۱۰ نکته‌ای که درباره فرود آپولو ۱۱ نمی‌دانید!

این حقایق توسط «کریگ نلسون» در زمان تحقیقات در کتاب جدیدش «مرد موشکی» از آرشیو ناسا خارج شد.

آپولو

10-

موشک ساترن ۵ آپولو ۱۱، به اندازه پرتاب ۱۰۰ گلوله ضد نفر تا فاصله ۴۸۰۰ متری، انرژی داشت. ناسا که احتمال انفجار موشک، هنگام پرتاب را برطرف نکرده بود، تماشاگران این رویداد را در فاصله ۵۶۰۰ متری محل قرار داد.

9-

قدرت پردازش کامپیوترهای آپولو ۱۱ از یک موبایل معمولی، کمتر بود.

8-

آب آشامیدنی، محصول فرعی پیل سوختی آپولو بود، اما فیلتر گاز هیدروژن آپولو ۱۱ از کار افتاد که باعث شد تمام آشامیدنی‌ها، حبابی شوند. در ضمن برای ادرار و مدفوع در جاذبه صفر هیچ پیشبینی‌ای نشده بود. این موضوع آنقدر مشکل آفرین شده بودکه حداقل یکی از فضانوردان، تمام دوره مأموریت خود را از داروهای ضد اسهال استفاده کرد.

7-

وقتی آپولو ۱۱ در مدار قرار گرفت و از موشک جدا شد، فشار کابین با فضای بیرون تنظیم نشده بود. این اتفاق مشابه بازکردن ناگهانی در نوشابه بود. مدول، ۷ کیلومتر آن طرف‌تر از جای مقرر شده، فرود آمد.

6-

خلبان نیل آرمسترانگ تقریباً تمام سوخت خود را هنگام فرود آوردن ایگل مصرف کرد. بسیاری از ماموران کنترل پرواز فکر کردند که او سقوط خواهد کرد. آزمایش‌های میلتون سیلویهرا، مهندس آپولو، نشان داد که اتمام سوخت ایگل هنگام فرود روی ماه، می‌توانست باعث پرتاب شدن مجدد مدول به فضا شود.

5-

«قدم کوچک انسان روی ماه» در واقع چندان کوچک نبود. نیل آرمسترانگ، آنقدر آرام سفینه را روی ماه نشاند که دستگاه‌های جذب فشار، کار نکرد و مجبور شد یک متر از روی نردبان ایگل روی سطح ماه بپرد.

4-

وقتی باز آلدرین روی سطح ماه به آرمسترانگ پیوست، باید مطمئن می‌شد که در مدول ایگل بسته نشود چون هیچ دستگیره بیرونی‌ای وجود نداشت.

3-

سخت‌ترین کار روی ماه چه بود؟ کاشتن پرچم. تحقیقات ناسا نشان می‌داد که خاک سطح ماه نرم بود، اما آرمسترانگ و آلدرین فهمیدند که یک لایه نازک از خاک روی صخره سفت است. این دو به نحوی میله پرچم را در زمین قرار دادند تا به صورت تصادفی بیرون نیاید و برای پخش تلویزیونی آن کافی باشد.

2-

پرچم توسط Sears ساخته شده بود اما ناسا به این موضوع اذعان نکرد، چون نمی‌خواست «خرابکاری دیگری بالا بیاورد».

1-

لایه داخلی لباسهای فضایی که فشار بدن فضانوردان را ثابت نگاه می‌داشت و همچنین یکی از قسمتهای رایانه فضاپیما دست ساز بوده و نام تیم «پیرزن‌های کوچک» به عنوان تولید کنندگان این تجهیزات به ثبت رسیده است.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید