cover
b1
خانه » ۵ صخره مرجانی شگفت انگیز دنیا!

۵ صخره مرجانی شگفت انگیز دنیا!

b3

صخره های مرجانی آب‌سنگ‌ها و دیواره‌های عظیمی هستند که از مرجان‌های دریایی سخت با جنس آهکی ایجاد می‌شوند. این صخره‌های بسیار زیبا که در آب‌های اقیانوسی گرم و کم عمق دیده‌ می‌شوند پناهگاه انواع بی‌شمار و در عین حال بی‌نظیری از موجودات و گیاهان آب‌زی هستند. برای شناخت بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین صخره‌های مرجانی دنیا، با عجیب‌ترین همراه باشید.

در کمتر سفری می‌توانید شکوه و جاذبه‌ای را تجربه کنید که به هنگام تماشای جهان از پشت قاب کریستالی آب‌های استوایی حس خواهید کرد. جهانی که با آب رنگ به هزار نقش در آمده است؛ صخره‌های مرجانی، باغ‌های شگفت‌انگیزی در زیر آب که می‌توانند تجربه‌ای ایده آل از سفر و غواصی اسکوبا را برای شما به ارمغان بیاورند. سفر به منظور دیدن مرجان‌های دریایی بسیار خاطره انگیز و منحصر به فرد است، البته اگر هم توانایی مالی برای چنین سفری ندارید نگران نباشید، در اینجا مجموعه‌ای از زیباترین و مشهورترین صخره‌های مرجانی دنیا را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

5- گریت بریر ریف، استرالیا (Great Barrier Reef)

great barrier reef biodiversity

پارک دریایی گریت بریر ریف در استرالیا، با سالانه دو میلیارد توریست قطعا پربازدیدترین جاذبه گردشگری در این کشور است. جاذبه‌ای طبیعی و بی‌نظیر که تا فاصله‌ای طولانی در ساحل استرالیا از بوندابرگ تا راس شمالی کویینزلند امتداد یافته است. گریت بریر ریف، بزرگ‎ترین ساحل مرجانی دنیا، زیستگاه بیش از ۱۵۰۰ نوع ماهی، ۴۱۱ نوع مرجان سخت، همچنین یک سوم مرجان های نرم جهان و ۱۳۴ گونه کوسه است؛ این صخره‌های مرجانی در سال ۱۹۸۱ جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شدند. این ساحل مرجانی از حدود سه هزار صخره مجزا و ۸۸۰ جزیره تشکیل شده و مقصد گردشگری-تفریحی بی‌مانندی برای ماجراجویان و علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی فراهم نموده است. برای اینکه حداکثر لذت را از سفر به این صخره مرجانی ببرید غواصی اسکوبا بهترین تفریح است.

4- پالانکار ریف، مکزیک (The Palancar Reef)

the palancar reef mexico

صخره مرجانی بزرگی که در امتداد سواحل جنوب غرب جزیره‌ی کزمل در شبه جزیره یوکاتان واقع شده است؛ صخره حیرت‌برانگیز پالانکار از جاذبه‌های پارک ملی صخره های کزمل به شمار می‌آید. صخره‌های مرجانی در این منطقه ممکن است ارتفاعی به اندازه‌ی یک آپارتمان داشته باشند. در حقیقت ساحل مرجانی پالانکار ریف از چهار صخره مجزا تشکیل شده که محل زندگی انواع مختلفی از آبزیان از لاک‌پشت دریایی تا کوسه‌ها و باراکودا تا مارماهی، لابستر و همچنین ماهی‌های رنگارنگ است. پالانکار ریف دومین صخره مرجانی بلند دنیا به شمار می اید. این منطقه برای تفریح غواصی اسکوبا با عمق ۱۵تا ۳۵ متری مشهور است. بهترین ماه برای غواصی در آب‌های پالانکار ریف از مارس تا آگوست است.

3- گرند سنترال استیشن و چیمنیز، فیجی (Grand Central Station & Chimneys)

fiji diving

فیجی با نام پایتخت مرجان‌های نرم جهان شناخته می‌شود؛ این کشور دارای بهترین مناطق برای غواصی در دنیا است. گرند سنترال استیشن و چیمنیز دو مورد از این مناطق هستند که در حوزه‌ی پارک دریایی نامِنا قرار دارند. این مناطق به دلیل داشتن برج‌های مرجانی نرمِ مملو از ماهی‌های رنگارنگ مشهور هستند. شفافیت خارق‌العاده‌ی آب‌های این منطقه تاحدی است که در فصول بارندگی از فاصله‌ی ۱۵ تا ۲۰ متری و در ماه‌های مه تا آگوست تا فاصله‌ی ۳۰ متری صخره‌های مرجانی قابل دیدن هستند. بیشه‌های عظیم درختچه‌های کرنا و بسترهای جلبک دریایی دیوارهای عمودی پوشیده از بادبزن دریایی، اسفنج و زنبق دریایی منظره و زیست بومی ایجاد نموده که به راحتی غواصان بسیاری از سرتاسر دنیا را مسحور خود کرده است. گونه‌هایی از آبزیان که به وفور در این مناطق دیده می‌شوند: سفره ماهی دیو، ماهی اسنپر، ماهی تن، کوسه آب‌سنگ نوک سفید و خاکستری، همچنین مارماهی ریبون، انواع لوله ماهی و عقرب ماهی.

2- راجا آمپاتس، اندونزی (Raja Ampats)

exotic raja ampat

اندونزی کشوری با مناطق پراکنده و بسیار متنوع که بیش از ۱۷ هزار جزیره را در خود جای داده است؛ تمامی این جزیره‌ها حیرت‌برانگیز بوده و فرصت مناسبی برای ماجراجویی‌های زمینی و دریایی هستند. راجا آمپاتس (معنای تحت الفظی آن چهار پادشاه است) که در راس قسمت شمال غربی اندونزی واقع شده، مجموعه‌ای از جزایر است که شرایطی بسیار عالی برای غواصی دارند و تنوع زیستی آن نیز هیجان گشت و گذار بیشتری را برای توریست به همراه می‌آورد. غواصان می‌توانند انواع بسیار بی‌نظیری از مرجان‌های سخت و نرم و همچنین بسترهای جلبکی، صخره های کم عمق، غارها و قندیل‌ها را مشاهده کنند. تنها با یک شیرجه به شما ثابت خواهد شد که راجا امپات مکانی عالی برای غواصی در اندونزی است.

1- آندامان سی ریف، هند (Andaman Sea Reefs)

andaman sea reefs indiamarine life in papua new guinea

منطقه‌ی آندامان سی که در شمال شرق اقیانوس هند واقع شده، از مناطقی است که آمار بیشترین مطالعات و بررسی صخره‌های مرجانی در جهان را به خود اختصاص داده است. صخره‌های آندامان سی با داشتن تنوع زیستی بسیار گسترده در جهان زیر آب، جایگاهی منحصر به فرد در حیات وحش دریایی دارد. اغلب صخره‌های آندامان سی پر از چین بوده و دو مورد از آنها بخشی از پارک ملی دریایی هستند که به منظور حفظ حیات وحش دریایی محافظت می شوند. غواصان از سرتاسر جهان برای دیدن زیبایی‌های پوشیده در زیر آب‌های آندامان سی به این منطقه آمده و در حین شنا از دیدن لاک پشت‌ها، گاو دریایی و حتی فیل دریایی لذت می‌برند. جزیره‌ی سینکه و ساحل کربین از مناطقی هستند که همیشه مورد توجه غواصان در هر زمینه‌ای بوده‌اند.

فهرست زیباترین صخره‌های مرجانی محدود به موارد بالا نمی شود. همچنین مجیک پسیج و پلنت راک (Magic Passage and Planet Rock) در پاپوئا گینه‌ی نو، توباتا ریف (Tubbataha Reef) در فیلیپین و آلدابرا آتول (Aldabra Atoll) در سیشل نیز چند ساحل مرجانی زیبا از فهرست بی‌شمار صخره‌های مرجانی هستند. فقط لازم است از هیاهوی زندگی روزمره خارج شوید و برای سفر به یکی از این مناطق بی‌نظیر و تجربه ی اوج ماجراجویی برنامه ریزی کنید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Vivi

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1