test cover
b1
خانه » ۱۰ آکواریوم بزرگ در جهان!

۱۰ آکواریوم بزرگ در جهان!

b3

شایع‌ترین اندازه برای یک مخزن آکواریوم خانگی احتمالاً ۲۹ یا ۳۰ گالن می‌باشد، در حالی که برخی از صاحبان آکواریوم، آکواریوم‌هایی از هزاران گالن ساخته‌اند. آکواریوم‌های عمومی می‌توانند به طور چشمگیری از آکواریوم‌های خانگی بزرگتر باشند. اما تنها چند عدد از آن‌ها به اندازه کافی برای آمدن به لیست بزرگترین آکواریوم‌های جهان بزرگ هستند. نوعی آکواریوم است که می‌تواند کوسه بزرگ و هشت‌پا را نگه دارد. مخزن‌های بسیار بزرگی برای نگه داری این موجودات آبزی نیاز است.

به منظور مقایسه این آکواریوم‌های بزرگ، ما به اندازه بزرگترین مخزن آن‌ها نگاه کردیم. اکثر آکواریوم‌ها دارای چندین مخزن می‌باشند، و حجم ترکیبی آب می‌تواند بسیار بزرگ‌تر باشد، اما تنها بزرگترین مخزن آکواریوم حساب می‌شود. بنابراین در اینجا لیستی از بزرگترین آکواریوم‌های جهان وجود دارد.

10-  آکواریوم استرالیای غربی ( Aquarium of Western Australia )

10aquariumofwesternaustralia

آکواریوم استرالیای غربی (۰٫۸ میلیون گالن) در حومه ساحلی پرت (Perth) واقع شده است، این آکواریوم شامل بزرگترین مخزن آکواریوم در جهان است. مخزن اصلی ۴۰ متر طول و ۲۰ متر عرض دارد، و ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ لیتر (۷۹۳٫۰۰۰ گالن) آب دریا را نگه می‌دارد. این ترکیبی از ۹۸ متر تونل در زیر آب است. برای هزینه، غواصان می‌توانند با شیرجه استادانه در مخزن اصلی به ماهی‌ها، کوسه‌ها و هشت‌پاها نزدیک شوند.

 9-  آکواریوم جنوا (Aquarium of Genoa)

9aquariumofgenoa

آکواریوم جنوا در ایتالیا برای نمایشگاه ۹۲ ساخته شد که یکی از بزرگترین آکواریوم‌ها در اروپا می‌باشد. این آکواریوم ۷۰ مخزنی، زیستگاه‌های دریایی و زمینی را از سراسر جهان تکثیر می‌کند، و محل زندگی بیش از ۶۰۰۰ حیوان است. برخی از مخزن‌ها محیط‌های طبیعی را از مناطق مختلف مانند دریای مدیترانه، دریای سرخ و اقیانوس هند دوباره می‌سازند. جذاب‌ترین آن‌ها محل زندگی کوسه‌ها، دلفین‌ها و فوک‌ها می‌باشند.

 8-  آکواریوم اقیانوس شانگهای (Shanghai Ocean Aquarium)

8shanghaioceanaquarium

آکواریوم اقیانوس شانگهای یکی از بزرگترین آکواریوم‌ها در آسیا است. این آکواریوم از ۹ منطقه نمایشگاهی از سراسر جهان تشکیل شده است، از جمله منطقه چین، قطب جنوب و استرالیا. منطقه چین محل زندگی چند گونه آبزی در معرض خطر از جمله گونه‌های نادر و گرانبهای رودخانه یانگ تسه می‌باشند. بزرگ‌ترین جاذبه آکواریوم تونل زیر آب می‌باشد. با ۱۵۵ متر طول، طولانی‌ترین تونل زیر آب در جهان است.

7- یوشاکا جهان دریایی (Ushaka Marine World)

7ushakamarineworld

یوشاکا جهان دریایی، پارکی تفریحی واقع در دوربان، آفریقای جنوبی می‌باشد. این بزرگترین آکواریوم در آفریقا و دارای ۳۲ مخزن می‌باشد. موجودات دریایی آکواریوم شامل اسب دریایی کوچک، کوسه‌ها و دلفین‌ها می‌شوند. این آکواریوم مانند یک کشتی شکسته قدیمی ساخته شده است و شامل تعدادی رستوران و کافه می‌باشد. قابل‌توجه‌ترین آن‌ها رستورانی است که شامل آکواریومی است که دارای تعدادی کوسه می‌باشد که از منطقه غذاخوری قابل مشاهده هستند.

 6-  آکواریوم خلیج مونتری (Monterey Bay Aquarium)

6montereybayaquarium

آکواریوم خلیج مونتری (۱٫۲ میلیون گالن) در محل سابق کنسروسازی ساردین، در ردیف کنسروسازی مونتری، کالیفرنیا واقع شده است. در میان نمایشگاه‌های متعدد آکواریوم، دو مخزن غول‌پیکر وجود دارند. محور لبه اقیانوس ۱۰ متر ارتفاع و ۱٫۳ میلیون لیتر مخزن برای مشاهده زندگی دریایی کالیفرنیا دارد. یکی دیگر ۴٫۵ میلیون مخزن در خلیج بیرونی دارد که دارای بزرگترین پنجره تک در جهان است. موجودات دریایی در نمایشگاه شامل نوعی ماهی پهن برقی، چتر دریایی، سمور دریایی و گونه‌های بومی متعدد دیگر می‌شوند.

 5-  تورکوزو (Turkuazoo)

5turkuazoo

تورکوزو (۱٫۳۲ میلیون گالن) در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد که اولین آکواریوم غول‌پیکر ترکیه می‌باشد و دارای جنگل انبوه و مناطق دریاهای گرمسیری می‌باشد. این آکواریوم داخل مرکز خرید استانبول قرار دارد، و شامل یک تونل ۸ متری در زیر آب است. تورکوزو دارای حدود ۱۰٫۰۰۰ موجود دریایی از جمله کوسه، ماهی غول‌پیکر و پیرانا در ۲۹ نمایشگاه مختلف که بزرگترین آن‌ها دارای ۵ میلیون لیتر آب است می‌باشد.

 4-  لوشنوگرافیک (L'Oceanografic)

4loceanografic

لوشنوگرافیک (۱٫۸ میلیون گالن) یک مجتمع دریایی می‌باشد، که در آن زیستگاه‌های مختلف دریایی نشان داده شده است. داخل یک مجتمع قرار دارد که به عنوان شهر هنر و علوم، داخل شهر والنسیا، اسپانیا شناخته شده است. لوشنوگرافیک دارای بزرگترین مخزن آکواریوم در اروپا می‌باشد و محل زندگی بیش از ۴۵٫۰۰۰ موجودات دریایی است. آن‌ها در نه برج زیر آب سکونت دارند و ساختار در دو سطح می‌باشد که دارای چند اکوسیستم دریایی است. دو برج در زیر آب به یک تونل ۳۵ متری متصل می‌شوند و مخزن با کوسه‌ها، هشت‌پاها و ۷ میلیون لیتر آب پر شده است.

3-  آکواریوم اوکیناوا چورااومی (Okinawa Churaumi Aquarium)

3okinawachuraumiaquarium

آکواریوم اوکیناوا چورااومی (۱٫۹۸ میلیون گالن) که در داخل نمایشگاه پارک اقیانوس در ژاپن قرار دارد در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد. مخزن اصلی آکواریوم دریای کوروشیو نامیده می‌شود که دارای ۷٫۵ میلیون لیتر آب می‌باشد، و همچنین دارای قاب شیشه‌ای اکریلیک در اندازهٔ ۸٫۲ در ۲۲٫۵ متر با ضخامت ۶۰ سانتی‌متر است که در زمان افتتاح بزرگترین قاب شیشه‌ای در جهان بود. کوسه، نهنگ و هشت‌پا در کنار هر گونه ماهی دیگر در دریای کوروشیو نگهداری می‌شوند. در جولای سال ۲۰۱۰، در مجموع ۴ هشت‌پا در آکواریوم متولد شدند.

2-  آکواریوم مرکز خرید دبی (Dubai Mall Aquarium)

2dubaimallaquarium

مرکز خرید دبی یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید جهان، و بخشی از ۲۰ میلیارد مجتمع برج دبی است. محور این مرکز خرید آکواریوم غول‌پیکر با ظرفیت نگهداری ۱۰ میلیون لیتر آب (۲٫۶۴ میلیون گالن) می‌باشد. این آکواریوم دارای بیش از ۳۳۰۰۰ موجود زنده از جمله بیش از ۴۰۰ کوسه و هشت‌پا می‌باشد. این آکواریوم رسماً رکورد جهانی گینس را برای "بزرگ‌ترین قاب اکریلیک" به دست آورد. این قاب در اندازه‌ ۸٫۳ در ۳۲٫۸ متر با ۷۵ سانتی‌متر ضخامت می‌باشد.

 1-  آکواریوم جورجیا (Georgia Aquarium)

1georgiaaquarium

آکواریوم جورجیا (۶٫۳ میلیون گالن) در آتلانتا، بزرگ‌ترین آکواریوم در جهان است که محل زندگی بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ موجود دریایی می‌باشد. این آکواریوم عمدتاً توسط اهدای ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون دلار از خانه بنیانگذاران برنی مارکوس در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. آکواریوم جورجیا تنها نهاد خارج از آسیا است که محل زندگی کوسه و نهنگ می‌باشد. کوسه‌ها در مخزن‌های غول پیکر ۲۴ میلیون لیتری در نمایشگاه اقیانوس ویجر نگه‌داری می‌شوند. در مورد تصمیم‌گیری برای زندگی کوسه و نهنگ در آکواریوم جورجیا اختلافاتی وجود دارد. نگرانی در مورد نگه‌داری کوسه و نهنگ در اسارت، با مرگ دو تن از آنها افزایش یافت.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
کیانوش
کیانوش
۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۲۳:۰۹

همه مطالب زیباست

مهدی عباسی
۳۰ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۰۱

جالب بود! star star star

b1