عکس-کاور-مغز
b1
خانه » ۱۰ واقعیت عجیبی که درباره مغز نمی‌دانید!

۱۰ واقعیت عجیبی که درباره مغز نمی‌دانید!

b3

یکی از عجیب‌ترین قسمت‌های بدن ما، مغز است. در این مطلب به بعضی از حقیقت‌های جالب مغز پرداخته شده.

brain-regions-100414-02

10- مورد دهم

پیام‌های عصبی که به مغز وارد و از آن خارج می‌شوند، با سرعتی حدود ۲۷۳ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. این دلیل اصلی عکس‌العمل‌های فیزیکی سریع ماست. پیام‌هایی که با سرعت معادل سریع‌ترین ماشین‌های سواری از مغز به سایر اعضای بدن ما مخابره می‌شوند.

9- مورد نهم

مغز ما با انرژی معادل یک لامپ ۱۰ وات کار می‌کند. لامپی که در نقاشی‌ها برای نشان دادن تفکر یا پیدا کردن یک راه حل، روی سر، نقاشی می‌شود شاید کاملا به جا باشد. مغز ما حتی در حالت خواب، همین مقدار انرژی را تولید می‌کند.

8- مورد هشتم

یک سلول مغزی انسان می‌تواند اطلاعاتی به حجم پنج برابر دایرة المعارف بریتانیکا را در خود ذخیره کند. دانشمندان هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند، ولی ظرفیت مغز انسان معادل ۳ تا ۱۰۰۰ ترابایت (هر ترابایت ۱۰۰۰ گیگابایت است) است. آرشیو ملی انگلیس که اطلاعات مربوط به ۹۰۰ سال را در خود دارد، فقط ۷۰ ترابایت حجم دارد که کمتر از میزان ظرفیت مغز ماست.

7- مورد هفتم

مغز ما ۲۰ درصد اکسیژن خون را مصرف می‌کند. با وجودی که مغز تنها ۲ درصد حجم بدن را دارد، ولی بیشترین مصرف اکسیژن در مقایسه با سایر اعضا را داراست و این باعث می‌شود که در نبود یا کمبود اکسیژن بیشترین صدمه را ببیند.

6- مورد ششم

مغز ما در شب و هنگام خواب بسیار فعال‌تر از روز و بیداری است. شاید ما فکر کنیم که مغزمان در زمان بیداری با این همه مشغله و کار و زندگی و حساب و کتاب و درس و … فعال‌تر از زمان خواب است، ولی واقعیت دقیقا برعکس است. در واقع وقتی ما خاموش می‌شویم، مغز ما تازه روشن می‌شود و شروع به پردازش اطلاعات می‌کند. چیزی که دانشمندان هنوز علت و چگونگی آن را نمی‌دانند.

5- مورد پنجم

طبق گفته دانشمندان، هرچه ضریب هوشی بالاتری داشته باشید، بیشتر خواب می‌بینید. در حالی که این مطلب ممکن هست درست باشد، اینطور برداشت نکنید که هوش پایینی دارید، اگر خواب‌هایتان را نمی‌توانید به یاد بیاورید.

4- مورد چهارم

نورون‌ها در زمان زندگی شما رشد می‌کنند. برای سال‌های متمادی دانشمندان فکر می‌کردند که مغز و نورون‌ها رشد کردنی نیستند اما واقعیت چیز دیگریست. این موضوع ابعاد جدیدی را در علم برای شناخت بهتر مغز ایجاد کرد.

3- مورد سوم

اطلاعات با سرعت‌های مختلف توسط نورون‌های مختلف سفر می‌کند. تمام نورون‌ها مثل هم نیستند. تعداد مختلفی در بدن وجود دارد که سرعتشان می‌تواند به آهستگی ۰.۵ متر بر ثانیه یا به تندی ۱۲۰ متر بر ثانیه باشد.

2- مورد دوم

مغز درد را احساس نمی‌کند. هرچند مغز مرکز احساس درد در بدن است، اما خود مغز دردی را احساس نمی‌کند. این به این معنی نیست که درد در ناحیه سر را احساس نمی‌کنید، چون مغز با لایه‌هایی از اعصاب و رگهای خونی و بافت و جمجمه و پوست و غیره پوشیده شده که باعث احساس سردرد در شما می‌شوند.

1- مورد اول

تقریبا ۸۰ درصد وزن مغز آب است. شکل مغز ما با چیزی که در تصاویر و تلویزیون می‌بینیم متفاوت است. مغز زنده، یک بافت پیچ و تاب دار، متمایل به صورتی و ژله مانند است که مملو از جریان خون و شامل مقدار زیادی آب است. پس هرگاه تشنه شدید یا با کم آبی مواجه شدید، زود آب بنوشید تا مغزتان با مشکل مواجه نشود.

منبع فارسیخور

منبع خارجیBryanking

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۴۸

مغز پیچیده ترین و در عین حال دم دستی ترین پدیده ای که بشر باهاش رو برو شده ?

دختری با قلب اژدها
دختری با قلب اژدها
۱۷ دی ۱۴۰۰ ۱۷:۴۰
Reply to  مهدی

اره فکر کنم :uneasy:

b1