cover santa claus
b1
خانه » ۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ که هرگز وجود واقعی نداشته‌اند!

۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ که هرگز وجود واقعی نداشته‌اند!

b3

ما فهرست‌های زیادی از آدم‌ها و چیزهایی که تأثیر بزرگی روی انسان‌ها داشته‌اند و همیشه محبوب هستند، تهیه کرده‌ایم. بنابراین امروز می‌خواهیم فهرست دیگری از ۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ ارائه دهیم، ولی این‌بار آن‌ها آدم‌هایی هستند که هرگز وجود نداشته‌اند. صدها نفر بوده‌اند که می‌توانستیم از میان‌شان ۱۰ نفر انتخاب‌کنیم، بنابراین گردآوری این فهرست کار بسیار جالبی بود.

10- بابانوئل

santa claus

ترس از نیامدن بابانوئل در شب سال نو، ترسی همیشگی است که باعث می‌شود بچه‌ها درست رفتار کنند. تقریباً همهٔ بچه‌های غربی از پدر و مادرشان شنیده‌اند که اگر درست رفتار نکنند، بابانوئل هیچ هدیه‌ای برای‌شان نخواهد گذاشت. مطابق با تجربهٔ من این یکی از موثرترین روش‌ها برای ترک کج‌خلقی بود. هرچند بسیار جالب است که این ترس همیشه در شب کریسمس از بین می‌رود، زیرا مطمئن هستید که بابانوئل خواهد آمد حتی اگر چند خطای کوچک از شما سر بزند.

9- باربی

barbie

از آن‌جا که باربی از یک بانوی زیبا و جوان که همهٔ دخترها آرزویش را دارند فراتر رفته و تبدیل شده‌است به چیزی که اغلب در آستانهٔ تشبیه به یک فاحشه است، این سؤال ممکن است به ذهن هر کسی برسد که بچه‌ها روی باربی تأثیر می‌گذاشتند یا باربی روی بچه‌ها. مطمئناً شباهت‌های بسیار وجود دارد. باربی تقریباً انتخاب سبک زندگی احتمالی همهٔ زنان را به تصویر کشیده‌است و من فکر می‌کنم هیچ تردیدی نمی‌تواند وجود داشته باشد که او در شروع مسیری بوده‌است که بسیاری از زنان در زندگی داشته‌اند.

8- رابین هود

robin hood

این یکی احتمالاً منجر به بحث می‌شود: آیا هود واقعاً وجود داشته‌است یا نه! خودم فکر می‌کنم که او وجود داشته‌است. مطمئن هستم همهٔ ما شنیده‌ایم که گاهی آدم‌ها عمل دزدی را با این دلیل که قربانی ثروتمند است، توجیه می‌کنند و این توجیه از کجا می‌آید؟ مسلماً تنها دلیل آن اصول بازتوزیع ثروت (بخوانید مالیات‌های حسودانه) نیست، اما حقیقت این است که همهٔ ما تا به امروز با این باور که رابین هود یک قهرمان است بزرگ شدیم- درحالی که او یک دزد بود! دزدی تقریباً همیشه اشتباه است و این‌که رابین هود درآمد حاصل از جرائم خود را به آدم‌های فقیر می‌داد، توجیه درست و معتبری نیست. با توجه به مالیاتی که قبلاً ذکر شد، دلیلی وجود دارد که اغلب ما معتقدیم مردم این مالیات‌ها را به خاطر باور قبلی‌شان نسبت به غلط بودن اصول اخلاقی داستان رابین هود می‌پذیرند.

7- گاوچران‌ها

cowboys

این یکی قطعاً برای پسرها است! حتی در نیوزیلند دور، همهٔ پسرها بازی «گاوچران و سرخ‌پوست‌ها» را انجام می‌دادند. گاوچران یک قهرمان بزرگ بود که با تفنگ درخشان‌اش نمایندهٔ اصول اخلاقی آرمان‌های غربی بود. این اصول عبارتند از: مروت، دفاع از عدالت، مراقبت از زنان و کودکان. بدون تردید امروزه آدم‌های بسیاری از عدم وجود صحت سیاسی در بازی و حواشی آن یکه می‌خورند، اما بچه‌ها از نظر سیاسی کامل نیستند (خدا را شکر) و مسلماً به این دلیل دچار مشکل نخواهند شد. تأثیر سبک سینمای گاوچران قطعاً بسیار گسترده‌است. و برای آن‌هایی که می‌گویند «گاوچران‌ها واقعی هستند»: اوه، بله- اما این در مورد یک مفهوم است- نه یک شخص خاص- مثلاً ممکن است بگوییم پاپانوئل درحقیقت وجود داشت و همان نیکلاس مقدس بود، اما مفهوم بزرگ‌تر از یک شخص است.

6- مرد مارلبرو

the marlboro man

چند نفر از آقایان سیگاری که این متن را می‌خوانند، سیگار فیلتردار استفاده می‌کنند؟ جرات به خرج می‌دهم و می‌گویم همهٔ آن‌ها. قبل از شروع جنبش مرد مارلبرو «یک مرد واقعی» سیگار فیلتردار نمی‌کشید، چنین سیگارهایی مخصوص خانم‌ها بود. هدفِ جنبش مرد مارلبرو در ابتدا این بود که آقایان سیگار دارای فیلتر مارلبرو بکشند. تأثیر این جنبش امروز کاملاً روشن است. این جنبش به عنوان یکی از بهترین جنبش‌ها در طول تاریخ دیده می‌شود. مطابق با ویکیپدیا، با شعار تبلیغاتی «ملایم همچون ماه می» یک جنبش زنانه در عرض چند ماه تبدیل به یک جنبش مردانه شد.

5- رُزی پرچ کَن

rosie the riveter

و حالا یکی هم برای دخترها! شاید نام رزی پرچ کن آشنا نباشد، اما تصویرش قطعاً برای‌تان آشنا است. رزی پرچ کن به زنان گفت آنها هرکاری می‌توانند بکنند- و زنان همین کار را کردند. رزی موفق به ایجاد انگیزه در میان یک نسل کامل از زنانی شد که در سن کار بودند. او آنها را متقاعد کرد از خانه خارج شوند، به کارخانه‌ها بروند و به فعالیت‌های مربوط به جنگ کمک کنند. این قطعاً یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای جنگ جهانی دوم است. زمانی که سیل‌بندهای کار زنان باز شدند، دیگر هرگز بسته نشدند. تمام زنانی که مشغول به کار در مشاغلی هستند که سابقاً مخصوص آقایان بود، باید ممنون رزی باشند.

4- دایدالوس و ایکاروس

daedalus and icarus

شما در عرض ۲۴ ساعت می‌توانید از یک طرف سیاره به طرف دیگر پرواز کنید. این اتفاق (یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بشری) هرگز رخ نمی‌داد اگر شخصیت‌های افسانه‌ای دایدالوس و ایکاروس وجود نداشتند. داستان به ما می‌گوید دایدالوس در حال ساخت بال‌های مکانیکی برای پسرش ایکاروس است. بعد از این داستان بشر همواره آرزوی رسیدن به آسمان و پرواز را در سرداشت. این آرزو ناگهان به واقعیت پیوست و در نتیجهٔ آن کل سیاره تبدیل به مکانی متفاوت شد.

3- موتور کوچکی که می‌توانست

the little engine that could

نکتهٔ اخلاقی این داستان کودکانه این است که اعتمادبه‌نفس، خوش‌بینی و سخت تلاش کردن حتی در دشوارترین کارها نیز منجر به موفقیت می‌شود. نسخهٔ اولیهٔ این کتاب در سال ۱۹۰۶ کمی متفاوت با امروز بود. افراد بسیاری این کتاب را به عنوان استعاره‌ای برای «رویای امریکایی» می‌دانند. شاید محبوبیت این کتاب حضور آن به عنوان یک عنصر مؤثر در تعداد زیادی از سمینارهای «تفکر مثبت» و «کمک به خود» و کتاب‌هایی که امروز می‌بینیم است.

2- برادر بزرگ

big brother

برادر بزرگ، یک مورد نسبتاً امروزی در این فهرست، در تظاهرات اجتماعی زیادی تاثیرگذار بوده‌است و همین او را در این فهرست گنجانده‌است. هر زمان که یک دولت قانونی محدودکننده وضع کند یا قانونی که بخشی از آزادی ابدی ما را از بین می‌برد، نام او به گوش می‌رسد. همه چهرهٔ او را می‌شناسند، همه می‌دانند او برای چه ایستادگی کرده‌است، و همه هراس دارند از این احتمال که زندگی‌مان براساس تفسیر خودمان از این شخصیت تاریخی کنترل شود. البته برادر بزرگ توسط جورج اورول در کتاب ۱۹۸۴ خلق شده‌است.

1- رومئو و ژولیت

romeo and juliet

رومئو و ژولیت نه تنها می‌توانند به خاطر غالب تصورات ما از یک «رابطهٔ کامل» مورد انتقاد قرار بگیرند، بلکه از نظر من حتی می‌توان برای درصد بالای طلاق هم از آنها انتقاد کرد. زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند به دنبال یک رابطهٔ آرمانی هستند که تماماً بر اساس عشق و شور است و زمانی که این شور و اشتیاق کمرنگ می‌شود (اغلب این اتفاق می‌افتد) آن‌ها حس می‌کنند گول خورده‌اند و مطمئن می‌شوند در ازدواج شکست خورده‌اند. در واقعیت، عشق پرشور لازمهٔ یک ازدواج سالم نیست ولی احترام، عشق و مهربانی لازم و ضروری هستند. رومئو و ژولیت باید در موارد زیادی پاسخگو باشند!

22 ratings4.3/5
منبع فارسیبازده

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
علیرضا م
مهمان
علیرضا م

از توضیحات مورد نهم خوشم اومد ممنون چون که در بچگی کارای رابین هود برام از نظر اخلاقی سوال بود

_I_ _C_
عضو

من داستان رومئو و ژولیت رو تا حالا 13 بار خوندم و خسته نشدم rolleyes rolleyes cry cry
با این که غم انگیزه زیبا ست

رضا
مهمان
رضا

عالی ممنون

b1
error: Alert: Content is protected !!