عکس کاور زمین
b1
خانه » ۱۰ دانستنی جالبی که در مورد سیاره زمین نمی‌دانید!

۱۰ دانستنی جالبی که در مورد سیاره زمین نمی‌دانید!

b3

شما تمام عمر خویش را در این سیاره سپری نموده‌اید، اما چقدر در مورد زمین زیر پای خویش می دانید؟ شاید حقایق زیادی در مورد زمین در ذهنتان همین اکنون خطور کند ولی ما در اینجا ۱۰ واقعیت دیگر را برای شما معرفی می‌کنیم، شاید برایتان تازه باشد.

زمین

10- صفحات هموار زمینی، این سیاره را محل مناسبی ساخته

زمین یگانه سیاره‌ایست که دارای صفحه هموار در منظومه شمسی است. پوسته یا قشر بیرونی زمین به مناطق مختلف به نام صفحه‌های هموار زمین ساختی تقسیم شده‌اند. این مناطق بر فراز ماگما یا خمیر مواد معدنی داخلی زمین شناور بوده و می‌توانند برخلاف هم حرکت کنند. هر گاه دو صفحه با هم برخورد کنند، امکان دارد یک صفحه زیر صفحه دیگر برود. این پروسه بسیار مهم است. زمانیکه گیاه‌های میکروسکوپی در آب‌ها می‌میرند به عمق اقیانوس‌ها سقوط می‌کنند. طی مدت بسیار طولانی، بقایای این نوع حیات که سرشار از کربن شده‌اند، دوباره به قسمت داخلی زمین می‌روند و بازسازی می‌شوند. این گیاهان کربن را از اتمسفر زمین تخلیه می‌کنند و در نتیجه ما را در برابر اثرات گلخانه‌ای نجات می‌دهند و مانع آنچه که در زهره اتفاق افتاده، می‌شوند.

بدون صفحه‌های هموار زمینی، هیچ راهی برای بازسازی کربن وجود نداشته و در نتیجه زمین بیش از حد داغ می‌گردد.

9- زمین تقریبأ یک کره یا گوی است

شکل زمین را می‌توان به صورت کره‌ای که در قطبین پهن شده تصور نمود. در واقع یک گوی است، اما گردش زمین باعث می‌گردد تا در استوا متورم شود. بدین معنی است که اندازه گیری از قطب تا قطب دیگر حدود ۴۳ کیلیومتر کمتر از قطر زمین در استوای آن می‌باشد.

با اینکه بلندترین کوه روی زمین اورست است، اما بلندترین کوه از مرکز زمین کوه چیمبورازو در اکوادور می‌باشد.

8- زمین اکثراً از آهن، اکسیژن و سیلیکون ترکیب شده

اگر بتوانیم زمین را به ستون‌های جداگانه مواد معدنی تقسیم کنیم در آن صورت ۳۲٫۱ درصد آهن، ۳۰٫۱ درصد اکسیژن، ۱۵٫۱ درصد سیلیکون و ۱۳٫۹ درصد منیزیم می‌باشد. طبعاً اکثر این مقدار آهن در هسته زمین قرار دارد. اگر بتوانید به زیر زمین بروید و هسته آن را بررسی کنید، می‌بینید که ۸۸ درصد از آهن تشکیل شده است.

۴۷ درصد پوسته یا قشر زمین را اکسیژن تشکیل داده.

7- ۷۰ درصد سطح زمین را آب پوشانیده

وقتیکه فضانوردان برای اولین بار به فضا رفتند و با چشم غیر مسلح به زمین نگریستند، آن را سیاره آبی (آبی رنگ) نامیدند و این جای تعجب نیست. زیرا ۷۰ درصد سیاره ما را اقیانوس‌ها پوشانیده و ۳۰ درصد باقیمانده آن زمین خشک و سفت است که بالاتر از سطح آب قرار دارد.

6- اتمسفر زمین تا ۱۰ هزار کیلومتر گسترده است

اولین ۵۰ کیلومتر یا اندکی بیشتر اتمسفر بسیار غلیظ و متراکم است، اما کل اتمسفر تا ۱۰ هزار کیلومتر بر سطح زمین امتداد دارد. خارجی‌ترین لایه اتمسفر را، جو خارجی (exosphere) می‌نامند که در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر از زمین آغاز می‌شود. چنانچه گفته شد این پوشش تا ۱۰ هزار کیلومتر بالا می‌رود و در آن قسمت، ذرات یا عناصر آزاد و خودگردان می‌توانند از کشش یا گرانش جاذبه‌ای زمین فرار کنند و توسط بادهای خورشیدی پراکنده شوند.

اما این قسمت بالائی به شدت رقیق و نازک است. قسمت عمده اتمسفر زمین، پایین، نزدیک زمین قرار دارد. در واقع، ۷۵ درصد اتمسفر زمین در ۱۱ کیلومتر اول بالای سطح زمین می‌باشد.

5- هسته مذاب آهنی زمین یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند

زمین شبیه یک مغناطیس بزرگ است که در بالا و پایین و در واقع نزدیک به قطب های جغرافیایی دارای قطب های مغناطیسی می‌باشد. این میدان مغناطیسی از سطح زمین تا هزاران کلیومتر به دور امتداد یافته و منطقه‌ای را ایجاد کرده که به نام مغناطیس کره (مگنتوسفر) نامیده می‌شود. ما باید مدیون مغناطیس کره باشیم، زیرا در نبود آن ذرات بادهای خورشیدی با زمین برخورد نموده و سطح آن را در معرض مقدار زیاد تشعشعات یا تابش‌های خورشیدی قرار می‌دهد. اما مغناطیس کره بادهای خورشیدی را به دور زمین هدایت نموده و ما را در برابر آسیب آن محافظت می‌کند.

دانشمندان فکر می‌کنند که میدان مغناطیسی توسط هسته بیرونی مذاب زمین؛ جاییکه گرما، باعث ایجاد حرکت انتقالی گرمای ذرات هدایت شده می‌گردد. این امر باعث ایجاد جریان‌های الکتریکی می‌گردد که میدان مغناطیسی را به وجود می‌آورد.

4- گردش زمین به دور محورش ۲۴ ساعت زمان نمی‌برد

در واقع ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه است. این مدت زمانی است که زمین یکبار به دور محورش می‌چرخد و اخترشناسان آن را یک روز نجومی می‌نامند. پس حالا متوجه شدید که یک روز ۴ دقیقه کمتر از مدتی است که قبلأ فکر می‌کردید. شما فکر می‌کنید که این زمان با گذشت هر روز زیاد می‌شود و طی چند ماه، روز شاید شب گردد و شب روز گردد.

اما به یاد داشته باشید که زمین به دور خورشید می‌گردد. هر روز، خورشید در مقایسه با ستاره‌های دیگر حدود ۱ درجه (به اندازه ماه در آسمان) حرکت می‌کند. حالا، اگر شما این گردش کوچک خورشید را که به خاطر گردش زمین به دور آن متوجه می‌شویم نیز اضافه کنید در آن صورت با گردش زمین به دور محورش ۲۴ ساعت کامل را بدست می‌آورید.

3- یک سال زمینی ۳۶۵ روز نیست

در واقع ۳۶۵٫۲۵۶۴ روز است. این بار اضافه شد. ۰٫۲۵۶۴ روز، نیاز برای سال کبیسه را تکمیل می‌کند. به همین خاطر است که حالا در گاهنامه میلادی هر سال با عدد ۴ مانند ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و غیره قابل تقسیم است و تا اینکه بین ۱۰۰ (۱۹۰۰، ۲۱۰۰ و غیره) قابل تقسیم باشد و چنین ادامه خواهد داشت تا زمانیکه بین ۴۰۰، (۱۶۰۰، ۲۰۰ و غیره) قابل تقسیم گردد.

2- زمین تنها یک قمر و دو سیاره هم مدار دارد

چنانچه می دانید، زمین یک قمر (ماه) دارد. اما آیا می دانید که دو سیارک دیگر در یک مدار مشترک به دور زمین قفل شده‌اند؟ این سیارک‌ها به نام سیارک ۳۷۵۳ و 2002AA29 شناخته می‌شوند. در مورد ماه زیاد توضیح نمی‌دهم، زیرا مطمئنم که همه شما آن را به خوبی شناخته‌اید.

اما سیارک ۳۷۵۳ که قطر آن ۵ کیلومتر است به نام قمر یا ماه دوم زمین یاد می‌شود. در واقع به دور زمین نمی‌گردد، بلکه یک مدار هماهنگ شده با زمین دارد. این قمر دارای یک مداری است که گویا زمین را در مدارش دنبال می‌کند، اما در حقیقت در یک مسیر جداگانه به دور خورشید، مدار خودش را طی می‌کند.

سیارک 2002AA29 فقط ۶۰ متر قطر دارد و مدار آن به دور زمین شبیه نعل اسب است که هر ۹۵ سال آن را به زمین نزدیک‌تر می‌سازد. طی حدود ۶۰۰ سال، به نظر می‌رسد که زمین را در مداری شبیه مدار یک ماهواره دور بزند. دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که این سیارک می‌تواند یک هدف خوب برای یک مأموریت اکتشاف فضایی باشد.

1- زمین تنها سیاره‌ای است که در آن حیات وجود دارد

ما وجود آب را در گذشته‌های مریخ و ذرات لازم برای ایجاد حیات را در تیتان قمر زحل کشف نمودیم. ما می‌توانیم آمونیو اسیدها را در یک سحابی در اعماق فضا ببینیم، اما زمین یگانه جایی است که حیات در آن کشف شده است.

اما اگر در سیارات دیگر هم حیات وجود داشته باشد، دانشمندان در حال آزمایشاتی هستند تا ما را در یافتن این حیات کمک کند. یک مدارگرد دیگر به نام آزمایشگاه علمی مریخ، طی چند سال آینده به سوی این سیاره می‌رود و با تجربیاتی مجهز می‌باشد که می‌تواند حیات را در خاک این سیاره کشف کند. آنتن‌های بزرگ رادیویی با بررسی ستاره‌های دور دست، سعی می‌کنند تا انواع سیگنال‌های حیات هوشمندی را که از فضای میان ستاره‌ای عبور کند، بشنوند. و حالا تلسکوپ‌های فضایی مانند مأموریت داروین ایسا (سازمان فضایی اروپا) چنان قوی‌اند که می‌توانند حضور حیات را در دنیاهای دیگر حس کنند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیUniverse Today

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
به تو چه
به تو چه
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ۰۰:۱۶

من با آخریه موافق نیستم

الهه
الهه
۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۵۰

جالب بود

b1