کشتی تایتانیک
b1
خانه » ۱۰ تا از مرگبارترین سوانح دریایی تاریخ!

۱۰ تا از مرگبارترین سوانح دریایی تاریخ!

b3

شاید با شنیدن عبارت «لاشهٔ کشتی»، اولین چیزی که به ذهنتان خطور کند، سفر به جزیره‌ای زیبا و دورافتاده برای یافتن گنج باشد، اما در واقعیت برخی از لاشهٔ کشتی‌ها، فاجعه‌بارترین حوادث تاریخ بشریت را رقم زده‌اند. در ادامه با ۱۰ مورد از مرگبارترین سوانح دریایی در تاریخ بشر آشنا خواهیم شد. این موارد، تنها کشتی‌های غیرنظامی را شامل می‌شود و از معرفی کشتی‌هایی که درنتیجهٔ جنگ و نبردهای دریایی غرق شده‌اند، در این مقاله صرف‌نظر شده‌است. با عجیب‌ترین همراه باشید.

10- کشتی السلام بوکاچو ۹۸، عربستان سعودی-مصر، ۳ فوریه ۲۰۰۶ (۱۱۰۱ کشته)

کشتی السلام بوکاچو ۹۸

در تاریخ سوم فوریه سال ۲۰۰۶، یک کشتی با نام «السلام بوکاچو ۹۸» (Al-Salaam Boccaccio 98) درحالی‌که ۱۱۰۱ نفر را حمل می‌کرد، در دریای سرخ غرق شده و تمامی مسافرانش را به کام مرگ برد. این کشتی از بندر ضبا واقع در عربستان، به سمت بندر مصری صفاجا در حال حرکت بود. بیشتر مسافران این کشتی، کارگران مصری بودند که پس از مدت‌ها کار در عربستان، قصد بازگشت به خانه را داشتند.

دلیل اصلی غرق شدن کشتی السلام بوکاچو ۹۸، شعله‌ور شدن آتشی درون آن بود. بی‌توجهی و اهمال کاپیتان این کشتی، یعنی صیاد عمر موجب وقوع چنین فاجعه‌ای شد. هنگامی‌که کشتی آتش گرفت، کاپیتان به‌جای بازگشت به مکانی امن، دستور به ادامهٔ راه داد؛ شایان ذکر است که این کشتی تنها ۳۰ کیلومتر با سواحل عربستان سعودی فاصله داشت.

9- کشتی مسافربری ژنرال اسلوکام، آمریکا، ۱۵ ژوئن ۱۹۰۴ (۱۰۲۱ کشته)

کشتی مسافربری ژنرال اسلوکام

۱۵ ژوئن سال ۱۹۰۴، به‌عنوان روزی سیاه در تاریخ نیویورک ثبت شده‌است. مردم نیویورک در این روز، یکی از بدترین فجایع دریانوردی تاریخ را نظاره‌گر بودند. «ژنرال اسلوکام» (PS General Slocum) یک کشتی مسافربری بود که مسافران خود را برای گشت‌وگذار در حوالی نیویورک برده بود. این کشتی حامل ۱۳۴۲ نفر بود که عمدتاً اعضای کلیسای «سنت انجیلی مارک لوتر» بودند و به قصد پیک‌نیک عازم «لانگ آیلند» بودند. بیشتر مسافران، آلمانی-آمریکایی‌هایی بودند که در یک محلهٔ آلمانی واقع در منهتن زندگی می‌کردند. در میان مسافران این کشتی، تعداد زیادی زن و کودک نیز حضور داشت. هنگامی‌که این کشتی از «رودخانه ایست» سفر خود را آغاز کرد، آتشی درون آن شعله‌ور شد که به‌سرعت از کنترل خارج شده و کل کشتی را در برگرفت. اقدامات امنیتی ناکافی و زیرساخت‌های ضعیف کشتی ازجمله شلنگ‌های آبرسانی پوسیده، جلیقه و قایق‌های نجات ناکارآمد و نیز نداشتن آگاهی کافی کارکنان کشتی درمورد نحوهٔ خاموش کردن آتش، با عدم توانایی مسافران در شنا، همگی دست در دست هم داده و موجب مرگ هولناک ۱۰۲۱ نفر از مسافران این کشتی شد.

8- کشتی مسافربری تویا مارو، ژاپن، ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۴ (۱۱۵۳ کشته)

کشتی مسافربری تویا مارو

در ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۴، طوفانی سهمگین که در ژاپن با عنوان «شماره ۱۵» و در غرب با نام «ماری» شناخته می‌شود، جان ۱۱۵۳ نفر از مسافران کشتی مسافربری تویا مارو (Toya Maru) را گرفت. از این حادثه، با عنوان بدترین سانحهٔ دریایی تاریخ ژاپن یاد می‌شود. این کشتی بین هاکوداته در جزایر هوکایدو و آموری در جزایر هونشو در حال حرکت بود. یکی از سفرهای این کشتی، کمی قبل‌تر به‌دلیل پیش‌بینی وقوع طوفان لغو شده بود. بااین‌حال، کاپیتان کشتی با اعتقاد بر این‌که بخش‌های خطرناک طوفان به اتمام رسیده، در غروب همان روز شروع به حرکت کرد. این کار کاپیتان، اشتباهی بزرگ بود؛ چیزی نگذشت که طوفان، به کشتی تویا مارو رسید. در آن زمان، کشتی به‌دلیل وزش بادهای شدید و جریان‌های آبی قدرتمند، از بندر فاصله گرفته بود. هنگامی‌که آب وارد کشتی شد، ملوانان به‌کلی کنترل آن را از دست دادند و کشتی توسط آب‌های خروشان بلعیده شد. با غرق شدن کشتی تویا مارو، ۱۱۵۳ نفر ازجمله مسافران و خدمهٔ آن، جان خود را از دست دادند.

7- کشتی مسافربری تایپینگ، چین، ۲۷ ژانویه ۱۹۴۹ (۱۵۰۰ کشته)

کشتی مسافربری تایپینگ

در ۲۷ ژانویه سال ۱۹۴۹، حدوداً ۱۵۰۰ مهاجر که در جست‌وجوی یک زندگی بهتر بودند، از چین راهی کیلانگ واقع در تایوان شده بودند ولی طی این سفر، جان خود را از دست دادند. بیشتر مسافران، ازجمله افرادی بودند که از حکومت کمونیستی کشورشان طی جنگ داخلی چین، دل خوشی نداشتند. این کشتی از ترس این‌که مورد حملهٔ نیروهای کمونیستی واقع نشود، با چراغ‌هایی خاموش و نیز در ساعات منع عبور و مرو در حال حرکت بود. بااین‌حال، اقدامات احتیاطی کشتی تایپینگ (Taiping)، موجب بدبیاری آن شد. این کشتی به‌دلیل تاریکی آب‌های مجمع‌الجزایر شهر «جواشان»، نتوانست کشتی مسافربری «چینیوان» در مقابل خود را ببیند که درنتیجه به برخورد این دو کشتی منجر شد. صدمات وارده به‌قدری بالا بود که موجب غرق شدن کشتی تایپینگ و مرگ حدوداً ۱۵۰۰ نفر شد.

6- کشتی تایتانیک، بریتانیا-آمریکا، ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ (۱۵۱۴ کشته)

کشتی تایتانیک (1)

فاجعه‌ای که در اوایل قرن بیستم برای کشتی غول‌پیکر تایتانیک (Titanic) رخ داد، نویسندگان و فیلم‌سازان بسیاری را بر آن داشت تا در مورد این حادثه دست به خلق آثار هنری متفاوتی بزنند. این کشتی، یکی بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین کشتی‌های زمان خود بود که قرار بود سفر رؤیایی‌اش از ساوت هامپتون انگلستان به سمت نیویورک آمریکا را در ۱۰ آوریل ۱۹۱۲ آغاز کند. بسیاری بر این باور بودند که کشتی تایتانیک با استفاده از بهترین فناوری‌های روز ساخته شده و هرگز غرق نخواهد شد؛ اما هیچ‌چیز در میان آب‌های پهناور از خطرات مصون نیست. در تاریخ ۱۴ آوریل، کشتی تایتانیک با یک کوه یخ در حوالی سواحل جزیرهٔ نیوفاندلند برخورد کرد. این برخورد موجب صدمه دیدن بدنهٔ کشتی و باز شدن حفره‌ای بزرگ در آن شد که منجر به وارد شدن مقدار زیادی آب به داخل آن شد. خدمه پس از این‌که فهمیدند کشتی در حال غرق شدن است، فوراً پیام اضطراری برای کشتی‌های نزدیک فرستادند اما حتی یک کشتی هم در آن حوالی برای نجات آنان وجود نداشت. به دستور کاپیتان کشتی، قایق‌های نجات در آب انداخته شدند و زنان و کودکان را زودتر از بقیه، سوار بر آن‌ها کردند. تعداد قایق‌های نجات بسیار کم بود و ظرفیت سوار کردن تمامی مسافران را نداشت. همچنین چندین قایق نیز قبل از این‌که کسی سوارش شود، داخل آب فرورفت. این موضوع موجب شد تا بسیاری از مسافران و خدمه در کشتی باقی بمانند و نظاره‌گر مرگ یکدیگر باشند. رفته‌رفته دریا شروع به بلعیدن کشتی کرد و ۱۵۱۴ نفر از مسافرانش را به‌همراه خود به کام مرگ کشاند.

5- کشتی اس اس سلطانا، آمریکا، ۲۷ آوریل ۱۸۶۵ (۱۶۰۰ کشته)

کشتی اس اس سلطانا

اگرچه فاجعهٔ تایتانیک بسیار معروف و زبانزد عام و خاص است، اما شاید انفجار کشتی اس‌اس سلطانا (Sultana) که موجب مرگ ۱۶۰۰ نفر شد، بدترین حادثه در تاریخ دریانوردی آمریکا باشد. کشتی سلطانا در حال حمل ۲۳۰۰ نفر از زندانیان جنگ تازه آزاد شده، چند مسافر غیرنظامی و نیز خدمه‌اش از شهر ویکزبرگ و رودخانه می‌سی‌سی‌پی بود. این کشتی که ظرفیتش تنها ۳۷۶ نفر بود، در آن روز ۲۷۰۰ نفر مسافر به‌همراه خود داشت. چند ساعت بیشتر از نیمه‌شب ۲۷ آوریل سال ۱۸۶۵ نگذشته بود که یکی از دیگ‌های بخار کشتی سلطانا منفجر شد. این انفجار موجب وارد آمدن صدمات بسیار زیاد و نیز غرق شدن کشتی شد که جان بسیاری از مسافران خود را گرفت.

4- کشتی‌ های چو، چین، ۸ نوامبر ۱۹۴۵ (۱۸۰۰ کشته)

کشتی های چو

حدوداً ۱۸۰۰ نفر جان خود را در کشتی «های‌چو» (Hai Chu) از دست دادند. این کشتی از شهر کانتون واقع در چین عازم هنگ‌کنگ بود که ۲۰۰۰ سرباز و ۱۰۰ غیرنظامی و خدمه به‌همراه داشت. کشتی های‌چو در حوالی «بوکا تایگریس» و در دهانهٔ رودخانه کانتون غرق شد. کشتی ۱۰۷۸ تنی های‌چو زمانی غرق شد که با یک مین دریایی برخورد کرده و منفجر شد. تنها ۳۰۰ نفر از این فاجعه جان سالم به در بردند.

3- کشتی لی جولا، سنگال-گامبیا، ۶ سپتامبر ۲۰۰۲ (۱۸۶۳ کشته)

کشتی لی جولا

غرق شدن کشتی لی جولا (Le Joola)، یکی از ناگوارترین سوانح دریایی تاریخ بشریت محسوب می‌شود. این کشتی در ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۰۲، در حال حمل ۲۰۰۰ مسافر از بنادر سنگال بود که در فاصلهٔ ۳۵ کیلومتری سواحل گامبیا واژگون شد. این کشتی که تنها ۵۵۰ نفر ظرفیت داشت، به‌طور وحشتناکی پر از مسافر بود. اگرچه دلایل اصلی غرق شدن این کشتی نامعلوم است، اما گفته می‌شود که تعداد بسیار بالای مسافران و نیز بافت فرسودهٔ کشتی موجب وقوع چنین حادثه‌ای شده‌است. ۱۸۶۳ نفر در این ضایعه، جان باختند.

2- کشتی کیانگیا، چین، ۳ دسامبر ۱۹۴۸ (۳۳۳۵ کشته)

کشتی کیانگیا

کشتی چینی اس‌اس کیانگا (SS Kiangya) که از شانگهای به سمت نانگبو در حال حرکت بود، در ۳ دسامبر سال ۱۹۴۸ غرق شد. این حادثه زمانی رخ داد که کشتی کیانگا در حال رفتن به‌سوی «رودخانه هوانگ‌پو» بود. ظرفیت این کشتی در حدود ۱۱۸۶ نفر بود که در آن زمان دو برابر این تعداد مسافر را حمل می‌کرد. بیشتر مسافران کشتی مذکور، متشکل از پناهجویانی بود که در حال فرار از رژیم کمونیستی چین بودند. محتمل‌ترین دلیلی که برای انفجار و غرق کشتی اس‌اس کیانگا وجود دارد، برخورد آن با یک مین دریایی است که توسط نیروی دریایی امپراطوری ژاپن کار گذاشته شده بود. حدوداً ۳۳۳۵ نفر طی این حادثه جان خود را از دست دادند و تنها ۷۰۰ نفر، توسط کشتی‌های دیگر نجات داده شده‌اند.

1- کشتی دنیا پاس، فیلیپین، ۲۰ دسامبر ۱۹۸۷ (۴۳۸۶ کشته)

کشتی دنیا پاس

مرگبارترین فاجعه تاریخ دریانوردی دنیا، در ۲۰ دسامبر سال ۱۹۸۷ اتفاق افتاد. طی این حادثه، کشتی «ام وی دنیا پاس» (MV Doña Paz) با یک کشتی حمل سوخت به نام «ام تی وکتور» (MT Vector) در تنگهٔ تابلاس و ۱۸۰ کیلومتری جنوب مانیل، برخورد کرد. این کشتی پر از مسافرانی بود که می‌خواستند قبل از شروع تعطیلات سال نو، به مقصدشان برسند. اگرچه در آن زمان دریا بسیار آرام و مسیر کاملاً قابل رؤیت بوده، اما گفته می‌شود اهمال و بی‌ملاحظگی خدمهٔ هر دو کشتی یادشده، موجب وقوع چنین عارضه‌ای شده‌است. کشتی وکتور هیچ دیده‌بانی نداشت اما کشتی دنیا پاس افسران ارشد خود را بر روی عرشه داشت. هر دو کشتی از ارتباطات بی‌سیم سالم و کارآمد محروم بودند. به‌محض برخورد این دو کشتی، ۸۸۰۰ بشکه نفت‌وگازوئیلی که همراه وکتور بود، آتش گرفته و هر دو کشتی مذکور را در زبانه‌های آتش سوزاند. تقریباً هیچ‌کس از این حادثه جان سالم به در نبرد. ۴۳۸۶ انسان بی‌گناه در این فاجعهٔ اسفناک جان باختند.

2 ratings5/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

1
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
1 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
behrouz
مهمان
behrouz

مطالب سایتتون فوق العاده هست! cool
مرسی از نویسندگان زحمت کشه سایتتون… heart

b1
error: Alert: Content is protected !!