cover test squid
b1
خانه » ۱۰ مورد از عجیب‌ترین اشیایی که به ساحل برگشته‌اند!

۱۰ مورد از عجیب‌ترین اشیایی که به ساحل برگشته‌اند!

b3

بشر تنها موفق به اکتشاف و بررسی در ۵ درصد اقیانوس‌ها شده‌است. اقیانوس‌هایی که ۷۰ درصد کره‌ زمین را فراگرفته‌اند. همواره اشیایی از دریاها و اقیانوس‌ها راهی ساحل می‌شوند. این اشیا ممکن است ساخته دست بشر باشند یا سفری از اعماق اقیانوس به ساحل داشته باشند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

10- بمب

بمب ساحل

وقتی خانواده‌ای انگلیسی در طی سفری به لب دریا می‌رسند و در ساحل مستقر می‌شوند، مادر خانواده در حالی شروع به عکس گرفتن از بچه‌هایش می‌کند، که آن‌ها مشغول بازی با توپ فلزی هستند که نیمی از آن با صدف پوشانده شده‌است.

در ابتدا همه با دیدن یک شیء به این بزرگی به فکر فرو رفته بودند، تا اینکه با دیدن نوشته‌ حاشیه‌ آن متوجه شدند که این شیء، یک بمب عمل نکرده است. این بمب در ساحل پارک پمبری کانتری (Pembrey Country) در جنوب ولز به ساحل رسیده بود.

این بمب از بازماندگان جنگ جهانی دوم بود و هفتاد سال قدمت داشت. خوشبختانه نیروهای دریایی این بمب را به‌صورت کنترل‌شده منفجر کردند.

9- چشم هیولا

monstrous eyeballs

در سال ۲۰۱۲ چشمی در ساحل پیدا شد که آنقدر بزرگ بود که گویی متعلق به یک اژدها بوده است. این چشم در حالی به سواحل فلوریدا رسید که کاملاً سالم و دست‌نخورده بود و از آن خون می‌چکید. پس‌ازاینکه سریعاً آن را در یخ قرار دادند، برای تجزیه‌وتحلیل بیشتر به موسسه تحقیقاتی فلوریدا ارسال شد.

این چشم متعلق به یک اره‌ماهی در اقیانوس بوده است. وزن این اره‌ماهی بیش از ۴۵۰ کیلوگرم تخمین زده شده بود. اره‌ماهی‌ها تنها عضو از خانواده‌ ماهی‌های دریایی هستند که آرواره‌ای بسیار بزرگ و همانند اره دارند. این ماهی از اره‌ خود برای قطعه‌قطعه کردن طعمه و شکارش استفاده می‌کند. اره‌ماهی‌ها باوجوداینکه از خودشان گرما تولید می‌کنند و گرماده هستند، ولی برای بقا به منبع گرمایی از محیط اطراف وابسته هستند. آنها ارگان‌هایی در مجاورت چشم‌هایشان دارند که گرما را به مغزشان می‌رساند و وسعت دیدشان را بهبود می‌بخشد. از بیش از ۲۵ هزار گونه‌ ماهی فقط ۲۲ ماهی قادر به جذب گرما بدون ایجاد صدمه به خود هستند.

8- لشگری از اسکوئیدها

speaking of squid a lot of squids

وقتی در ۱۹ ژانویه سال ۲۰۰۵ خورشید بر ساحل نیوپورت (Newport) در کالیفرنیا طلوع می‌کند، ۵۰۰ موجود با ظاهری عجیب، آرمیده بر شن‌های ساحل مشاهده شدند. بعضی از آنها ۲ متر طول و ۴۵ کیلوگرم وزن داشتند. اسکوئیدها (ماهی مرکب) در آب رنگارنگ و زیبا هستند، ولی در خشکی کاملاً رنگ‌پریده و شوم به نظر می‌رسند. صدها اسکوئید دیگر در سپتامبر ۲۰۱۱ نیز به ساحل نشستند.

بیش از هزار اسکوئید در عمق ۲۰۰ تا ۷۰۰ متری اقیانوس آرام زندگی می‌کنند. ماهیگیرهای مکزیکی به دلیل خشونت بالای این ماهی‌ها به آنها لقب «شیاطین سرخ» داده‌اند. اسکوئیدها از نوک مکنده‌ خود برای نیش زدن دیگر ماهی‌ها استفاده می‌کنند و آنها را بعد از خرد و له کردن می‌بلعند. اسکوئیدها همدیگر را نیز می‌خورند!

7- پای انسان

at least 16 human feet

در سال ۲۰۱۱ دختری یک کفش در ساحل سیلیش (Salish) کانادا پیدا کرد. البته پای انسان هنوز داخل کفش بود! تا فوریه ۲۰۱۶، دقیقاً ۱۶ پای انسان در همان منطقه پیدا شده بود. چندین پا نیز به‌صورت جفتی متعلق به یک فرد شامل ۵ مرد و ۱۱ زن بوده است. این مورد عجیب نظر بسیاری رسانه‌ها را به خودش جلب کرد. بعضی از ساکنان این شهر نیز به شوخی کفش‌هایی را در ساحل مخفی کردند.

حدس و گمان‌ها در رابطه با پیدا شدن پاها در ساحل به دو مورد فاجعه‌ای طبیعی و قتلی زنجیره‌ای محدود می‌شد. درحالی‌که بعضی افراد معتقد هستند این پاها بازمانده‌ای از سانحه‌ هواپیما یا ازدیاد جمعیت بعضی مناطق است، جرم‌شناسان بر این باورند آب دریا به احتمال زیاد موجب جدایی پاهای قربانی از خود قربانی شده‌است. دو قربانی که شناسایی شدند از اختلال‌های ذهنی رنج می‌بردند.

از این به بعد اگر کفشی در ساحل دیدید، زیاد کنجکاو نشوید!

6- مواد مخدر

مواد مخدر عکس

دوباره به فلوریدا برمی‌گردیم. پیدا کردن انواع زباله، محموله‌های دریایی یا حتی مقدار زیادی ماریجوانا در سواحل اتفاقی عادی است که در همه‌جا ممکن است پیش آید. بااین‌حال کشف ۲۵ کیلو کوکائین در سال ۲۰۱۶ رکوردها را جابه‌جا کرد. این مواد مخدر در آجرها جاسازی و با پلاستیکی مشکی کاملاً پوشیده شده بودند. رئیس دفتر پلیس فلوریدا قیمت این اجناس را در بازار کلی‌فروشان ۶۰۰ هزار دلار و به‌صورت خرده‌فروشی تا ۲ میلیون دلار تخمین زد. عجیب‌ترین قسمت در مورد این اکتشاف به مبدأ اجناس برمی‌گردد. این مواد مخدر از کجا آمده‌اند و چگونه به آمریکا رسیده‌اند؟ چطور ممکن است شخصی این‌همه سود را به دریا بریزد؟ تاکنون هیچ‌کس ادعای مالکیت اجناس را نکرده است.

5- گوی‌های قیری سمی

toxic balls of tar

وقتی گوی‌های تیره و چسبناک در سال ۲۰۱۵ تمام ساحل را فراگرفتند، سرتاسر بندر جنوبی لس‌آنجلس بسته شد. این گوی‌ها هم بوی تعفن می‌دادند و هم آتش‌زا بودند.

تیمی متخصص، بیش از ۲۲۰ کیلوگرم نفت خام را از لب ساحل پاک‌سازی کرد. این موضوع اتفاقی کاملاً غیرعادی بود. اقیانوس این مواد قیری را هزاران کیلومتر جابه‌جا کرده بود و در طول مسیر غلظت مواد را نیز بالاتر برده بود. این ماده‌ خام تازه و فرار بود و در فاز مایع قرار داشت.

دیوید ولنتاین (David Valentine)، پروفسور محقق در زمینه‌ نفت و گاز در دانشگاه بارسلون اسپانیا، متوجه ماده‌ای ژله‌ای بر روی قیر شد و به این نتیجه رسید که این ماده نفت خام است. این نفت خام به سمت سواحل غربی شناور بوده است. ترکیدن لوله‌ی نفتی در سانتا باربارا (Santa Barbara) در اوایل همان ماه باعث توزیع ۸۰ هزار کیلوگرم نفت به اقیانوس آرام شده بود. زیست‌شناسان بر این باور بودند این نشت جان ۱۱۵ پرنده، ۴۶ شیر دریایی و ۱۲ دلفین را گرفته است.

4- پیامی عجیب در بطری

creepy messages in bottles

تابه‌حال صفحات بی‌شماری دست‌نویس بشر شده‌اند، در بطری قرار گرفته و با امواج دریا هم‌سفر شده‌اند. پیام داخل بطری‌ها معمولاً شامل نامه‌هایی عاشقانه یا اعتراف به عمیق‌ترین رازهای مردم می‌شوند. اما همیشه هم این‌گونه نیست!

پیامی در داخل بطری شیشه‌ای در کنار دریا نظر شخصی در کالیفرنیا را جلب می‌کند. اما وقتی بطری باز می‌شود به هر چیزی شباهت دارد جز نامه‌ای عاشقانه!

3- جنگلی از درختان سربریده

the forest of borth

این گنجینه‌ منحصربه‌فرد نتیجه‌ دسترنج دریا نبوده است. بعد از طوفانی نادر در بندر کاردیگان (Cardigan) در ولز، تمام شن‌های لب دریا جابه‌جا می‌شوند و این جنگل سر از خشکی بیرون می‌آورد. درختان بلوط، توس، کاج و توسکا که دوباره رنگ آفتاب را دیده بودند، بین ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش زنده بودند. همچنین نشانه‌هایی مبنی بر اینکه افرادی در لب ساحل قلمرو خود را رهبری می‌کردند نیز مشاهده‌شده بود. با پایین آمدن سطح آب دریا، باستان‌شناسان گذرگاهی چوبی و باقی‌مانده‌ آتشکده‌ای تاریخی را نیز کشف کردند.

گویا بندر کاردیگان محل استقرار حکومتی افسانه‌ای و البته غرق‌شده‌است که به داستان آتلانتیس ولز مشهور است (جزیره‌ای که می‌گویند سابقاً در مغرب جلب‌الطارق وجود داشته و در اثر زلزله به دریا فرورفته است). افسانه‌ها بر این باورند دوشیزه‌ای به نام مررید (Mererid) از وظایفش سرباز زده و باعث عذابی از طرف خدا شده بود و سیلی عظیم تمام پادشاهی را از بین برد. با بازگشت این جزیره به سطح زمین احتمالاً این دوشیزه بالاخره راهی برای تغییر سرنوشت خود پیدا کرده باشد.

2- ماده چسبناک

blobs

در مارس سال ۲۰۱۶ میلادی، ماده‌ چسبناک سفید خاکستری که ۴ متر نیز طول داشت به ساحل آکاپولکو (Acapulco) مکزیک رسید. ناظرین متعجب بودند که این ماده تکه‌ای از یک قلاب ماهی‌گیری است یا شایدهم یک موجود کشف نشده‌ دریایی. این ماده نه بوی خاصی داشت نه چهره‌ای چندش‌آور.

جیمزمید (James Mead) از موزه‌ تاریخ ملی بعد از بررسی و تحقیق به این نتیجه رسید که این هیولا درواقع نیمه بالایی یک نهنگ اسپرمی است. نهنگ اسپرمی نوعی ماهی با بافت شل بدن است که می‌تواند تا ۲۱ متر رشد کند.

1- کوسه گوبلین

goblin sharks

تعداد کوسه گوبلین‌هایی (Goblin Shark) که زنده از آب گرفته‌شده‌اند بیش از انگشتان دست نمی‌شود. این گونه خاص از کوسه که ظاهری شیطانی هم دارد (لغت Goblin درواقع یک موجود زشت در کتاب داستان کودکان است که دوست‌دارد مردم را فریب دهد)، ۶ متر طول دارد. احتمالاً کوسه‌های بزرگ‌تری نیز در اعماق دریا شنا می‌کنند.

اخیراً کوسه‌ای در عمق ۲۰۰ متری دریا توسط ماهیگیری نزدیک ایدن (Eden) در جنوب‌شرقی سواحل استرالیا شکار شده‌است. این گوبلین چهارمین کوسه‌ای است که در موزه‌ ملی استرالیا خشک می‌شود.

آرواره‌ی گوبلین می‌تواند هنگام شکار از دهانش بیرون آید و به شکار آسیب برساند. برای درک بهتر زبان قورباغه را در نظر بگیرید. این آرواره باعث می‌شود شکار در آن گیر کند و ماهی درسته بلعیده شود. نسل این گونه کوسه‌ها کاملاً منقرض‌شده‌است و گوبلین‌ها درواقع فسیل‌های زنده هستند.

18 ratings3.8/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

2
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
2 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
Saji
مهمان
Saji

جالب بود

SoheiL
مهمان
SoheiL

عالی بود ممنون از زحماتتون

b1
error: Alert: Content is protected !!