cover hawaii
b1
خانه » ۱۲ حقیقت جالبی که در مورد هاوایی نمی‌دانید!

۱۲ حقیقت جالبی که در مورد هاوایی نمی‌دانید!

b3

هاوایی مجمع‌الجزایر بسیار زیبایی در آمریکا است که سالانه گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند. این جزیره نیز همانند بسیاری از جاهای دیگر دارای حقایقی است که اطلاع از آن‌ها بسیار جالب خواهد بود. همراه عجیب‌ترین باشید.

هاوایی مجموعه جزایری در آمریکا است که سالانه گردشگران زیادی را میزبانی می‌کند و دلیل این موضوع نیز جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای این منطقه است. در حقیقت هاوایی نسبت به ۵۰ ایالت دیگر آمریکا،‌ یکی از بهترین‌ها در زمینه گردشگری است و طبیعت بسیار زیبایی دارد. اکنون در این مقاله از عجیب‌ترین تصمیم داریم تا به این منطقه بپردازیم و اطلاعاتی در خصوص حقایق هاوایی به شما ارائه دهیم.

12- جزیره اوآهو (Oahu) دارای بزرگراه‌های بین ایالتی است

جزیره اوآهو (oahu) دارای بزرگراه‌های بین ایالتی است

بزرگراه‌هایی در جزیره اوآهو وجود دارند که البته این بزرگراه‌های بین ایالتی عملاً دو یا چند ایالت را به یکدیگر متصل نمی‌کند، بلکه به دلیل کیفیت بالایی که دارند توانسته‌اند چنین نامی را به خودشان اختصاص دهند. در اوآهو سه بزرگراه این چنینی وجود دارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این بزرگراه‌ها در رده بزرگراه‌های H قرار می‌گیرند و شرایط بهتری نسبت به‌بزرگراه‌های عادی I دارند.

11- فضانوردان آپولو برای فرود در ماه در هاوایی آموزش دیدند

فضانوردان آپولو برای فرود در ماه در هاوایی آموزش دیدند

آموزش فضانوردان آپولو برای فرود روی ماه در بخش خاصی از بلندترین کوه جهان یا همان مونوکی (Mouna Kea) صورت گرفت که البته ساختاری بسیار شبیه به سطح ماه دارد. این منطقه در حال حاضر روستای آپولو (Apollo Velley) نامیده می‌شود. مریخ‌نورد کنجکاوی نیز در منطقه آتشفشانی این کوه توانست شبیه‌سازی‌های مورد نظر را پشت سر بگذارد. البته تاحدودی نیز شن‌های آن شبیه به سطح کره مریخ هستند.

10- گردشگران تنها امکان بازدید از ۶ جزیره این منطقه را دارند

گردشگران تنها امکان بازدید از ۶ جزیره این منطقه را دارند

دو جزیره از هشت جزیره اصلی در هاوایی خالی از سکنه است و البته به انجام فعالیت‌های فرهنگی مردمان هاوایی محدود شده است. Kahoolawe کوچک‌ترین جزیره در این بین است که در جنگ جهانی دوم به عنوان محدوده بمب‌گذاری استفاده می‌شد و همین موضوع باعث شد تا به آن لقب The Target Island یا (جزیره هدف) را بدهند. جزیره Niihau نیز شرایط مشابهی دارد و تنها پرسنل نیروی دریایی و مقامات دولتی می‌توانند به آنجا بروند. این جزیره نیز دارای لقب The Forbidden Island یا (جزیره فراموش شده) است که لقب جالب و هیجان‌برانگیزی به نظر می‌رسد.

9- حادثه هوایی Niihau

حادثه هوایی niihau

هواپیمای خلبان ژاپنی در Pearl Harbor که بندرگاهی برای نیروهای نظامی است دچار حادثه شد و سپس مردم محلی خلبان را اسیر کردند. سه نفر از ژاپنی تبارهای این جزیره به خلبان کمک کردند تا از اسارت درآید و سپس توانست بر اسیر کنندگانش غلبه کند و البته چند گروگان نیز گرفت، ولی مدتی بعد در جریان مبارزه کشته شد.

8- اولین فرد غیرژاپنی که در مسابقات کشتی‌گیری سومو رتبه Yokozuna را به دست آورد اهل هاوایی بود

اولین فرد غیرژاپنی که در مسابقات کشتی‌گیری سومو رتبه yokozuna را به دست آورد اهل هاوایی بود

Akebono Tara یا همان Chad Haaheo Rowan بعد از ۵ سال رقابت توانست به بالاترین رتبه کشتی‌گیری دست یابد. وزن وی ۵۱۴ پوند و قد آن ۶٫۸ فوت بود که همین موضوع باعث شد یکی از سنگین‌ترین و بلند قدترین کشتی‌گیران سومو در طول تاریخ باشد. او در سال ۲۰۰۱ از کشتی سومو کناره‌گیری کرد و تبدیل به یکی از کشتی‌گیران حرفه‌ای در سطح ژاپن شد.

7- زندگی مارهای هاوایی در خطر است

زندگی مارهای هاوایی در خطر است

در جزایر هاوایی خزندگان زیادی وجود داشت که در حال حاضر به دلیل حضور شکارچیان از بین رفته‌اند که البته گردشگران نیز در طول سفرشان باید آن‌ها را در نظر داشته باشند. تاکنون گفته می‌شد که در این جزیره مارها از بین رفته‌اند اما اخیراً چند نمونه از آن‌ها به خصوص مار قهوه‌ای درخت دیده شده است.

6- مردم هاوایی بسیار بیشتر از سرانه مصرف کنسرو گوشت آمریکا مصرف می‌کنند

مردم هاوایی بسیار بیشتر از سرانه مصرف کنسرو گوشت آمریکا مصرف می‌کنند

هر نفر در جزایر هاوایی در سال حدود ۵ کنسرو گوشت (تهیه شده از ژامبون) مصرف می‌کند که این میزان در مجموع سالانه ۷ میلیون کنسرو است. البته آمار دروغ نمی‌گویند و این غذا در هاوایی بسیار محبوب است و شعب مک‌دونالد و Burrger King بسیار به این غذا اولویت قائل هستند. در Honolulu رویداد خیابانی سالانه‌ای برگزار می‌شود که در خصوص کنسرو گوشت است و در جریان آن رستوران‌های این منطقه انواع مختلفی از این غذا را ارائه می‌دهند.

5- هاوایی تنها مکانی در آمریکا است که کاخ سلطنتی در آن به رسمیت شناخته شده است

هاوایی تنها مکانی در آمریکا است که کاخ سلطنتی در آن به رسمیت شناخته شده است

پادشاه Kalakaua با الهام از کاخ‌های اروپایی در سال ۱۸۷۰ دستور ساخت قصر Lolani را داد و در سال ۱۸۸۲ نیز تکمیل شد. لازم به ذکر است که این کاخ ۴ سال قبل‌تر از کاخ سفید دارای چراغ‌های الکتریکی بود. این پادشاهی در سال ۱۸۹۳ سرنگون شد ولی قصر مذکور باقی مانده و در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.

4- بزرگ‌ترین جزیره همچنان در حال بزرگ شدن است

بزرگ‌ترین جزیره همچنان در حال بزرگ شدن است

قله Kilauea از سال ۱۹۸۳ در حال فوران است و جزیره هاوایی نیز با کمک این آتشفشان در حال بزرگ شدن است. این مواد مذاب از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ حدود ۵۴۳ جریب به خاک هاوایی افزوده بودند.

3- هاوایی مسئولیت بزرگی در زمینه گسترش بازی Pogs در آمریکا دارد

هاوایی مسئولیت بزرگی در زمینه گسترش بازی pogs در آمریکا دارد

Pogs بخشی از بازی قدیمی ژاپنی با نام Menko است و گسترش این بازی از طریق مهاجران انجام شده است. در سال ۱۹۹۱ معلمی در این جزیره بازی مذکور را به دانش‌آموزانش یاد داد و همین عاملی شد تا Pogs بسیار سریع کل آمریکا را در نوردد.

2- هاوایی تنها ایالت در آمریکا است که زبان رسمی دارد

هاوایی تنها ایالت در آمریکا است که زبان رسمی دارد

Hawaiian نام زبان مردم هاوایی است که البته در راستای زبان انگلیسی قرار دارد و تاحدودی گویش‌های آن متفاوت است. جزیره Niihau در این ایالت بیشترین تمرکز را روی این زبان دارد و طرز گویش آن‌ها بسیار نزدیک به اروپایی‌هایی است که در ابتدا به این جزیره آمدند.

1- در هاوایی بیلبورد غیرمجاز است

در هاوایی بیلبورد غیرمجاز است

به دلیل اینکه تبلیغات کنار جاده‌ای مناظر محیط را خراب می‌کنند، در هاوایی تبلیغات کنار جاده‌ای نظیر بیلبوردها غیرقانونی هستند و این قانون در سال ۱۹۲۷ اعمال شد. هاوایی اولین ایالت در آمریکا بود که این نوع از تبلیغات را ممنوع کرد و بعد از آن سه ایالت دیگر آمریکا با نام‌های ورمونت (Vermont)، آلاسکا (Alaska) و مین (Mine) نیز چنین قانونی را اجرا کردند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مریم
مریم
۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۱۴:۲۱

دلم میخواد برم هاوایی

b1