cover death
b1
خانه » ۱۰ حقیقت عجیب و غریب در مورد مرگ که نمی‌دانید!

۱۰ حقیقت عجیب و غریب در مورد مرگ که نمی‌دانید!

b3
+18

مرگ یکی از جذاب‌ترین و گاهی اوقات مرموزترین جنبه‌های فناپذیری است. به هر حال مرگ همیشه بخشی از زندگی آدم‌ها بوده‌است و دانشمندان اطلاعات بسیار جالبی در مورد فرآیند مرگ پیدا کرده‌اند. برخی از این اطلاعات بامزه هستند، برخی آدم را به فکر کردن وامی‌دارند، و برخی از آنها فقط عجیب‌وغریب هستند.

10- ما چگونه می‌میریم؟

ما چگونه می‌میریم

بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان هستند.

در سال ۲۰۱۵، بیش از هشت میلیون نفر جان خود را در اثر بیماری ایسکمیک قلب از دست دادند. این رقم حدود ۱۵ درصد از ۵۶٫۴ میلیون مرگ‌ومیری را که در آن سال رخ داده‌است، تشکیل می‌دهد.

بیماری قلبی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما در نهایت جریان خون به قلب را محدود می‌کند و خطر ابتلا به حملهٔ قلبی را افزایش می‌دهد.

این بیماری می‌تواند در اثر چند عامل خطر، از جمله سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، و حتی بیماری‌های ارثی ایجاد شود.

بالاترین علت مرگ در جهان بعد از بیماری‌های قلبی، سکتهٔ مغزی است و پس از آن عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، بیماری مزمن انسدادی ریوی، و سرطان نای، نایژه و ریه.

باقی عواملی که در فهرست شایع‌ترین عوامل مرگ‌ومیر قرار می‌گیرند، عبارتند از دیابت، آلزایمر، بیماری‌های اسهالی، سل، و صدمات جاده‌ای.

بیماری‌های قلبی و سکتهٔ مغزی ۲۷ درصد از تمام مرگ‌ومیرها را تشکیل می‌دهند و بیش از نیمی از مرگ‌ومیرها در سراسر جهان با توجه به ده علت قید شده در بالا هستند.

9- اجساد مهر و موم شده

اجساد مهر و موم شده

در برخی از آدم‌ها، یک مادهٔ مومی شکل به نام «لاش پیه» ممکن است در طول فرآیند پوسیدگی تشکیل شود و روی تمام بدن را پوشش دهد. این ماده می‌تواند سفید، خاکستری، یا زرد باشد و قوام آن متفاوت است. پس از آن‌که این ماده تشکیل شد، به حفظ بدن کمک می‌کند و می‌تواند آن را (آن‌قدری تازه که یک بدن مرده می‌تواند باشد) به مدت چند سال تازه نگه دارد. زمانی که تجزیه شدن بدن شروع می‌شود، سلول‌های چربی آنزیم آزاد می‌کنند و در یک فرآیند به نام هیدرولیز، تری‌گلیسیرید را به اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع تبدیل می‌کنند.

در شرایط مناسب، هیدرولیز ادامه خواهد یافت تازمانی‌که همهٔ مولکول‌ها به اسیدهای چرب تبدیل شوند و سپس اسیدهای چرب غیر اشباع همراه با هیدروژن واکنش نشان می‌دهند تا ترکیباتی را که لاش پیه را می‌سازند، تشکیل دهند.

لاش پیه فرآیند تجزیه را با مقاومت در برابر فعالیت باکتریایی کند می‌کند. درغیر این صورت فعالیت باکتریایی حمله به بدن را شروع می‌کند. لاش پیه می‌تواند برای مسئولان قبرستان آزاردهنده باشد، زیرا مانع روند بازیافت قبرها می‌شود.

بااین‌حال دانشمندان و باستان‌شناسان، تصور می‌کنند که این ماده بسیار مفید است زیرا آنها را قادر می‌سازد که روی بدنی که مدت زمان زیادی از به خاک سپاری‌اش می‌گذرد، کالبد شکافی انجام دهند.

توانایی لاش پیه برای حفظ بدن برای دانشمندان مفید بوده است چرا که به آنها توانایی بررسی اجسادی را که حتی یک قرن از مردن‌شان گذشته‌است، می‌دهد.

8- جمود نعشی

جمود نعشی

جمود نعشی (یا مرگاخشکی)، به معنی سفت شدن بدن پس از مرگ است و در اثر از دست دادن آدنوزین تری‌فسفات رخ می‌دهد، فرآیندی که عضلات بدن را مجبور می‌کند که منقبض شوند و سفت بمانند.

جمود نعشی روی عضلات کوچک قبل از عضلات بزرگ‌تر تأثیر می‌گذارد و حدود دو ساعت پس از مرگ شروع می‌شود.

پس از آن‌که همهٔ عضلات منقبض شدند، جمود نعشی بین ۳۶ و ۴۸ ساعت طول می‌کشد، پس از آن فرآیند معکوس می‌شود و بدن دوباره شل و ول می‌شود. جمود در اوایل مرگ ممکن است با کشش عضلات معکوس شود.

بدنی که در یک محیط گرم است در مقایسه با بدنی که در یک محیط سرد است، با سرعت بیشتری سفت خواهد شد.

به همین دلیل است که قربانیانی که در آب غرق شده‌اند اغلب زمانی که از آب خارج می‌شوند، هم‌چنان شل هستند حتی اگر به مدت چند روز زیر آب بوده باشند.

همچنین، در صورتی که فرد نزدیک به زمان مرگ فعالیت شدید فیزیکی داشته باشد، سرعت جمود بالا می‌رود. پزشکی قانونی از جمود نعشی برای تعیین کردن زمان مرگ استفاده می‌کند: اگر یک بدن سفت و سخت باشد، قربانی به احتمال زیاد در عرض ۴۸ ساعت گذشته فوت کرده‌است. هر چند این روش همیشه دقیق است، اما عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند زمان جمود را تحت تأثیر قرار دهند.

7- تغییر رنگ جسد

تغییر رنگ جسد

کبودی زمانی است که خون باقی‌مانده در بدن دیگر از طریق رگ‌ها پس از ایستادن قلب جریان ندارد. این امر باعث می‌شود که خون در واکنش به نیروی گرانش ساکن شود، به صورت لخته دربیاید و لکه‌های بنفش تیره در آن مناطق ایجاد کند. این واکنش در برابر گرانش به معنی تغییر رنگ است و می‌تواند از یک قربانی به قربانی دیگر بسته به موقعیت او پس از مرگ متفاوت باشد.

برای مثال، جسدی که به پشت است، کبودی را در نقاطی نشان می‌دهد که با زمین یا سطحی که رویش قرار دارد، در تماس است. اگر قربانی به دار آویخته شده باشد، خون در پاها، نوک انگشتان، و لاله گوش نمایان خواهد شد.

کبودی، که کوفتگی جمود یا رسوب پس از مرگ نیز نامیده می‌شود، در عرض ۳۰ دقیقه پس از توقف قلب شروع می‌شود و می‌تواند تا ۱۲ ساعت به طول بیانجامد.

بر خلاف جمود نعشی، کبودی می‌تواند هشت تا ۱۲ ساعت پس از مرگ در بدن فیکس شود. سموم خاصی می‌توانند فرآیند تغییر رنگ را به رنگ‌های مختلفی دربیاورند. این تغییر رنگ می‌تواند در تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی کمک کند. مونوکسید کربن باعث می‌شود که مناطق دارای کبودی به رنگ صورتی گیلاسی دربیایند.

6- زمان خوردن میان‌وعده فرا رسیده‌است!

زمان خوردن میان‌وعده فرا رسیده‌است!

بدن شما پر شده از باکتری‌ها، و به محض مردن، آن‌ها شروع به خوردن شما می‌کنند. پس از مرگ، میکروب‌ها در روده شروع به کار می‌کنند و خوردن بدن را از داخل آن آغاز می‌کنند. پس از آن، باکتری‌های روی پوست یا باکتری‌های محیط اطراف بدن از بیرون شروع به تجزیهٔ بدن می‌کنند.

چرا ما زمانی که زنده هستیم، مشکلی با این باکتری‌ها نداریم؟ بزرگ‌ترین دلیل سیستم ایمنی بدن‌مان است، که پس از مرگ دیگر کار نمی‌کند. باکتری‌ها همچنین در درجه حرارت گرم رشد می‌کنند، و بدن که دیگر هیچ راهی برای ایجاد حرارت ندارد، بلافاصله پس از مرگ کم‌کم سرد می‌شود.

یک خط نسبتاً کوچکی بین زمانی که یک زندگی سالم داریم و زمانی که توسط باکتری‌های خودمان خورده می‌شویم، وجود دارد. زمانی که زنده هستیم، بدنمان به طور مداوم با باکتری‌های مضری که تلاش می‌کنند به بدن‌مان حمله کنند، مبارزه می‌کند. وقتی که بمیریم، مبارزه را باخته‌ایم!

5- مرحلهٔ باد کردن!

مرحله‌ی باد کردن!

اجساد حدود چهار روز پس از مرگ در مرحله‌ای به نام «تورم» باد می‌کند. این اتفاق در اثر تجمع مایعات و گازهای منتشر شده توسط اتولیز (خود کافت) رخ می‌دهد، که در آن پانکراس و دیگر ارگان‌های پر شده از آنزیم‌های گوارشی خود را تجزیه می‌کنند.

(این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بدن فرآیند مومیایی یا حفظ شدن را طی نمی‌کند.)

تورم در شکم شروع می‌شود و به‌تدریج به کل قسمت جلویی بدن گسترش پیدا می‌کند. به افت‌های تجزیه شده همچنین باعث می‌شوند که پوست تغییر رنگ بدهد و تاول‌هایی به وجود بیایند، درحالی‌که مایع درون ریه‌ها نیز از دهان و بینی بیرون می‌آیند، و یک بوی افتضاحی تولید می‌کنند. آب‌وهوای گرم میزان تورم جسد را افزایش می‌دهد، درحالی‌که آب‌وهوای سرد این فرآیند را کند می‌کند.

مگس و دیگر حشرات به شدت جذب بویی می‌شوند که از بدن باد کرده پخش می‌شود. مگس‌های لاشه در همان ابتدای شروع فرآیند تجزیه تخم خود را در جسد می‌گذارند، و برخی از سوسک‌ها پس از آن‌که جسد شروع به خشک شدن کرد، در آن زندگی می‌کنند.

پزشکی قانونی می‌تواند انواع مختلف حشراتی را که جسد را آلوده کرده‌اند برای کمک به تعیین زمان تقریبی مرگ استفاده کند.

زمانی که یک بدن وارد مراحل آخر باد کردن می‌شود، فساد نیز (فرآیند فاسد شدن و پوسیدن جسد) آغاز می‌شود.

در این زمان پوست عمدتاً از بین رفته‌است، و بدن فرو می‌پاشد. افراد چاق احتمالاً سریع‌تر از کسانی که وزن متوسط دارند یا لاغر هستند، دچار پوسیدگی می‌شود، و دانشمندان می‌گویند دلیل این امر وجود مایعات زیاد در بدن آنها است که به نفع روند اتولیز عمل می‌کنند.

4- ترسیدن تا حد مرگ

ترسیدن تا حد مرگ

«ترسیدن تا حد مرگ» عبارتی است که زیاد در صحبت‌ها استفاده می‌شود، اما حقایق زیادی نیز دربارهٔ آن وجود دارد. هنگامی که شخصی خود را در وضعیتی به شدت ترسناک می‌یابد، واکنش غریزی جنگ یا گریز در او وارد میدان می‌شود.

این امر باعث می‌شود که موجی از آدرنالین در بدن جریان بیابد، و بدن را مجبور کند که سریع شدن ضربان قلب، مردمک‌گشادی، و افزایش جریان خون به عضلات را تجربه کند.

آدرنالین آزاد شده نیز کانال‌های کلسیم را در قلب باز می‌کند و به این ترتیب باعث منقبض شدن عضلات قلب می‌شود. در یک وضعیت شدید که در آن آدرنالین به طور مستمر از طریق بدن آزاد می‌شود، و کانال‌های کلسیم بسته نخواهند شد، عضلات قلب قادر به شل شدن نیستند. این می‌تواند فرد را دچار آریتمی قلب (یا کژ آهنگی) کند، به این معنی که ضربان قلب منظم نخواهد بود. و همین بی‌نظمی در ضربان قلب به نوبهٔ خود، می‌تواند به افت فشار خون و از دست دادن هوشیاری منجر شود، و در نهایت سبب بروز انواع مشکلات سلامتی و حتی مرگ شود.

هرچند کسانی که از قبل دارای مشکلات قلبی هستند بیشتر در معرض ابتلا به نتایج شدید آدرنالین قرار دارند، اما حتی یک فرد سالم هم می‌تواند در معرض خطر مرگ ناشی از آریتمی باشد.

همچنین باید اشاره کنیم که در این میان ترس تنها عامل مقصر نیست: هر گونه احساسات شدید ناشی از چیزهایی مثل سر و صدای بسیار بلند یا یک رویداد ورزشی، می‌تواند سبب بروز واکنش در انسان شود.

3- پس اندیشه

پس اندیشه

یک سر قطع شده ممکن است برای چند ثانیه پس از قطع سر هم‌چنان هوشیاری داشته باشد. بسیاری از دانشمندان می‌گویند رخ دادن چنین چیزی بسیار بعید است چرا که از دست دادن خون و اکسیژن باعث می‌شود که مغز بلافاصله به کما برود، اما مطالعات حیوانی اخیر نشان می‌دهند که ممکن است حقایقی در پشت این ادعای عجیب‌وغریب وجود داشته باشد.

در سال ۲۰۱۱، دانشمندان هلندی امواج مغز موش را قبل و بعد از بریدن سرش اندازه‌گیری کردند و پی بردند که فعالیت آگاهانهٔ مغز در موش نزدیک به چهار ثانیه پس از قطع شدن سرش ادامه دارد.

مطالعهٔ دیگری در سال ۲۰۰۲ نشان داد که سلول‌های مغز می‌توانند به مدت چند هفته پس از مرگ در یک آزمایشگاه زنده بمانند. هر چند، زنده ماندن سلول‌های مغز در آزمایشگاه با فعالیت آگاهانه در دنیای واقعی متفاوت است.

همچنین، برخی از دانشمندان معتقدند که هر گونه حرکت دیده شده پس از مرگ، اسپاسم‌های عضلانی است که به صورت غیرارادی رخ می‌دهد چرا که بدن کاملاً از کار افتاده‌است.

2- مرگ در اورست

مرگ در اورست

بیش از ۲۰۰ جسد انسان روی کوه اورست وجود دارد. بعضی از آنها پنهان هستند، اما برخی از آنها به عنوان نشانه‌ای برای کوهنوردانی که در تلاش برای فتح قله هستند، به کار می‌رود.

معروف‌ترین بدن متعلق به تی‌سوانگ پالجور است که سال ۱۹۹۶ در یک کولاک در اورست درگذشت.

وقتی که برف نسبتاً کم عمق است، کوهنوردان در هنگام این‌که به قله نزدیک می‌شوند، باید از روی پای او قدم بردارند.

کوه اورست با ارتفاع بیش از ۸۸۰۰ متر، بلندترین کوه روی زمین در جهان است. از دههٔ ۱۹۵۰ تاکنون، بیش از ۴۰۰۰ نفر آن را فتح کرده‌اند، و ۲۱۶ نفر روی آن‌جان خود را از دست داده‌اند. جسدها اغلب در اورست باقی‌مانده‌اند به این دلیل که تلاش برای پایین آوردن آنها خطرات زیادی دارد.

در نزدیکی قله هوا بسیار کم است، و سلول‌های مغز به دلیل کمبود اکسیژن کم‌کم شروع به مردن می‌کنند. احتمال مردن کسانی که قصد دارند بدن‌های یخ‌زدهٔ آنها را از قبرهای برفی‌شان پایین بیاورند، بسیار زیاد است.

1- کوسه در مقابل دستگاه‌های فروش خودکار

کوسه در مقابل دستگاه‌های فروش خودکار

بسیار بعید است که توسط یک کوسه کشته شوید- در ایالات متحده ۱۶ حملهٔ کوسه در سال و کم‌تر از یک مرگ ناشی از حملهٔ کوسه در هر دو سال ثبت می‌شود.

دستگاه‌های فروش خودکار، از سوی دیگر، جان ۲٫۱۸ نفر را در سال می‌گیرند. در واقع احتمال کشته شدن شما توسط دستگاهی که به شما میان‌وعده می‌فروشد تقریباً دو برابر است.

بسیاری از علل دیگر بیشتر از حملات کوسه شما را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهند. سقوط نارگیل علت حدود ۱۵۰ مرگ در سال است، گاوها ۲۰ نفر را در سال به قتل می‌رسانند، و زنبور عسل سالانه مسئول ۱۰۰ مرگ است.

در یک مقیاس بزرگ‌تر، سالانه تقریباً ۶۰۰۰ نفر از زمین خوردن و سقوط در خانه می‌میرند، و پشه (عمدتاً پشهٔ مالاریا در کشورهای در حال توسعه) زندگی بیش از ۸۰۰٬۰۰۰ نفر را در هر سال می‌گیرد.

منبع فارسیبازده

منبع خارجیListverse

محمد میلاد

محمد میلاد

به عجایب دنیا علاقه دارم و فکر می کنم اینجا بهترین جا برای دونستن مطالب عجیب و جالب هست.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۲:۲۳

از پراید چیزی ننوشتی😉

thxli
thxli
۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱

چه جالب :bigsmile: :bigsmile:

آِریا
آِریا
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ۰۹:۵۹

واقعا سایت جالبی دارید بهتون تبریک میگم heart wink

سپهر عباسی
۱۰ شهریور ۱۳۹۶ ۱۷:۰۴

اوفففففف حالم بد شد

b1