cover the twelve apostles
b1
خانه » ۱۰ ستون سنگی دیدنی در دریا!

۱۰ ستون سنگی دیدنی در دریا!

b3

صخره‌های طبیعی عمودی، از تجمع طبیعی و جامد از مواد معدنی یا شبه‌معدنی تشکیل شده‌اند، که سنگ‌های عظیمی هستند که در بسیاری از مناطق جهان روی خشکی، بینندگان را شگفت‌زده می‌کنند ولی هنگامی که این ستون‌های غول‌پیکر در دریا شکل می‌گیرند به شگفتی‌های باورنکردنی تبدیل می‌شوند. این ستون‌های عمودی شگفت‌انگیز که در دریا ایستاده‌اند به طور کامل توسط آب و باد تشکیل شده‌اند. این فرآیند شکل‌گیری معمولاً زمانی آغاز می‌شود که دریا شکافی‌هایی را در پرتگاه‌ها ایجاد می‌کند و باعث فروپاشی آن‌ها می‌شود و تشکیل ستون‌های سنگی آزاد را می‌دهد. در نهایت همین فرآیند که باعث ایجاد ستون‌های سنگی می‌شود آنها را به نابودی می‌کشاند.

10- صخره‌های قدیمی هاری (Old Harry Rocks)

10صخره های قدیمی هاری

صخره‌های قدیمی هاری یا هری، دو ستون گچی در ساحلی دوردست در جنوب انگلستان هستند. این ستون‌ها انتهای شرقی ساحل ژوراسیک را علامت‌گذاری کردند. در اینجا صخره‌ها عمدتاً از گچ ساخته شده‌اند با کمی سنگ چخماق درون خودشان. این ستون‌های سنگی عمدتاً توسط دریا فرسایش یافته‌اند و در نتیجه یک ویژگی همیشه در حال تغییر دارند. در قرن ۱۸، مردم هنوز هم می‌توانستند از خشکی به هاری قدیمی پیاده‌روی کنند که ستون‌های سنگی در انتها به دریا نزدیک‌تر بودند.

9- لانگه آنا (Lange Anna)

9لانگه آنا

لانگه آنا نقطه عطفی معروف از هلیگولند (Heligoland)، یک جزیره کوچک آلمانی واقع در دریای شمال است. این جزیره بزرگتر بود، اما امواج به آرامی اکثر سنگ‌ها را از سطح دریا حذف کردند. امواج ساختارهای زیبایی مانند غارها، شبه‌جزیره‌ها به همراه طاق‌هایی در پایین آن‌ها ایجاد کردند. هنگامی که چنین طاق‌هایی سقوط می‌کنند از آن‌ها ستون‌های سنگی باقی می‌ماند. ستون ۴۵ متری نتیجه فروپاشی یک طاق طبیعی در سال ۱۸۶۸ بود. در بهار این ستون‌ها توسط پرندگان دریایی که برای به دنیا آوردن فرزندانشان به اینجا آمدند پوشیده می‌شوند.

8- صخره بادبان (Sail Rock)

8صخره بادبان

صخره پاروس (Parus Rock) یا صخره بادبان، ستون سنگ ماسه‌ای بزرگ واقع در ساحل دریای سیاه در روسیه است. این ستون‌های سنگی تنها کمی بیش از یک متر ضخامت، حدود ۲۵ متر ارتفاع و ۲۰ متر طول دارند. بنابراین اغلب شکل صخره‌ها شبیه طرح کلی بادبان کشتی که نام مستعار آن است توصیف می‌شود. درست بالاتر از سطح زمین این صخره یک حفره دارد که احتمالاً توسط آتش توپخانه در طول جنگ قفقاز ایجاد شده‌است.

7- صخره کیکِر (Kicker Rock)

صخره کیکر

صخره کیکِر، همچنین به نام شیر در خواب، ساختاری سنگی و مقصد محبوب شیرجه در سمت غربی جزیره سان کریستوبال (San Cristobal)، شرقی‌ترین جزیره مجمع‌الجزایر گالاپاگوس می‌باشد. این صخره نشان‌دهنده باقی‌مانده گدازه‌ها می‌باشد که درحال‌حاضر به دو قسمت تقسیم شده‌است. جریانی خفیف وجود دارد که از میان دو سنگ عبور و کوسه‌های گالاپاگوس را به خود جذب می‌کند. همچنین این صخره‌ها جرگه‌ای بزرگ برای زندگی پرندگان دریایی می‌باشند.

6- ستون سنگی باکو (Bako Sea Stack)

6ستون سنگی باکو

پارک ملی باکو در ساراواک، ایالتی از شرق مالزی، در جزیره بورنئو قرار دارد. میلیون‌ها سال فرسایش، سنگ ماسه، خط ساحلی صخره‌های شیب‌دار، صخره‌های دیدنی و جذاب و خلیج‌های شنی را به وجود آورده است. شناخته‌شده‌ترین نقطه پارک ملی باکو، ستون‌های سنگی مقابل ساحل زیبای پاندان کِسیل (Pandan Kecil) می‌باشد که شبیه سر مار کبری خارج از آب هستند. همچنین این پارک برای نوعی میمون در معرض خطر که بینی بزرگی دارد شناخته‌شده می‌باشد.

5- صخره‌های استاک (Haystack Rock)

5صخره های استاک

صخره استاک، ستون سنگی ۷۲ متری واقع در ساحل کانان (Cannon Beach) در ایالت اورگان (state of Oregon) است. این صخره محل زندگی پرندگان بسیاری مانند مرغان دریایی و قره‌قاز است. اینجا یک مقصد توریستی محبوب می‌باشد و در طول جزر و مدهای کم با پای پیاده قابل دسترسی است. هر ساله هنگامی که جزر و مدهای بالا این صخره را در خود فرو می‌برند مردم بسیاری به صورت موقتی در آنجا گیر می‌افتند.

4- کو تاپو (Ko Tapu)

4کوتاپو

کو تاپو، ستون سنگی ۲۰ متری واقع در خلیج فنگ نگا (Phang Nga Bay)، تایلند است. کو تاپو ازسال ۱۹۷۴ از زمانی که مردی با تفنگ طلایی در اینجا در فیلم «جیمز باند» ظاهر شد معروف شد. همچنین به این دلیل است که اغلب به عنوان جزیره جیمز باند خوانده می‌شود. در سال ۱۹۹۷ جیمز باند با فیلم «فردا هرگز نمی‌میرد» به خلیج فنگ نگا برگشت.

3- ریسین و کِلینجین (Risin og Kellingin)

3ریسین و کلینجین

ریسین و کِلینجین دو ستون سنگی درست نزدیک سواحل شمالی ایستورُی (Eysturoy) در جزیره فارو (Faroe Islands) می‌باشند. ریسین و کلینجین به معنی غول و جادوگر هستند و اشاره به افسانه‌های قدیمی در مورد ریشه‌های خودشان دارند. غول ۷۱ متر ارتفاع دارد و از ساحل دورتر می‌باشد، جادوگر ۶۸ متر ارتفاع دارد و به خشکی نزدیک‌تر است. زمین‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند کلینجین که درحال‌حاضر بر روی دو پا ایستاده است، در چند دهه آینده بر اثر طوفان‌های زمستانی به دریا سقوط می‌کند.

2- پیرمرد هُی (Old Man of Hoy)

2پیرمرد هی

پیرمرد هُی ستونی ۱۳۷ متری از سنگ ماسه قرمز در سواحل غرب جزیره هُی در جزایر اورکنی (Orkney Islands)، اسکاتلند است. در نقشه‌هایی که بین سال‌های ۱۶۰۰ و ۱۷۵۰ کشیده شده، این منطقه به عنوان پرتگاهی بدون ستون سنگی به نظر می‌رسد، و احتمالاً این ستون کمتر از ۴۰۰ سال قدمت دارد. امکان دارد این ستون زیاد باقی نماند به دلیل اینکه نشانه‌ها حاکی از این است که به زودی سقوط می‌کند. این ستون‌ها مقصدی محبوبی برای صخره‌نوردی می‌باشند، و برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ به آن صعود کردند.

1- دوازده فرستاده (The Twelve Apostle)

1دوازده فرستاده

دوازده فرستاده، ستون سنگ آهکی بزرگی است که در نتیجه فرسایش توسط باران، باد و دریای خشن تشکیل شده‌است. آن‌ها در امتداد جاده‌های جذاب و دیدنی اقیانوس بزرگ در ویکتوریا، استرالیا قرار دارند. با وجود نام مقدس آن‌ها تنها هشت فرستاده در شکل‌گیری دوازده فرستاده وجود دارند. اخیراً در سال ۲۰۰۵ یکی از فرستاده‌ها با ارتفاع ۵۰ متر سقوط کرد. پنگوئن‌های کوچک می‌توانند آشیانه‌های خود را در غارهای زیر این ستون‌ها پیدا کنند.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1