cover osseans
b1
خانه » ۱۰ تا از عمیق‌ترین دریاها و اقیانوس‌های جهان!

۱۰ تا از عمیق‌ترین دریاها و اقیانوس‌های جهان!

b3

گاهی ژرفای آب‌های روی کرهٔ زمین به اندازه‌ای می‌رسد که تصورش هم غیر ممکن خواهد بود. نقاط عمیقی که پر از رمز و راز هستند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا عمیق‌ترین آب‌های جهان را بشناسید. دریا علاوه بر زیبایی و آرامش‌بخش بودن، می‌تواند با عظمتی که دارد باعث وحشت هم شود. با دیدن این همه بزرگی به این واقعیت پی می‌بریم که طبیعت بسیار قدرتمند است و هر چقدر هم که ما انسان‌ها توانایی و قدرت کسب کنیم، باز هم طبیعت از ما تواناتر خواهد بود و همین دریای زیبا می‌تواند تمام سازه‌های انسانی را در یک چشم به‌هم‌زدن به درون خود بکشد، به گونه‌ای که هیچ اثری از آن‌ها باقی نماند.

10- دریای سیاه

دریای سیاه

دریای سیاه که در فهرست عمیق‌ترین آب‌های جهان رتبهٔ دهم را دارد، در عمیق‌ترین مکان، ژرفای آن به ۱۱۹۰ متر می‌رسد. این دریا با کسر مساحت دریای آزوف، مساحتی برابر با ۴۳۶۴۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهد. به‌علاوه دریای سیاه بزرگترین دریاچهٔ مرومکتیک (دریاچه‌هایی با لایه‌های آبی مجزا که روی هم قرار گرفته‌اند) دنیا را نیز دارد.

9- دریای جنوب چین

دریای جنوب چین

میانگین عمق دریای جنوب چین که بخشی از اقیانوس آرام است، ۱۴۶۳ متر است. این دریا مساحتی برابر با ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهد. تعداد زیادی تپهٔ دریایی و جزیره در این آب‌ها قرار دارد که بزرگترین جزیره آن ۱.۳ کیلومتر است. به‌علاوه بلندترین کوه دریایی نیز در این دریا واقع شده است.

8- دریای برینگ

دریای برینگ

بزرگ‌ترین درهٔ زیر دریایی دنیا با نام ژمچوگ در دریای برینگ واقع شده است. این دریا که میانگین عمق آن ۱۴۹۱ متر است، خانهٔ گونه‌های حیرت‌انگیزی چون شیر دریایی، والروس و خرس‌های قطبی است که با انواع وال‌ها، مثل وال سفید، وال گوژ دار و وال آبی برینگ را برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

7- دریای مدیترانه

دریای مدیترانه

میانگین عمق دریای مدیترانه ۱۵۰۱ متر است و عمیق‌ترین نقطهٔ آن با نام عمق کالیپسو شناخته می‌شود که ۵۶۲۷ متر پایین‌تر از سطح دریا است. دریای مدیترانه که به آب‌های تیره‌رنگش شناخته می‌شود، خانهٔ ماهی‌ها و مرجان‌های شگفت‌انگیز بسیار است. مدیترانه بین دو قارهٔ اروپا و آفریقا واقع شده است و سواحلش از نظر گردشگری بسیار محبوبیت دارد.

6- خلیج مکزیک

خلیج مکزیک

میانگین عمق این خلیج ۱۶۱۴ متر است. عمیق‌ترین نقطه این دریا که با نام «عمق سیگزبی» شناخته می‌شود، ۴۳۸۴ متر عمق دارد.

5- دریای ژاپن

دریای ژاپن

عمق میانگین دریای ژاپن ۱۶۶۶ متر بوده و از این نظر بسیار شبیه به دریای مدیترانه است. این دریا از طریق تنگه‌های تارتاری، تسوگارو، کانمون، لا پروس و کره‌ای به آب‌های دیگر متصل می‌شود. به دلیل آرام بودن این دریا، دنیای زیر آب آن تغییرات زیادی ندارد. تماشای این دریای آبی‌رنگ از ساحل و هواپیما بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

4- دریای کارائیب

دریای کارائیب

میانگین عمق این دریا که در اقیانوس اطلس واقع شده ۲۵۷۵ متر است. کارائیب را به عنوان بزرگ‌ترین دریای شور دنیا با مساحت ۲٫۷۵۴٫۰۰۰ کیلومتر مربع نیز می‌شناسند. جالب است بدانید که عمیق‌ترین نقطهٔ دریای کارائیب ۷۶۸۶ متر عمق دارد و با نام «کّومّن ترو» شناخته می‌شود. دو درازگودال هیسپانیولا و پورتوریکو در این دریا مشهورند و اینجا خانهٔ برخی از کمیاب‌ترین گونه‌های دریایی در دنیا است.

3- اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس که جایگاه سوم در این فهرست را از آن خود می‌کند، به طور میانگین ۳۵۷۵ متر عمق دارد و در عمیق‌ترین نقطه که در واقع همان درازگودال پورتوریکو است، به ۸۶۰۵ متر می‌رسد. اقیانوس اطلس پس از اقیانوس هند جوان‌ترین اقیانوس کرهٔ زمین است. این اقیانوس را باید به خاطر کشتی معروف تایتانیک بیشتر بشناسید. جایی که یکی از کوه‌های یخ آن بزرگ‌ترین کشتی مسافربری دنیا در آن زمان را به دل دریا کشاند.

2- اقیانوس هند

اقیانوس هند

عمق اقیانوس هند به طور میانگین ۳۸۴۰ متر می‌شود و این دریا ۲۹۲٫۱۳۱٫۰۰۰ کیلومتر مکعب آب را در درون خود جای داده است. از نظر دما نیز این اقیانوس گرم‌ترین آب‌های جهان را دارد. اینجا را به گونه‌های آبی متحیرکننده و تضاد رنگ آبی‌اش می‌شناسند ـ تضادی که از ارتفاع بالا بسیار زیبا است.

1- اقیانوس آرام

اقیانوس آرام

در آخر به عمیق‌ترین اقیانوس جهان با میانگین عمقی ۳۹۳۹ متر رسیدیم، جایی که عمیق‌ترین نقطهٔ آن با نام درازگودال ماریانا حدود ۱۰۹۱۱ متر عمق دارد. به‌علاوه، این اقیانوس بیشترین تعداد کوه‌های دریایی را هم در دل خود جای داده که مشهورترین آن‌ها با نام حلقهٔ آتش به دلیل آتشفشان ایجاد شده است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTen Insider

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مظاهر
مظاهر
۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۱۰

جالبه . و ترسناک ، انسان رو به هوس میندازه شنا کنه و مطمئنم ۱ متر هم بیشتر نمیتونیم شنا کنیم . و بعدش میریم تو عمق چند هزار متری 😢

چقدر ضعیفیم ما انسان ها

b1