coverbeetle
b1
خانه » ۱۲ حشره خوراکی در سرتاسر دنیا!

۱۲ حشره خوراکی در سرتاسر دنیا!

b3

شما هم فکر می‌کنید آخرین چیزی که ممکن است لب به آن بزنید، حشره ای با پاهای فراوان است؟ بیایید کمی گاردمان را باز کنیم و با عجیب‌ترین همراه شویم تا شاید ما را با این خوراکی‌های عجیب و به‌ظاهر نفرت‌انگیز، آشتی دهد.

در بعضی نقاط دنیا، اگر توی سوپتان یک مگس پیدا کردید، حواستان باشد که به پیش‌خدمت رستوران، شکایت نکنید. ممکن است خود سرآشپز آن را عمداً داخل آن انداخته باشد. در بسیاری از فرهنگ‌های غذایی، حشرات، لاروها و دیگر خزنده‌های تهوع‌آور، بسیار خوشمزه و مفید و مغذی و البته خوراکی‌های معمولی به‌حساب می‌آیند. درواقع بنا بر گزارش سازمان ملل، بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر دنیا از حشرات تغذیه می‌کنند و این اصلاً موضوع بدی نیست.

بیشتر این حشرات، چربی بسیار پایین و پروتئین بسیار بالایی دارند و از فیبر فراوان تشکیل شده‌اند. همچنین بسیار دوست‌دار طبیعت بوده و حاوی عناصری چون منیزیوم، مس، آهن، سلنیوم و روی هستند. بسیاری از آنها، برخلاف ظاهرشان بسیار اشتهاآور هستند. یا حداقل احساسی از رضایت در شما ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود بازهم سراغ این موجودات کوچک بروید. پس اگر احیاناً این خوراکی‌های خزنده را در منو یا توی غذایتان در طول سفر دیدید، ابرو بالا نیندازید و دماغتان را نگیرید! ذهنتان را به روی تجربه‌های جدید باز بگذارید و بشقابتان را آماده و پذیرا بگذارید (اگر واقعاً دلتان می‌خواهد، جلوی بینی‌تان را بگیرید) و به آنها شانسی برای معرفی به ذائقه‌تان بدهید. اگر بتوانید از عهدهٔ غلبه بر حس تنفر درونی‌تان شوید، ممکن است واقعاً از این‌جور غذاها خوشتان بیاید.

12- کرم جویدنی ویچتی

witchetty grub

این کرم حشره، یکی از خوراکی‌های معروف، قدیمی و دلخواه بومیان استرالیا است که از شاخه‌های موجود در بوته‌ها تغذیه می‌کند و هرکسی که اولویتش در سفر کردن، امتحان غذاهای عجیب‌وغریب و تازه است، به‌راحتی می‌تواند گشتی در اطراف این کشور بزند و کمی از این غذا بچشد. این لاروهای گوشت‌آلود که سرشار از پروتئین و البته چربی هستند را هم می‌توان به‌صورت خام خورد و هم می‌توان آن‌ها را روی آتش کباب کرده و نوش جان نمود. مزهٔ این حشرات بسیار ملایم بوده و شبیه به تخم‌مرغ زده‌شده‌است با این تفاوت که طعمی شبیه به گردو یا فندق نیز می‌دهد. یک املت لاستیکی با طعم کرهٔ بادام‌زمینی خوشمزه به نظر می‌رسد یا نه؟

11- مورچه‌های شیرین عسلی

honey ants

این حشرهٔ خوراکی نیز، اسنک پرطرفداری در بین مردم بومی استرالیا است و در ضمن خود شما نیز ممکن است نخواهید چشیدن مزهٔ آن را از دست دهید. همان‌طور که از نام آن پیداست، شکم این نوع مورچه با شهد عسل‌مانندی پرشده‌است که دیگر حشرات گروه می‌توانند در مواقع لازم از آن تغذیه کنند. سعی کنید به این حقیقت که مجبورید موجودی زنده را ببلعید، فکر نکنید. این مورچهٔ عسلی تر و تازه (که به کوزهٔ عسل نیز معروف است) مانند یک‌جور شیرینی و شکلات با طعمی شکری است.

10- هورمیگوس کولوناس ترد و خوشمزه

hormigas culonas

نام این حشرات برگ‌بر را می‌توان به سادگی «مورچه‌ی پشت گنده» ترجمه کرد چراکه قسمت ماتحت آنها به شکل عجیبی چاق و بزرگ است. در آمریکای جنوبی در برخی فصل‌های سال، این حشرات را به‌عنوان اسنک در کنار پاپ‌کورن و بادام‌زمینی در سالن‌های سینما می‌فروشند. معمولا آنها را سرخ می‌کنند و در نمک بو می‌دهند تا به ناگت‌های کوچکی تبدیل می‌شوند که اگر بتوانید تصور کنید، مزه‌ای شبیه به پسته‌ی پوشیده با بیکن می‌دهند. هورمیگاس کولوناس سرشار از پروتئین و ویتامین ب هم هست. درنتیجه می‌توان آن را نسبتا مفید هم در نظر گرفت.

9- جیرجیرک، ملخ و زنجره نمک‌سود

crickets (1)

این منابع غنی از پروتئین بال‌دار جهنده که در زمره با پرستیژترین خوراکی‌های یونان باستان قرار داشتند، امروزه نیز از محبوب‌ترین حشرات خوراکی در سطح جهان محسوب می‌شوند. در کشورهایی مانند تایلند، مالزی، کامبوج، لائوس، ژاپن و مکزیک می‌توان نمونه‌های سرخ‌شده، سوخاری شده، کباب شده یا آب‌پز این حشرات را در اطراف بازارها یا روی میز غذاخوری‌ها پیدا کرد. این حشرات ترد و خوشمزه، مانند بادام‌زمینی بوداده، با یک نوشیدنی خنک، بسیار جور درمی‌آیند. در مکزیک، به آنها چاپولینس می‌گویند و با اضافه کردن کمی پودر فلفل و لیمو، بسیار خوشمزه می‌شوند.

8- کاسو مارزوی پنیری

casu marzu cheese

کسی پنیر کرم حشره می‌خواهد؟ این پنیر سنتی ساردینیایی از شیر گوسفندی که با لارو مگس پنیر به نام پیوفیلا کاسی هضم و تخمیر شده‌است، تهیه می‌شود. در زبان ایتالیایی به آن فورماجیو مارچیو می‌گویند که به‌درستی به «پنیر فاسد» ترجمه می‌شود که البته نام تجاری چندان هوس‌برانگیزی نیست. می‌توان به‌راحتی کرم‌های حشره‌ای را که در دیواره‌های نرم آن تکان می‌خورند، دید. برخی افراد ترجیح می‌دهند که این کرم‌ها را پیش از خوردن بیرون بیاورند اما عده‌ای دیگر پنیر موردنظر را تمام و کمال در دهانشان فرومی‌برند. ساردینیایی‌ها از بررسی ظاهر کرم‌ها برای تشخیص تازه یا مانده بودن پنیر استفاده می‌کنند. وجود کرم‌های زنده، به معنی مناسب خوردن بودن پنیر است. اگر کرم‌ها مرده بودند، بهتر است پنیر را دور بیاندازید. با توجه به این‌که می‌توانیم این پنیر را خانهٔ بی‌قیدوشرط باکتری‌ها به‌حساب بیاوریم، این عمل، بازهم جای شکر دارد!

7- سوسک درختی خوراکی

june bug

نام رسمی این خوردنی‌های سوسک شکل کوچک، فیلوفاگا است که می‌تواند هم به هنگام لارو بودن و هم زمانی که یک حشره بالغ است، از آن استفاده کرد. بومی‌های سرخ‌پوست آمریکایی، آن‌ها را بر روی آتش مانند پاپ‌کورن درست می‌کردند. مزه آنها، تقریباً کره‌ای و نزدیک به طعم گردو است.

6- سوسک بال‌دار ترد و سوخاری

cockroach

پیش ازآن‌که در واکنش به «لا کوکاراچا» بینی‌تان را چین دهید، بهتر است بدانید که این موجودات سخت‌پوست به دلیل رژیم میوه‌ای سبزیجاتی‌شان، از تمیزترین حشرات اطرافمان هستند. اما بهتر است این موجودات ترد را به‌صورت خام نخورید چراکه به‌صورت کباب شده، آب‌پز، تفت‌داده شده یا سرخ‌شده، خوشمزه‌تر هستند. حقیقت این است که این سوسک‌ها مزه‌ای شبیه به مرغ دارند و اصلاً بعید نیست که روزی با سوسک‌های کنتاکی مواجه شویم.

5- سنجاقک‌های سرزنده

dragonfly

این حشرات نسبتاً خوش‌طعم را در اطراف چین و اندونزی می‌توان یافت. در بالی، بچه‌هایی را خواهید دید که با تکان دادن چوب‌های پروانه‌گیری در هوا، مشغول گرفتن سنجاقک هستند. معمولاً بال‌های این سنجاقک‌ها را جدا می‌کنند و خودشان را سرخ‌کرده یا روی زغال کباب می‌کنند. گاهی هم آن را در مخلوطی از زنجبیل و سیر و شیر نارگیل می‌جوشانند و دم می‌کنند. این معجون طبیعتاً می‌تواند هر چیزی را خوشمزه کند.

4- سوسک‌های سرگین‌غلتانی که دهان را آب می‌اندازند

dung beetle (1)

متأسفانه این‌یکی حتی اسمش هم طوری نیست که اشتهایتان را تحریک کند. بله، این موجودات تمام زندگی‌شان را در پهن گاو می‌گذرانند اما به‌هرحال گاوها علف ارگانیک می‌خورند و مدفوعشان حداقل کمتر از بقیهٔ حیوانات تهوع‌آور است! و به‌علاوه سوسک‌های سرگین‌غلتانی که برای فروش در سیستم تجارت غذا قرار می‌گیرند، تمیز و ضدعفونی شده هستند. ظاهراً این موجودات یکی از خوشمزه‌ترین حشرت دنیا هستند که هم ترد بوده و هم منبع غنی پروتئین محسوب می‌شوند. این غذا را معمولاً می‌توان در منوی رستوران‌های آمریکای جنوبی پیدا کرد و همراه با سبزیجات مقوی و سوپ گوشت خوک سفارش داد.

3- عقرب‌های دلپذیر

scorpion

انواع عنکبوتیان خوراکی در کشورهای آسیایی یافت می‌شوند. به‌خصوص مردم کامبوج، علاقهٔ خاصی نسبت به رتیل‌های پشمالو دارند. به‌هرحال عقرب‌ها از سایر موجودات مشابه در این گروه، آسان‌تر به‌دست می‌آیند اما بیش ازآن‌که موجوداتی خوشمزه باشند، وسیله‌ای برای محک زدن شجاعت گردشگران هستند. در گوشه و کنار کشورهایی چون چین و تایلند، دکه‌های کوچک خیابانی را می‌بینید که عقرب‌ها را به سیخ کشیده‌اند و برای فروش گذاشته‌اند و گردشگرانی با کوله‌پشتی‌هایشان در اطراف آنها جمع شده‌اند تا مگر بتوانند جرئت به خرج داده و لقمه‌ای از این عقرب‌ها بخورند. هیچ‌چیز خوب، بد یا اساساً به‌خصوصی نمی‌توان در ارتباط با مزهٔ آنها گفت. درواقع می‌توان گفت تنها مزه‌ای که می‌توان از آنها دریافت کرد، طعم روغن و ادویه‌هایی است که در آن سرخ می‌شوند. گرچه برخی معتقدند می‌توان مزهٔ این عقرب‌ها را با طعم پای خرچنگ مقایسه کرد. عقرب‌های شیرین به شکل آب‌نبات‌چوبی نیز در مغازه‌های آب‌نبات‌فروشی آمریکای شمالی، در معرض فروش قرارگرفته‌اند.

2- زنبورها و زنبورهای عسل خوش‌طعم

wasp crackers

زنبورها و زنبورهای عسل به دلیل مزه و خواص پزشکی‌شان بسیار حائز اهمیت هستند. البته باید مراقب بود که آن‌ها را به‌صورت خام نخورید چراکه نیششان ممکن است گلویتان را آزار دهد. در چین، زنبورهایی که کندوی خود را درون زمین می‌سازند، برای درمان گلودرد استفاده‌شده و در کنار شاه انگبین و موم عسل فروخته می‌شوند. در دیگر فرهنگ‌ها، آنها را به‌صورت کباب شده، پخته‌شده، سرخ یا تفت داده‌شده در کره آماده کرده و می‌خورند. برخی از افراد، طعم این زنبورها را به قارچ زمینی تشبیه می‌کنند و برخی دیگر آن را شبیه به میگو با ترکیبی از کارامل می‌دانند. مکزیکی‌ها ترجیح می‌دهند که آنها را حسابی در میزان زیادی شکلات فروکنند که البته چنین عملی، هر چیزی را خوشمزه خواهد کرد. این روزها کلوچه‌های زنبوری، خوردنی موردتوجه مردم در اوماچی ژاپن هستند. در این کلوچه‌ها زنبورهای بزرگی که همان‌طور با مایع کیک پخته‌شده‌اند را می‌توان به‌وضوح دید.

1- کرم‌های ابریشم آب‌دار

silk worms

این لاروها به این دلیل که در صنعت تهیهٔ ابریشم، عنصر بسیاری مهمی است، احتمالاً به‌زودی به‌ندرت بتوان آن را در طبیعت یافت. وقتی کرم ابریشم وارد دورهٔ دگردیسی شد و از پیلهٔ آن نخ ابریشمی استخراج کردیم، با تمام آن چیزی که از این موجود باقی‌مانده است چه باید کرد؟ باید آن را خورد! به همین دلیل است که این کرم‌ها به یکی از پرطرفدارترین حشرات خوراکی در تمام آسیا تبدیل‌شده‌اند. آنها سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی بوده و احتمالاً بی‌دردسرترین حیوانات خوراکی قابل پرورش در تمام دنیا هستند. غذایی کره‌ای به نام پئوند از این حشرهٔ خوراکی تهیه می‌شود. به این صورت که آن‌ها را همراه با ادویهٔ فراوان، در دیگ‌های بزرگی در کنار خیابان آب‌پز کرده و می‌فروشند. چینی‌ها و ویتنامی‌ها ترجیح می‌دهند کرم ابریشمشان سرخ‌شده باشد. شما چطور؟

2 ratings3/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیDestination Tips

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

1
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
1 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
بینام
مهمان
بینام

واسه خوردن بعضیاشون مشوق شدم البته اگ حلال باشن..اماسوسک وعقرب وعنکبوت اصن?وحشراتی ک شکلشون قشنگه مث سنجاقک مگ آدم دلش میاد?

b1
error: Alert: Content is protected !!