chanting and singing
b1
خانه » ۱۰ تا از برترین فن‌های شست‌وشوی مغزی!

۱۰ تا از برترین فن‌های شست‌وشوی مغزی!

b3

اصطلاح «شست‌وشوی مغزی»  توسط خبرنگاری به نام ادوارد هانتر در جریان جنگ کره ابداع شد تا تکنیک‌های «بازپروری ذهن» به کار گرفته‌شده توسط چینی‌ها را روی سربازان اسیر آمریکایی توصیف کند. از آن زمان این اصطلاح به فرقه‌ها ارتباط داده شده‌است، که اغلب از ترکیب روش‌های روانشناسی برای مطیع ساختن اعضایشان استفاده می‌کنند. روانشناس مارگارت سینگر می‌گوید در هرلحظه حدود ۲٫۵ میلیون نفر در ایالات متحده عضو فرقه‌هایی هستند که به استفاده از تکنیک‌های شست‌وشوی مغزی مشهور هستند.

بااین‌حال، ایدهٔ شست‌وشوی مغزی همواره بحث‌برانگیز بوده است. هانتر با جامعهٔ اطلاعاتی ایالات متحدهٔ آمریکا در ارتباط بود و گفته می‌شود سی‌آی‌ای این اصطلاح را به‌عنوان شیوهٔ آسانی برای توضیح رشد سریع کمونیسم در آن زمان ایجاد کرد. روانشناسان رابرت لیفتون و ادگار شین نتیجه گرفتند اسیران جنگی آمریکایی که اعلامیه‌های ضدآمریکایی می‌ساختند بیشتر برای جلوگیری از تنبیه بدنی این کار را می‌کردند، و این شست‌وشوی مغزی به‌خصوص روی اسیران جنگی موفقیت‌آمیز نبود. بنابراین باید بدانید درمورد آن‌چه شست‌وشوی مغزی دقیقاً در برمی‌گیرد و میزان تأثیر، آن تا حدودی اختلاف وجود دارد.

10- سرود و آوازخوانی

chanting and singing (1)

عمل خواندن سرودهای مذهبی ویژگی مهم بسیاری از مذاهب، به‌ویژه آیین بودا و هندو، است و تقریباً هر کلیسایی نوعی عبادت از طریق سرودخوانی دارد. همان‌طور که هر عضو از حضار کلیسا کلمات و آواز مشابهی می‌خواند، ترکیب صدای آن‌ها به‌صورت هم‌سرایی، یک حس قوی اتحاد و هویت گروهی را شکل می‌دهد. این امر همراه با اثرات شناخته‌شدهٔ خواندن مانند ضربان قلب پایین و آرام‌سازی، ممکن است بر تجربهٔ عبادت گروهی نور مثبتی بیفکند. اما تکرار مداوم الفاظ کوتاه در فرقه‌ها، برای کرخت کردن ذهن، حذف تفکر منطقی و ایجاد وضعیت خلسه طراحی شده‌است. تلقین‌پذیری بالا یکی از ویژگی‌های این وضعیت است و شکست در حفظ خلسه اغلب تنبیهات فرقه‌ای را به دنبال دارد، تا مطمئن شوند رفتار تبعیت محض دائماً مورد تأکید قرار می‌گیرد.

روانشناسان لیندا دوبرو مارشال و استیو ایشل بررسی کردند که چگونه «قرار گرفتن در معرض القاهای هیپنوتیزمی طولانی و مکرر می‌تواند به توانایی تازه‌واردها در تصمیم‌گیری و ارزیابی اطلاعات جدید آسیب بزند» و می‌افزایند «بیشتر فرقه‌ها سخنرانی‌های مداوم، سرود و آواز خواندن را برای دگرگون کردن هشیاری به کار می‌گیرند.» به‌این‌ترتیب، هیپنوتیزم از طریق سرود، ابزاری است که رهبران فرقه‌ها برای فرسودن توانایی تفکر انتقادی و بیشتر برای اهداف فکری به کار می‌گیرند.

9- انزوا

isolation (1)

در ۱۹۷۷، جیم جونز و حدود ۱۰۰۰ نفر اعضای گروه مذهبی‌اش به نام معبد مردم، به قسمتی منزوی در گویان نقل مکان کردند. چیزی حدود ۴۰۰ کیلومتر جنگل آن‌ها را از سفارت آمریکا در جورج تاون، مرکز گویان، جدا می‌کرد. همان‌طور که ادوارد کرومارتی اشاره می‌کند، چنین انزوایی به اعضای این فرقه کمک می‌کرد «تمرکزشان را بر ارزش‌های دنیای بیرون از دست بدهند» ، و جونز را در القای رژیم ترسناکش آزاد می‌گذاشت. آن‌هایی که جونز را زیر سؤال می‌بردند با دارو به کما فرو می‌رفتند یا حتی پیتون‌هایی را به دور گردنشان حلقه می‌کردند. کودکان سرکش را شب‌ها درون چاه‌هایی قرار می‌دادند.

بنابراین انزوای جغرافیایی این فرقه موازی با یک انزوای ذهنی بود. اعضای معبد مردم، به‌دور از تأثیر دوستان و خانواده‌هایشان در ایالات متحده، با تنبیهات بی‌رحمانه‌ای که در صورت عدم پیروی در انتظارشان بود، انتخاب دیگری جز پیروی کورکورانه از ایدئولوژی‌های مسموم جونز نداشتند، حتی اگر در درون از آن‌چه در حال وقوع بود راضی نبودند. ازنظر کنترل کامل بر اعضا و انزوای تحمیلی، پروژهٔ کشاورزی معبد مردم شباهت‌هایی به دولت‌های منفوری مانند کرهٔ شمالی یا آلبانی پیش از ۱۹۹۱ دارد.

8- وابستگی و ترس

dependency and fear (1)

ربودن پتی هرست وارث توسط ارتش آزادی‌خواه همزیستی در ۱۹۷۴ مثال کلاسیک شست‌وشوی مغزی از طریق وابستگی و ترس است. هرست سریعاً از یک جوان طراز اول جامعه به یک سارق بانک و ظاهراً عضو متعهد یک سازمان تروریستی تبدیل شد. پس از اسارت، هرست در یک کمد محبوس شد و به‌صورت فیزیکی و جنسی مورد سوءاستفاده قرار گرفت، درحالی‌که مکرراً به او گفته می‌شد ممکن است هرلحظه کشته شود. ارتش آزادی‌بخش همزیستی (سازمان تندروی چپ‌گرا) او را کاملاً در کنترل داشت. این وابستگی او به ربایندگانش منجر به اثر شناخته‌شدهٔ پیوند اسارت، یا سندروم استکهلم شد. ماه‌ها بعد، او به‌عنوان یک عضو وفادار به ایدئولوژی سازمان، حتی در سرقت بانک سان‌فرانسیسکو ظاهر شد.

پس از دستگیری هرست توسط پلیس، دادستان او را به‌عنوان کسی که شست‌وشوی مغزی شده‌است نپذیرفت و استدلال آن‌ها این بود که او کاملاً با تروریست‌ها موافق بوده است. ازاین‌رو به هفت سال زندان محکوم شد. بااین‌وجود، پس از دو سال رییس‌جمهوری کارتر محکومیت او را به دلیل «تجارب تحقیرآمیز» که به‌عنوان یک زندانی از آن‌ها رنج برده بود تخفیف داد. اگرچه هرست ممکن است اثرپذیرتر از بسیاری بوده باشد، اما ماجرای او گواهی بر این است که تجارب پریشان‌کننده می‌تواند شخصیت و اعتقاداتمان را دگرگون کند.

7- شیوهٔ آموزش فعالیت

activity pedagogy (1)

یک معلم چگونه رفتار خوب و تبعیت را در دانش‌آموزانش تشویق می‌کند؟ جواب این سؤال اغلب شامل گنجاندن نوعی فعالیت جسمانی یا ورزش در آموزششان است. وقتی کودکان مشغول بالا و پایین پریدن سر جای خود یا دویدن شده، و درنتیجه خسته می‌شوند، احتمال کمتری دارد جروبحث کنند یا دردسر ایجاد کنند. با تشخیص این پدیده، فرقه‌های بسیاری بر آن شدند به‌عنوان وسیله‌ای برای کنترل اعضایشان، آن‌ها را با یک سری فعالیت‌های خسته‌کنندهٔ بی‌پایان مشغول کنند. برای مثال، برخی فرقه‌های مظنون نظیر دان یوگا به‌ظاهر فقط سیستم‌های ورزش فیزیکی هستند. در روسیه، رویدادهای ورزشی همگانی مانند حرکات نرمشی در استادیوم‌ها ویژگی بارز سیستم شوروی بود، و از سوی تاریخ‌نگاران به دستگاه دولتی سرکوبگر ارتباط داده می‌شود.

آن‌چه شیوهٔ آموزش فعالیت را از ورزش ساده مجزا می‌کند آن است که یک رژیم یا فرقه از روحیهٔ بهتر و هویت گروهی تجربه شده پس از فعالیت جسمانی، برای معرفی عقاید ایدئولوژیکی سوءاستفاده کند که ممکن است در غیر این صورت با شک و تردید در نظر گرفته شوند. خستگی با ورزش روش دیگری است برای آن‌که بتوان سد دفاعی آدم‌ها را فرسوده ساخت و آن‌ها را به پذیرش ایده‌های سؤال‌برانگیز تشویق کرد.

6- محرومیت از خواب و خستگی

sleep deprivation and fatigue (1)

ترکیبی از بار حسی اضافی، گم‌گشتگی، و محرومیت از خواب توانایی ما را در تصمیم‌گیری درست مختل می‌کند. شرکت بازاریابی چندسطحی «اِم‌وی» متهم شده‌است توزیع‌کنندگانش را طی وظایف آخرهفته از خواب محروم کرده است، که با سخنرانی‌های بی‌وقفه تا ساعات اول صبح، و تنها با یک وقفهٔ کوتاه همراه بوده‌اند، که طی آن گروه‌هایی موسیقی بلند نواخته و نورهای چشمک‌زن این وضعیت را تکمیل می‌کردند.

گاهی تکنیکی که یک فرقه در کنار محرومیت از خواب استفاده می‌کند، شامل دستور دادن به اعضا برای پیروی از رژیم‌های سخت حاوی مقادیر اندکی پروتئین و مواد مغذی مهم دیگر می‌شود. درنتیجه، اعضای فرقه همیشه احساس خستگی خواهند کرد، که آن‌ها را برای مقاومت در برابر دستورات ایدئولوژیک فرقه ناتوان می‌کند. در بیستمین سالگرد حملهٔ گاز اعصاب سارین در اوم‌شینریکیو، جپن‌تایمز با عضو سابق یک فرقه مصاحبه کرد، که می‌گفت وقتی برای انتخاب رهبر فرقه در پارلمان تلاش می‌کردند «تنها یک وعده در روز می‌خوردند و هرشب فقط چند ساعت می‌خوابیدند.»

5- خودانتقادگری و اشاره با انگشت

self criticism and finger pointing (1)

طی جنگ کره، سربازان آمریکایی که اسیر چینی‌ها شده بودند تحت جلسات «انتقادی و خودانتقادگری» قرار می‌گرفتند که در آن باید دوستان اسیرشان را متهم می‌کردند، نقص‌هایشان را به زبان می‌آوردند، و ناامنی‌هایشان را دربارهٔ کاپیتالیسم و ایالت متحده ابراز می‌کردند. در ابتدا، اسرای جنگی فکر می‌کردند این جلسات بچگانه هستند. اما با گذشت زمان، فرآیند ممتد انتقاد سبب شد تردیدهای واقعی‌شان را نسبت به وطن‌پرستی‌شان و اعتبار جنگ نشان دهند.

روانشناس رابرت چیالدینی اضطراب رو به رشد زندانیان را به‌عنوان یکی از اثرات «قانون تعهد» بیان می‌کند، که می‌گوید ما سعی می‌کنیم افکارمان را در راستای اظهارات عمومی‌مان حفظ کنیم، زیرا دوست نداریم خاطی و متقلب باشیم. علی‌رغم موفقیت‌های محدود، درمجموع شیوه‌های «شست‌وشوی مغزی»  جنگ کره به‌خصوص موفقیت‌آمیز نبودند. فقط ۲۳ اسیر جنگی در پایان جنگ بازگشت به میهن را رد کردند و چینی‌ها بیشتر جلسات بازپروری ذهن را یک سال پیش از پایان جنگ رها کردند. بااین‌حال، به‌طور بومی به استفاده از اقدامات مشابه ادامه دادند. در تصویر بالا، پانچن لامای تبتی طی یکی از این جلسات سوءاستفادهٔ عمومی در ۱۹۶۴ نشان داده شده‌است.

4- بمب باران محبت

love bombing (1)

فرقه‌ها امیدوارند این برداشت را تحمیل کنند که دنیای خارج از گروه تهدیدکننده و سخت در اشتباه است. در مقابل برای آن‌که خودشان را خوشایند نشان دهند اغلب از «بمباران محبت» استفاده می‌کنند. بمباران محبت شامل غرق کردن نیروهای جدید یا بالقوه با ولخرجی و ابراز توجه و علاقه است. منشأ این اصطلاح احتمالاً جنبش فرزندان خدا یا کلیسای اتحاد است، اما اکنون می‌توان آن را در مورد تعدادی سازمان متفاوت به کار برد.

یکی از بدیهیات روانشناسی اجتماعی این است که شدیداً به جبران رفتار مهربانانه و بخشندهٔ دیگران احساس تمایل می‌کنیم، پس محبت، تشویق و دوستی ساختگی اعضای جاافتادهٔ فرقه نسبت به تازه‌واردها به این منظور طراحی شده‌است که حس فزاینده‌ای از تعهد، تردید، و گناه را ایجاد کند. مارگارت سینگر آن را ویژگی کلیدی فرقه‌ها خوانده است، و ازاین‌جهت مؤثر است که همراهی و تصدیق دقیقاً همان چیزی است که بسیاری از اعضای جدید فرقه به دنبالش هستند.

روانشناس ادگار شین استدلال می‌کند که آدم‌ها از طریق یک فرآیند «ذوب و انجماد دوباره» به فرقه‌ها وارد می‌شوند. طی مرحلهٔ ذوب شدن، یک عضو بالقوهٔ جدید شروع به رد جهان‌بینی قبلی‌اش می‌کند و نسبت به ایده‌های فرقه پذیرا می‌شود. طی انجماد دوباره، فرقه این نگرش جدید را تثبیت می‌کند. شین به بمباران محبت به‌عنوان یک عنصر کلیدی انجماد دوباره اشاره می‌کند- اعضای جدیدی که فلسفهٔ فرقه را می‌پذیرند با آغوش گرم و تعریف و تمجید پاداش داده می‌شوند، اما در صورت پرسیدن سؤالات تردیدآمیز فراوان، طرد می‌شوند.

3- مداخلهٔ عرفانی

mystical manipulation (1)

روانشناس رابرت جی لیفتون می‌گوید بسیاری از فرقه‌ها بر «مداخلهٔ عرفانی» تکیه می‌کنند تا بتوانند بر پیروانشان کنترل کامل داشته باشند. مداخلهٔ عرفانی، به کنترل شرایط یا اطلاعات توسط رهبران فرقه‌ها گفته می‌شود تا این باور را انتقال دهند که آن‌ها بر حکمت ماوراءطبیعه، موهبت الهی، یا نیروهای جادویی حکم می‌رانند. به‌عبارت‌دیگر، رهبران مذهبی مدعی خود را به‌عنوان پیام‌آوران معصوم خدا تبلیغ می‌کنند، کسانی‌که باید نظرشان همیشه درست و حقیقی باشد و با ترفندهای خیره‌کننده و حیله‌های خارق‌العاده از این امر حمایت می‌کنند.

جرج رودن، یکی از رقبای اولیهٔ دیوید کورش برای رهبری شاخهٔ داوودیه، به‌صورت نمایشی یک جسد را نبش قبر کرد، و ضمانت کرد آن را به زندگی برگرداند تا قدرت‌هایش را در ارتباط با مردگان اثبات کند. او رقیب خود را به چالش کشید تا همین کار را انجام دهد، اما کورش به‌جای این کار او را به خاطر سرقت از قبر به پلیس گزارش داد. پلیس از کورش تقاضای مدرک کرد و وقتی دستهٔ کورش سعی کردند به محوطه‌ای وارد شوند که رودن جسد را در آن نگه می‌داشت درگیری مسلحانه‌ای به وقوع پیوست.

درواقع، خود کورش در آن زمان با عنوان ورنون هاول شناخته می‌شد، اما بعدها نام خود را تغییر داد تا نشان دهد از نسل پادشاه داوود در کتاب مقدس است. او نام خانوادگی کورش را به تبع کوروش کبیر انتخاب کرد، پادشاه پارسی که یهودیان را از اسارت بابل نجات داد. کورش یک شخصیت مسیحایی خلق کرد و پیروانش را تشویق کرد تجارب غیرمعمولشان را به مداخلات الهی نسبت دهند درحالی‌که در حقیقت او آن‌ها را هماهنگ کرده بود.

2- سوءاستفاده از مرافعه

barratrous abuse (1)

بسیاری از فرقه‌ها وکلایی استخدام می‌کنند تا کسانی را که به‌صورت عمومی آن‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهند، صرف‌نظر از این‌که آن انتقاد چقدر مسخره به نظر برسد، تعقیب قانونی کنند. قطعاً فرقه‌ها معمولاً می‌توانند از پس هزینهٔ باخت دعوی بربیایند، درحالی‌که اعضای سابق فرقه‌ها اغلب در راه بخشش زندگیشان به سازمان‌ها بی‌پول می‌شوند. بنابراین بسیاری از فرقه‌گرایان سابق در موقعیتی نیستند که متقابلاً پیگرد قانونی مؤثری انجام دهند. هم‌چنین خبرنگاران عادی به خاطر تهدید همیشگی به اقدام قانونی، از محکوم کردن فرقه‌ها یا ذکر مطالب فرقه‌ای هراس دارند. در ۲۰۰۳ بازرس ریک رأس گزیده‌هایی از آیین‌نامه‌های نکسیم (NXIVM) را به دست آورد که یک سازمان خودبهسازی متهم به فعالیت‌های فرقه‌مانند است.

رأس این گزیده‌ها را به‌صورت برخط منتشر کرد، که متعاقب آن، پرونده‌های دادخواهی علیه او باز شد و بازرسان زباله‌های او را زیرورو کردند. تعدادی از کارمندان نکسیم که سازمان را ترک کرده‌اند با دعوی‌های قانونی سنگینی روبه‌رو شده‌اند. یک قاضی چنین موردی را رد، و اظهار کرد کارمندان مذکور که تلاش داشته‌اند آن سازمان را ترک کنند، «سرکوبگر» نامیده شوند، اصطلاحی که نکسیم درمورد آن دسته از اعضای سابق به کار می‌برد که سازمان را ترک می‌کنند یا آن‌ها را دشمن در نظر می‌گیرد. این افراد تحت دادخواهی طولانی از دو موسسه قانونی و گروهی از حقوق‌دان‌ها قرار دارند.

مکتب (ساینتولوژی) علم‌شناسی نیز به خاطر استفاده از دعوی‌های بیهوده برای ناامید کردن مخالفان معروف است. آل ران هابرد در ۱۹۶۷ نوشت «ما در میان منتقدان علم‌شناسی افرادی را نمی‌یابیم که سوابق مجرمانه نداشته باشند» و این دعوی‌ها باید برای ساکت کردن این منتقدان گناه‌گار به ذات استفاده شوند. «هدف دعوی به جای برد، به ستوه آوردن و ناامید کردن است.» با آگاهی از عواقب ناراحت کردن علم‌گرایان، شبکهٔ تلویزیونی اچ بی او پیش‌دستی کرد و ۱۶۰ وکیل استخدام کرد تا از مستندش به نام شفاف‌سازی در ۲۰۱۵ دفاع کند. با ترس از حملهٔ متقابل در دادگاه، کلیسا یک کمپین به نام «بی‌رحم» علیه الکس گیبنی کارگردان و کسانی به راه انداخت که در فیلم ظاهر شدند.

1- کلیشه‌های نابودگر فکر

big brother

مفهوم مهم دیگری که رابرت جی لیفتون گسترش داده است، این ایده است که رژیم‌های حکومت مطلقه و دیکتاتوری اغلب به «کلیشه‌های نابودگر فکر» متکی هستند تا اطاعت را به افرادشان تحمیل کنند. از طریق این کلیشه‌ها دور از دسترس‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل انسانی در قالب عبارات مختصر، به‌شدت ساده شده، و ظاهراً قاطع فشرده می‌شوند. مثال کلاسیکی که لیفتون ارائه می‌کند «زبان حرفه‌ای جامع» رژیم‌های کمونیستی مانند چین و اتحاد جماهیر شوروی است، که در آن‌ها «زبان انتزاعی، کاملاً صریح، و ابزار قضاوت بی‌رحمانه» می‌شود و درنهایت به «زبان غیرفکری» تبدیل می‌شود.

علاقهٔ اتحاد جماهیر شوروی به این نوع زبان حرفه‌ای پیش‌تر الهام‌بخش رمان جرج ارول در ۱۹۸۴ شد، که در آن دولت ستمگر زبانی با نام سخن نو طراحی می‌کند تا توانایی فکر کردن افراد جامعه را سرکوب کند، به‌جز افکاری که دولت معین کرده است. گروه‌های غیردولتی مدرن مانند کلیسای علم‌شناسی ممکن است چنین در نظر گرفته شوند که مجموعه عباراتی تقریباً معادل زبان حرفه‌ای شوروی ایجاد کرده‌اند.

معروف‌ترین مثال «کلیشه‌های نابودگر فکر» احتمالاً از دادگاه افسر نازی آدولف ایشمن گرفته می‌شود. هانا آرنت در کتاب معروفش دربارهٔ ایشمن و «ابتذال اهریمن» متوجه شد که رهبر گردان حفاظتی حزب نازی دائماً با عبارات ثابت و کلیشه‌ها صحبت می‌کرد. ایشمن تکرار می‌کرد که او می‌خواست «با دشمنان سابقش صلح کند» اما آرنت نتیجه گرفت این عبارت بی‌معنی بوده است زیرا او اصلاً وسعت جنایاتش را درک نمی‌کرد- او فقط به زبان سوسیالیسم ملی می‌توانست آن‌ها را درک کند. آرنت نتیجه گرفت «هجده میلیون نفر جامعهٔ آلمانی زمان جنگ دقیقاً به همین وسیله، یعنی خودفریبی، دروغ، و حماقت در مقابل واقعیت و حقیقت محافظت می‌شدند.»

10 ratings3.9/5
منبع فارسیبازده

منبع خارجیListverse

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!