tl horizontal main
b1
خانه » ۱۷ حقیقت جالبی که در مورد قهوه نمی‌دانید!

۱۷ حقیقت جالبی که در مورد قهوه نمی‌دانید!

b3

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های دنیا است که علی رغم محبوبیت زیاد، بسیاری از مردمی که هرروز آن را مصرف می‌کنند، چیز زیادی در موردش نمی‌دانند. آیا شما هم از طرفداران این نوشیدنی هستید که اطلاعات کمی از آن دارند؟ پس با عجیب‌ترین همراه باشید تا مواردی را برایتان ذکر کنیم که به احتمال زیاد از آن‌ها بی خبر هستید.

در این مقاله ۱۷ مورد را برایتان عنوان خواهیم کرد که احتمال می‌دهیم کمتر در مورد آنها شنیده‌اید یا از آنها بی‌خبر هستید.

17- افسانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه قهوه توسط یک چوپان کشف شده است

tl horizontal main (1)

یکی از قابل قبول‌ترین افسانه‌ها در مورد کشف قهوه این است که یک گله‌دار بز اهل اتیوپی متوجه شد که حیواناتش پس از خوردن دانه‌های رسیده‌ی قهوه انرژیشان بیشتر شد و فعالیت بیشتری کردند!

16- موکا( Mocha) که نام یک قهوه‌ی مشهور است، در اصل نام یک بندر در یمن است

شهر موکا (mocha) اولین بندری بود که دانه‌های قهوه را در سراسر جهان پخش کرد. گفته می‌شود که دانه‌های یمنی دارای طعم شکلات هم بودند، مشخصه‌ای که سبب شده است امروزه نوشیدنی‌های شکلاتی برچسب موکا (mocha) داشته باشند.

15- دو گونه‌ی تجاری قهوه عربیکا و کنوفرا هستند

کنوفرا (canephora) پربارتر، مفید برای جلوگیری از بیماری و غنی از کافئین است. عربیکا (Arabica) پنجاه درصد بیشتر چربی و نزدیک به دوبرابر بیشتر شکر دارد که همین امر سبب می‌شود اسیدیته بیشتر و طعم و بوی پیچیده‌ای داشته باشد.

قهوه‌ی کنوفرا ارزان‌تر است در حالی که قهوه‌ی خاص‌تر عربیکا نام دارد. هرکدام از این دو گونه نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، مثلا بوربن (bourbon) و تیپیکا (typica) دو نمونه‌ی رایج ازعربیکا هستند. از انواع مشهور کنوفرا هم می‌توان به روباستا (robusta) اشاره کرد که در همه جا یافت می‌شود و بسیاری از تولیدکنندگان قهوه ترجیح می‌دهند برچسب روباستا را به جای کنوفرا روی قهوه‌ها استفاده کنند.

14- گیاهان قهوه به مقدار زیادی آب نیاز دارند

همیشه صحبت از این بوده که فرایند تولید گوشت میزان بسیار زیادی آب مصرف می‌کند، اما طبق گفته‌ی سایت FoodBev مشخص شده است که حدود ۵۰۰ گرم از گوشت گاو ۶۸۱۴ لیتر (۱۸۰۰ گالن) آب نیاز دارد در حالی که ۵۰۰ گرم قهوه ۹۴۶۳ لیتر (۲۵۰۰ گالن) آب مصرف می‌کند.

13-دانه‌های قهوه می‌توانند به رنگ‌های مختلف باشند

tl horizontal main (2)

رنگ آنها از سبز شروع می‌شود، بعد از رسیدن هم با توجه به نوعشان به رنگ‌های زرد، نارنجی و یا قرمز در می‌آیند.

12- فقط در اتیوپی هزاران نوع مختلف قهوه وجود دارد

بیشتر نمونه‌هایی که ما می‌نوشیم از تعداد انگشت شماری از انواع مختلف قهوه تهیه می‌شوند اما در جنگل‌های اتیوپی هزاران نوع مختلف از قهوه وجود دارد که باید کشت شوند.

11- یک گیاه قهوه می‌تواند دویست سال عمر کند

زمانی که آنها جوانه می‌زنند، سرگیاه شبیه به دانه‌ای کوچک است و نهایتا به گیاهی انبوه تبدیل می‌شود که می‌تواند ۲ قرن زندگی کند.

10- معمولا کسانی که قهوه را بو می‌دهند، در یک مرحله دانه‌هایی به ارزش یکسال را خریداری می‌کنند

کشورهایی که پرورش قهوه دارند در کل فقط یکبار در سال محصول را درو می‌کنند (در برخی از آنها دوبار درسال) بنابراین کسانی که قهوه را بو می‌دهند برای یکسال خود محصول خریداری می‌کنند و با تکنولوژی خاص آنها را ذخیره می‌کنند تا تازه بمانند، اگرچه دانه‌های سبز ممکن است برای مدتی در یک انبار نگهداری شوند اما به محض اینکه بو داده می‌شوند آنها را به سمت مقصدهایشان می‌فرستند.

9- قهوه‌ای که از فضولات گربه‌ها به دست می‌آید چیز خاصی است

tl horizontal main (3)

حیوانی به نام گربه زباد (civet) که از خانواده‌ی راسویان است، گیلاس‌های قهوه را میخورد و سپس ساختار پروتئینی آنها در دستگاه گوارشش کمی تغییر می‌کند و بعد دانه‌ها به صورت سالم در مدفوعش یافت می‌شوند. از این روش دانه‌هایی از قهوه بدست می‌آید که طعم خاصی دارد. نام آن کوپی لواک است اما دسترسی محدود سبب گرانی زیاد آن می‌شود. اگر این مسئله برای شما آنچنان خاص نیست مکانی در تایلند وجود دارد که همین فرآیند را با فیل‌ها انجام می‌دهد و قهوه‌ای به دست می‌آید که به آن black ivory coffee یا قهوه‌ی عاج سیاه می‌گویند که بسیار هم گران است.

8-آمریکایی‌ها بیشتر از هر کشور دیگری در جهان قهوه مصرف می‌کنند

در این رتبه بندی جایگاه بعدی متعلق به آلمان است.

7- شما می‌توانید بهترین قهوه‌ی دنیا را با قیمتی بسیار ارزان بنوشید

قهوه، یک کالای خاص در میان دیگر کالا هاست که حتی گرانترین نمونه‌ی آن هم می‌تواند برای شما خیلی ارزان تمام شود، به شرط آن که قهوه را در خانه‌ی خودتان دم کرده و بنوشید. شاید در مورد نوشیدنی‌های دیگر بیل گیتس بتواند بهترین را داشته باشد اما وقتی صحبت از قهوه می‌شود، شما هم می‌توانید همان نمونه‌ای که او میل می‌کند را بنوشید.

6- زمانی که کارشناسان قهوه را می‌چشند آن را با صدای بلندی سر می‌کشند

tl horizontal main (4)

برای داشتن تصور درست از طعم قهوه، کارشناسان آن را با صدای بلند و با اشتها سر می‌کشند و در تمامی قسمت‌های دهان خود آن را می چرخانند زیرا هر قسمت از زبان برای یک مزه مناسب است. ( مثلا نوک زبان شیرینی و انتهای آن تلخی)

5- برای طعم قهوه زبانی مخصوص وجود دارد

انجمن تخصصی قهوه در آمریکا نموداری از طعم و عطر تهیه کرده است تا افرادی که قهوه را بو می‌دهند از آن به عنوان مرجعی برای ارزیابی نقص و ویژگی‌های قهوه‌های خاص مد نظرشان استفاده کنند.

4- اسپرسو به معنای فوری نیست

کلمه‌ای که از زبان لاتین می‌آید و به معنای "to press out" یا با فشار خارج شدن است و اگر نمی‌خواهید طرفداران پرو پاقرص قهوه را عصبانی کنید، هرگز نگویید اکسپرسو!

3- اسپرسو نسبت به قهوه‌ی دم کرده کافئین کمتری دارد

tl horizontal main (5)

طبق آمار سایت coffee chemistry یک فنجان۲۲۷ گرمی (۸ اونسی ) از قهوه در حدود ۲٫۳ برابر بیشتر از شات ۲۷ گرمی (۱ اونسی) از اسپرسو کافئین دارد. بله درست است که از لحاظ حجم دارای کافئین بیشتری است اما به دلیل کوچک بودن شات اسپرسو کافئین کمتری وارد بدنتان می‌شود.

2-مرحله‌ی آسیاب کردن قهوه یکی از مراحل تخصصی در پروسه‌ی تولید آن است

قهوه‌ی آسیاب شده زودتر از دانه‌ی قهوه عطر و طعم خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال تهیه بهترین نمونه هستید، دانه‌ی کامل را خریداری کنید و در خانه آسیاب کنید. خیلی مهم است که اغلب کافی‌شاپ‌ها هزاران دلار را برای یک دستگاه آسیاب خوب هزینه می‌کنند به این منظور که مطمئن شوند که دانه‌ها درست و دقیق آسیاب می‌شود.

1-قهوه در عرض دو دقیقه، ۷۰ درصد از طعم خود را از دست می‌دهد

tl horizontal main (6)

بر طبق اداره‌ی استانداردهای قهوه، این نوشیدنی پس از ۱۵ دقیقه کهنه می‌شود.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

امیرعلی عابدینی

امیرعلی عابدینی

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
قهوه جی
قهوه جی
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۳

مطلبتون خیلی خوب بود ممنونم . wink

سلطان
سلطان
۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲

توصیه و تاکید می نمایم به همه دوستان بزرگوار وخوب که واقعاً به دنبال یک مطالعه سودمند و البته نشاط آور هستند، حتماً کتاب فوق العاده ارزشمند «تنها راه رسیدن به تکامل و سعادت ابدی و چشیدن لذّات واقعی / ج 1» را مطالعه (و لطفاً به همگان معرفی) نمایید. لذا تا هنوز فرصت را ازدست نداده اید، مطالعه و برسی خود را آغاز نمایید، شاید حتّی دقایقی دیگر دیر باشد. از نوشتن نظرات ارزشمند خود در دیدگاه ها دریق ننمایید. با تشکر.

b1