cover wierd facts about body
b1
خانه » ۵ واقعیت مربوط به بدن که درباره آن‌ها چیزی نمی‌دانید!

۵ واقعیت مربوط به بدن که درباره آن‌ها چیزی نمی‌دانید!

b3

حتی با پیشرفت علم و گسترش دانش پزشکی هنوز تمام واقعیت‌های بدن انسان کشف نشده‌است. واقعیت‌هایی که بعضاً دانستن آن‌ها عجیب و غیر قابل باور است.

خمیازه کشیدن مسری است اما بیشتر در زمستان‌ها

5- شما توانائی بو کردن ترس را دارید

انسان توانایی احساس ترس دیگری را تنها با بو نمودن آن شخص دارد. آزمایش نشان داده است که هنگام ترس مواد شیمیائی که از زیر بغل دست‌های انسان خارج می‌شود با وضعیت عادی تفاوت دارد. ترس شما را بوی بدن شما لو می‌دهد. دانشمندان با وصل نمودن حسگرها زیر بازوها و گرفتن نمونه عرق حاصل شده از دویدن به‌روی ترد میل و بانجی جامپینگ آن‌ها را به آزمایش شوندگان امتحان نمودند. قسمتی از مغز آزمایش شوندگان که در برابر ترس واکنش نشان می‌دهد نسبت به بوی عرق بانجی جامپینگ مثبت بود.

4- وضعیت قلب شما ارتباط مستقیم با لاله گوش شما دارد

چین مورب به‌روی لاله گوش می‌تواند نشان وضعیت سلامتی قلب شما باشد. باوجودیکه دانشمندان هنوزدر حال مطالعه این ارتباط هستند اما اولین مطالعه د ر این زمینه در سال ۱۹۹۲ نشان داد که بیماران با چین مورب در لاله گوش در معرض ابتلا به بیماری گرفتگی عروق می‌باشند. در حقیقت این مطالعه با درستی ۹۴% نشان می‌داد که دقیقاً کدام بیماران بیمارستان تحت مطالعه گرفتار چنین بیماری‌ای هستند. این ارتباط عجیب بین لاله گوش و قلب به پزشکان کمک می‌نماید تا بیماران در معرض خطر را شناسائی نمایند. تحقیقات جدید همچنین ارتباط بین لاله گوش با سکته قلبی منجر به مرگ را در میان مردان تائید می‌نماید.

3- خمیازه کشیدن مسری است اما بیشتر در زمستان‌ها

حتی دیدن عکس کسانی که در حال خمیازه کشیدن هستند نیز مسری است. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ انجام گردید نشان داد که از جمع ۸۰ نفری دانشجویان آزمایش شده در تابستان تنها ۲۴% از دانشجویان با دیدن عکس خمیازه کشیده‌اند و از بین همین گروه در زمستان این درصد به ۴۵ رسیده است. اما خمیازه بر اساس نظر دانشمندان باعث خنک شدن مغز می‌شود بنابراین دمای فضای بیرون تأثیر زیادی به‌روی خمیازه کشیدن یا نکشیدن دارد. درحقیقت کشیدن خمیازه باعث خنک شدن مغز و بهبود عملکرد مغز در موقع نیاز می‌گردد.

2- بزرگ‌ترین اندام بدن به اندازه ۶ زمین تنیس است، اما به قطر تنها یک سلول

اندوتلیوم، قسمت نازک درونی رگ‌های خونی بدن است که در کل ۱۰۰٬۰۰۰ کیلومتر رگ‌های خونی انسان وجود دارد. سطح اندوتلیوم اگر بیرون آورده شود و و مسطح گردد می‌تواند ۶ زمین تنیس را پوشش دهد. این غشا نازک در حقیقت مغز رگ‌های خونی است و با فعالیت هوشمندانه تشخیص می‌دهد که چه موادی می‌تواند از درون خون وارد دیواره رگ‌ها شود. اندوتلیوم در حقیقت کار تنظیم فشار خون، مبارزه با بیماری‌ها و کنترل غلظت خون در بدن را به‌عهده دارد.

1- شنیدن کلمات و دیدن رنگ‌ها

برای بسیاری از ما دیدن، بوئیدن و شنیدن، حس‌های کاملا مجزایی هستند، ولی برای برخی با شرایط استثنائی که سینتزیا خوانده می‌شود این‌گونه نیست. این افراد نسبت به کلمات احساس چشائی دارند و برخی وقتی رنگ‌هایی را می‌بینند صداهایی مخصوص آن رنگ را می‌شنوند. میزان دقیق کلماتی که باعث تحریک حس چشائی می‌شوند در افراد مختلف دچار سینتزیا متفاوت است، اما یک خانم که دچار این مساله می‌باشد نسبت به ۱۰۰% کلماتی که می‌شنود حس چشائی‌اش تحریک می‌گردد.

منبع فارسیخبر آنلاین

منبع خارجیPakistan Today

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1