top river verdon
b1
خانه » ۱۰ رودخانه شگفت‌انگیز در اطراف دنیا!

۱۰ رودخانه شگفت‌انگیز در اطراف دنیا!

b3

رودها جاذبه‌هایی هستند که از میان کوه‌ها و دره‌ها، روستاها و شهرها عبور می‌کنند و همیشه یکی از مهم‌ترین عوامل برای شکوفایی یک تمدن بزرگ و پررونق به شمار رفته‌اند. امروزه اما بسیاری از این رودها به عنوان جاذبهٔ گردشگری، مشتاقان زیادی را به خود جذب می‌کنند. در ادامهٔ این مطلب با عجیب‌ترین همراه باشید تا با ۱۰ رودخانه شگفت‌انگیز در اطراف دنیا بیشتر آشنا شویم.

10- کانیو کریستالس، شهرستان متا، کلمبیا

کانیو کریستالس، شهرستان متا، کلمبیا کانیو کریستالس، شهرستان متا، کلمبیا۱ کانیو کریستالس، شهرستان متا، کلمبیا۲ کانیو کریستالس، شهرستان متا، کلمبیا۳

رودخانه کانیو کریستالس که به نام رودخانه پنج‌رنگ هم شناخته می‌شود، تماشایی‌ترین شگفتی طبیعی در کشور کلمبیا به شمار می‌رود. این رودخانه در محدودهٔ کوهستانی سرانیا دِ لا ماکارنا (Serranía de la Macarena) قرار دارد و با رنگ‌های شگفت‌انگیزی همچون زرد روشن، سبز، آبی، سیاه و قرمز کف آن هر بیننده‌ای را متحیر می‌کند. علت رنگ قرمز، رشد گیاه Macarenia clavigera در بستر رودخانه است. رنگ‌های دیگر از صخره‌های سیاه، جلبک سبز، آبی آب رودخانه و شن‌های زرد نشات می‌گیرند. رودخانه کانیو کریستالس را می‌توان یک شگفتی خیره‌کنندهٔ طبیعی نامید. از آنجایی که هیچگونه ماهی و موجود آبی در این رودخانه وجود ندارد، برای شنا کردن بسیار مناسب است، بنابراین بازدیدکنندگان می‌توانند از حمام بی‌وقفه در بستر رودخانه لذت بسیار ببرند.

9- رودخانه Gros Ventre، وایومینگ، ایالات متحده آمریکا

رودخانه gros ventre، وایومینگ، ایالات متحده آمریکا۲ رودخانه gros ventre، وایومینگ، ایالات متحده آمریکا رودخانه gros ventre، وایومینگ، ایالات متحده آمریکا۱

رودخانه Gros Ventre تنها ۱۲۰ کیلومتر انشعاب از رودخانه بزرگ اسنیک است، با این وجود در ترکیب با محیط زیبای اطرافش چشم‌ها را خیره می‌کند. بخش اعظم این رودخانه از بیابانی به همین نام که به خاطر طبیعت دست نخورده‌اش مشهور است، عبور می‌کند. رودخانه مذکور در میان ماهیگیرانی که برای صید ماهی قزل‌آلا به اینجا می‌آیند، از محبوبیت بالایی برخوردار است. اسب‌سواری و کایاکینگ (کایاک نوعی قایق) و همچنین پیاده‌روی از دیگر سرگرمی‌های این ناحیه هستند. مسیرهای پیاده‌روی فراوان این اجازه را به علاقه‌مندان می‌دهد تا به راحتی در طبیعت باارزش محصور شده در محدودهٔ تیتون به گشت و گذار بپردازند و لب به تحسین مناظر نفس‌گیر آن باز کنند.

8- رودخانه رادونا (Radovna)، بلد جرج، اسلوونی

رودخانه رادونا (radovna)، بلد جرج، اسلوونی۱ رودخانه رادونا (radovna)، بلد جرج، اسلوونی رودخانه رادونا (radovna)، بلد جرج، اسلوونی۲ رودخانه رادونا (radovna)، بلد جرج، اسلوونی۳

رودخانه رادونا در تنگه‌ای زیبا در چند کیلومتری شهر بلد (Bled) واقع شده است. خود شهر بلد به خاطر دریاچهٔ زیبایش مشهور است. درهٔ شگفت‌انگیز بلد دارای یک مسیر پیاده‌روی جنگلی و یک پل است که در طول رودخانه کشیده شده و فرصت گشت و گذار در محیط اطراف را فراهم می‌کند. این مسیر در نقطه‌ای خیره‌کننده که منتهی به آبشار بسیار زیبای Šum است، به پایان می‌رسد و امکان تجربهٔ یک پیاده‌روی هیجان‌انگیز در روز گرم تابستانی را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد. رودخانه‌ای زیبا و محیط بکر و واقعاً خوش‌منظرهٔ اطرافش که در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است به همراه مسیری که تنها ۳ کیلومتر طول دارد و در حدود یک ساعت کامل می‌شود، فرصت‌های تفریحی زیادی را در اختیار گردشگران می‌گذارد.

7- رودخانه راپا، سوئد

رودخانه راپا، سوئد رودخانه راپا، سوئد۱ رودخانه راپا، سوئد۲ رودخانه راپا، سوئد۳

رودخانه راپا تنها ۷۵ کیلومتر طول دارد، با این حال در امتداد سرچشمه‌اش تا دریاچهٔ Tjaktjajaure از میان مناطق خارق‌العاده‌ای عبور می‌کند. مشهورترین بخش این رودخانه، دلتای Laitaure است که در دهانهٔ دریاچه قرار دارد. رودخانه راپا همچنین از میان دره‌ای به همین نام که توسط کوه‌های مرتفع احاطه شده و دارای مناظری بی‌نظیر است، عبور می‌کند. به دلیل طبیعت دست‌نخورده و چشم‌انداز خشن این ناحیه، گاهی‌اوقات از آن به عنوان آلاسکای اروپا یاد می‌شود. اگر به طبیعت علاقه‌مند هستید، حیات وحش واقعاً تاثیرگذاری پیش روی شما خواهد بود.

6- رودخانه Reuss، سوئیس

رودخانه reuss، سوئیس رودخانه reuss، سوئیس۳ رودخانه reuss، سوئیس۲ رودخانه reuss، سوئیس۱

Reuss به عنوان چهارمین رودخانه طولانی کشور سوئیس از میان مناطق به واقع جذابی می‌گذرد. این رودخانه همچنین از میان شهر زیبا و تاریخی لوسرن، درهٔ دیدنی Reuss و تنگهٔ Schöllenen عبور می‌کند که درون این تنگه می‌توانید پل مشهور شیطان را پیدا کنید. طبق افسانه‌ها، خود اهریمن در ساخت این پل شراکت داشته است. اگر روی رودخانه سوار یک قایق شوید، می‌توانید از مکان‌های متنوع و زیبایی همچون روستاهای کوهستانی و شهرهای بزرگ در کوهپایه‌های دست‌نخورده عبور کنید.

5- رودخانه لی، گوانگشی، چین

رودخانه لی، گوانگشی، چین۱ رودخانه لی، گوانگشی، چین۲ رودخانه لی، گوانگشی، چین۳ رودخانه لی، گوانگشی، چین۴ رودخانه لی، گوانگشی، چین۵ رودخانه لی، گوانگشی، چین۶ رودخانه لی، گوانگشی، چین۷

رودخانه لی به خاطر مناظر زیبایش که بهتر است با تورهای قایق‌سواری به تماشای آن‌ها رفت، مشهور است. این رودخانه محبوب‌ترین جاذبهٔ منطقهٔ گوانگشی و یکی از برترین جاذبه‌های کشور چین به شمار می‌رود. تورهای قایق‌سواری بخش‌های زیادی را به گردشگران معرفی می‌کنند که در هر کدام از آن‌ها داستانی اجمالی در مورد منشأ این مناطق را بازگو می‌کنند. توریست‌ها می‌توانند به تماشای ماهیگیران محلی که توسط باکلان (نوعی پرنده) مشغول صید ماهی هستند، بپردازند. کشتی‌های کروز ۸۳ کیلومتر مسیر بین گویلین و یانگشاو را در حدود ۴ تا ۵ ساعت طی می‌کنند. گویلین شهری زیبا به همراه باغ‌های پلکانی خیره‌کننده است. به دنبال این تورها، گردشگران می‌توانند در یانگشاو به گشت و گذار بپردازند و شب را در هتل لوکس رودخانه لی توقف کنند.

4- رودخانه Fjaðrá، ایسلند

رودخانه fjaðrá، ایسلند رودخانه fjaðrá، ایسلند۱ رودخانه fjaðrá، ایسلند۲

رودخانه Fjaðrá از میان درهٔ شگفت‌انگیز Fjaðrárgljúfur که احتمالاً زیباترین دره‌ای است (و عجیب‌ترین اسم!) که تاکنون دیده‌ایم، می‌گذرد. بازدیدکنندگان می‌توانند به راحتی در طول دره و رودخانه به پیاده‌روی بپردازند. مناظر این ناحیه به طور مداوم تغییر می‌کنند. جریان رودخانه تجربهٔ مکملی با صدای آرام‌بخش آب است. شما می‌توانید در طول این رود قدم بزنید، اما حتماً پوتین‌های راحت مخصوص پیاده‌روی بپوشید، چرا که سطح آن ناصاف است. اگر به ایسلند سفر کردید، برای یک بار هم که شده حتماً از این شگفتی طبیعی مسحورکننده دیدن کنید. این رودخانه برای شما تجربه‌ای عالی از پیاده‌روی به همراه فرصت‌های فراوانی برای عکاسی را فراهم می‌کند.

3- رودخانه کرکا، کرواسی

رودخانه کرکا، کرواسی۱ رودخانه کرکا، کرواسی۲

پارک ملی کرکا یکی از مشهورترین جاذبه‌های کشور کرواسی به شمار می‌رود. پارک زیبای کرکا در اطراف رودخانه‌ای به همین نام قرار گرفته است. آبشارها محبوب‌ترین و مشهورترین جاذبهٔ پارک کرکا به شمار می‌روند. احتمالاً هیجان‌انگیزترین مورد در رابطه با این مکان برخلاف اغلب پارک‌ها که شنا کردن را ممنوع کرده‌اند، این است که در اینجا بازدیدکنندگان به شنا کردن در عمق رودخانه تشویق می‌شوند. یکی از جذاب‌ترین راه‌هایی که می‌توان از پارک دیدن کرد، قایق‌سواری در رودخانه است. همچنین کرکا به خاطر اکوسیستم غنی جانوری و گیاهی‌اش مشهور است. به علاوه، تنوع حیرت‌انگیز مناظری از جمله آبشارها، دریاچه‌ها و مسیرهای پیاده‌روی مکانی عالی به همراه فعالیت‌های تفریحی گوناگون را برای سپری کردن یک روز طولانی فراهم کرده‌اند.

2- رودخانه سوکا، اسلوونی

رودخانه‌ی سوکا، اسلوونی رودخانه‌ی سوکا، اسلوونی۱ رودخانه‌ی سوکا، اسلوونی۲

رودخانه سوکا که با نام زیبای زمردی هم شناخته می‌شود، به خاطر داشتن آب شفاف فیروزه‌ای مشهور است. تعداد کمی رودخانه در دنیا وجود دارد که اینگونه در تمام طول خود رنگ‌شان را حفظ می‌کنند. این شگفتی طبیعی گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. ورزش‌های آبی مختلف، به خصوص قایق‌سواری و ماهیگیری در این ناحیه از محبوبیت بالایی برخوردارند. فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به این منطقه و لذت بردن از زیبایی‌های آن است. در فصل زمستان هوا سرد و مشکل‌آفرین است. با این وجود می‌توان از اسکی کردن در کوه‌های جولیان نهایت استفاده را برد. منطقه‌ای واقعاً خوش‌منظره و یکی از زیباترین رودخانه‌های اروپا که فرصت انجام فعالیت‌های تفریحی مختلفی را فراهم می‌کند.

1- رودخانه وردن (Verdon)، آلپ-دو-اوت-پرووانس، فرانسه

رودخانه‌ی وردن (verdon)، آلپ دو اوت پرووانس، فرانسه رودخانه‌ی وردن (verdon)، آلپ دو اوت پرووانس، فرانسه۱ رودخانه‌ی وردن (verdon)، آلپ دو اوت پرووانس، فرانسه۲

آب‌های فیروزه‌ای خارق‌العادهٔ این رودخانه، تنگهٔ وردن را به یکی از زیباترین نقاط اروپا تبدیل کرده است. درهٔ رودخانه، ماجراجویان زیادی را به خود جذب می‌کند. صخره‌نوردان و کوهنوردان می‌توانند از میان بیش از ۱٫۵۰۰ مسیر، یکی را انتخاب کنند. قایق‌سواری در طول رودخانه یکی دیگر از محبوب‌ترین جاذبه‌های این منطقه است، چرا که فرصت تماشای مکان‌های شگفت‌انگیزی را فراهم می‌کند. مهم‌تر از همه، بانجی جامپینگ، دوچرخه‌سواری کوهستانی، فلای فیشینگ (نوعی ماهیگیری) و پاراگلایدینگ از دیگر تفریحاتی است که در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. تنگهٔ دو وردن به عنوان جواهری طبیعی در فرانسه شناخته می‌شود که توریست‌هایی از سراسر دنیا برای تماشا و انجام تفریحات سرگرم کننده از آن بازدید می‌کنند. تنگهٔ دو وردن را می‌توان بهترین درهٔ اروپا نامید که فرصت انجام فعالیت‌های تفریحی بسیار و تماشای مناظر زیبا را فراهم می‌کند.

منبع فارسیکجارو


سپیده نجفی

سپیده نجفی

دانشجوی کارشناسی معماری هستم، علاقمند به کتاب خوندن، وبگردی و فیلم دیدن

b2
b1