diwali
b1
خانه » ۱۱ فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می‌شوند!

۱۱ فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می‌شوند!

b3

با یک مطلب دیگر در خدمت شما هستیم. در این مطلب ۱۱ فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم. پس با عجیب‌ترین همراه باشید.

11- مسابقهٔ اردک‌های توبینگن

tübingen duck race (1)

از سال ۱۹۹۹ به بعد هرساله ۷۰۰۰ اردک پلاستیکی در رودخانهٔ نکتار در نزدیکی شهر اشتوتگارت کشور آلمان رها می‌شوند. این تعداد در حدود یک‌سوم جمعیت شهر است. این مسابقه از حدود ظهر شروع می‌شود و هر کسی که یک اردک پلاستیکی داشته باشد می‌تواند در آن شرکت کند. اگر هم اردک نداشته باشند می‌توانند در همان محل، قبل از مسابقه اردکی اجاره کنند. مسابقه‌دهندگان نام و شمارهٔ خود را روی اردک‌ها می‌چسبانند و آن‌ها را در آب رودخانه رها می‌کنند. هم‌چنان که انبوه اردک‌های زرد در مسیر رودخانه بالا و پایین می‌روند مردم هم در کنار رودخانه آن‌ها را دنبال کرده و شادی می‌کنند. یک وزنهٔ فلزی هم به زیر اردک‌های پلاستیکی نصب می‌شود تا در طول مسیر واژگون نشوند. این مسابقهٔ اردکی که از الین بروک شروع شده و تا نکاربروک ادامه دارد بسیار جدی گرفته می‌شود چون جایزهٔ آن ۱۰هزار یورو است. مسابقهٔ اردکی امسال روز شنبه ۶ اکتبر برگزار شد.

10-اکتبرفست

oktoberfest (1)

اکتبر فست جشن آبجوی باواریا است که توسط بهترین آبجوسازهای مونیخ برگزار می‌شود. هرسال حدود ۶ میلیون لیتر آبجو به همراه ۳۰۰ هزار سوسیس گوشت خوک، ۶۰۰ هزار مرغ بریان و ۸۰ گاو بریان شده مصرف می‌شود. تنها ۶ شرکت آبجوسازی منتخب مونیخ محصولات خود را در ۱۴ چادر بزرگ که به همین منظور برپاشده می‌فروشند. علاوه بر این در طول این جشن سایر تفریحات سنتی آلمان هم انجام می‌شود ازجمله پوشیدن لبای های فولکلور، موسیقی سنتی و رژهٔ گروه‌های مختلف. این عکس‌ها مربوط به جشن اکتبرفست ۲۰۱۲ هستند.

9- نمایشگاه شتر پوشکار

pushkar camel fair (1)

نمایشگاه سالیانهٔ پوشکار در این شهر و در ایالت راجستان هند برگزار می‌شود. این نمایشگاه صدها پرورش‌دهندهٔ شتر را به اینجا می‌کشاند که نتیجهٔ آن خریدوفروش سالیانهٔ هزاران شتر است. شترها را با تکه‌های پارچه و کاغذ تزئین می‌کنند و مسابقات شتردوانی و حتی رژه‌های نمایش زیباترین شترها هم برگزار می‌شود. این یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های شتر در دنیا است و علاوه بر جنبهٔ خریدوفروش به یک جاذبهٔ توریستی مهم نیز تبدیل شده‌است. از نکات برجستهٔ آن می‌توان به مسابقهٔ بلندترین سبیل و مسابقهٔ عروس‌ها اشاره کرد. در سال‌های اخیر یک مسابقهٔ کریکت نمایشی هم برگزار می‌شود که بین تیم محلی پوشکار و یک تیم منتخب از گردشگران صورت می‌گیرد.

8- هالووین

halloween (1)

جشن هالووین در سراسر دنیا در روز ۳۱ اکتبر، شب قبل از جشن آل هالوس مسیحی برگزار می‌شود. این طور به نظر می‌رسد که هالووین از فستیوال باستانی سِلتی به نام سامهاین ریشه گرفته باشد؛ در آن زمان مردم آتش روشن می‌کردند و لباس‌های خاصی می‌پوشیدند تا ارواح سرگردان را دور کنند. در طول زمان این جشن به یک مراسم غیرمذهبی و اجتماعی تبدیل شد که در آن بیشتر کارهای کودک پسندی شبیه به قاشق‌زنی و کنده‌کاری روی کدو انجام می‌شود. بچه‌ها درحالی‌که لباس‌هایی شبیه به جادوگرها و غول‌ها پوشیده‌اند از خانه‌ای به خانهٔ دیگر می‌روند، شعر می‌خوانند و یا داستان می‌گویند تا از صاحبان خانه‌ها شکلات و تنقلات بگیرند. ازآنجایی‌که این جشن هم‌زمان با برداشت سیب است، یکی از معمول‌ترین تنقلات تافی سیب است که از غلتاندن سیب درسته در کارامل یا تافی درست می‌شود و گاهی اوقات آن‌ها را در آجیل هم می‌غلتانند.

7- دیوالی

diwali (1)

دیوالی یا دیپاوالی به نام فستیوال نور هم معروف است و شناخته‌شده‌ترین فستیوال هندو است. اسم دیپاوالی به معنی ردیف چراغ‌ها است. در این جشن چراغ‌های کوچک گِلی که انباشته از روغن است را روشن می‌کنند که نشان‌دهندهٔ پیروزی نیکی بر بدی است. در تمام طول شب این چراغ‌ها روشن نگه داشته می‌شوند و خانه‌ها را تمیز می‌کنند تا الههٔ ثروت، به نام لاکشمی به خانه‌ها بیاید. این فستیوال را با انجام آتش‌بازی، گل‌افشانی، پخش شیرینی و دعا جشن می‌گیرند. این جشن ۵ روز طول می‌کشد و برای بچه‌ها بسیار جالب است. در شهرها و ایالات مختلف هندوستان این جشن نشانهٔ اتفاقات متفاوتی است. در شمال هندوستان جشن بازگشت راما است، در گوجرات از الهه لاکشمی تقدیر می‌شود و در بنگال با الهه کالی ارتباط دارد. اما در همه جا نشانهٔ زندگی دوباره است بنابراین همه لباس‌های نو می‌پوشند. همچنین این جشن رسیدن زمستان را نوید می‌دهد. البته امسال این جشن در ماه نوامبر برگزار می‌شود.

6- ناوراتری

navratri (1)

این جشن به الههٔ هندو شاکتی اختصاص دارد. کلمهٔ ناواراتی در زبان سانسکریت یعنی ۹ شب. در طول این ۹ شب و ۱۰ روز ۹ شکل از الههٔ شاکتی پرستیده می‌شود و روز دهم به نام «ویجایا داشامی دوسهرا» نامیده می‌شود. روز اول این جشن با اولین روز ماه قمری آشوین آغاز می‌شود. این جشن هرساله در اوایل ماه اکتبر برگزار می‌شود اما ازآنجایی‌که روزهای این جشن بر اساس تقویم قمری قرار داده‌شده ممکن است یک روز زودتر یا دیرتر آغاز شود. این جشن هم به روش‌های مختلفی در سراسر هندوستان برگزار می‌شود.

5- فستیوال دوسهرا

dussehra festival (1)

این جشن یکی از مهم‌ترین جشن‌های هندو است که به روش‌های مختلفی هم در هندوستان، نپال و بنگلادش برگزار می‌شود. دوسهرا به معنی دور کردن تقدیر بد است و در آن پادشاه شیطانی به نام راوانا توسط الههٔ شاهزاده راما کشته می‌شود. این جشن در روز دهم ماه قمری هندو، آشوین برگزار می‌شود که مصادف با ماه سپتامبر یا اکتبر است؛ ۹ روز اول جشن ماها ناوراتی است و با دوسهرا در روز دهمپایان می‌پذیرد. در طول این ۱۰ روز نمایش‌های خیابانی بسیاری اجرا می‌شوند و درعین‌حال نمایشگاه‌ها، و رژه‌های بزرگی هم برپا می‌شود. بازیگران به سمت مجسمهٔ پادشاه شیطانی تیرهای آتشین پرتاب می‌کنند و با انفجار آن مردم هم پایکوبی می‌کنند.

4- فستیوال گیاه‌خواری پوکت

phuket vegetarian festival (1)

این فستیوال یک اتفاق رنگارنگ و تا حدی وحشتناک است که در طول ۹ روز در ماه اکتبر برگزار می‌شود. در این جشن یک باور چینی جشن گرفته می‌شود که بر اساس آن دروی از مصرف گوشت و سایر مواد محرک به افراد کمک می‌کند که بدنی سالم‌تر و آرامش ذهنی بیشتری داشته باشند. هر چند که منشأ این مراسم نامعلوم است اما باور عموم این است که این جشن توسط یک گروه اپرای چینی به کشور تایلند آورده شده که در زمان اجرای نمایش خود دچار بیماری مالاریا شده بودند بنابراین تصمیم گرفتند به مدت ۹ روز گیاه‌خواری کنند و به درگاه خدایان دعا بخوانند تا سلامت خود را بازیابند. باوجود تعجب همگان این گروه سلامتی کامل خود را به دست آوردند و پس‌ازآن مردم برای آن‌ها جشنی گرفنتد که هم در تشکر از خدایان بود و هم برای شادی از سلامتی آن‌ها از مالاریا که در قرن ۱۹ میلادی یک بیماری کشنده به حساب می‌آمد.

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های این جشن مراسم مختلفی است که در آن انجام می‌شود. راه رفتن بر روی آتش، سوراخ کردن پوست بدن و ریاضت دادن به بدن از کارهایی است که برخی از افراد که خود را «واسطه» می‌دانند انجام می‌دهند. زنان و مردان گونه‌های خود را با وسایلی مثل چاقو، سیخ و سایر وسایل آشپزخانه سوراخ می‌کنند. باور عموم این است که خدایان چینی از این افراد محافظت می‌کنند. بهتر است که افرادی که قلب ضعیفی دارند این صحنه‌ها را تماشا نکنند. در سال۲۰۱۱، ۷۴ نفر در این جشن زخمی شدند و یک نفر هم کشته شد که به خاطر استفادهٔ بیش‌ازحد از وسایل آتش‌بازی بوده، بنابراین اگر به آنجا رفتید فاصلهٔ خود را از این صحنه‌های خطرناک حفظ کنید.

3- فستیوال توپ‌های آتشین ناگا

naga fireball festival (1)

این جشن یک اتفاق مرموز است که همه‌ساله در کشور تایلند انجام می‌شود. در این پدیده که در رودخانهٔ مکونگ دیده می‌شود صدها و هزاران گلولهٔ آتشین از دل آب به سمت آسمان پرتاب می‌شوند. اندازهٔ این توپ‌ها متفاوت است و به‌اندازهٔ یک توپ بسکتبال هم می‌رسد. این توپ‌ها وقتی به آسمان پرتاب می‌شوند بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شوند. مردم محلی می‌گویند که همیشه شاهد این پدیده بوده‌اند و پدران و پدربزرگانشان هم آن‌ها را دیده‌اند اما درگذشته توجه چندانی به آن نمی‌شده‌است. این جشن مربوط به مشاهدهٔ این توپ‌های آتشین است و از دههٔ۱۹۹۰ میلادی شهرت یافته است. از سال ۲۰۰۰ این جشن شهرت جهانی یافته و مقامات تایلند هم به آن ارزش بیشتری داده‌اند.

باور سنتی این است که این توپ‌ها از نفس ناگا، یک مار اسطوره‌ای که این رودخانه را تسخیر کرده بیرون می‌آید. باوجودی که هیچ توضیحی برای این پدیده وجود ندارد اما به نظر می‌رسد که این توپ‌ها از گاز متان تشکیل شده باشند گه از بستر رودخانه خارج می‌شوند و هم‌زمان هم آتش می‌گیرند.

2- اوکونچی ماتسوری

okunchi matsuri (1)

این جشن که یکی از نامعمول‌ترین فستیوال‌های ژاپنی است در شهر ناکازاکی برگزار می‌شود. منشأ این فستیوال به قرن ۱۷ میلادی، زمانی که چینی‌های بسیاری در این شهر زندگی می‌کردند بازمی‌گردد. در آن زمان تنها چند کشتی چینی و هلندی در بندر این شهر لنگر می‌انداختند و تنها راه ارتباط ژاپن با دنیای خارج بودند. این جشن برای تکریم این مناسبات تجاری است و هم رقص‌های هلندی و هم رقص اژدهای چینی انجام می‌شود، درعین‌حال آتش‌بازی، و سایر تفریحات هم رواج دارد.

این رقص‌ها در فضای باز و در ابتدای پله‌هایی که به مقبرهٔ سووا می‌رسد انجام می‌شود. ۲ زن جوان رقص هلندی را انجام می‌دهند که یکی سبیل مصنوعی می‌گذارد و نقش یک مرد را بازی می‌کند. رقص چینی ۴ اژدها را به نمایش درمی‌آورد که با پارچه ساخته شده‌اند. حدود ۱۲ نفر هر یک از اژدهاها را به نمایش درمی‌آورند. این رقص جنگ اسطوره‌ای بین تاریکی که همان اژدها است و روشنایی که با خورشید نشان داده می‌شود را به نمایش درمی‌آورد.

1- جشن نیمهٔ پاییز یا فستیوال ماه

mid autumn festival or moon festival (1)

این فستیوال یک جشن برداشت قمری است که در چین و ویتنام و به نام‌های مختلفی مثل فستیوال چراغ چینی، کیک ماه یا ژونکیو نیز مشهور است. این جشن در روز پانزدهم از ماه هشتم قمری چینی، زمانی که ماه کامل است برگزار می‌شود که در ماه سپتامبر یا اوایل اکتبر است. این جشن برای اتحاد خانواده‌ها است و شبیه به جشن شکرگذاری مسیحیان است. چینی‌ها عقیده دارند که ماه در این روز گردتر و کامل‌تر از هر زمان دیگری است که نشانهٔ زمان کامل بودن و فراوانی است. در طول این جشن بچه‌ها از این‌که می‌توانند تا نیمه‌شب بیدار بمانند خوشحال‌اند و چراغ‌های رنگی روشن می‌کنند و آن‌ها را به نمایش درمی‌آورند، بزرگ‌ترها هم در زیر نور ماه قدم می‌زنند.

نوعی کیک شیرین هم به شکل ماه درست می‌شود که داخل آن با دانه‌های شیرین شدهٔ کنجد و تخم گل نیلوفر آبی یا لوبیای قرمز پرشده‌است. شاه‌میگو و ماهی سالمون به همراه سیب، انار، بادام‌زمینی و شاه‌بلوط هم بسیار طرفدار دارد.

4 ratings2/5
منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیAmusing Planet

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!