عکس کاور تالاب سرخ
b1
خانه » ۱۰ دریاچه عجیب از سراسر دنیا!

۱۰ دریاچه عجیب از سراسر دنیا!

b3

دریاچه‌ها یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت و از مقاصد گردشگری محبوب در دنیا هستند که احساس آرامش و متانت را در ما زنده می‌کنند. در گوشه و کنار این کرهٔ خاکی، دریاچه‌های عجیب و غریبی وجود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

از دریاچهٔ سرخ بولیوی که چشم‌اندازهای مریخ را در ذهن تداعی می‌کند گرفته تا دریاچهٔ یخی روسیه، همهٔ این دریاچه‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که آنها را از سایر دریاچه‌های جهان متمایز می‌کند.

10- تالاب سرخ (Laguna Colorada)، بولیوی

تالاب سرخ

لاگونا کلورادا (Laguna Colorada) یا تالاب سرخ یک دریاچهٔ آب شور است که در منطقهٔ آلتی‌پلانو (Altiplano) کشور بولیوی واقع شده است. این دریاچه از رشته‌کوه آند سرچشمه می‌گیرد و نام آن از رنگ قرمز جلبک‌ها و خزه‌ها و رسوبات اطراف دریاچه گرفته شده است. گرچه سطح این دریاچه شبیه به یخ‌هایی شناور به نظر می‌رسد، اما در واقع سطح آن با جزایری از بوراکس و حلقه‌هایی از گوگرد پوشیده شده است. به دلیل وجود نمک فراوان، این دریاچه محل تجمع و رفت‌وآمد فلامینگوهای جیمز است.

9- دریاچه‌های پلیتویک (Plitvice Lakes)، کرواسی

دریاچه‌های پلیتویک

دریاچه‌های پلیتویک مجموعه‌ای از ۱۶ دریاچهٔ متصل به هم هستند که از طریق آبشارها و غارهایی به هم وصل شده‌اند. این مجموعه در پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک کرواسی قرار دارد. هر دریاچه از طریق یک لایه تراورتن، سنگ آهک‌های متخلخل پوشیده از جلبک‌ها و خزه‌ها از سایر دریاچه‌ها جدا می‌شود. نکتهٔ جالب اینجا است که این لایه‌ها هر سال یک سانتی‌متر بزرگ‌تر می‌شود.

8- دریای مرده

دریای مرده

این دریاچه یکی از شورترین آب‌های جهان را در اختیار دارد و برای زندگی هیچ موجود زنده‌ای مناسب نیست. سطح دریاچه و کناره‌های آن ۴۲۲ متر پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد. شنا کردن در این دریاچه به دلیل وجود نمک زیاد کار دشواری است، اما شناور شدن روی آن بسیار ساده است. در اثر وجود مقدار زیاد نمک و دیگر مواد سمی، موجودات زنده نمی‌توانند در این دریاچه باقی بمانند. از این رو ماهی و دیگر جانوران آبزی رود اردن به محض ورود به این دریا می‌میرند.

7- دریاچه‌ی تال (Taal)، فیلیپین

دریاچه‌ی تال

این دریاچهٔ آب شیرین در جزیرهٔ لوزان (Luzon) در فیلیپین واقع شده است. نکتهٔ جالب دربارهٔ این دریاچه این است که یک جزیرهٔ کوچک به نام جزیرهٔ آتشفشان در مرکز آن قرار دارد که خود دارای یک دریاچهٔ دیگر به نام Main Crater است. درون این دریاچه نیز جزیرهٔ دیگری به نام ولکان پوینت (Vulcan Point) قرار گرفته است.

6- دریاچه‌ی بالخاش (Lake Balkhash)، قزاقستان

دریاچه‌ی بالخاش

این دریاچه که دوازدهمین دریاچهٔ بزرگ دنیا است، در کشور قزاقستان و در آسیای مرکزی واقع شده است. نکتهٔ عجیب و جالب دربارهٔ این دریاچه این است که نیمی از آب آن را آب شور و نیمی دیگر را آب شیرین تشکیل می‌دهد.

5- دریاچه‌ی جوشان (Boiling Lake)، دومینیکا

دریاچه‌ی جوشان

این دریاچه در پارک ملی Morne Trois Pitons در شرق روسو، پایتخت دومینیکا قرار دارد. این دریاچه دومین چشمهٔ آب گرم بزرگ دنیا را در خود جای داده است. درجه حرارت آب این دریاچه بین ۸۲ تا ۹۲ درجهٔ سانتیگراد است. اطراف این دریاچه را ابرهایی از بخار آب فرا گرفته و سطح آبی مایل به خاکستری آن در حال جوشیدن است. این دریاچه ۷۶ متر عرض و بیش از ۵۹ متر عمق دارد. جورج کورونیس (George Kourounis) اولین کسی بود که با استفاده از طناب از روی این دریاچه عبور کرد. او این کار را برای مجموعه‌ای تلویزیونی به نام Angry Planet انجام داد.

4- دریاچه‌ی تونله ساپ (Tonlé Sap)، کامبوج

دریاچه‌ی تونله ساپ

این دریاچه دارای آب شرین است و در مرکز کامبوج قرار دارد. نکتهٔ جالب دربارهٔ این دریاچه این است که جهت جریان آب دریاچه دو بار در سال تغییر می‌کند. در ماه‌های نوامبر تا مه، آب دریاچه به سمت رود مکونگ و در فصول بارانی خلاف این جهت حرکت می‌کند. این جریان، دریاچهٔ عظیمی را ایجاد می‌کند که وسعت آن به ۵ برابر حالت عادی‌اش می‌رسد. این سیل، نواحی اطراف را نیز در بر می‌گیرد و دریاچه مکان مناسبی برای رشد و نمو انواع ماهی‌ها است.

3- دریاچه‌ی رسیا (Resia Lake)، ایتالیا

دریاچه‌ی رسیا

این دریاچهٔ مصنوعی در بخش تیرول جنوبی در شمال ایتالیا قرار گرفته است. تمامی روستاهای اطراف این ناحیه به خاطر شکستن سد و طغیان رودخانه، زیر آب رفته‌اند. برجی که در وسط این دریاچه قرار دارد تنها ساختمانی است که پس از این حادثه پابرجا باقی مانده است. فقط در فصل زمستان و زمانی که دریاچه کاملاً یخ زده است، افراد می‌توانند به بازدید این برج بروند.

2- دریاچه‌ی نترون (Lake Natron)، تانزانیا

دریاچه‌ی نترون

این دریاچهٔ نمکی و قلیایی در منطقهٔ Arusha در کشور تانزانیا قرار دارد. این دریاچه به دلیل وجود سیانوباکتری‌ها، رنگ صورتی منحصربه‌فردی دارد. محیط دریاچه بسیار ناملایم است و حتی ممکن است پوست جانورانی که به این آب‌وهوا عادت ندارند را بسوزاند. البته این دریاچه، حیات وحش کوچکی را پوشش می‌دهد. فلامینگوهای صورتی به این منطقه رفت‌وآمد می‌کنند.

1- دریاچه‌ی بایکال، روسیه

دریاچه‌ی بایکال

این دریاچه که یکی از قدیمی‌ترین دریاچه‌های دنیا است، ۲۰ درصد آب شیرین غیر یخی دنیا را در اختیار دارد. دریاچهٔ بایکال در جنوب غربی منطقهٔ سیبری در روسیه واقع شده است. این دریاچه محل زندگی خوک دریایی آب شیرین و برخی گونه‌های نادر دیگر است. در فصل زمستان، آب این دریاچه کاملاً یخ می‌زند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBuzzle

علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
b1