عکس کاور بدن انسان
b1
خانه » ۱۰ نکته جالب و عجیبی که درباره بدن انسان نمی‌دانید!

۱۰ نکته جالب و عجیبی که درباره بدن انسان نمی‌دانید!

b3

بدن انسان ماشینی عظیم، پر تراوش و سرشار از مایعات است که مواد شیمیایی را با دقت و هماهنگی بسیار جابجا و مخلوط می‌کند تا همه چیز، از حافظه گرفته تا مواد مخاطی را بسازد. در اینجا، ما به کند و کاو در تعدادی از رازهای پیچیده، زیبا و حتی عاری از ظرافتی می‌پردازیم که به اشکال مختلف، بدن ما را به حرکت وا می‌دارند.

بدن انسان

10- اسید قوی موجود در معده

یک ماده بسیار خطرناک که هیچ فرودگاهی نمی‌تواند شما را به خاطر همراه داشتن آن متوقف کند، اسید هیدروکلریک یا جوهر نمک است. این اسید بسیار خطرناک که ماده‌ای مرکب و بسیار خورنده و سمی است، در معده ما یافت شده و در واقع توسط سلولهای جداره معده ترشح می‌شود. این اسید که برای شستشوی فلزات به کار می‌رود، به خاطر وجود مواد لزج مخاطی که دیواره معده را می‌پوشانند، نمی‌تواند به بافت آن آسیب وارد کند، بدون هیچ خطری در سیستم گوارش باقی مانده و غذای ما را تجزیه می‌کند.

9- تأثیر حالت بدن بر حافظه

اگر تاریخ خواستگاری خود از همسرتان را فراموش کرده‌اید، بد نیست چند دقیقه با زانوی خمیده و در حالت تقدیم حلقه، بر زمین بنشینید. حافظه و خاطرات تا حد زیادی در حواس شما تجسم میابند. یک بو یا صدای خاص می‌تواند بخشی از یک خاطره مربوط به سالیان دور کودکی را در ذهن ما زنده کند و این ارتباط می‌تواند واضح باشد، مثلاً زنگ دوچرخه می‌تواند شما را به یاد دوچرخه سواری در کوچه باغهای محل قدیمیتان بیاندازد، و از طرفی ممکن است دلیل این یادآوری واقعاً برایتان چندان واضح نباشد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اگر بدن ما در موقعیتی مشابه با حالتی که در زمان وقوع یک امر داشته قرار بگیرد، می‌توانیم ماجرا را بسیار بهتر و دقیقتر به یاد آوریم.

8- استخوان‌ها به خاطر تأمین مواد معدنی تجزیه می‌شوند

استخوان‌ها، علاوه بر اینکه تکیه گاه و حامل اعضا و جوارح و عضلات بدن هستند، به تعدیل و تنظیم میزان کلسیم بدن نیز کمک می‌کنند. استخوان حاوی فسفر و کلسیم است که این دومی از عناصر مهم تشکیل دهنده ماهیچه‌ها و اعصاب به شمار می‌رود. اگر ذخیره کلسیم بدن کاهش یابد، هورمون‌های خاصی ترشح شده و موجب می‌شوند که لایه‌های استخوانی تجزیه شده و مقدار این عنصر حیاتی در بدن را افزایش می‌دهند تا میزان کلسیم سلولی به حد اشباع برسد.

7- بیشتر غذایی که می‌خوریم برای ذهن است

هرچند وزن مغز تنها ۲ درصد از کل وزن بدن انسان را تشکیل می‌دهد، اما با وجود کوچکی به ۲۰ درصد از کل اکسیژن و کالری دریافتی بدن نیاز دارد. سه شریان مغزی مهم برای رساندن مواد لازم به سر می‌روند و مدام در حال پمپ کردن اکسیژن به مغز هستند. انسداد یا پارگی یکی از این رگ‌ها می‌تواند سلولهای مغز را به شدت گرسنه کرده و انرژی لازم برای عملکرد صحیح را از آنان گرفته و کارایی بخشی را که با آن رگ در ارتباط است را خراب و یا قطع کند. چنین حالتی را سکته می‌نامیم.

6- هزاران تخمک بدون استفاده

هنگامی زنان به اواخر ۴۰ سالگی یا اوایل ۵۰ سالگی می‌رسند، قاعدگی یا عادت ماهیانه که کنترل کننده میزان هورمون بدن آنان و آماده کننده تخمکها برای باروری احتمالی است، متوقف می‌شود. میزان استروژن تولید شده توسط تخمدانها کمتر و کمتر شده و تغییرات فیزیکی و احساسی بسیاری در وجود آنان رخ می‌دهد و فولیکلهای تکامل نیافته تخمک به اندازه گذشته تخمک آزاد نمی‌کنند. یک دختر بالغ معمولی دارای ۳۴ هزار فولیکل تکامل نیافته تخمک است که با میانگین یک تخمک در ماه، تنها حدود ۳۵۰ عدد از آنها در طی زندگی وی به مرحله تکامل می‌رسند. به این ترتیب، فولیکلهای تخمک استفاده نشده رو به زوال گذاشته و از بین می‌روند و بدون امکان بارداری، مغز از برنامه ریزی برای آزاد ساختن تخمک دست می‌کشد.

5- بلوغ غم انگیز و دیوانه کننده

ما می دانیم که تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، برای رشد و آماده ساختن بدن برای تولید مثل بسیار ضروری است. اما چرا عبور از این مرحله و بالغ شدن از نظر احساسی تا این حد ناگوار است؟ هورمون‌هایی چون تستوسترون در اصل بر رشد و توسعه نورونهای مغز تأثیر می‌گذارند و تغییراتی که در ساختار مغز ایجاد می‌شود، پیامدهای رفتاری بسیاری دارد. به این ترتیب با رشد و تکامل بخشهای قدامی مغز، باید منتظر احساسات غیر قابل کنترل، بی عاطفگی و بر هم ریختن تواناییهای تصمیم گیری باشیم تا اینکه روند این رشد پایان یافته و مشکل حل شود.

4- مژک‌های سلولی مخاط را حرکت می‌دهند

اکثر سلولهای بدن ما مجهز به بخشهای ویژه مو مانندی به نام مژک هستند که در موارد بسیاری -از گوارش گرفته تا شنوایی- مفید واقع می‌شوند. مژک‌ها در بینی به تخلیه مخاط از درون مجرای تنفسی به داخل گلو کمک می‌کند. هوای سرد، روند تخلیه مجرا را کند کرده و موجب می‌شود این مخاط بر روی هم انباشته شده و شخص دچار آبریزش بینی شود. غشاء متورم بینی یا غلیظ شدن این مخاط نیز می‌تواند موجب پر شدن مجرای تنفسی از مخاط و آبریزش بینی شود.

3- مغز بزرگ جای دندان عقل را می‌گیرد

تکامل چندان بی عیب و نقص و عاری از مشکلات خاص خود نبوده است. گاهی اعضا با خصوصیاتی خاص تنها به این دلیل در یک گونه باقی می‌مانند که آزار چندانی ندارند. برای مثال دندان عقل، در ابتدا تنها به عنوان وسیله درآمد دندانپزشکان وجود نداشته است، بلکه مدتها پیش، این دندانها به عنوان گروه سوم دندانهای آسیا و برای جویدن گوشت وجود داشته‌اند. اما با رشد مغز انسان، ساختار فک او نیز تغییر یافته و اکنون ما دهانی داریم که با دندانهایی گران قیمت و بی استفاده پر شده است.

2- دنیا با تو می‌خندد

شواهد علمی نشان می‌دهد که درست همانطور که مشاهده خمیازه یک شخص می‌تواند رفتاری مشابه را در دیگران ایجاد کند، خنده نیز به دیگران سرایت می‌کند. در واقع شنیدن صدای خنده بخشی از مغز را که عامل حرکات چهره است تحریک می‌کند. تقلید نقش بسیار مهمی در کنشهای متقابل اجتماعی بازی می‌کند و کنشهایی چون عطسه، خنده، گریه و خمیازه همه می‌توانند راههایی برای ایجاد همبستگی اجتماعی در میان گروه تلقی شوند.

1- پوست چهار رنگ دارد

پوست، بدون وجود رنگها سفید شیری است. رگهای خونی در نزدیکی سطح پوست، آنرا تا حدی سرخ می‌کنند. رنگ دانه‌های زرد نیز در تمام انواع پوست وجود دارند و در نهایت، ملانین -لکه‌های تیره رنگ- به رنگ قهوه‌ای تیره، در اثر تابش اشعه ماورای بنفش به وجود آمده و در مقادیر زیاد سیاه دیده می‌شوند. این چهار رنگمایه در مقادیر متفاوت با یکدیگر ترکیب شده و پوستهایی با رنگهای مختلف را برای افراد جهان به همراه می‌آورند.


منبع خارجیLivescience

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Mania
Mania
۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۸:۱۶

ممنون

Mania
Mania
۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۸:۰۶

لطفا اگه میشه منبع مطالبتونو بگین

محسن
محسن
۲۲ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۵۷

باز هم بی نهایت خداوند را شاکریم از این همه نعمت فراوان

b1