، هنوز اسلحه در دست کرت به سمت چانه‌اش نشانه رفته‌بود. یادداشت خودکشی او -که با جوهر قرمز نوشته شده‌بود- کمی آن‌سوتر روی پیشخان آشپزخانه قرار داشت.

7- Jon-Erik Hexum

jonerik

November ۵، ۱۹۵۷ – October ۱۸، ۱۹۸۴
«شماها این قمار رو باور می‌کنین؟»

هنرپیشهٔ نقش فیناس باگ در سریال تلویزیونی مسافران در مقابل مینو پلوس. آنچه از هکسوم به جای مانده دقیقاً یک یادداشت خودکشی نیست. ولی از ادبیات ارزشمندی برخوردار است. مرگ هکسوم بر اثر یک تصادف در هنگام بازی در سریال تلویزیونی مخفی‌کاری رخ داد. آنجا که هکسوم می‌بایست با یک تفنگ مشقی به سر خود شلیک می‌کرد. ضربهٔ ناشی از شلیک گلولهٔ مشقی باعث شکسته‌شدن بخشی از جمجمهٔ هکسوم و فرو رفتن استخوان‌های خرد شده به مغز وی شد. او شش روز بعد از این حادثه درگذشت.

«برام مهم نیست که مردم می‌گن من زیاد با دخترها بیرون می‌رم یا نه، برام مهم نیست که فکر می‌کنن من هم‌جنسگرام یا می‌گن که استرالیایی‌ام. کی اهمیت می‌ده! مسلمه که ترجیح می‌دادم مردم نگن هم‌جنس‌گرام. ولی حالا که می‌گن، خب بذار بگن. اونقدرهام مهم نیست. از اینکه چند دفعه هم با رفقام به بار ِ هم‌جنس‌گراها رفتم نگران نیستم. می‌دونم خیلی‌ها از شیوهٔ کمپانی اکسون خوش‌شون نمی‌یاد. ولی من که خیلی خوشحال و ممنونم که اینجا هستم.»

6- Adeline Virginia Woolf

woolf

January ۱۸۸۲ – ۲۸ March ۱۹۴۱
«احساس می‌کنم باز به یکی از حمله‌های دیوانگی‌ام نزدیک می‌شوم. دیگر نمی‌توانم به این وضعیت وحشتناک ادامه دهم. این بار بهبود نخواهم یافت. صداهایی در سرم می‌شنوم و نمی‌توانم روی نوشته‌هایم تمرکز کنم. تا به حال مبارزه کرده‌ام ولی دیگر نمی‌توانم.»

نویسندهٔ صاحب‌نام انگلیسی که سبک جدیدی را در رمان‌نویسی آغاز کرد. وولف تعداد زیادی مقالهٔ فمینیستی نوشته‌است. «اگر قرار باشد یک زن داستان بنویسد باید پول داشته‌باشد. و اتاقی از آن خود.» وولف جیب‌هایش را از سنگ پر کرد و خود را در رودخانهٔ اوز، نزدیک خانه‌اش در ساسِکس غرق کرد.

5- Sergei Alexandrovich Yesenin

sergeiesenin

September ۱۸۹۵ – ۲۷ December ۱۹۲۵
«خدانگهدار، دوست من! خدانگهدار/ تو در قلب من خواهی بود، عزیز من/ جدایی مقرر شده‌است/ و ملاقاتی در آینده را نوید می‌دهد.»

شاعر روس. همسر رقاص معروف، ایزادورا دانکن. خود را از لوله‌های آب گرم سقف اتاقش حلق‌آویز کرد. روز قبل از آن، شعر خودکشی‌اش را با خون خودش نوشت.

4- George Henry Sanders

sandersg

July ۱۹۰۶ – ۲۵ April ۱۹۷۲
«دنیای عزیز! دارم ترکت می‌کنم. چون حوصله‌ام سر رفته. فکر می‌کنم به قدر کافی زندگی کرده‌ام. می‌خوام تو رو با همهٔ نگرانی‌هات توی این چاه مستراح خوشگل، ترک کنم. موفق باشی!»

هنرپیشهٔ فیلم‌هایی چون تصویر دوریان گرِی، شبح و خانم مویر و همه چیز دربارهٔ ایو. صدای «شِر خان» در انیمیشن کتاب جنگل شرکت دیزنی. با مصرف تعداد زیادی قرص خواب خودکشی کرد.

3- Harold Hart Crane

USAcraneH

July ۲۱، ۱۸۹۹ – April ۲۷، ۱۹۳۲
«خداحافظ همگی!»

از تاثیرگذارترین شاعران مدرنیست آمریکایی. با رفتارهای آزارنده و مخرب (حملات ناگهانی خشم، زیاده‌روی در نوشیدن الکل، بی‌بند و باری جنسی) در سن ۳۲ سالگی خود را از عرشهٔ کشتی به خلیج مکزیکو انداخت. جسد کرین هیچ‌وقت پیدا نشد.

2- Lupe Vélez

lupe4

July ۱۸، ۱۹۰۸ – December ۱۴، ۱۹۴۴
«به هارولد: شاید خدا من و تو رو ببخشه، ولی من ترجیح می‌دم جون خودم رو بگیرم. و جون بچه‌مون رو. قبل از اینکه مجبور بشم با شرمندگی به دنیاش بیارم یا بکشم‌اش. از طرفلوپ»

هنرپیشهٔ پرشور مکزیکی. با سابقهٔ کار در چند تئاتر کمدی موزیکال، که به کارش در سینما منجر شد. ولز در زمان زندگی‌اش در نزدیک به ۵۰ فیلم بازی کرد. ولی هیچ‌گاه نتوانست به ستاره‌ای که همیشه آرزویش را داشت تبدیل شود. ولز با خوردن تعداد زیادی قرص خواب‌آور خودکشی کرد و در دو یادداشتی که از خود به جای گذاشت، از عشق نافرجام و بارداری ناخواسته‌اش نوشته‌است.

1- James Whale

whale

July ۱۸۸۹ – ۲۹ May ۱۹۵۷
«آینده، تنها پیری است و بیماری و درد... من باید در آرامش باشم. و این تنها راه است.»

کارگردان فیلم‌هایی چون فرانکنشتاین، عروس فرانکنشتاین و مرد نامرئی. در اوایل دههٔ ۴۰ با از رونق افتادن فیلم‌های ترسناک در هالیوود، فیلم‌سازی را ترک گفت. بعدها سِر ایان مک‌کلان در فیلم خدایان و هیولاها به ایفای نقش ویل پرداخت. ویل با نوشیدن مقدار زیادی الکل، پریدن در استخر خانه‌اش و کوبیدن سرش به کف استخر خودکشی کرد.

124 ratings3.9/5
منبع فارسیهفت‌سنگ

منبع خارجیRotten

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2

85
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
45 سلسله نظر
40 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
ROZA
مهمان
ROZA

من دیگه نای زندگی و زنده بودنو ندارم دیگ نمیکشم
گذشته داره حالمو بهم میزنه
حالی واسه ساختن آینده ندارم
و از نفس کشیدن و گذروندن حالم بیزارم
ولی شجاعتشو ندارم
ندارم شجاعتشو

بهزاد
مهمان
بهزاد

من تصمیمم رو گرفتم امروز خودمو راحت میکنم با یک روش بدون درد
فقط سختیش اینه که پدر و مادرم ناراحت میشن اون هم یک نامه قشنگ براشون نوشتم امیدوارم درک کنن
تو هم تا وقتی حس میکنی نمیتونی این کار رو بکنی به دلیلش فکر کن میتونه حالت رو خوب کنه
من دیگه باهاش کنار اومدم smile

علیرضا م
مهمان
علیرضا م

چون عهده می نشود کسی فردا را
حالی خوش دار این دل پر سودا را
می نوش به مهتاب ای ماه که ماه
بسیار بتابد و نیابد ما را

eleven
مهمان
eleven

میدونی چی برام جالبه؟ همین دوستای با محبتی که اینجا یهو پیداشون شده و میخوان بقیه رو منصرف کنن حواسشون به دور و بریاشونم هس؟ به اونا هم انقدر محبت دارن؟ یا فقط کسی که میخواد خودکشی کنه نیازمند محبت و توجهه؟ منی که با 19 سال سن الان به این فکر افتادم بخاطر اینه که کسی رو ندارم باهاش درد و دل کنم، صحبت کنم از اولش همه مشکلاتمو تو خودم ریختم. پس بجای اینکه وقتتونو اینجا هدر بدید برید گوشیتونو بردارید و به 4 تا از دوستاتون زنگ بزنید و حالشونو بپرسید. پیشگیری همیشه بهتر از درمانه

رضا
مهمان
رضا

چه شیرینی ای مرگ
حتما چیزی که به این زندگی سراسر نکبت و تلخ پایان بده شیرینه heart

کیمیا
مهمان
کیمیا

اگه میخوای خودتو بکشی اون قسمتی از خودتو بکش که دوست نداری چون اون قسمت فاسد باعث شده تورو افسرده و نا امید کنه.
برای این کار چشماتو ببند و فکر کن همین الان دوباره به دنیا اومدی و قراره از صفر مطلق شروع کنی و زندگیتو اون جور بسازی که میخوای،ادما ی فاسد رو از ذهنت خط بزن حتی اگه بهت خیلی نزدیک هستن، اگه لازمه تنها شو و به حرف های مردم و چی قراره بشه فکر نکن فقط بجنگ
چون اینجا شهر نیست جنگل
و لازمه بجنگی

yasin
مهمان
yasin

دوست عزیزم همیشه این طوری نیست. حرف زیباست و خیلی وقت ها هم درسته ولی یه مقدار رویایی و خیالیه

gone man
مهمان
gone man

مسئله اینجاست که تو سعی میکنی باور کنی سعی میکنی خودتو به باور های ساختگی گره بزنی، در نهایت من رو ناامید، پوچ ، بی ایمان ، بی هدف و سرگردان خواهی نامید.
این هم برای رهایی از ترست است، ترس از نابودی.
برایت خلاصه بگویم:
“دیدم و شنیدم، چیزی برای باور نمیبینم، بخاطر ترس یا عشق یا مزخرفات دیگری که در ذهنتان هست خودکشی نمیکنم تنها به این دلیل که دلیلی ندارم.
تقدیم به مغز های پوشالیتان smile
این یادداشت ناشناس من بود
خداحافظی cool

Javid
مهمان
Javid

چقد افسرده… بلند شید این مسخره بازی ها رو تمومش کنید…. من یه پشت کنکوری… داغونم… بکوب واس دیپلم بخون اخرشم اینده معلوم نیست….. ولی برام مهم نیست… ادامه ميدم تا زندگی اونجور که دوست دارم بسازم.. حتی اگه اب از سرم بگذره لاقل تلاشمو کردم… پاشید برید یه کاری بکنید… شما ها جرءت خود کشی ندارید.. بیاد حاشیه اسلامشهر تو بیابون های کثیف حصارچوپان با مغز مهاجر و با اینده ای مبهم تا بفهمید درد و رنج یعنی چی

b1
error: Alert: Content is protected !!