b1
خانه » ١٠ نکته جالبی که درباره روباه ها نمی‌دانید!

١٠ نکته جالبی که درباره روباه ها نمی‌دانید!

b3

اگرچه روباه ‎ها جزو حیواناتی هستند که همه مردم در سراسر دنیا آنها را می‌شناسند اما واقعیت‌هایی درباره این حیوانات وجود دارد که ممکن است همگان آنها را ندانند و هنوز واقعیت‌هایی به صورت راز در مورد آنها باقی‌مانده‌است. آن‌ها تقریباّ در همه جنگل‌ها و بیابان‌ها زندگی می‌کنند. اما بیشتر دوست‌دارند در جنگل زندگی کنند. از زمان‌های قدیم، روباه‌ها را حیوانات موذی‌ای می‌دانستند. اما آیا چیزی راجع به این حیوانات موذی، خطرناک و حیله‌گر می‌دانید؟

10- روباه ۹ دُمه

the nine tailed fox

در بسیاری از فرهنگ‌ها روباه نماد ذکاوت و هوشیاری است. در فرهنگ مشرق‌زمین، مثل چین و کره برای روباه‌ها حرمت و احترام زیادی قائلند و آنها را حیوانات مقدسی می‌دانند چون معتقدند که روباه‌ها نماد بصیرت و روشنی هستند. روباه‌های نه دمه در فرهنگ مشرق زمین یک افسانه هستند. مردم معتقدند که این روباه‌ها رابطه خوبی با انسان‌ها نداشتند و خیلی راحت انسان‌ها را می‌خوردند. آن‌ها معتقدند که این حیوان‌های افسانه‌ای هر ۱۰۰۰ سال یک بار بچه‌دار می‌شوند و وقتی بچه‌شان به سن بلوغ می‌رسد او را می‌کشند. البته همه این‌ها افسانه و خیالی است. این روباه‌ها دوست ندارند یک موقعیت ثابت و همیشگی داشته باشند و ترجیح می‌دهند که مدام موقعیت زندگی خود را عوض کنند. البته مثل بقیه افسانه‌های دیگر، افسانه روباه نه دمه هم به صورت‌های مختلفی نقل شده‌است. بعضی از مردم معتقدند که روح این حیوانات در بدن سیاستمداران وجود دارد و روح این حیوانات است که به آنها در تصمیم گیری‌هایشان کمک می‌کند. بعضی دیگر معتقدند که آنها خیالی نیستند و واقعاّ وجود دارد. آن‌ها معتقدند که با خورده شدن توسط روباه‌ها، بقیه اعضای خانواده او از حیله و مکر جادوگران برای همیشه در امان می‌مانند.

9- روباه‌های گربه‌ای

pet foxes

روباه‌ها حیوانات باهوش و زیرکی هستند. این ویژگی‌ها باعث شده که بعضی انسان‌ها به فکر اهلی کردن این حیوانات بیفتند. اهلی کردن این حیوانات کار چندان آسانی نیست. آن‌ها تقریبا وحشی هستند و نمی‌توان به این راحتی آنها را اهلی کرد. اما نمونه‌های اهلی شده آن که کمیاب هم هستند وجود دارد. در دهه ۱۹۵۰، متخصصین ژنتیک روسی، آزمایشاتی را در مورد تولیدمثل روباه‌ها انجام دادند تا شاید بتوان روباه‌هایی کاملاّ اهلی به دنیا آورد. این موسسه ژنتیک و سلول‌شناسی که در سیبری روسیه وجود دارد تنها موسسه‌ای در دنیاست که این تحقیقات را انجام داده و تنها مکانی است که می‌توان روباه‌های گربه‌ای اهلی به دنیا آورد. روباه‌های گربه‌ای که از این طریق به دنیا می‌آیند بسیار گران هستند (تقریباّ در حدود ۸۰۰۰ دلار). این روباه‌ها بسیار زیبا هستند. قبل از این‌که یکی از این روباه‌ها را خریداری کنید حتماّ به خاطر داشته باشید که این حیوانات قدرت بسیار خوبی در کندن زمین دارند. این‌ها خیلی راحت می‌توانند زمین را بکنند و برای خود جایی را درست کنند. ادرار روباه‌های گربه‌ای بسیار بدبو است و بوی ادرار راسوی وحشی را می‌دهد.

8- Cat Traitsik (روباه قرمز و روباه خاکستری)

cat traits

روباه‌های قرمز از انواع روباه‌های سگ‌سان هستند. ظاهر این روباه‌ها بیشتر شبیه گربه است تا سگ. مردمک چشمشان شبیه گربه‌هاست و شکافی عمودی در مردمک چشمشان وجود دارد که باعث می‌شود دید بسیار خوبی در شب داشته باشند. اغلب این روباه‌ها خیلی راحت از درخت و جاهای بلند بالا می‌روند. آن‌ها این کار را خیلی آرام و بی‌صدا انجام می‌دهند تا پرندگان را غافلگیر کنند و به لانه آنها حمله کنند. حتی بعضی از آنها روی درخت می‌خوابند. این نوع روباه‌ها بسیار باابهت و پرشکوه راه می‌روند. شباهت این نوع از روباه‌ها به گربه‌ها بسیار جالب توجه است. زبان روباه‌های قرمز مثل گربه‌ها حالت چرخشی دارد و برای حفظ تعادل دو طرف صورتشان سبیل دارد. روباه‌های خاکستری، چالاک‌تر از بقیه انواع روباه‌های گربه‌نما هستند. چنگال این روباه‌ها کاملاّ جمع می‌شود. وقتی روباه‌های خاکستری احساس خطر می‌کنند بسیار ماهرانه و سریع از درخت بالا می‌روند تا در چنگال روباه‌های خاکستری بزرگ‌تر نیفتند.

7- روباه‌های توله سگی

fox pups

این روباه‌ها بسیار دوست‌داشتنی و بامزه هستند. اما همه زندگی این روباه‌ها به بازی و تفریح نمی‌گذرد. این سگ‌ها در ابتدای تولدشان کور هستند و تا دو هفته بعد از تولدشان نمی‌توانند هیچ‌جایی را ببینند. بنابراین، اگر مادرشان از آنها خیلی خوب مواظبت نکند خیلی راحت توسط دیگر حیوانات شکار می‌شوند. بعد از یک ماه، کم کم می‌توانند غذاهای نرمی را که مادرشان برای آنها تهیه کرده بجوند. خوشبختانه، روباه‌های نر پیش مادرشان می‌مانند و به آنها در تهیه غذا کمک می‌کنند. تقریباّ بعد از ۷ ماه برای کسب تجربه لانه را ترک می‌کنند و از پدر و مادر خود جدا می‌شوند.

6- روباه شکارچی

foxhunting

غیر ممکن است که از روباه‌ها صحبت کنیم و حرفی از روباه شکارچی انگلیسی نزنیم. قدمت این روباه‌ها به قرن ۱۵ برمی‌گردد. در قدیم از روباه‌های شکارچی در یک نوع ورزش استفاده می‌کردند. یک شکارچی به نام Hugo Meynell در قرن ۱۹ این ورزش را از حالت قدیمی به جدید تبدیل کرد و این سرگرمی و ورزش حالت جدیدتری به خود گرفت. بین فعالان حقوق حیوانات و سنت‌گرایان در مورد وضع و موقعیت این روباه‌ها بحث و مجادله است.

5- صمیمیت و دوستی

friendliness

روباه‌ها ذاتأ حیوانات شیطان و بازیگوشی هستند. آن‌ها همیشه به رفتار و موقعیت دیگر حیوانات توجه می‌کنند تا ببینند کدام حیوان می‌تواند دوست بهتری برای او باشد. به عنوان مثال، سگ‌ها (و یا بعضی اوقات گربه‌ها) رابطه زیاد خوبی با روباه‌ها ندارند و گاهی اوقات رابطه خصمانه‌ای با هم پیدا می‌کنند. البته این به این معنا نیست که سگ‌ها و گربه‌ها نمی‌توانند با روباه‌ها دوست باشند و با هم بازی کنند.

تحقیقاتی که اخیرأ انجام شده، نشان می‌دهد که یکی از حیواناتی که خیلی سریع با انسان‌ها اُخت می‌شود روباه‌ها هستند. قبرهای ۴۰۰۰ سال پیش که انسان‌های اولیه در آن دفن شده‌اند نشان می‌دهد که در آن زمان روباه‌ها حیوانات اهلی بودند. اما امروزه سگ‌ها و گربه‌ها جزء حیوانات اهلی و خانگی به حساب می‌آیند.

4- مهارت در توپ بازی

balls

روباه‌ها خیلی راحت می‌توانند روی توپ بچرخند و با آن بازی کنند. اخیراّ یک داور گلف سوئیسی از یک روباه فیلمی گرفته و در آن هنر روباه‌ها را به همه نشان داده. در این فیلم روباه خیلی راحت می‌تواند روی یک توپ گلف بچرخد چه توپ حرکت کند و چه ثابت باشد. نمونه دیگر، یک مرد فرانسوی است که مدتی بود روباه‌ها به مرغ‌هایش حمله می‌کردند و آنها را می‌خوردند. بعد از مدتی او تصمیم گرفت جلوی مرغدانی‌اش چند توپ بگذارد. بعد از آن دیگر روباه‌ها به مرغ‌ها حمله نمی‌کردند. همین که جلوی در مرغدانی می‌رسیدند شروع به بازی با توپ‌ها می‌کردند.

3- شکارچیان ماهر

hunting habits

روباه‌ها (به‌خصوص روباه‌های قرمز) شکارچیان بسیار ماهری هستند و خیلی ماهرانه پرندگان و یا سایر حیوانات را شکار می‌کنند. آن‌ها برای شکار حیوانات مختلف تکنیک‌های مختلفی دارند. چیزی که بیشتر از بقیه توسط روباه‌ها شکار می‌شود حشرات هستند. اما چون حشرات خیلی زود متوجه حضور روباه‌ها می‌شوند و پرواز می‌کنند روباه‌ها کمتر سراغ حشرات می‌روند.

در شکار بزرگ‌تر، مثل خرگوش، لازم است که روباه خیلی آرام و محکم قدم بردارد. برای شکار خرگوش، روباه روی زمین دراز می‌کشد و یواش یواش به سمت شکار می‌رود و یکدفعه به او حمله می‌کند. در مورد پرندگان هم به همین صورت است.

حیوانی که روباه‌ها خیلی دوست‌دارند آنها را شکار کنند موش‌ها هستند. روباه خیلی آرام و آهسته به سمت موش می‌رود، خیلی با دقت به صدای موش گوش می‌دهد تا دقیقاّ متوجه شود که صدای موش از کجا می‌آید. سپس به هوا می‌جهد و موش بیچاره را شکار می‌کند.

2- خز روباه

fur

مانند بسیاری از حیوانات که پوست و خز بسیار زیبایی دارند روباه‌ها هم خز زیبایی دارند. اغلب اوقات روباه‌ها توسط انسان‌ها شکار می‌شوند تا از پوستشان برای درست کردن کلاه و لباس استفاده کنند. امروزه، خز روباه قیمت بسیار بالایی پیدا کرده. به همین دلیل در سراسر دنیا شکار روباه‌ها بسیار زیاد شده و این اصلا خوب نیست.

استفاده از پوست روباه در مناطق بسیار سرد مثل سیبری عقلانی است و مشکلی ندارد. چون مردم باید هر کاری بکنند تا زنده بمانند. اما مدافعان حقوق بشر آمریکایی هم این موضوع را قبول ندارند و می گویند حتی در مناطق بسیار سرد مثل سیبری هم مردم نباید چنین کاری انجام دهند. بعضی از شکارچیان، روباه را به خاطر استفاده از پوستش شکار نمی‌کردند. بلکه این کار را انجام می‌دادند تا ببینند کدام شکارچی چابک‌تر و سریع‌تر است. هر کسی که این کار را سریع‌تر انجام می‌داد به او لقب روباه یورتمه سوار را می‌دادند.

1- روباه‌ها و آواز فلکلور

foxes and folklore

روباه‌ها حیوانات بسیار شاد و خوشحالی هستند و وقتی می‌خواهند شادی کنند صدایی شبیه به آواز فلکلور از خود سر می‌دهند. بعضی از آهنگ‌سازان قدیمی برای ساخت آهنگ‌هایشان از گربه‌ها استفاده می‌کردند. گربه‌ها هم این کار را به نحو احسن انجام می‌دادند. استفاده بسیار مؤثر روباه‌ها در فلکلور Aesop است. یک گوینده داستان یونانی که گاهی اوقات به جای شخصیت‌های حیوانی داستان صحبت می‌کند. یکی از داستان‌هایش مثل روباه و انگور بسیار معروف است. در این داستان روباه نماد غرور، خودخواهی و فریبندگی است. این‌ها ویژگی‌هایی هستند که امروزه هم بعضی از نویسندگان به شخصیت‌های روباهی داستان‌هایشان می‌دهند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمد عرفان
محمد عرفان
۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۰۰:۳۵

من عاشق روباه ها هستم و بنظرم نباید شکارشون کنیم هرکی موافقه رآی مثبت بده راستی پس چرا چینی ها انقدر روباه میخورن ؟؟؟

Sara
Sara
۲۰ دی ۱۳۹۸ ۰۳:۲۳

عهد بوق مگه؟ این همه لباس گرم تولید میشه بدون استفاده از خز، حرف مفته فقط دنبال سودش هستن

محمد عرفان
محمد عرفان
۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۰۰:۳۷
Reply to  Sara

اینو باید از آدمای نادونی که روباه شکار میکنن بپرسیم فقط یه حیوون خوشگل دیگه واسمون مونده اونم منقرز میکنن😐😠😠

خودمم
خودمم
۶ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۰۱

اونی که تو بعنوان روباه میشناسی نقاشی کارتونی روباهه
وگرنه روباه تو طبیعت اصلا خوشگل و ناز نیست. بلکه کمی هم ترسناکه
گرگ و روباه و شغال و کفتار مثل همند فقط قدرتشون فرق داره
روباه قدرتش و داشته باشه فرقی با گرگ نداره

2112
2112
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۳:۳۳
Reply to  خودمم

قشنگ مشخصه که هیج شناختی ازشون نداری…داخل خیلی جنگلا و شهر ها روباه هستش و پیش میاد مردم ببیننشون من خودمم تا الان چندین بار روباه دیدم و واقن خوشگلن!دگیه برمیگرده به اینکه ذهنیتت از خوشگل چی باشه..بعدم اینکه این همه سگا هستن که میتونن ادمو بکشن ولی بازم‌مردم انقد دوسشون دارن چه فرقی داره؟روباهم تا کاری بهش نداشته باشی مثه خیلی دیگه از حیوونا کاریت نداره و حتی روباه ادمارو میبینه فرار میکنه- قطعا اگه کسی تصمیم بگیره اهلیش کنه مثه سگ ژرمن مثلا که با صاحبش اوکیه میشه..‌لطفا شناخت نداری و نیا همینجوری نظر نده

b1