cover test
b1
خانه » ۱۰ جزیره مسکونی در سراسر جهان!

۱۰ جزیره مسکونی در سراسر جهان!

b3

در سرتاسر جهان جزیره های زیادی وجود دارد، بعضی از این جزیره‌های زیبا بسیار معروف و سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران هستند اما بعضی دیگر ناشناخته باقی‌مانده‌اند. جزیره‌هایی که در این مطلب معرفی می‌کنیم می‌تواند محبوب، ناشناس یا شناخته شده باشد، اما مهم خاص بودن این جزایر است. جزیره‌های ذکر شده در اینجا زمانی خالی از سکنه بودند، اما پس از مسکونی شدن به شدت تبدیل به مناطق شهری و در نتیجه جزیره‌های قابل سکونت شده‌اند.

10-  لیندائو (Landau)

10لیندائو

شهر تاریخی لیندائو در نزدیکی مرزهای اتریش، آلمان و سوئیس در بخش شرقی دریاچه کنستانس  واقع شده است. این شهر توسط پل و راه آهن به سرزمین اصلی متصل شده است و دارای ۳۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. ساختمان‌های قرون وسطی و نیمه الواری جزوی از جاذبه‌های توریستی این شهر هستند.

9- سانتا کروز دل ایزلُته (Santa Cruz del Islote)

9سانتا کروز دل ایزولته

سانتا کروز دل ایزلُته در سواحل کارائیبِ کلمبیا قرار دارد و به طور غیر رسمی شلوغ‌ترین جزیره در جهان می‌باشد. این جزیره دارای ۹۰ خانه و حدود ۱۲۰۰ نفر جمعیت در فضایی ۱ هکتاری می‌باشد. به دلیل اینکه هیچ فضایی برای قبرستان وجود ندارد، جزیره‌نشینان مردگان خود را در جزیره‌ای نزدیک دفن می‌کنند. آن‌ها در جزیره کوچک موکورا بازی می‌کنند زیرا تنها زمین عمومی بر روی سانتا کروز، تنها نیمی از اندازه یک زمین تنیس است.

8- ایزولا دی پِسکاتوری (Isola Dei Pescatori)

8ایزولا دی پسکاتوری

ایزولا دی پسکاتوری (جزیره ماهیگیران) شمالی‌ترین جزیرهٔ اصلی لاگو مگیوره است. با جمعیتی حدود ۵۰ نفر، این تنها جزیره‌ای است که در تمام طول سال ساکن دارد. خیابان‌های باریک به کوچه‌های سنگ فرش شده و تفرجگاه‌هایی که گرداگرد جزیره هستند متصل شده‌اند. در تفرجگاه‌ها اغلب آب‌گرفتگی است و خانه‌هایی که در مقابل آنها هستند به این منظور ساخته شده‌اند. در حالی که اشغال سنتی ماهیگیران هنوز هم وجود دارد، حلقه‌های زیبای گردشگری مهم‌ترین منبع درآمد برای جزیره‌نشینان است.

7- مکسکالتیتن (Mexcaltitan)

7مکسکالتیتن

مکسکالتیتن شهری کوچک است که توسط انسان ساخته شده است و در سواحل اقیانوس آرام مکزیک قرار دارد. در طول فصل بارانی ژوئن تا اکتبر سیل در خیابان‌ها و ردیف بین قایق‌ها به راه می‌افتد. برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است مکسکالتیتن در واقع همان آزتلن افسانه‌ای، وطن اجداد مردم آزتک باشد. امروزه قبل از هر چیز اینجا شهر میگوها می‌باشد، با میگوهایی خشک شده و قابل دسترس در سراسر شهر.

6- تروگیر (Trogir)

تروگیر

تروگیر یکی از بهترین شهرهای حفظ شده در قرون وسطی اروپا است. خیابان‌های کوچک قرون وسطی از طریق این شهر جذاب رستوران‌های پنهان و گالری‌های چشم‌نواز را آشکار می‌کنند. تفرجگاه‌های ساحلی اطراف شهر، در یک بندر جذاب پر از قایق بادبانی به اوج خود رسیده‌اند. با ترکیب زیبایی از معماری رومی و گوتیک، تروگیر دارای کلیساهای جامع، یک سالن شهر و قلعه قرون وسطی می‌باشد.

5- نِسِبار (Nesebar)

5نسبار

نسبار  اغلب به عنوان "مروارید دریای سیاه" نامیده می‌شود، این شهر غنی شده دارای بیش از سه هزار سال تاریخ همیشه در حال تغییر است. بخش باستانی شهر در جزیره قرار دارد که به وسیله جاده‌ای باریک به سرزمین اصلی متصل شده است. اغلب گفته می‌شود که شهر نسبار با داشتن بیشترین تعداد کلیسا، معرف میراث غنی معماری ارتودوکس شرقی می‌باشد.

4- فلورس (Flores)

4فلورس

فلورس در دریاچه پتن ایتزا (Petén Itzá) قرار دارد و توسط گذرگاهی به زمین متصل می‌شود، و در طرف دیگر شهرهای دوقلوی سانتا النا و سان بنیتو قرار دارند. در جزیره فلورس بود که آخرین دولت مستقل مایا، علیه فاتحان اسپانیا مقاومت کردند. و در نهایت شهر نوح پتن (Noh Petén) زمانی که در سال ۱۶۹۷ اسپانیا با قایق به آن حمله کرد نابود شد. برای بسیاری از گردشگران دلیل اصلی بازدید از فلورس، نزدیکی آن به خرابه معروف مایا از تیکال می‌باشد. اما خود این شهر یک مقصد عالی می‌باشد که پر از ساختمان‌های مسقف قرمز، خیابان‌های باریک سنگ فرش شده، کلیساهای تاریخی و بسیاری از هتل‌ها و رستوران‌ها است.

3- ماله (Male)

3ماله

ماله پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر مالدیو می‌باشد. این جزیره کوچک بیش از ۱۰۰، ۰۰۰ نفر جمعیت دارد. به دلیل اینکه هیچ حومه شهری در اطراف آن وجود ندارد، تمام زیر ساخت‌ها در خود شهر واقع شده است. آب از آب‌های زیرزمینی شیرین فراهم می‌شود در حالی که برق شهر با استفاده از دیزل ژنراتور تولید می‌شود. مواد زائد جامد به جزیره‌های اطراف که برای پر کردن تالاب‌ها استفاده می‌شوند منتقل می‌شوند. بزرگ‌ترین فرودگاه جزیره در این راه ساخته شده است.

2- منهتن (Manhattan)

2منهتن

منهتن یکی از پنج‌گانه‌های نیویورک است و چیزی است که اغلب مردم زمانی که نیویورک را به تصویر می‌کشند به آن فکر می‌کنند. منهتن در واقع جزیره‌ای مسکونی می‌باشد که شامل بسیاری از جاذبه‌های شناخته شده در نیویورک است. کلمه منهتن از لِنِیپ آمده است که قبل از اروپایی‌ها در این منطقه زندگی می‌کردند و به عنوان "جزیره‌ای پر از تپه" ترجمه می‌شد. در سال ۱۶۲۵ هلند قلعه‌ای را در جزیرهٔ منهتن ساخت که مشخص‌کننده تولد شهر نیویورک می‌باشد. امروزه منهتن با جمعیت ۱۶۳۴۷۵۹ یکی از پرجمعیت‌ترین جزیره‌های مسکونی در جهان است.

1- ونیز (Venice)

1ونیز

ونیز به خاطر کانال‌هایش در جهان معروف می‌باشد و مجمع‌الجزایری از ۱۱۷ جزیره است که توسط ۴۵۵ پل به هم متصل شده‌اند. در مرکز قدیمی، کانال‌ها تابع جاده‌ها می‌باشند و تقریباً هر شکل از حمل و نقل از آبی تا پای پیاده در اینجا وجود دارد. با این حال این جزیره مسکونی به آرامی در حال غرق شدن است و در طول جزر و مدهای بزرگ در پاییز و زمستان، پیاتزا سان مارکو، پایین‌ترین منطقه جزیره، کاملاً زیر آب می‌رود. در طول ۱۰۰۰ سال گذشته، در هر قرن حدود ۷ سانتی‌متر غرق شده است، در حالی که گزارش‌های اخیر اعلام کرده‌اند که تنها در قرن گذشته شهر ونیز ۲۴ سانتی‌متر کاهش یافته است. این ممکن است بیشتر مربوط به افزایش سطح دریای آدریاتیک باشد تا در غرق شدن ونیز در زیر ساخت‌های خود. یکی از راه‌حل‌های پیشنهاد شده برای نگه‌داشتن ونیز در ارتفاع بیشتری از سطح دریا، پمپاژ آب به خاک‌های زیر جزیره می‌باشد.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1