cover test
b1
خانه » ۱۰ جزیره غیر مسکونی در جهان!

۱۰ جزیره غیر مسکونی در جهان!

b3

موضوع گیر افتادن در یک جزیره غیر مسکونی، الهام‌بخش بسیاری از فیلم‌ها و رمان‌ها مانند فیلم دورافتاده و مجموعه تلویزیونی لاست می‌باشد. با این حال داستان ناب جزیره متروکه، رمان رابینسون کروزو اثر دانیل دفو در سال ۱۷۱۹ بود. به احتمال زیاد داستان رابینسون کروزو تحت تأثیر زندگی واقعی الکساندر سلکرک و ملوان سُتیش که چهار سال به عنوان گمشده در یک جزیره غیر مسکونی دور افتاده زندگی می‌کردند بوده است. جزیره‌ای به نام مَس تیرا (Más a Tierra) در سال ۱۹۶۶ به رابینسون کروزو تغییر نام داد. این جزیره حدود ۶۰۰ نفر جمعیت دارد، و حتی شامل وسایل مدرن و به‌روز مانند اتصال به اینترنت ماهواره‌ای و فرودگاه می‌شود. با این حال جزیره‌های غیرمسکونی واقعی هنوز هم یافت می‌شوند و همواره الهام‌بخش نویسندگان، فیلم سازان و وبلاگ نویسان هستند.

10- جزیره‌های اوکلند (Auckland islands)

10جزیره اوکلند

جزیره‌های اوکلند، مجمع‌الجزایر زیر مجموعه قطب جنوب نیوزیلند را تشکیل می‌دهند. ردپای سکونت در جزیره‌های پلی‌نزی (Polynesia) احتمالاً به قرن ۱۳ باز می‌گردد، که توسط باستان‌شناسان در جزیره ایندِربای (Enderby Island) کشف شده بود. این جنوبی‌ترین محل سکونت است که تاکنون توسط پلی‌نزی‌ها کشف شده است. در سال ۱۸۰۶ جزیره‌های غیر مسکونی دوباره توسط کشتی صید نهنگ، که آنها را خالی از سکنه یافتند کشف شد.

9- مو کو آنگ تانگ (Mu Ko Ang Thong)

مو کو آنگ تانگ

مو کو آنگ تانگ مجمع‌الجزایر زیبا با حدود ۴۰ جزیره در خلیج تایلند است. آنگ تانگ به عنوان کاسه‌ای از طلا ترجمه می‌شود، در حالی که مو کو به سادگی به معنای گروهی از جزیره‌ها است. بسیاری از جزیره‌های سنگ آهکی با جنگل‌های مناطق استوایی و افزایش دریا به حالت صخره‌سنگ‌های شگرف و عجیب و غریب، پوشیده شده‌اند. کشف سواحل شنی سفیدرنگ و غواصی در میان باغ‌های مرجانی کم‌عمق، سفر یک روزه محبوبی را در کو سامویی به وجود می‌آورد. به جز کو پالوآی (Ko Paluay) که توسط کولی‌های دریا که از طریق ماهی‌گیری کسب در آمد می‌کنند، تمام جزیره‌ها غیر مسکونی و توسعه نیافته هستند.

8- هرم بال (Ball`s Pyramid)

هرم بال

هرم بال جزیره‌ای سنگی با ۵۶۲ متر ارتفاع، واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی جزیره لردهاو (Lord Howe Island) در اقیانوس آرام می‌باشد. هرم بال باقی‌مانده آتشفشانی می‌باشد که در حدود ۷ میلیون سال پیش تشکیل شده است. اولین صعود موفق به قله در سال ۱۹۶۵ توسط یک تیم از کوهنوردان استرالیا صورت گرفت. یک سال قبل، گروهی دیگر از کوهنوردان صخره، لرد هاو را زمانی که تصور می‌شد حشرات چوبی منقرض شده بودند دوباره کشف کردند. آن‌ها به عنوان "کمیاب‌ترین حشرات" در جهان نامیده می‌شوند، در حالی که کشف دوباره آن‌ها شامل کمتر از ۳۰ عدد بود.

7- جزیره کوکوس (Cocos Island)

7جزیره کوکوس

جزیره کوکوس در ۳۰۰ مایلی کاستاریکا (Costa Rica)، سواحل اقیانوس آرام قرار دارد. این جزیره پوشیده شده از جنگل عمدتاً غیر مسکونی می‌باشد. گردشگران تنها از ساحل‌ها با کسب اجازه از پارک رنجرهای کاستاریکا (Costa Rican Park Rangers) (تنها افرادی هستند که مجاز به زندگی در جزیره هستند) می‌توانند استفاده کنند. این جزیره به عنوان یک مقصد شیرجه محبوب می‌باشد، اما مردم برای شکار گنج به اینجا رفت و آمد دارند. در قرن ۱۹ چندین گنجینه پنهان توسط دزدان دریایی که شامل طلای اینکا از لیما می‌باشد در اینجا پنهان شد.

6- جزیره‌های ققنوس (Phoenix Islands)

6جزیره های ققنوس

جزیره‌های ققنوس یک گروه از ۸ جزیره و صخره‌های مرجانی زیر آب رفته وسط اقیانوس آرام می‌باشد. این مکان جدا شده یک بخش وسیع از کشورهای عضو اکوسیسیتم‌های دست نخورده و بکر است. صخره‌های مرجانی و جمعیت پرندگان عملاً توسط بشر دست نخورده باقی‌مانده است. در سال ۲۰۰۸ دولت کریباتی (Kiribati) به طور رسمی کل گروه ققنوس و آب‌های اطراف آن را منطقه حفاظت شده اعلام کرد و آن به بزرگترین منطقه حفاظت شده دریایی در جهان تبدیل شد.

5- جزیره‌های مامانوکا (Mamanuca Islands)

5جزیره های مامانوکا

جزیره‌های مامانوکا در فیجی، یک مجمع‌الجزایر آتشفشانی در حدود ۲۰ جزیره است. جزیره‌های مامانوکا با استراحتگاه‌های زیبا و سواحل شنی سفید رنگ، محبوب‌ترین مقصد تعطیلات فیجی می‌باشند. چندین جزیره مامانوکا غیر مسکونی هستند و معمولاً هیچ منبع طبیعی آبی در اینجا وجود ندارد، معروف‌ترین جزیره غیر مسکونی در گروه، مُنوریکی کوچک (tiny Monuriki) می‌باشد که محل اصلی تولید فیلم دورافتاده در سال ۲۰۰۰ بود.

4- جزیره تِتپَر (Tetepare Island)

4جزیره تتپر

تِتپَر بخشی از جزیره سُلُمون (Solomon Islands) و بزرگترین جزیره غیر مسکونی در جنوب اقیانوس آرام است. این جزیره ناهموار و طولانی با جنگل‌های انبوه و دشت‌های بکر پوشیده شده و حاشیه‌ای از صخره‌های مرجانی دارد. ساکنان اصلی این جزیره در روستاهای پراکنده در سراسر جزیره زندگی و با یک زبان مشخص صحبت می‌کنند. به دلایل نامشخص جزیره حدود ۲۰۰ سال پیش رها شده و بازماندگان در بخش‌های دیگر جزیره سُلُمون زندگی می‌کنند. آن‌ها یک مجمع برای نگهداری از تِتپَر در حالت اصلی خود تشکیل داده‌اند و به گردشگران اجازه می‌دهند از این جزیره بازدید کنند.

3- جزیره‌های کویر مالدیو (Maldives Desert Islands)

3جزیره های کویر مالدیو

مالدیو یک مجمع‌الجزایر از ۱۱۹۰ جزیره مرجانی می‌باشد که به ۲۶ گروه تقسیم شده است. افراد محلی مالدیو تنها در ۲۰۰ جزیره سکونت دارند در حالی که تنها ۵ جزیره جمعیتی بیش از ۳۰۰۰ نفر دارد. جزیره بسیار شلوغ ماله (Malé) محل زندگی ۲۶ درصد از مالدیوی‌ها می‌باشد. از جزیره‌های باقی مانده ۸۸ عدد به عنوان استراحتگاه‌های توریستی توسعه یافته‌اند و بقیه غیر مسکونی مانده‌اند. در واقع، مالدیو جزیره‌های غیر مسکونی بسیار کوچکی دارد که هر استراحتگاه خدمات مخصوص به خودش را ارائه می‌دهد.

2- آلدابرا (Aldabra)

2آلدابرا

آلدابرا یکی از جزیره‌های بیرونی سیشل (Seychelles) می‌باشد که بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر از ماهه (Mahé)، بزرگ‌ترین جزیره سیشل که به سواحل آفریقا نزدیک است فاصله دارد. این دومین جزیره مرجانی در جهان بعد از کریتیماتی (Kiritimati) است. با توجه به مشکلات دسترسی و جدایی این جزیره مرجانی، آلدابرا عملاً توسط بشر دست نخورده باقی مانده است، در نتیجه بیش از ۱۵۲٫۰۰۰ لاک پشت غول‌پیکر، بزرگ‌ترین جمعت خزندگان جهان را در خود حفظ کرده است. آن‌ها با طول عمر متوسط ۱۰۰ سال یا بیشتر یکی از طولانی‌ترین (طول عمر بالا) موجودات زنده در جهان هستند. همچنین این جزیره مرجانی به خاطر داشتن خرچنگ نارگیلی (Coconut crab)، بزرگ‌ترین خرچنگ در جهان، کوسه‌ها، هشت پاها، کوترماهیان (Barracuda) و به عنوان یک منطقه پرورشی برای پرورش لاک‌پشت سبز و منقاردار شناخته شده می‌باشد.

1- جزیره‌های صخره‌ای (Rock Islands)

1جزیره های صخره ای

جزیره‌های صخره‌ای یا جزایر راک آثاری باستانی از جزیره‌های مرجانی هستند که به شکل ۲۵۰ تا ۳۰۰ جزیره در جنوب تالاب پالائو (Palau’s Lagoon) در آمدند. جزیره‌ها در بیشتر قسمت‌ها غیر مسکونی می‌باشند و به خاطر سواحل، تالاب‌های آبی و اشکال عجیب و غریب بسیاری از جزیره‌ها معروف می‌باشند. همچنین جزیره‌های صخره‌ای دارای دریاچه معروف عروس دریایی هستند، عروس دریایی‌هایی که (Jellyfish) که نیش بسیار ضعیفی دارند و غواصان با امنیت می‌توانند شنا کنند.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1