زمین
b1
خانه » ۱۰ تا از واقعیت‌های جالب زمین که نمی‌دانید!

۱۰ تا از واقعیت‌های جالب زمین که نمی‌دانید!

b3

دربارهٔ جایی که در آن زندگی می‌کنیم چقدر می‌دانیم؟ کرهٔ زمین را چقدر می‌شناسیم؟ فکر می‌کنید برای درک آنچه پیرامون ما در جهان هستی می‌گذرد و شناخت ابعاد آن، حتماً باید به سراغ مفاهیمی چون سیاهچاله‌ها و نواخترها به‌رویم؟

پیشنهاد ما این است که گاهی دایرهٔ کشف شگفتی‌ها و رازها را کوچک‌تر کنیم و از کرهٔ خاکی پوشیده از آب خودمان سراغ بگیریم؛ کره‌ای که در میان اجرام آسمانی حجم و چگالی خاصی را اشغال نکرده است اما با اعداد و ارقامی در جهان علم سر و کار دارد که نوشتن آن بر روی کاغذ برای ما سخت است!

البته این‌که ما از فعل دانستن دربارهٔ کرهٔ زمین استفاده کردیم، به معنی به خاطر داشتن و یاد گرفتن اعداد عجیب‌وغریب واقعیت‌های این کره نیست. اگر این اعداد تنها یک پیش‌زمینه برای درک دنیای پیرامون به ما بدهند نیز کافیست.

اکنون همراه ما باشید با ده واقعیتی که مرور کردن آنها برای تخمین بزرگی شگفتی‌های خانهٔ ما، خالی از لطف نیست.

زمین

10- سرعت چرخش زمین به دور خود در خط استوا

سرعت چرخش زمین به دور خود در خط استوا، نزدیک به یک هزار و ۶۷۴ کیلومتر بر ساعت و یا نزدیک به ۴۶۵ متر بر ثانیه است. برای درک این سرعت خودتان را روی یک تردمیل تصور کنید، درست وقتی که سرعتش زیاد می‌شود و شما زمین می‌خورید. پس چرا این حادثه با این سرعت بالا بر روی کرهٔ زمین برای ما نمی‌افتد؟ حقیقت این است بسیار خوش‌شانس بودیم که زمین نیروی جاذبه دارد!

9- سرعت چرخش زمین به دور خورشید

زمین با سرعتی نزدیک به ۳۶۶ برابر سرعتی که به دور خود می‌چرخد به دور خورشید می‌گردد؛ یعنی سرعتی برابر با ۳۰ کیلومتر بر ثانیه! ما این سرعت را درک نمی‌کنیم چون زمین در این سفر، بسیار مصرّانه ما را نیز به همراه دارد.

8- جرم

در این مقاله نمی‌توانیم جرم زمین را به عدد و حروف بنویسیم، این از گنجایش خط‌های متون این سایت خارج است! اما اگر می‌خواهید آن را برای خود تخمین بزنید، عدد ۵٫۹۷ را بنویسید و جلوی آن ۲۱ صفر قرار دهید. حالا آن را نه به کیلوگرم بلکه به تُن بخوانید! دانشمندان نظریات مختلفی در این باره دارند، که زمین در حال از دست دادن جرم و یا به دست آوردن آن است اما در هر حال جرم زمین در طول سال‌های عمر آن ثابت نبوده است!

7- قدمت

کره زمین هم‌اکنون ۴٫۵۵ میلیارد ساله است. حالا این سن را با تاریخ چند ده هزار سالهٔ انسان مقایسه کنید. هرچند که طبق برخی از نظریات انسان کمی پیش از شش هزار سال قبل نیز بر روی کرهٔ زمین می‌زیسته است.

6- فاصله تا خورشید

فاصلهٔ زمین تا خورشید در طول یک دور گردش آن در یک سال، تغییر می‌کند اما به طور میانگین ۹۲٫۹۶ میلیون مایل از آن فاصله دارد؛ یعنی کمی کمتر از ۱۵۰ میلیون کیلومتر.

5- آب!

نزدیک به ۷۱ درصد از سطح زمین را آب پوشانده است که ۹۷ درصد آن آب شور است.

4- چند نفر در زمین زندگی کرده‌اند؟!

می‌دانید تاکنون چند نفر بر روی زمین زندگی کرده‌اند؟ هیچ‌کس رقم دقیقی از آن ندارد اما دفتر مرجع جمعیت بر اساس یک پژوهش به یک عدد ۱۰۸ میلیاردی رسیده است. این عدد به این معنی است که جمعیت هفت میلیاردی کنونی زمین در واقع ۶٫۵ درصد از کل جمعیت زمین تاکنون است.

3- صحراهای زمین را سنگ‌ریزه‌ها پوشانده‌اند!

تصور همهٔ ما از صحرا و بیابان، یک زمین پوشیده از شن است اما واقعیت این است که ۸۵ درصد از صحراهای زمین از شن نیست، بلکه از سنگ و سنگ‌ریزه شکل گرفته است.

2- زمین میلیون ها گونه‌ی زنده دارد!

طبق برآوردی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، نزدیک به ۸٫۷ میلیون گونه موجود زنده بر روی زمین وجود دارد که ۶٫۵ میلیون گونه از آنها بر روی خشکی و ۲٫۲ میلیون گونه در آب زندگی می‌کنند.

1- قمرها

زمین دارای یک قمر است اما هر از گاهی تعداد قمرهای آن به دو نیز می‌رسد! کمی عجیب است اما گاهی سیارک‌ها و سنگ‌های آسمانی در مدار گرانش زمین گرفتار می‌شوند و پس از مدتی گردش به دور زمین، از مدار جدا شده و به اعماق فضا بازمی‌گردند.

منبع فارسیبامیلو

منبع خارجیIT World

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
b1