cover-irpinia
b1
خانه » ۱۰ تا از پرخرج‌ترین فجایع طبیعی دنیا!

۱۰ تا از پرخرج‌ترین فجایع طبیعی دنیا!

b3

هیچ چیزی در مقابل نیروی طبیعت توان ایستادگی ندارد. نیروی طبیعت می‌تواند میلیون‌ها بار قوی‌تر از بمب‌ها و مواد منفجره‌ای باشد که بشر امروز به آن‌ها دست یافته است. در این مطلب با ۱۰ مورد از پرخرج‌ترین فجایع طبیعی دنیا که بیشترین خسارت‌های مالی را موجب شده‌اند، آشنا می‌شوید. طبق برآوردهای انجام شده زلزله و سونامی که چند وقت پیش در کشور ژاپن اتفاق افتاد، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت بر جای گذاشته است.

10- زلزله ایزمیت، کشور ترکیه، سال ۱۹۹۹

خسارت مالی: ۲۶ میلیارد دلار

izmit

این زلزله ۷. ۶ ریشتری تنها ۳۷ ثانیه طول کشید و منجر به زخمی شدن ۴۴ هزار نفر و کشته شدن ۱۷ هزار تن گردید.

9- طوفان آیک، ایالات متحده آمریکا، سال ۲۰۰۸

خسارت مالی: ۳۰ میلیارد دلار

ike

طوفان آیک به اندازه‌ای قوی بود که بعد از پیمودن و تحمیل خساراتی به مناطقی از کارائیب و تگزاس در آمریکا اثراتی در شهرهای لندن و انتاریو نیز بر جای گذاشت!

8- زلزله چئوتسو، کشور ژاپن، سال ۲۰۰۴

خسارت مالی: ۳۲ میلیارد دلار

chuetsu

زلزله چئوتسو چندین بار مناطقی از ژاپن را لرزاند. در ۶۶ ساعت اول بعد از وقوع این حادثه ۱۵ پس لرزه جدی باعث لرزه‌های جدیدی شد. بیش از ۳۰۰۰ تن زخمی و ۴۰ نفر کشته شدند.

7- سیل رودخانه یانگ تسه، کشور چین، سال ۱۹۹۸

خسارت مالی: ۴۰ میلیارد دلار

yangtze

بارش‌های پیاپی باران در بهار سال ۱۹۹۸ باعث شد که استان‌های شمالی کشور چین، سه ماه تمام با سیل جاری و مشکلات آن دست و پنجه نرم کنند. ۴۰۰۰ نفر در اثر این سیل جان خود را از دست دادند، ۱۴ میلیون چینی از خانه‌های خود رانده شدند و نواحی زیادی از کشور به طور کامل تخلیه گردید.

6- طوفان آندره، ایالات متحده آمریکا، سال ۱۹۹۲

خسارت مالی: ۴۱ میلیارد دلار

andrew

آندره قوی‌ترین طوفانی بود که در قرن ۲۰ میلادی بخش‌هایی از آمریکا را فرا گرفت. طوفان آندره که در اوت سال ۱۹۹۲ میلادی اتفاق افتاد تا ۲۷۲ کیلومتر در ساعت سرعت گرفته بود و باعث تخریب‌هایی در فلوریدای جنوبی و در خط ساحلی ایالت لوییزیانا گردید.

5- زلزله نورث ریج کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، سال ۱۹۹۴

خسارت مالی: ۴۳ میلیارد دلار

northridge

در اثر این زمین‌لرزه ۹۰۰۰ نفر در آزادراه سانتا مونیکای ایالات کالیفرنیا زخمی و مجروح شدند. شدت خسارات وارده به این بزرگراه – که از آن به عنوان پر رفت و آمد‌ترین بزرگراه آمریکا یاد می‌شود – به حدی بود که ۳ ماه طول کشید تا این مسیر دوباره قابل رفت و آمد شود.

4- زلزله ایرپینیا، کشور ایتالیا، سال ۱۹۸۰

خسارت مالی: ۵۲ میلیارد دلار

irpinia

۳۰۰۰ نفر در زمین لرزه ایرپینیا، بدنام‌ترین فاجعه طبیعی ایتالیا کشته شدند. این زلزله گریبان ساختمان‌ها و بناهای شهر را تا شعاع ۲۶ هزار کیلومتر مربعی گرفت و خسارات شدیدی را به آن‌ها وارد ساخت.

3- طوفان کاترینا، ایالات متحده آمریکا، سال ۲۰۰۵

خسارت مالی: ۱۳۷ میلیارد دلار

katrina

طوفان کاترینا از نظر اقتصادی پرخسارت‌ترین طوفان در تاریخ ایالات متحده آمریکا بود. این طوفان به سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت رسیده بود و در ‌‌نهایت به مرگ ۱۸۰۰ نفر انجامید.

2- زلزله هانشین، کشور ژاپن، سال ۱۹۹۵

خسارت مالی: ۱۴۴ میلیارد دلار

Kobe

ویران کننده‌ترین زلزله ژاپن در عصر مدرن. البته قبل از آخرین زلزله ۸.۹ ریشتری که فقط ۲۰ ثانیه به طول انجامید و خسارات وسیعی را به این کشور تحمیل کرد. شهر کوبه که بیشترین لرزه‌ها را از این زمین لرزه دریافت کرده بود به تنهایی ۴۶۰۰ نفر از ساکنانش را از دست داد. زلزله سال ۱۹۹۵ هانشین در ‌‌نهایت ۶۴۳۴ نفر قربانی گرفت.

1- زلزله سیچوان، کشور چین، سال ۲۰۰۸

خسارت مالی: ۱۴۷ میلیارد دلار

sichuan

زمین لرزه‌ای که در سال ۲۰۰۸ استان سیچوان چین را لرزاند، نه تنها پرخرج‌ترین فاجعه طبیعی این لیست می‌باشد بلکه مرگبار‌ترین آن‌ها نیز است. ۷۰ هزار نفر در این حادثه کشته شدند و ۱۱ میلیون نفر نیز بی‌خانمان شدند. این زلزله در مناطق دور افتاده و کوهستانی کار امدادرسانی را با مشکل بسیاری روبرو ساخت.

منبع خارجیTelegraph

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1