عکس کاور خواب شفاف
b1
خانه » ۱۰ حقیقت جالبی که در مورد خواب نمی‌دانید!

۱۰ حقیقت جالبی که در مورد خواب نمی‌دانید!

b3

فرض کنید در یک شب طوفانی تنها هستید و قلبتان از ترس به سینه می‌کوبد. یک قاتل حرفه‌ای با کت سیاه به دنبال شماست و شما را به عنوان قربانی بعدی خود انتخاب کرده است. حتی وقتی بدنتان می‌لرزد و قادر به حرکت نیستید، همچنان برای حفظ زندگی خود تقلا می‌کنید. اما ناگهان.... از خواب بر می‌خیزید!

این صحنه برایتان آشناست، مگر نه؟ این خواب یکی از دیرآشناترین و مشترک‌ترین خواب ها میان نوع بشر است. رویاها و مسائل مرتبط با آن همواره مرموز و راز آلود بوده‌اند. چرا خواب می‌بینیم؟ خواب ها به چه معنی هستند؟ لیست سؤالات مشابه طولانی است، با این حال هیچ کدام از آنها پاسخ مناسب و واضحی در پی ندارد. با ما همراه باشید تا با ۱۰ حقیقت جالب درباره خواب آشنا شوید.

10- رویای افراد نابینا

رویای افراد نابینا

هر انسانی در خواب خود، تصاویری از اشیا و صورت‌هایی را می‌بیند. اما افراد کور مادرزاد هیچ پیش زمینه‌ای از تصاویر و رنگ‌ها ندارند. افراد نابینا تنها قادر به تمییز صداها، انواع بوها و احساس ارتعاشات و لرزش‌ها هستند. اما افرادی که بعدها نابینا می‌شوند (یعنی کور مادرزاد نیستند) در رویای خود تصویر دارند. افزون بر این، در یک مطالعه دانمارکی معلوم شد افراد نابینا بیشتر از افراد بینا کابوس می‌بینند!

9- ما تنها در مورد چیزهایی خواب می‌بینیم که اطلاعاتی در مورد آنها داریم

خواب اطلاعات

ما در خواب هایمان قیافه‌ها و صورت‌های بیگانه می‌بینیم. حدود ۴۸ درصد افراد موجود در خواب و رؤیا برایمان ناشناس هستند اما این مسئله بسیار عجیب به نظر می‌رسد. مغز انسان به چه صورت چنین قیافه‌های ناشناسی را تولید می‌کند؟ اما باید بدانید این چهره‌ها واقعی هستند و ما قبلاً در مرحله‌ای از زندگی با آنها ملاقات کرده‌ایم.

شاید آن مردی که قصد جان شما را کرده بود، همان مردی بود که در دوران کودکی در سوپر مارکت با وی آشنا شده بودید.

8- افراد اندکی دارای خواب سیاه وسفید هستند

خواب سیاه سفید

اگرچه اغلب انسان‌ها دارای خواب های رنگی هستند، اما برخی افراد مدعی‌اند خواب آنها سیاه و سفید است. در خواب این افراد هیچ رنگی وجود ندارد. وقتی بلافاصله بعد از بیدار شدن، از آنها خواسته می‌شود رنگ رویاهای خود را انتخاب کنند، رنگ‌های سیاه سفید و خاکستری را انتخاب می‌کنند. در یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه دونده انجام شد، کاشف به عمل آمد که افرادی که در دوران کودکی دارای تلویزیون سیاه و سفید بوده‌اند، خواب های غیر رنگی و سیاه و سفید می‌بینند.

7- انسان بیش از ۹۰ درصد رویاهای خود را فراموش می‌کند

خواب فراموش

بیش از یک سوم عمر انسان در خواب می‌گذرد و متاسفانه به خاطر سپردن و یادآوری تمام خواب ها امری غیر ممکن است. حدود ۹۵ درصد از رویاهای ما به محض بیدار شدن از خواب، از ذهن پاک می‌شوند. اگر فرد در مرحله REM خواب (مرحله‌ای از خواب که مردمک چشم حرکت می‌کند) از خواب بیدار شود، می‌تواند خواب خود را به خاطر داشته باشد، اما این کل ماجرا نیست. در یک مطالعه معلوم شد نوجوانان دختر بیشتر از نوجوانان پسر قادر به یادآوری خواب خود هستند.

6- خواب های واضح (آگاهانه)

خواب شفاف

فرض کنید در رویای شبانه خود در مورد اینکه کجا بروید، با چه کسی ملاقات کنید و چه کاری انجام دهید، تصمیم گرفته‌اید. برای برخی از مردم چنین تصویر پردازی و تخیل امری ممکن بوده و اغلب این کار را انجام می‌دهند. این افراد خواب های اسرار آمیز زیادی دیده و مدعی هستند که قادر به کنترل رویاهای خود هستند. آن‌ها از تکنیک‌های متعددی برای کنترل رویاهای خود استفاده کرده و قادر به انجام برخی امور خارق العاده نظیر پرواز کردن، عبور از دیوار، سفر به ابعاد دیگر و حتی بازگشت به گذشته هستند.

5- اختراعاتی که از رویاها الهام گرفته‌اند

اختراعات الهام رویا

رؤیا همواره الهام بخش نویسندگان بوده است. اما گاهی برخی رویاها الهام بخش اختراعات شگرف و کشفیات مهم بوده‌اند. یک رویای شبانه مادام واکر را به سمت اختراع محصولی بدیع راهنمایی کرد که به واسطه آن به یک میلیونر خودانگیخته آمریکایی تبدیل شد. الیاس، مخترع چرخ خیاطی، آن را از یکی از خواب های خود الهام گرفته بود. از دیگر کشفیات الهام گرفته از خواب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایده گوگل - لوری پیج
  • جایگزینی ژنراتورهای فعلی - تسلا
  • حالت مارپیچ دوگانه DNA - جیمز واتسون
  • جدول تناوبی - دیم‌تری مندلیف

4- رویاهایی که از حوادث شوم خبر می‌دهند

رویا حوادث شوم

رویاهایی که خبر از حوادث شوم آتی می‌دهند، گاهی مرتبط با آینده هستند. تعداد زیادی از مردم مدعی هستند که قبل از وقوع یک واقعه شوم، خواب دیده‌اند. اگر چه می‌توان گفت این دو پدیده مصادف با هم بوده‌اند، اما اکثراً مدعی‌اند که این اتفاق درست مثل خواب آنها رخ داده است. از جمله رویاهایی که خبر از حوادث شوم آینده داده‌اند، عبارتند از:

  • خواب آبراهام لینکن در مورد ماجرای قتل و ترور خودش
  • ۱۹ خواب تأیید شده در مورد فاجعه تایتانیک
  • خواب مارک تواین در مورد فوت برادرش
  • اغلب قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر خواب هایی در مورد این فاجعه دیده بودند

3- DMT- داروی خواب

داروی خواب dmt

برخی از مردم چنان به خواب اعتیاد پیدا کرده‌اند که به کمک نوعی دارو به نام دی متیل پتامین به صورت مصنوعی خواب می‌بینند! DMT نوعی داروی شیمیایی است که از غده صنوبری در حین فرآیند متابولیسم نرمال تهیه می‌شود. این ماده قبل از تولد، بعد از مرگ، توهم و حین رؤیا به مقداری زیادی تولید می‌شود. این دارو غیر مجاز بوده و از نوع داروهای روان پریشی زا بوده و در بازار نیز نادر است. دکتر استرسمن در بررسی خود متوجه شد برخی از آزمودنی‌ها بعد از مصرف این ماده، پدیده‌های آدم‌ربایی توسط موجودات فرازمینی، مرموز و عرفانی مشاهده کرده‌اند.

2- خواب دیدن و کمک به یادگیری

خواب یادگیری

آیا فیلم ماتریکس را به خاطر دارید که در آن نئو در حین خواب همه چیز یاد می‌گرفت؟ یادگیری در حین خواب اگرچه یک افسانه به نظر می‌رسد، اما در اصل چنین نیست. در یک مطالعه معلوم شد خواب دیدن در مورد یک تکلیف با بهبود عملکرد در همان زمینه و در مورد همان فعالیت دارای رابطه مستقیم است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ از ۹۹ شرکت کننده خواسته شد به صورت مجازی و از طریق کامپیوتر یک مسئله ماز (نوعی پازل) را حل کنند. از نیمی از شرکت کننده‌ها خواسته شد بعد از انجام این تکلیف بخوابند و نیمی دیگر باید بیدار می‌ماندند. در این مطالعه معلوم شد نیمی از شرکت کنندگان که در مورد این ماز کامپیوتری خواب دیده بودند، عملکرد آنها ده برابر بیشتر از آزمودنی‌های دیگر بهبود یافته بود.

1- رویاهای مردان و زنان

رویاهای مردان زنان

علیرغم برخی خواب‌های مشترک میان زنان و مردان، برخی خواب‌ها بسته به نوع جنسیت، متفاوت هستند. رویای زنان کاملاً متفاوت از رویای مردان است. زنان بیشتر از مردان کابوس می‌بینند و در مقایسه با مردان خواب خود را بهتر به یاد می‌آورند. ۶۷ درصد از اشخاص خواب مردان، بقیه مردان می‌باشد، در حالیکه ۴۸ درصد از اشخاص خواب زنان، زنان دیگر می‌باشد. مردان بیشتر در مورد خشونت و دشمنی با مردان دیگر خواب می‌بینند، در حالیکه خواب زنان حول محور خانواده و محیط‌های آشنا می‌گردد.

601 ratings3.7/5
منبع فارسیپچ‌پچ

منبع خارجیWonderlist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2

91
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
48 سلسله نظر
43 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دیانا نظری
مهمان
دیانا نظری

سلام. راستش بقیه فکر یکنن من عجب غریب ترین خواب هارو میبینم. چون خواب های من داستانیه. نزدیک دو سال پیش من یه خوابی دیدم. یه مکان خیلی بزرگ شبیه محوطه های بیرونی قلعه بود که دورتادورش دیوار های سه متری به رنگ نسکافه ای کشیده بودن. همه توی اون محوطه ایستاده بودند و تا اونجایی که یادم میاد، یه نفر قرار بود از کتاب جدید و بلندش که درباره تاریخ بشر بودرونمایی کنه. قشنگ رنگ لباس تک تک آدمایی که اونجا بودن رو یادمه. وقتی اون یارو رفت روی یکی از برجک های کوتاه قلعه، منم همراهش رفتم. نمیدونم… بیشتر بخوانید »

amirali.003
مهمان
amirali.003

من 18 سالمه. بعضی وقتا یسری خاب میبینم که توی اینده دور یا نزدیک عملی میشن. نکته قابل توجه اینه که همیشه خواب راجب خودم نیست.یا اتفاقی که برلی خودم میفته. مثلا من یه دایی دارم که عید سال 96 با ماشین تصلدف میکنه و زن بچه اش فوت میشن. من دید.اون صحنه رو شب قبلش دیدم اما گفتم خواب بوده.توجهی نکردم. وقتی داییم صحنه تصادف برایم تعریف کرد با چیزی که تو خواب دیدم مو نمیزد. این اولیش نبود.قبل این هم بودن اما نه به این شدت و روشنایی تصویر. قبل این هم بود.اما کم رنگ تر و از… بیشتر بخوانید »

.Hayasaka .
عضو

من کوچیک که بودم تمام خوابایی که میدیم سیاه و سفید بود اما خواهر و برادرم رنگی میدین،تا مدت ها فکر میکردم همه اینجورین ولی وقتی خوابی که دیدنو تعریف میکردن و رنگ یه چیزیو میگفتن فهمیدم اونا خواباشون رنگیه و واقعا دلم میخواست خوابام رنگی باشه که دیگه الان شده و سیاه و سفید نیست ولی به خاطر تلوزیون نبود چون ما تلوزیون سیاه و سفید نداشتیم…

محمد طاها
مهمان
محمد طاها

یچیز مزخرف که منو ناراحت کرده اینه که من بچه بودم قبل ۱۱ سالگیم خواب میدیدم می‌فهمیدم که عه من خابم و با خودم میگفتم الان این میشه اون میشه یاد گرفتم خوایم رو کنترل کنم ولی الان که ۱۴ سالمه خیلی وقته نمیتونم خیلی دنبالشم کسایی که تجربه کردن می‌دونن چه لذتی داره میتونی دنیای خودتو بسازی. یچیز جالب من همیشه باور داشتم که اگه به افراد توی خواب بگم که خوابن همچی ترسناک میشه صدای عجیب میاد دورورم سبز میشه و اینم میشد و هربار از خواب میپریدم. خواهش میکنم اگه در اینباره چیزی میدونید کمکم کنید آرزومه… بیشتر بخوانید »

آااا
مهمان
آااا

توی اینترنت درباره lucid dream بگرد، سعی کن تمریناتشو انجام بدی
همسنیم

محمد جواد
مهمان
محمد جواد

عالی بود

b1
error: Alert: Content is protected !!