عکس کاور سگ هرکولی
b1
خانه » ۱۰ تا از بزرگ‌ترین شایعه های اینترنتی!

۱۰ تا از بزرگ‌ترین شایعه های اینترنتی!

b3

انفجار اشتراک اطلاعات با وب ۲ و ابزارهایی مثل یوتیوب و توییتر پخش شایعه و قابل باور کردن آن بسیار آسان‌تر شده است. در این مطلب به ۱۰ شایعه بزرگ تاریخ وب که خیلی‌ها در سراسر جهان آن‌ها را باور کرده بودند می‌پردازیم.

10- هیولای مونتاک (۲۰۰۸)

هیولای مونتاک

در جولای سال ۲۰۰۸ انتشار مقاله‌ای در روزنامه محلی مونتاک واقع در نیویورک به همراه یک عکس منجر به پخش شایعه هیولای مونتاک شد. در این مقاله جنازه موجودی عجیب و ترسناک نشان داده می‌شد که به گفته این روزنامه در سواحل مونتاک پیدا شده بود. نکته جالب اینجاست که اگر چه صحت این موضوع هیچ وقت تأیید نشد، اما هیچ خبر و اطلاعیه‌ای هم در نفی آن منتشر نشد و هنوز هم هیچ کس نمی‌داند که آیا این موجود ترسناک واقعاً وجود داشته و در این صورت چه اسمی می‌توان برای آن گذاشت؟ یک راکون؟ یک لاک پشت دریایی بدون لاک؟ یا یک سگ بوکسور!

9- چگونه آیپادتان را با یک پیاز شارژ کنید (۲۰۰۷)

شارژ آیپاد با پیاز

سایت Household Hacker یکی از خنده دارترین شوخی‌های وبی را پخش کرده است. این سایت فیلمی را در یوتیوب منتشر کرد که نشان می‌داد چطور می‌توان یک دستگاه آی پاد را تنها با یک پیاز شارژ کرد! نکته جالب این بود که آنقدر در این ویدیو دلایل علمی و منطقی برای این موضوع بیان می‌شود که در نگاه اول کاملاً باور پذیر است و به همین دلیل بود که این آموزش در ده ها روزنامه به چاپ رسید و کلی از ملت آیپادهایشان را به پیاز وصل کردند. اما بعد از گذشته یک هفته این سایت نوشت: سر کار بودی داداش!

8- پری شهر دربی (۲۰۰۶)

پری شهر دربی

Dan Baines انگلیسی به عنوان دروغ اول آوریل سال ۲۰۰۶ در سایتش نوشت که توانسته لاشه یک پری را پیدا کند و حاضر است که آن را در eBay به فروش برساند. ظاهراً پری قلابی Dan زیادی خوب ساخته شده بود، چون سایتش به راحتی ۲۰۰۰۰ ویزیتور پیدا کرد و حتی بعد از اینکه اعلام شد این پری قلابی است، Dan ایمیل‌هایی دریافت می‌کرد مبنی بر اینکه بهتر است قبل از اینکه نفرین پری او را بگیرد جنازه‌اش را طی مراسمی به خاک بسپارد!

7- دختر ۱۵ ساله یوتیوب (۲۰۰۶)

دختر نوجوان یوتوب

در سال ۲۰۰۶ دختری به ظاهر ۱۵ ساله شروع به انتشار سری ویدیوهایی کرد که در آنها خیلی ساده درد و دل و از زندگی سختش با والدینی با عقاید عجیب و غریب مذهبی تعریف می‌کرد. این سری ویدیوها ناگهان به شدت محبوب شدند و با اینکه ۲ ماه بعد معلوم شد که ساختگی و دارای فیلمنامه هستند و حتی اسم بازگیر نوجوان هم معلوم شد (جسیکا رز) تا اواخر سال ۲۰۰۸ همچنان جزو پر بازدیدهای یوتیوب باقی ماندند.

6- تلویزیون گوگل (۲۰۰۷)

google tv

شایعه تأسیس تلویزیون گوگل سال‌هاست که به‌گوش می‌رسد. بنابرین تعجبی نداشت که وقتی مارک اریکسون باهوش ویدیویی بسیار خوش ساخت به نام چطوری به سرویس بتای تلوزیون گوگل دسترسی پیدا کنیم منتشر کرد، ملت موبه مو آموزش او را اجرا کردند و البته به باقالی ها راهنمایی شدند! با وجود اینکه تلویزیون گوگل وجود خارجی ندارد، ولی سایتی ساخته شد که به‌طور شگفت آوری به ویدیوی منتشر شده توسط مارک شبیه است.

5- بیل گیتس به شما همینطوری پول می‌دهد (۲۰۰۷)

بیل گیتس

این درست است که بیل گیتس از طریق کمپانی بیل و ملیندا گیتس در سراسر جهان به مردم کمک رسانی و کار های خیریه انجام می‌دهد، اما شایعه‌ای که در صورت فوروارد کردن یک سری ایمیل مربوط به مایکروسافت به حساب شما پول واریز می‌شود به هیچ وجه صحت نداشت.

ماجرا از این قرار بود که ایمیل‌هایی به دست ملت می‌رسید که مایکروسافت و AOL در حال تست یک برنامه جدید ردیابی ایمیل هستند و به حساب کسانی که این ایمیل را به دوستانشان فوروارد کنند بسته به تعداد فوروارد پول واریز می‌کند. جالب اینکه ماجرا هنوز هم ادامه دارد و عده‌ای همچنان مشغول فوروارد کردن این ایمیل هستند!

4- عنکبوت‌های غول پیکر در عراق (۲۰۰۴)

عنکبوت غول پیکر

این ماجرا هم از طریق یک ایمیل شروع شد. به این ترتیب که در آن از مردم خواسته می‌شد که برای سربازان آمریکایی در عراق دست به دعا بردارند. نه بخاطر اینکه جنگ خطرناک است یا آنها از خانواده‌شان دور هستند بلکه به‌خاطر عنکبوت‌های غول پیکر ماقبل تاریخ که در بیابان‌های عراق به سربازان حمله می‌کنند. این شایه البته به صورت خیلی محدودتر در جنگ اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۳ ساخت شده بود که در آن بیان می‌شد که این عنکبوت‌ها ۲۵ مایل در ساعت سرعت دارند.

می‌توانند ۱۰ ها متر در هوا بپرند و می‌توانند تا ۱۰ اینچ طول داشته باشند. ماجرا از آنجا قابل باور شد که همراه این ایمیل عکسی هم بود که سربازی را در حالی که یکی از این عنکبوت‌ها را در دست داشت نشان می‌داد. جالب‌تر اینکه این عنکبوت‌ها واقعاً وجود دارند اما نه به بزرگی و وحشتناکی‌ای که در عکس نشان داده می‌شد. بلکه این زاویه خاص عکس بود که عنکبوت زبان بسته را اینقدر ترسناک نشان می‌داد!

3- سگ هرکولی (۲۰۰۷)

سگ هرکولی

در سال ۲۰۰۷ عکسی منتشر شد که در آن سگی به اسم هرکول، با وزنی مادل ۱۲۸ کیلوگرم و اندازه‌ای تقریباً برابر یک اسب نشان داده می‌شد. گرچه این عکس فوتوشاپی بود اما جالب اینکه قبلاً سگی به همین نام به عنوان بزرگترین سگ جهان معرفی شده بود و همین باعث باور پذیر شدن عکس شد. اما بطور مسلم این هرکول، اون هرکول نبود!

2- جنازه بزرگ پا (۲۰۰۸)

جنازه پاگنده

سال گذشته ۲ شایعه پرانِ! حرفه‌ای کفرانس مطبوعاتی به راه انداختند و در آن عکسی از جنازه یک بزرگ پا نشان دادند. شدت پخش این شایعه و عکس در سطح وب به قدری بود که حتی شبکه CNN هم به آن پوشش خبری داد. یک علاقه‌مند ساده هم ۵۰۰۰۰ دلار برای خرید این بزرگ پا به شایعه پراکنان پرداخت و تنها بسته بزرگی از یخ دریافت کرد. یکی از دو شایعه پران که پلیس بود از کار اخراج و نفر دیگر هم دادگاهی شد!

1- نسخه وطنی: دختری که به کانگورو تبدیل شد (۱۳۸۶)

کانگورو دختر قرآن اهانت

اما در نسخه وطنی پخش شایعه وبی، حدوداً ۲ سال پیش بود که هرچه سایت پربازدید دارای لینکدونی و حتی چند سایت خبری معتبر، خبر و عکسی را منتشر کردند مبنی بر اینکه دختر هلندی که برای لجبازی با مادر مسلمانش به قرآن او اهانت کرده بود بلافاصله آتش گرفته و به موجودی عجیب شبیه کانگورو تبدیل شده و در حال حاضر در بیمارستانی در هلند بستری است!

بحث راجع به این ماجرا در فروم ها و حتی محافل غیر مجازی به شدت بالا گرفته بود تا اینکه در نهایت معلوم شد موجود نشان داده شده در این عکس، مجسمه ایست که در یک نمایشگاه هنرهای تجسمی در هلند نگهداری می‌شود.

منبع فارسیایران‌ناز

منبع خارجیMashable

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
احسان
احسان
۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ۰۲:۲۴

یعنی این مطلب مال ۱۳ سال پیشه؟🥲

mmm
mmm
۱۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۳۹

داداش مورد 6 پایین تی وی نوشته ال جی بعد شما روش زدید گوگل (: دقت کن

علی
علی
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۷:۴۸
Reply to  mmm

خخخ نخبه جان منظورش از تلویزیون گوگل یعنی ساختنه یک تلویزیون با مارک گوگل نیستکه واس ما کاراگاه بازی درمیاری منظور یچیز دیگه است باهوش

b1