cover test
b1
خانه » ۱۷ حقیقت جالبی که در مورد عربستان سعودی نمی‌دانید!

۱۷ حقیقت جالبی که در مورد عربستان سعودی نمی‌دانید!

b3

عربستان سعودی کشوری در خاورمیانه است که به دلیل وجود خانه کعبه همیشه مورد توجه مسلمانان سراسر جهان قرار دارد. اما به غیر از این مسئله که توجه جهانیان را به سمت آن معطوف می‌کند، این کشور که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و فروشندگان نفت در دنیاست، اخیراً به دلیل مسائلی چون فاجعه منا، جنگ با یمن و دادن حق رأی به زنان در صدر بسیاری از اخبار قرارگرفته است. از این رو ما هم برآن شدیم که مختصری در مورد قوانین و اتفاقات مربوط به پادشاهی عربستان سعودی برای شما توضیح دهیم. پس با عجیب‌ترین همراه باشید.

17- درآمد نفتی عظیم به عربستان سعودی اجازه خرج‌های ناکارآمد را می‌دهد، اما کاهش قیمت جهانی نفت نشان می‌دهد این وضعیت ثبات ندارد

درآمد نفتی عظیم به عربستان سعودی اجازه‌ی خرج‌های ناکارآمد را می‌دهد، اما کاهش قیمت جهانی نفت نشان می‌دهد این وضعیت ثبات ندارد

ناصر مسئول خاورمیانه HSBC (بانک هنگ کنگ شانگهای) می‌گوید: «افزایش قیمت نفت در دهه‌های اخیر برای عربستان رشد مالی چشم‌گیری را به ارمغان آورده است که باعث ایجاد سیر صعودی مخارج آن شده و همچنین انگیزه کمی برای انضباط مالی آن ایجاد کرده است.» او در ادامه می‌افزاید: «این عادات خرج کردن و ناتوانی در تولید درآمد غیر نفتی سبب ایجاد وابستگی شدید به نفت می‌شود. بنابراین این کاهش قیمت نفت تأثیر زیادی روی عربستان سعودی و کل شورای همکاری خلیج فارس دارد.»

16- هزینه نظامی عربستان سعودی سالانه ۴ برابر بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشور افغانستان است

هزینه نظامی عربستان سعودی سالانه ۴ برابر بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشور افغانستان است

هزینه نظامی عربستان از ۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۸۰٫۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است. که این رقم این کشور را پس از آمریکا، چین و روسیه در رتبه چهارم قرار داده است. نکته قابل توجه این است که ۱۰٫۴ درصد از هزینه نظامی عربستان سعودی از تولید ناخالص داخلی این کشور تأمین می‌شود که رقم بالایی است. بیشتر کشورها ۲ تا ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به این امر اختصاص می‌دهند و حتی این رقم در کشور آمریکا هم ۳٫۵ درصد است.

15- عربستان سعودی در حال ساخت ۶ شهر اقتصادی است که پیش‌بینی می‌شود تولید آنها در حدود ۳٫۵ برابر بیشتر از تولید ناخالص داخلی به تولید ناخالص داخلی عربستان اضافه کند

آن‌ها در تلاش برای ایجاد تنوع در اقتصاد خود هستند که تنها به بخش نفتی متکی نباشند. عربستان سعودی در حال ساخت ۶ شهر بزرگ اقتصادی است که پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که افزایش ۱۵۰ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی را به همراه خواهد داشت. شهرهایی در نقاط مختلف کشور قرار خواهند گرفت و گفته می‌شود ۱٫۳ میلیون موقعیت شغلی ایجاد خواهند کرد و سرانه تولید ناخالص داخلی از ۱۳ هزار دلار به ۳۳٫۵۰۰ دلار افزایش خواهد یافت.

14- رشد عربستان سعودی به افزایش منابع آن ارتباط دارد نه افزایش بازدهی

رشد عربستان سعودی به افزایش منابع آن ارتباط دارد نه افزایش بازدهی

نمودار HSBC (بانک هنگ کنگ شانگهای) در تصویر بالا نشان می‌دهد که رشد عربستان سعودی به میزان قابل توجهی به افزایش منابع آن ارتباط دارد نه بازدهی یا کار. (منابع با رنگ مشکی نشان داده شده است و کار و بازدهی به ترتیب با توسی و قرمز).

13- ۴۷ درصد جمعیت این کشور را افراد زیر ۲۴ سال و ۵ درصد آن را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند

۴۷ درصد جمعیت این کشور را افراد زیر ۲۴ سال و ۵ درصد آن را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند

به واقع نیروی جوان عربستان از نقاط مثبت آن در مقایسه با کشور پیشرفته‌ای مانند ژاپن با جمعیتی سالخورده است. یک نویسنده HBSC می‌گوید: جمعیت جوان و در حال رشد عربستان ظرفیت رشدی کشور در دهه‌های پیش رو را افزایش می‌دهد. اگرچه در طولانی مدت، خواسته‌های این جمعیت رو به رشد خود یک چالش برای کشور خواهد بود.

12- نرخ مشارکت نیروی کار زن در عربستان در حدود ۲۰ درصد است

نرخ مشارکت نیروی کار زن در عربستان در حدود ۲۰ درصد است

عربستان هشتمین کشوری است که کمترین نیروی کار خانم را دارد. در مقایسه با کشورهایی نظیر آمریکا که ۴۷ درصد نیروی کار آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و کشورهای آلمان و ژاپن که این رقم در آنها به ترتیب ۵۴ درصد و ۴۹ درصد است این رقم پایین است. این مسئله‌ای است که حتی بیل گیتس هم در مصاحبه‌اش در سال ۲۰۰۷ نسبت به آن اعتراض کرده است، او در پاسخ به سؤال شخصی که پرسید آیا عربستان می‌تواند یک کشور بزرگ باشد، گفت زمانی که کشوری از نیمی از استعدادهای خودش استفاده نمی‌کند، هیچگاه نمی‌تواند در صدر قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۲، سرانجام زنان اجازه یافتند در مشاغلی مانند فروشندگی لباس زیر زنانه فعالیت کنند، پیش از این زنان مجبور بودند در این فروشگاه‌ها با فروشندگان مرد روبه‌رو شوند و اصلاً وضعیت خوشایندی برایشان نبود.

11- در حدود ۶۰ درصد نیروی کار عربستان سعودی را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند

در حدود ۶۰ درصد نیروی کار عربستان سعودی را خارجی‌ها تشکیل می‌‌دهند

درست است که بهبودی در ساختار نیروی کار عربستان سعودی به چشم می‌خورد اما بخش اعظم این پیشرفت را مدیون نیروی کار خارجی هستند. بر طبق گفته مسئول خاورمیانه HBSC (بانک هنگ کنگ شانگهای) رزن ناصر (Razan Nasser)، مردم عربستان کماکان در پست‌های دولتی این کشور مشغول به کار هستند و انگیزه کمی برای کار در بخش خصوصی یا افزایش بازدهی دارند. بنابراین بیشتر افرادی که در بخش‌های خدماتی و نفتی مشغول به کارند خارجی هستند. و این مسئله تا سال ۲۰۱۲ که قوانین مربوط به ممنوعیت ورود غیر مسلمانان به خاک عربستان راحت‌تر شد برای کشور مشکل ساز شده بود.

10- مرزی پر پیچ و خم میان عربستان و اردن

مرزی پر پیچ و خم میان عربستان و اردن

عربستان سعودی و اردن دارای مرزی عجیب و غریب هستند که به نام سکسکه وینستون یا عطسه وینستون شهررت دارد! شایعه‌ها حاکی از آن است که یک روز بعداز ظهر که وینستون چرچیل (وزیر مستعمرات بریتانیا در زمان‌های دور که مسئول مشخص کردن مرزهای فرااردن بوده) حال خوشی نداشته است و با داشتن سکسکه این مرز را با خودکار مشخص کرده است. اما به راستی دلیل دیگری پشت این قضیه بوده است.

9- هزینه ساخت این برج بلند ۱۹٫۲ برابر بیشتر ازدرآمد تیلور سوئیفت (Taylor Swift) خواننده ثروتمند آمریکایی در سال ۲۰۱۴ است

هزینه‌ی ساخت این برج بلند ۱۹ ۲ برابر بیشتر ازدرآمد تیلور سوئیفت(taylor swift) خواننده ثروتمند آمریکایی در سال گذشته است

هزینه ساخت آن در حدود ۱٫۲۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است. درحالی که تیلور سوئیف (Taylor Swift) خواننده مشهور پاپ در سال ۲۰۱۴، ۶۴ میلیون دلار درآمد داشته است.

8- عربستان سعودی در حال ساخت بلندترین ساختمان جهان است

عربستان سعودی در حال ساخت بلندترین ساختمان جهان است

این برج که موافقت‌های لازم برای ساخت آن صورت گرفته است، در حدود یک کیلومتر ارتفاع دارد حتی اگر ۴۹۲ لبرون جیمز (بسکتبالیست مشهور که ۲٫۰۳ متر قد او است) روی سر هم قرار گیرند بازهم به ارتفاع این برج نمی‌رسند. نام این برج قرار است برج جده باشد، با نام مستعار برج پادشاهی. اما عراق تصمیم دارد، در این زمینه از عربستان پیشی بگیرد و برجی به نام عروس را با ارتفاع در حدود ۱۵۰ فوت بیشتر از برج جده بسازد!

7- بخش نفتی عربستان سعودی ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را جبران می‌کند

بخش نفتی عربستان سعودی ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را جبران می‌کند

این امر سبب می‌شود که تولید ناخالص داخلی آنها از کشورهایی مانند مصر، عراق و تونگا بیشتر باشد. درآمد بخش نفتی عربستان در حدود ۳۳۵، ۳۷۲ میلیارد دلار است در حالیکه عراق ۲۲۲، ۸۷۹ میلیارد دلار، مصر ۱۰۴، ۴ میلیارد، رواندا ۷٫۴۵۱ میلیارد دلار و تونگا ۴۶۶ میلیون دلار.

6- جمعیت کشور عربستان بیشتر از ایالت تگزاس آمریکا است اما تولید ناخالص داخلی تگزاس از آن بیشتر است

جمعیت کشور عربستان بیشتر از ایالت تگزاس آمریکا است اما تولید ناخالص داخلی تگزاس از آن بیشتر است

جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۳ در حدود ۲۸٫۸ میلیون نفر اعلام شده است که از جمعیت ۲۶٫۵ میلیونی تگزاس بیشتر است، اما تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی در همان سال حدود ۷۵۰ میلیارد دلار بوده که این رقم در تگزاس چیزی در حدود دوبرابر است یعنی ۱٫۴ تریلیون دلار. به‌علاوه عربستان سعودی، نوزدهمین کشور در تولید ناخالص داخلی است اما اگر تگزاس یک کشور مستقل محسوب می‌شد در جایگاه سیزدهم قرار می‌گرفت پس از کشور استرالیا و بالای اسپانیا. در واقع ایالت تگزاس از کشوری مانند عربستان بازدهی بیشتری دارد.

5- عربستان تنها کشوری است که زنان در آن اجازه رانندگی ندارند

عربستان تنها کشوری است که زنان در آن اجازه‌ی رانندگی ندارند

برطبق گفته رویترز، این کشور اسلامی محافظه‌کار قانون مصوبی مبنی بر منع رانندگی زنان ندارد، اما شهروندان عربستان موظف هستند تا زمانی که در کشورند مجوزهایی را برای رانندگی تهیه کنند که این مدارک برای زنان صادر نمی‌شود و بدین ترتیب علناً از رانندگی منع شده‌اند.

4- عربستان سعودی بزرگ‌ترین کشور بدون رودخانه در جهان است

عربستان سعودی بزرگترین کشور بدون رودخانه در جهان است

عربستان سیزدهمین کشود پهناور جهان است، که با مساحت ۸۳۰ هزار مترمربع پس از الجزایر دومین کشور بزرگ در میان کشورهای عربی به شمار می‌رود. ۹۵ درصد از این کشور را بیابان یا شبه‌بیابان تشکیل می‌دهد، برخی از بزرگ‌ترین مناطق بیابانی آن صحرای نفوذ (an nafud) و ربع‌الخالی (Rub al-Khali) هستند. تنها ۱٫۴۵ درصد از این سرزمین قابل زرع است. و در حالی که این کشور هیچ رودخانه‌ای ندارد، سواحل پهناور آن با خلیج فارس و دریای سرخ اهرم بزرگی برای کشتی‌های آن در خلیج فارس و کانال سوئز است.

3- میدان نفتی غوار این کشور برای پرکردن ۴٫۷۷۰٫۸۹۷ استخر در سایز استاندارد المپیک کافی است

میدان نفتی غوار این کشور برای پرکردن ۴،۷۷۰،۸۹۷ استخر در سایز استاندارد المپیک کافی است

منابع نفتی این سرزمین بسیار زیاد است و منطقه نفتی غوار بزرگ‌ترین نمونه در جهان است، که در حدود ۷۵ میلیارد بشکه نفت از آن استخراج می‌شود. (یک استخر المپیک ۶۶۰٫۲۵۳٫۰۹ گالن گنجایش مایعات را دارد).

2- به طور متوسط در سال ۲۰۱۵، یک روز در میان، یک نفر در عربستان اعدام شده است

به طور متوسط در سال ۲۰۱۵، یک روز در میان یک نفر در عربستان اعدام شده است

دست کم ۱۵۱ نفر در سال ۲۰۱۵ در عربستان اعدام شدند، که این میزان از سال ۱۹۹۵ تاکنون به بیشترین تعداد خود رسیده است. این موج بی‌سابقه از اعدام‌ها برای مقامات عربستان سعودی شروع یک مرحله تیره و تار است. به طوری که در سال‌های اخیر به ندرت این تعداد از مرز ۹۰ نفر تجاوز می‌کرد اما اکنون به این رقم بالا رسیده است.

1- روزانه در حدود ۱۰۰ شتر در پایتخت عربستان سعودی فروخته می‌شوند

روزانه در حدود ۱۰۰ شتر در پایتخت عربستان سعودی فروخته می‌شوند

مرکز عربستان، ریاض، بازار بسیار بزرگی برای خرید و فروش شتر دارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBusiness Insider

سپیده نجفی

سپیده نجفی

دانشجوی کارشناسی معماری هستم، علاقمند به کتاب خوندن، وبگردی و فیلم دیدن

b2
7 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
lancelot
lancelot
۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۰۵

عراق حتما تصمیم دارد با پول ایران بلند ترین برج جهان را بسازد😒

ممتاز
ممتاز
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۰۴

موضوع افغانستان را چرا در بین می آورد زنده باد ایران زنده بهد افغانستان

کامیار
کامیار
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۱۸

عربستان بهترین مقصد گردشگران است. اگر مثلا مسموم بشی و حالت خراب بشه به جرم مشروب خوردن اعدامت میکنن. همون اتفاقی که برای یک جوان ایرانی در زمان رضا شاه افتاد. بیچاره بخاطر گرما حالش خراب شد گرفتن به جرم مشروب خوردن اعدامش کردن این از سگ کمترها

Falcome
Falcome
۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۵:۳۵

اونها یک روز در میون اعدام میکنن ما تو ایران روزی ده نفر اعدام میکنن آخرش هم جنازه هاشون رو هم تحویل خانواده ها نمیدن

کامیار
کامیار
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۱۵
Reply to  Falcome

در ایران قاچاقچی مواد رو که سه تن شیشه وارد کرده اعدام میکنن. ادم نباید اینقدر جانی باشه که از یه قاچاقچی کثیف دفاع کنه و کشور خودش رو بکوبه و کشور دشمن رو بالا فرض کنه. کسیکه بخاطر جیب خودش کلی کراک و شیشه وارد کرده باید چیکارش کرد؟ هر گرم از اون شیشه یا کراک میتونه باعث بشه پسری مادر خودش رو بکشه یا پدری دخترش رو بکشه.معلومه تا یه چیزی سرت نیاد نمیفهمی.

سجاد.میم
سجاد.میم
۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰
Reply to  کامیار

منظورش اعدام آدمایی هست که جرئت اعتراض داشتن نه قاچاقچی ها…

آِریا
آِریا
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۰۷

کاش در مورد جنایاتشونم بزاری

b1