عکس کاور بدن انسان
b1
خانه » ۱۶ واقعیت غیر معمولی که در مورد بدن انسان نمی‌دانید!

۱۶ واقعیت غیر معمولی که در مورد بدن انسان نمی‌دانید!

b3

شما چقدر در مورد بدن خود می دانید؟ در این مطلب با ۱۶ واقعیت غیرمعمول در مورد بدن انسان روبرو خواهید شد. مواردی که به نظرم کمتر به آنها اشاره شده است.

16- اثر زبان

اثر زبان

اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل می‌کند. یعنی هر انسانی خطوطی کاملاً منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان می‌تواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.

15- پوست انداختن

پوست انداختن

انسان نیز مانند دیگر پستانداران در هر هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقیقات، انسان در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده می‌کند. این مقدار برابر هفتصد گرم پوست در هر سال می‌باشد. به صورت میانگین انسان در سن هفتاد سالگی تقریباً به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است.

14- تعداد استخوان‌ها

تعداد استخوان

جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد. ما زندگی‌مان را با ۳۵۰ استخوان شروع می‌کنیم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان‌ها به یکدیگر این مقدار به ۲۰۶ عدد استخوان کاهش پیدا می‌کند.

13- تغییرات معده

تغییرات معده

هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما به وجود می‌آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار می‌گیرد، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می‌شود. البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد.

12- حافظه بویایی

حافظه بویایی

حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نمی‌باشد اما با این حال می‌توانیم ۵۰ هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

11- طول روده باریک

طول روده باریک

طول روده‌های باریک تقریباً ۴ برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده‌های باریک به شکل کنونی خود نبودند، طول آن‌ها به ۵ تا ۷ متر می‌رسید.

10- باکتری‌ها

باکتری

در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به ۳۲ میلیون باکتری زندگی می‌کنند. خوش بختانه اکثریت این باکتری‌ها بی ضرر می‌باشند.

9- بوی پا

بوی پا

منشأ بوی پا، مثل بوی زیربغل غدد عروقی می‌باشند. در یک جفت پا ۵۰۰ هزار غده تولید عرق در حال فعالیت می‌باشند که می‌توانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.

8- سرعت عطسه

سرعت عطسه

هوایی که موقع عطسه کردن از دهان خارج می‌شود بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد. عطسه کردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل می‌کند. محال است که بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

7- مسیر خون

مسیر خون

خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی می‌کند. تقریباً نزدیک به ۱۰۰ هزار کیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد. قلب، این عضو حیاتی و پرکار بدن، روزانه دو هزار گالن خون (برابر با ۷۵۰۰ لیتر) را در این مسیرها پمپاژ می‌کند.

6- مقدار بزاق

مقدار بزاق

شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید، اما جالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین در طول زندگی‌اش نزدیک به ۲۴ هزار لیتر بزاق تولید می‌کند. این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.

5- صدای خر و پف

صدای خر و پف

بعد از سن ۶۰ سالگی، شصت درصد مردان و چهل درصد از خانوم ها شروع به خر و پف خواهند کرد. صدای خر و پف می‌تواند تا حد کرکردن پیش برود. عموماً صدای خر و پف ۶۰ دسی بل می‌باشد که یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی اما این صدا می‌تواند تا ۸۰ دسی بل نیز پیش برود. ۸۰ دسی بل یعنی صدای یک دریل بادی که در حال نفوذ به بتن است. صدای بالای ۸۵ دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر می‌باشد و ممکن است باعث کری شود.

4- رنگ و تراکم مو

رنگ و تراکم مو

هیچ می‌دانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن می‌شود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان ۱۰۰ هزار پیاز مو روی سرش دارد. هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید ۲۰ تار مو می‌باشند. افرادی که موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ‌ها سود می‌برند، در نتیجه آنها موهای پرپشت‌تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند ۱۴۶ هزار، برای موهای مشکی ۱۱۰ هزار، برای موهای قهوه‌ای ۱۰۰ هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز ۸۶ هزار عدد می‌باشد.

3- رشد ناخن‌ها

رشد ناخن

اگر ناخن‌های دستتان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد می‌کند این کاملاً طبیعی است. ناخن‌هایی که بیشتر در معرض استفاده قرار می‌گیرند زودتر رشد می‌کنند. ناخن انگشت‌های بلندتر و دستی که با آن می‌نویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن‌ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد می‌کنند.

2- وزن سر

وزن سر

جای تعجب ندارد که سر نوزادان کمی برای بدن آنها سنگینی می‌کند. سر هنگام تولد یک چهارم طول بدن را تشکیل می‌دهد. زمان بزرگسالی این طول به یک هشتم از درازای کل بدن تقلیل می‌یابد.

1- نیاز به خواب

نیاز به خواب

شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب می‌میرم، اما به معنای کلمه منطوری نداشته‌اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته‌ها زنده می‌مانید، اما بعد از ۱۱ روز نخوابیدن، برای همیشه به خواب خواهید رفت.

منبع فارسیآی رایت

منبع خارجیHow Stuff Works

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
جواد یوسفی
جواد یوسفی
۸ خرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۴۵

عالی داداش پست عالی بود

حدیث هایزنبرگ
حدیث هایزنبرگ
۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۵۵

متشکر
بیشترشو ولی میدونستم smile

Hossein
Hossein
۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۹:۲۵

خیلی مشکر

b1