cover strange shoes
b1
خانه » ۱۰ مدل از عجیب‌ترین کفش های تاریخ!

۱۰ مدل از عجیب‌ترین کفش های تاریخ!

b3

کفش‌های متفاوتی که در تاریخ به‌جا مانده‌است، این روزها عجیب‌ترین کفش‌های تاریخ لقب گرفته‌اند. از گذشته تا به‌حال، کفش همیشه یکی از بخش‌های لباس بوده است که توسط مردان و زنان پوشیده می‌شود. در طول تاریخ کفش‌های مختلفی بوده‌اند که برای مدتی مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند و حتی برخی از آن‌ها تا همین چند سال پیش نیز طرفدارانی داشته است.

10- اوکوبو

اوکوبو

پیش از سال‌های ۱۹۷۰ که کفش‌های جدید وارد ژاپن شود، مردم این کشور از نوع خاصی کفش چوبی استفاده می‌کردند که به‌عنوان صندل‌های پاشنه‌بلند در آن‌زمان شناخته می‌شد. این صندل‌ها از یک تکه‌چوب ساده تشکیل شده بود که هر کدام آن‌ها نزدیک به ۱۴ سانتی‌متر ارتفاع داشتند. دلیل وجود این کفش‌ها تنها به‌خاطر مد آن روزها نیست بلکه این کفش باعث می‌شد تا پاها کمتر کثیف شده و نزدیک به سطح آلودهٔ خیابان‌ها نباشد. راه‌رفتن با این کفش‌ها البته بسیار سخت بود زیرا این کفش‌ها سنگین و همچنین بدپا بودند. این کفش‌ها هنوز هم در برخی از شهرهای این کشور دیده می‌شود.

9- مردانهٔ پاشنه بلند

مردانهٔ پاشنه بلند

در سده ۱۷۰۰ مردان اروپایی تغییرات عجیبی در نحوه پوشش‌شان ایجاد کردند. آن‌ها اعتقاد داشتند که کفش، عنصری بسیارمهم برای یک مرد است و باید همیشه کفش‌های عجیب و تک به پا داشته باشند. در این دوره بود که مردان اروپایی کفش‌های پاشنه‌بلند را برای خودشان انتخاب کردند تا هم قدی بلندتر داشته باشند و هم این‌که کمی متفاوت به‌نظر برسند. این حتی به‌قدری پیش رفته بود که شاه لویی ۱۴ام هم یک جفت کفش پاشه‌بلند قرمز را برای خودش سفارش داده بود. البته این مورد در اواخر این سده روبه‌زوال رفت و مردم آن را فراموش کردند.

8- کابکاب

کابکاب

یکی از کفش‌های عجیبی که در خاورمیانه و در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ استفاده می‌شده‌است با نام کابکاب شناخته می‌شود. این کفش‌ها در آن دوران به عنوان کفش‌های پاشنه‌بلند زنان شناخته می‌شدند و ارتفاع آن‌ها متفاوت بود. به‌دلیل آن‌که در آن زمان مسیرها خاکی یا گلی و کثیف بودند، خانم‌ها برای تمیز ماندن از این کفش‌ها استفاده می‌کردند. کابکاب صدایی است که این کفش‌ها تولید می‌کنند و البته به‌نام این کفش‌ها نیز تبدیل شده‌است. کابکاب‌ها معمولاً کفش‌هایی باکیفیت و البته گران‌قیمت بودند که با چرم یا مواد دیگر درست می‌شدند.

7- بارک

بارک

عجیب‌ترین کفش در مناطق سرد شمال اروپا مانند نروژ، سوئد و شمال روسیه مردم برای کار در سرما نیاز به کفش‌های گرم و محکمی داشتند تا بتوانند سال‌ها از آن استفاده کنند. در این مناطق خانم‌ها از کفش‌های خاصی به نام بارک استفاده می‌کردند. این کفش‌ها با استفاده از پوست درختی ویژه به نام غان ساخته‌شده بود. بر روی این کفش‌های بارک پوششی از چرم می‌پوشیدند و سپس از خانه خارج می‌شدند. این نوع کفش‌ها در اوایل قرن ۲۰ رواج داشت.

6- چاپینز

چاپینز

این روزها تنها تعداد کمی از موزه‌های دنیا نمونه‌های ساده‌ای از این کفش‌های باستانی ایتالیا دارند چرا که این کفش‌ها برای دورانی مابین سال‌های ۱۵۸۰ تا ۱۶۲۰ استفاده می‌شده‌است. این کفش‌ها نیز مانند اوکوبوهای ژاپنی از چوب ساخته‌شده‌اند و پاشنه‌های بسیار بلند در حد ۱۸ سانتی‌متر داشته‌اند. این کفش‌ها از نظر وزنی نه چندان سبک و البته بسیار گران‌قیمت بوده است. چرا که با چوب‌های مرغوب ساخته و از جواهرات تزئین می‌شدند.

5- کفش‌های بی‌پاشنه

کفش‌های بی‌پاشنه

کفش بی‌پاشنه که برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد، یکی از این کفش‌های عجیب امروزی است. در این کفش‌ها که به‌نظر پاشنه‌بلند هستند، هیچ پاشنه‌ای وجود ندارد. تعادل، اصل اول دراین کفش‌هاست که به‌گفته طراحش کاملاً در آن وجود دارد. البته پس از رونمایی از این کفش‌ها انتقادات بسیاری علیه آن شد و پزشکان مضر بودن آن‌ها برای پا را تأیید کردند.

4- پادوکاس

پادوکاس

یکی از کفش‌های قدیمی هند به نام پادوکاس در قرن ۱۷ مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این کفش‌ها با استفاده از چوب ساخته می‌شدند اما نکتهٔ بسیار عجیب در مورد آن‌ها این است که هیچ رویه‌ای ندارد و تنها از یک کفه و البته یک بخش دستگیره‌مانند ساخته‌شده‌است. فردی که این کفش را به‌پا می‌کرد باید همیشه با پا کفش را می‌گرفت و این باعث می‌شد که بیش از ۲۰ دقیقه نتواند با آن قدم بزند.

3- کفش دامادی فرانسوی

کفش دامادی فرانسوی

در قرن ۹ هجری در فرانسه مردها برای جشن‌های عروسی از کفش‌های بسیار عجیب و خاصی استفاده می‌کردند که مطمئناً نمونه‌های آن را ندیده‌اید. این کفش‌ها که از جنس چوب‌های بسیار گران‌قیمت بود با یک شیب فراوان به سمت بالا در قسمت جلویش تمام می‌شد. این باعث می‌شد که قدم‌زدن با این کفش‌ها برای چند دقیقه هم خطرناک و دردناک باشد. شکل و شمایل این کفش به قدری عجیب است که همه‌چیز را توضیح می‌دهد.

2- چکمهٔ باله

چکمهٔ باله

یکی دیگر از کفش‌های بسیار عجیبی که قدمت زیادی هم ندارند چکمه‌های باله هستند. این کفش‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ طراحی شدند و البته در آن سال‌ها به‌سرعت محبوبیت پیدا کردند که عمده این محبوبیت در ژاپن بود. اصل طراحی این چکمه‌ها پاشنه‌های بسیار بلند و ترکیب آن با کفش‌های سادهٔ باله بود. این کفش‌ها که باعث به‌وجود آمدن مشکلات شدیدی در قسمت ستون فقرات و البته ساق‌پا می‌شدند خیلی‌زود از چشم افتاده و کمتر استفاده شدند اما هنوز هم نمونه‌هایی از آن‌ها دیده می‌شود.

1- لوتوس سنتی چین

لوتوس سنتی چین

در یکی از سنت‌های عجیب چینی در قرن ۱۰ خانواده‌ها برای فرزندان دخترشان یک کفش را انتخاب می‌کردند و آن‌ها مجبور بودند تا انتهای عمر از این کفش‌ها استفاده کنند. این سنت باعث می‌شد تا پای دخترها هیچ رشدی نکرده و در انتهای عمر دیگر نتوانند راه بروند. این سنت در یکی از روستاهای چین تا سال ۲۰۰۹ نیز ادامه داشت تا آخرین بازمانده از این سنت عجیب جانش را از دست بدهد.

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیListverse

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Parisa .
۱۵ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۳۵

پاشنه بلند مردانه lol lol lol خیلی خوب بود

b1