عکس-کاور-خواب-7
b1
خانه » ۱۰ نکته شگفت‌انگیزی که در مورد خواب دیدن نمی‌دانید!

۱۰ نکته شگفت‌انگیزی که در مورد خواب دیدن نمی‌دانید!

b3

آیا تابحال خواب خود را فراموش کرده‌اید؟ آیا دچار بختک شده‌اید؟ خوابهای رنگی چطور آیا تا بحال دیده‌اید؟ این پست، ۱۰ موضوع جالب در مورد خواب دیدن را عنوان می‌کند. توصیه می‌شود حتماً مطالعه کنید!

10- خواب دیدن افراد نابینا

خواب (8)

کسانی که بعد از تولد نابینا می‌شوند می‌توانند تصاویر را در خواب ببینند. افرادی که نابینا به دنیا می‌آیند نمی‌توانند در خواب تصاویر را ببینند، اما نابینایان خوابهایی به شفافی افراد بینا دارند، که البته شامل حواس پنج گانه دیگر مثل شنوایی، چشایی، بویایی، لامسه و حتی عواطف حسی است. تصور کردن این امر برای انسانهای بینا مشکل است اما احتیاج بدن به خوابیدن به قدری زیاد است که می‌تواند به طور مجازی تمامی موقعیت‌های فیزیکی را تا مرحله به وقوع پیوستن آن به کار گیرد.

9- ۹۰% خوابها فراموش می‌شوند

خواب (9)

نیمی از رویاها در همان ۵ دقیقه اول پس از برخاستن از خواب و ۹۰% آن‌ها پس از ۱۰ دقیقه فراموش می‌شوند. یک روز صبح، شاعری معروف به نام ساموئل تیلور کلریج با یک رویای خیلی عجیب و غریب (بر اثر استعمال مواد مخدر) بیدار شد. کاغذ و قلم را برداشت تا هرچه در خواب دیده بود را یادداشت کند. این اثر به نام کوبلا خان تبدیل به یکی از اشعار معروف انگلیسی شد. شعر او در بیت پنجاه و چهارم به وسیلهٔ فردی از شهر پارلاک قطع شد. کلریج قصد داشت شعرش را ادامه دهد ولی نتوانست بقیه خوابش را به یاد بیاورد، این اثر هیچ وقت کامل نشد.

یک مورد عجیب و غریب دیگر داستانی برخاسته از خواب به نام دکتر جکیل و آقای هاید اثر رابرت لوییس استیونسون بود. داستان ماری شلی فرانکشتاین نیز زاییدهٔ خیالی یک رویاست.

8- همهٔ مردم خواب می‌بینند

خواب-7

تمامی افراد (به جز در مواردی از بیماری‌های شدید روانی) خواب می‌بینند. اما زنها و مردها رویاها و عکس العمل های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. مردها تمایل دارند دربارهٔ سایر هم جنسان خود خواب ببینند در حالی که زنان در خوابهایشان به طور مساوی دیگر زنان و مردان را می‌بینند.

7- خواب دیدن از بروز جنون جلوگیری می‌کند

خواب (2)

در آزمایش جدیدی که دربارهٔ خواب بر روی تعدادی دانشجو انجام گرفت، مشاهده شد دانشجویانی را که در لحظه شروع خواب دیدن بیدار کردند (بعد از بیدار کردن به آنها اجازه داده شد که ۸ ساعت دیگر بخوابند) همگی دارای عدم تمرکز حواس، زودرنجی و کج خلقی، توهم و حتی بعد از ۳ روز نشانگر علائمی از جنون بودند. در نهایت وقتی به آنها اجازه داده شد که چرتی بزنند، ذهن آنها زمان از دست رفته را ترمیم کرد و سطح کارایی آنها را افزایش داد.

6- فقط شناخته شده‌ها به خواب ما می‌آیند

خواب (4)

رؤیاها مکرراً از نقش بازی کردن افراد غریبه پر می‌شود. ذهن ما چهرهٔ افراد غریبه را در عالم رؤیا نمی‌سازد بلکه آن چهره‌های افراد حقیقی هستند که ما در طول زندگی دیده‌ایم ولی آنها را به خاطر نمی‌آوریم یا نمی‌شناسیم. برای مثال شیطان خون آشامی که در آخرین خوابتان دیده‌اید ممکن است شخصی بوده باشد که وقتی بچه بودید شما را کتک زده و یا با پدر شما بحث و مشاجره کرده است! همهٔ ما در طول زندگی چهرهٔ صدها هزار نفر را دیده‌ایم، بنابرین ذهن ما منبع بی پایان شخصیت‌هایی است که هنگام خواب دیده می‌شوند.

5- همه افراد خوابهای رنگی نمی‌بینند

خواب (1)

۱۲٪ افراد بینا فقط خوابهای سیاه و سفید و بقیه افراد تمامی رنگها را در خوابهایشان می‌بینند. مردم موضوعات مشترکی را در رویاهایشان می‌بینند. مثل موقعیتهای مربوط به مدرسه، تعقیب شدن، درجا دویدن، سقوط کردن، دیر رسیدن، دیدن مرگ کسی که زنده است، پرواز کردن، مردود شدن در امتحان و یا تصادف با اتومبیل. علت اینکه چرا به افرادی که خوابهای مربوط به درگیری و ناآرامی و مرگ را رنگی می‌بینند، فشارها و ضربه‌های روانی بیشتری وارد می‌شود، هنوز ناشناخته است.

4- خوابها آنچه که می‌بینیم نیستند

خواب (6)

اگر شما دربارهٔ چیز خاصی خواب می‌بینید، الزاماً همیشه آن چیزی نیست که در تصویر می‌بینید. خوابها با زبانی بسیار سمبلیک با آدمی سخن می‌گویند. ذهن نیمه هوشیار شما می‌کوشد تا رویاهایتان را با اشیاء مشابه آن مقایسه و تلفیق کند.

مثل سرودن یک شعر و استفاده از آرایهٔ تشبیه:
- مورچه‌ها مثل ماشینی که هیچ وقفه‌ای ندارند کار می‌کردند.

ولی شما هیچ وقت چیزی را با خودش مقایسه نمی‌کنید. به طور مثال هرگز نمی‌گوییم: آن غروب زیبا مثل غروبی زیبا بود. بنابرین ذهن شما ممکن است از هر سمبلی برای هر شیء استفاده کند ولی کمتر اتفاق افتاده که خود شیء سمبل خودش باشد.

3- ترک کنندگان دخانیات رویاهای واضح‌تری می‌بینند

خواب (3)

کسانی که برای مدت طولانی سیگار می‌کشیدند و اکنون آن را ترک کرده‌اند، رویاهای شفاف‌تر و پاک‌تری نسبت به گذشته می‌بینند. طبق تحقیقات مجله روانشناسی ناهنجاری: در میان ۲۹۳ ترک کننده که ۱ تا ۴ هفته از دوره ترک آنها گذشته، ۳۳% آن‌ها حداقل ۱ بار خوابهایی مربوط به استعمال دخانیات را دیده‌اند. در بیشتر این خوابها، این افراد خودشان را در حال مصرف می‌دیدند و احساسات بسیار شدید منفی مثل، وحشت و اضطراب و گناه به آنها دست می‌داد. همچنین ۹۷% ترک کنندگان تنباکو در مدت استعمال، این خوابها را نمی‌دیده‌اند و عمدتاً فقط در دوران ترک مواد این خوابها دیده می‌شده است. این خوابها شفاف‌تر از خوابهای معمول بوده و مهمترین علامت مشترک، ترک تنباکو گزارش شده است.

2- محرکات بیرونی به رویاها حمله می‌کنند

خواب (5)

خیلی از ما فرایندی به نام تداخل خواب را تجربه کرده‌ایم. مثلاً هنگامی که صدایی را بیرون از عالم خواب شنیده‌ایم، به نحوی با خواب ما تداخل پیدا کرده است. مثالی مشابه، این است که وقتی شما به صورت فیزیکی و در واقعیت تشنه هستید، ذهن شما این احساس را با خوابتان تلفیق می‌کند. سپس به صورت مداوم پارچ‌های بزرگ آب را می‌نوشید و خود را سیراب می‌کنید، دقایقی بعد دوباره تشنه می‌شوید و آب می‌نوشید، تشنه می‌شوید … آب می‌نوشید … و این چرخه تا وقتی بیدار می‌شوید تکرار می‌شود تا اینکه در عالم واقعیت آب بنوشید.

1- طی خواب بدن فلج می‌شود

خواب (1)

می‌خواهید باور کنید یا نه، بدن شما در حقیقت هنگام خواب فلج می‌شود. به نظر می‌رسد این اتفاق از حرکت ناخواستهٔ بدن و به نمایش گذاشتن رویاها جلوگیری می‌کند. بر اساس مقالهٔ خواب در ویکیپدیا: غدد شروع به ترشح کردن هورمونی می‌کنند که به القای خواب کمک می‌کند، نورون‌ها سیگنالهایی را به نخاع می‌فرستند که باعث آرامش بدن می‌شود و کمی بعد بدن بی حس و فلج می‌شود.

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رها
رها
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۰:۴۹

من وقتی خواب بد میبنم یک نفر میاد میگه چشات تند تند باز و بسته کن بعد از خواب پاشو بعد واقعا بیدار میشم کسی اینطور هست ؟

محمد
محمد
۲۵ دی ۱۳۹۸ ۱۹:۳۰

من خواب دیدم تو خواب می بینم و از خواب تو خواب بیدار شدم بعد دوباره از خواب پا میشم😂😓تقریبا خواب تو خواب

آ.آ
آ.آ
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۴۰

از اون وضعیتی که خواب با دنیای بیرون از عالم خواب ترکیب میشه بشدت متنفرم

محسن
محسن
۲۵ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۵۸

سلام .
من در بعضی خوابهام قدرت تصمیم گیری دارم .یعنی می دونم دارم خواب می بینم و می تونم کارهایی رو که می خوام انجام بدم البته نمی تونم خیلی دقیق توضیح بدم تا چند سال قبل تعداد خوابهایی که می تونسم توش آزاد باشم بیشتر بود ولی الان به ماهی یک یا دوبار رسیده .میخواستم بدونم کسی مثل من هست .

donya M
۲۵ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۵۵
Reply to  محسن

اره منم در بعضی خوابهام میدونم دارم خواب میبینم و هر کاری که بخام میتونم انجام بدم. این طور خوابها رو دوس دارم heart heart

آ.آ
آ.آ
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۳۸
Reply to  donya M

منم میتونم و احساس میکنم دارم توی جاهایی که تو کتابا خوندم و دوستشون دارم راه میرم و زندگی میکنم و یه حس مثل … چطور بگم احساس میکنم میتونم توی داستان دست ببرم و قصه رو اونجور که دلم میخواد تغییر بدم و این خیلی هیجان انگیزه

Narges
Narges
۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۱۴

Great site

b1