cover mississippi river
b1
خانه » ۱۰ رودخانه مهم در جهان!

۱۰ رودخانه مهم در جهان!

b3

رودخانه ها از زمان ما قبل تاریخ در تمام نقاط جهان برای بشر بسیار مفید بوده‌اند. آن‌ها منبع آب آشامیدنی را برای به دست آوردن غذا، حاصلخیز کردن زمین‌ها و راه‌ها برای حمل کالاها از جایی به جای دیگر فراهم می‌کردند. همچنین رودخانه‌ها زیستگاه‌های مهمی را برای حیات وحش ایجاد می‌کردند. آن‌ها نقش مهمی را در محیط زیست جنگل‌های انبوه و تالاب‌ها بازی می‌کنند. در اینجا فهرستی از مهم‌ترین رودخانه‌ها در جهان وجود دارد.

10-  رودخانه سِپیک (Sepik River)

رودخانه سپیک

رودخانه سِپیک، طولانی‌ترین رودخانه در جزیره گینه نو است. این رودخانه در محدوده ویکتور امانوئل در ارتفاعات مرکزی پایو آ گینه نو (Papua New Guinea) قرار دارد. در بسیاری از قسمت‌های رودخانه سپیک به صورت مارپیچ است مانند رودخانه آمازون به دریای بیسمارک (Bismarck Sea). برخلاف بسیار دیگری از رودخانه‌های بزرگ، سِپیک به هیچ وجه دلتا ندارد اما به دریا جریانی مستقیم دارد. طول کلی رودخانه ۱۱۲۶ کیلومتر است. هیچ شهرک مسکونی بزرگی در امتداد این رودخانه وجود ندارد. جداسازی گروه‌های کوچک قبیله‌ای رودخانه، یکی از اصلی‌ترین و گسترده‌ترین سنت‌های هنری را گسترش داده است. اینجا یکی از آخرین محیط‌های دست نخورده در جهان باقی مانده است.

9- رودخانه می‌سی‌سی‌پی (Mississippi River)

9رودخانه می سی سی پی

رودخانه می‌سی‌سی‌پی در حدود ۲۳۲۰ مایل طول دارد، و بزرگترین سیستم رودخانه‌ای در ایالت متحده و شمال آمریکا می‌باشد. سرچشمه این رودخانه از دریاچه ایتاسکا (Lake Itasca) می‌باشد و به پایین نیواورلئان (New Orleans) در خلیج مکزیک می‌ریزد. همراه با شاخه اصلی آن رودخانه میسوری (Missouri River)، تمام یا بخشی از ۳۱ ایالت متحده در آن تخلیه می‌شود. کشتی‌های بخار معروف در دهه ۱۸۲۰ تجارت را وارد کردند. پنبه، تخته و الوار و مواد غذایی به پایین رودخانه منتقل می‌شدند. پس از ورود خطوط راه‌آهن در دهه ۱۸۸۰ ترافیک کشتی‌های بخار کاهش یافت، در حالی که خصوصیات آن‌ها تا دهه ۱۹۲۰ باقی ماند. چندین کشتی بخار، مانند ملکه دلتا به صورت نمادین باقی ماندند.

8- رودخانه ولگا (Volga River)

8رودخانه ولگا

ولگا، طولانی‌ترین رودخانه در اروپا و مهم‌ترین در روسیه می‌باشد. از ۲۰ شهر بزرگ روسیه، از جمله مسکو در حوزه رودخانهٔ ولگا واقع شده‌اند. این رودخانه از ارتفاع ۲۲۵ متری تپه والدی در شمال غرب مسکو سرچشمه می‌گیرد و به دریای خزر می‌ریزد. ولگا برای حمل و نقل داخلی و حمل و نقل در روسیه از اهمیت زیادی برخوردار است در حالی که این رودخانه در طول سه ماه از سال یخ‌زده می‌باشد.

7- زامبزی (Zambezi)

زامبزی

زامبزی با طول ۳۵۴۰، چهارمین رودخانه طولانی در آفریقا می‌باشد. این رودخانه از یک تالاب سیاه در شمال غرب زامبیا بالا می‌رود و از میان آنگولا، در امتداد مرزهای نامبیا، بوتسوانا و دوباره زامبیا، زیمباوه به موزامبیک که به اقیانوس هند می‌ریزد جریان دارد. جذاب‌ترین ویژگی زامبزی، آبشار ویکتوریا می‌باشد. این رودخانه جمعیت زیادی از حیوانات را پشتیبانی می‌کند. کرگدن‌ها در امتداد بسیاری از رودخانه‌ها فراوان می‌باشند و تمساح‌های زیادی هم وجود دارند. همچنین چندین گونه ماهی از جمله گونه‌های بزرگ در زامبزی یافت می‌شوند. به عنوان مثال کوسه نر در داخل آن پیدا شده است. این یک کوسه تهاجمی است که مسئول حملات متعددی به انسان‌ها می‌باشد.

6- رودخانه مکونگ (Mekong River)

6روزدخانه مکونگ

رودخانه مکونگ با طول تخمینی ۴۳۵۰ کیلومتر، دوازدهمین رودخانه طولانی در جهان می‌باشد. از فلات تبت، این رودخانه از میان یوننان (Yunnan) چین، برمه، لائوس، تایلند، کامبوج و ویتنام جریان دارد. با توجه به تغییرات فصلی شدید در جریان‌ها و سرعت آبشارها حرکت در این رودخانه دشوار است. حوزه رودخانه مکونگ از نظر تنوع زیست محیطی در جهان جز غنی‌ترین‌ها می‌باشد که تنها آمازون از آن پیشی گرفته است. در حالی که این ساختار اولین سد در چین می‌باشد، بسیاری از گونه‌ها از جمله دلفین مکونگ و نهنگ کوچک دریایی در معرض خطر هستند.

5- گنگ (Ganges)

5گنک

گنگ با ۲۵۱۰ کیلومتر طول از هیمالیای غربی در هند سرچشمه می‌گیرد و به دلتای سوندربنز در خلیج بنگال می‌ریزد. این رودخانه مدت زیادی است که برای هندوها مقدس می‌باشد، و به عنوان الهه گانگا هندو پرستش می‌شود. همچنین دارای تاریخ مهمی می‌باشد: بسیاری از ایالت‌ها یا امپراتوری‌های سابق در سواحل آن قرار داشتند. بنارس واقع در سواحل گنگ، توسط برخی‌ها به عنوان مقدس‌ترین شهر در آیین هندو در نظر گرفته می‌شود. هندوها خاکستر عزیزانشان را در این رودخانه می‌ریزند و برخی‌ها بر این باورند که اگر حداقل یک بار در این رودخانه حمام نکنند زندگیشان کامل نیست. از آنجایی که گنگ، رودخانه مهمی می‌باشد به عنوان رودخانه ملی هند اعلام شده است.

4- دانوب (Danube)

دانوب

دانوب یکی از مهم‌ترین رودها در اروپا و بعد از ولگا، دومین روخانه طولانی این قاره است. این رودخانه یکی از مرزهای طولانی امپراتوری روم بود و امروز به شکل بخشی از مرز ۱۰ کشور اروپایی می‌باشد. این رودخانه از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و با فاصله ۲۸۵۰ کیلومتر به سمت شرق جریان دارد و قبل از اینکه به دریای سیاه بریزد از ۴ پایتخت عبور می‌کند. از آنجایی که کانال اصلی آلمان راین، دانوب در سال ۱۹۹۲ تکمیل شد، این رودخانه تبدیل به یک آبراه انتقالی از تمام راه‌های دریای سیاه به روتردام در دریای شمال شد.

3- روخانه یانگ تسه (Yangtze River)

3رودخانه یانگ تسه

رودخانه یانگ تسه یکی از مهم‌ترین رودخانه‌ها در جهان و طولانی‌ترین رودخانه در چین و سومین در جهان می‌باشد. این رودخانه حدود ۶۳۰۰ کیلومتر دارد و از یخچال‌های طبیعی که در بخش شرقی فلات تبت قرار دارد سرچشمه می‌گیرد و ازمیان دره دیدنی و جذاب یانگ تسه که برای زیبایی طبیعی‌اش قابل توجه است عبور می‌کند. سد سه دره، یکی از سدها بر روی رودخانه، یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق آبی در جهان است. این رودخانه یکی از شلوغ‌ترین آبراه‌های جهان است که شامل ترافیک تجاری کالاها مانند زغال‌سنگ و همچنین کالاهای تولیدی و مسافرتی می‌شود. سفر دریایی در این رودخانه چند روز طول می‌کشد، به ویژه در میان منطقه زیبا و خوش منظره سه دره که مشهور می‌باشد.

2- رود نیل (Nile)

2رودخانه نیل

رود نیل، طولانی‌ترین رودخانه در جهان است و با ۶۶۵۰ کیلومتر طول از شرق آفریقا به دریایی مدیترانه امتداد دارد. این رودخانه دارای دو شاخه عمده می‌باشد، رود نیل سفید و رود نیل آبی. نیل سفید در منطقه دریاچه‌های بزرگ آفریقای مرکزی می‌باشد در حالی که نیل آبی از دریاچه تانا از اتیوپی آغاز می‌شود. این رودخانه نقش بسیار مهمی را در توسعه تمدن مصر ارائه کرده است. گل و لای رودخانه باعث شده زمین‌های اطراف بسیار حاصلخیز شوند و مصریان قادر به کشت گندم و سایر محصولات زراعی باشند. همچنین رود نیل بخش مهمی از زندگی معنوی و روحانی مصریان باستان بود. تصور می‌شد که خدایی به اسم هاپی و فرعون سیل سالانه رود نیل را کنترل می‌کنند.

1- رود آمازون (Amazon River)

1رود آمازون

رود آمازون با ۶۴۰۰ کیلومتر طول، دومین رودخانه طولانی در جهان است و تنها کمی کوتاه‌تر از رود نیل می‌باشد، اگرچه منابع معتبر در مورد طول دقیق رودخانه‌ها با هم اختلاف نظر دارند. آنچه مسلم است این است که آمازون از لحاظ حجم برای جریانی که حدود یک پنجم از کل جهان حساب می‌شود، بزرگ‌ترین رودخانه جهان است. آمازون و شاخه‌های آن قبل از اینکه به اقیانوس اطلس بریزند از میان پرو، بولیوی، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادو و برزیل عبور می‌کنند. آمازون دارای بیش از ۳۰۰۰ گونه شناخته شده از ماهی‌ها و گونه‌های جدید کشف شده می‌باشد. رودخانه اورینکو، یکی از زیستگاه‌های اصلی دلفین‌های آمازون، بزرگ‌ترین گونه دلفین رودخانه‌ای است که می‌توانند به طول ۲٫۶ متر رشد کنند. وجود کوسه نر در ۴۰۰۰ کیلومتری رودخانه آمازون در اکیتوز در پرو گزارش شده است. یکی دیگر از ماهی‌های خطرناک آمازون پیرانا می‌باشد که در گروه‌های بسیار بزرگ جمع می‌شوند اگرچه چند گونه شناخته شده از آن‌ها به انسان‌ها حمله می‌کنند.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1