Cover-Higuey
b1
خانه » ۱۰ تا از مرگبارترین آتش‌سوزی ها در زندان‌های جهان!

۱۰ تا از مرگبارترین آتش‌سوزی ها در زندان‌های جهان!

b3

آتش‌سوزی نوعی حادثه است که تقریبا ممکن است در هر مکانی رخ دهد. در مجتمع‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، پادگان‌ها و یا هر مکان دیگر. در این نوشته قصد داریم تا شما را با بد‌ترین آتش‌سوزی‌ها در زندان‌ها و ندامتگاه‌ها در دنیا آشنا کنیم.

وضعیت ساکنین زندان‌ها به گونه‌ای است که شاید بسیاری به سلامت و یا امنیت ساکنین آن اهمیتی نمی‌دهند ولی باید توجه داشت که این افراد نیز می‌توانند اصلاح شده و به جامعه بازگردند.

10- آتش‌سوزی در زندان Higuey در جمهور دومنیکن

Higuey

در ۷ مارس سال ۲۰۰۵ میلادی زندان «Higuey» در کشور جمهوری دومنیکن که به صورت استاندارد برای نگاه داری از ۱۸۰ زندانی طراحی شده بود دچار آتش‌سوزی شد. در زمان آتش‌سوزی چیزی نزدیک به ۴۰۰ نفر زندانی در این زندان نگاه داری می‌شدند. صبح روز آتش‌سوزی در زندان شورشی رخ داد که نیروهای امنیتی زندان در کنترل آن توفیقی بدست نیاوردند. در این بین زندانیان با استفاده از اسپری‌های مخصوص از بین بردن علف‌های هرز سعی در دور نگاه داشتن نگهبانان داشتند که آتش‌سوزی رخ داده و در نتیجه ۱۳۴ تن کشته و ۲۶ نفر مجروح شدند.

9- آتش‌سوزی در آسایشگاه Colney Hatch

Colney-Hatch

این آسایشگاه یکی از اولین آسایشگاه‌ها در شهر لندن بود که به منظور نگاه‌داری از مجرمین خطرناک با اختلالات روانی تاسیس شده بود. در حدود ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر به تاریخ ۲۷ ژانویه ۱۹۰۳ آتش‌سوزی در این مکان آغاز گشت و در این مدت شعله‌های آتش به همراه دود از داخل این محل به بیرون می‌زد. نهایتا چیزی در حدود ۵۲ نفر در جریان این آتش‌سوزی کشته شدند. بسیاری از مرم از این هراس داشتند که احتمال دارد بسیاری از مجرمان به این وسیله فرار کرده و دوباره به جرم و جنایت روی بیاورند.

8- آتش‌سوزی در زندان Oakley

Oakley

امروزه این زندان سابق به یک کانون اصلاح تربیت برای ۱۵۰ نوجوان تبدیل شده است. این زندان در ابتدا در سال ۱۸۹۴ ساخته شده بود و به اسم مزرعه Oakley نیز مشهور شده بود. در سال ۱۹۱۳ این مجموعه شامل یک زندان دو طبقه، بیمارستان زندان و یک مزرعه پنبه بود که زندانیان در آن کار می‌کردند. در ۲۱ جولای ۱۹۱۳ میلادی زندانیان پس از یک روز کاری در مزرعه به طبقه دوم ساختمان زندان منتقل شدند. این ساختمان که از جنس چوب ساخته شده بود، تنها دارای یک سری پله چوبی بود که دو طبقه را به هم وصل می‌کرد. به دلیلی که تا به امروز نامشخص مانده است این ساختمان آتش گرفته و به سرعت پله‌ها از بین رفت. زندانیان که هیچ وسیله‌ای برای مقابله با حریق در اختیار نداشتند در طبقه دوم به دام افتادند. مردم محلی نیز با دیدن شعله‌های آتش به سمت زندان حرکت کردند تا شاید بتوانند به ماموران برای اطفاع حریق کمک کنند، اما هیچ کس نتوانست به زندانیان کمک کند. در ‌‌نهایت ۳۵ زندانی که همگی سیاه پوست بودند کشته شدند.

7- آتش‌سوزی در زندان Maury Country

Maury-Country

زندان Maury Country در ورودی شهر کلمبیا در ایالت تنسی قرار دارد. این زندان در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۷۷ که مصادف با روز یکشنبه و ساعت ملاقات بود دچار حریق شد. این ساختمان از مواد ضد حریق ساخته شده بود و به خوبی مجهز شده بود. اما مشکل این زندان این بود که دارای سیستم هشدار دهنده سراسری در کل زندان نبود. در عین حال سرویس‌های بهداشتی موجود در سلول‌ها و زندان از مواد دارای ترکیبات PVC که قابل اشتعال است ساخته شده بود. در روز حادثه یک زندانی جوان که در نزدیکی یکی از این سرویس‌های بهداشتی قرار داشت از یکی از ملاقات‌کنندگان درخواست سیگار کرد. فرد ملاقات‌کننده یک سیگار به او داده و سیگار را برای او روشن می‌کند. به دلیل نزدیکی زندانی با سرویس بهداشتی مورد نظر آتش سوزی آغاز می‌شود و تا رسیدن نیروهای آتش‌نشانی ۳۳ زندانی و ۹ ملاقات‌کننده بر اثر استنشاق گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست می‌دهند.

6- آتش‌سوزی در زندان Saint John

Saint-John

مجموعه ساختمانی ۱۶ طبقه در شهر Saint John در کشور کانادا محلی بود که شورای شهر، اداره پلیس و بازداشتگاه کوچکی را که برای متهمین منتظر دادگاه در نظر گرفته شده بود در خود جای داده بود. در شب ۲۱ ژوئن سال ۱۹۷۷ میلادی در یکی از سلول‌ها حریق آغاز شد. ظاهرا آتش‌سوزی از دستشویی فرنگی قرار گرفته در سلول آغاز شده بوده است. این آتش‌سوزی به نوعی کوچک بود و به سرعت توسط نیروهای امنیتی زندان و آتش‌نشانان خاموش شد اما باز هم این گاز منواکسید کربن بود که باعث مرگ ۲۱ نفر شد.

5- آتش‌سوزی در زندان Seacliff Lunatic

Seacliff-Lunatic

این زندان در زمان ساخت خود در کشور نیوزلند در اواخر اولین دهه از قرن نوزدهم، بزرگ‌ترین ساختمان ساخته شده در کشور نیوزلند بود و برای نگاه‌داری از مجرمین با مشکلات روانی و زندانیان عادی استفاده می‌شد. در روز ۸ دسامبر سال ۱۹۴۲ میلادی آتش‌سوزی در بخش پنجم این مجموعه که یک ساختمان چوبی بود که بعد‌ها ساخته شده و به مجموعه اضافه شد آغاز شد.

چیزی بین ۳۹ تا ۴۱ زندانی که همگی زن بودند در این بخش در سلول‌های خود به سر می‌بردند. این بخش به نوعی بیمارستانی بود که محکومین با مشکلات روانی در آن نگاه‌داری می‌شدند. کارگران زندان با مشاهده آتش سعی کردند که برای نجات زندانیان اقدام کنند که متاسفانه به دلیل استفاده از چوب در ساخت ساختمان مورد نظر، آتش به سرعت ساختمان را دربر گرفت. به غیر از دو نفر باقی افراد موجود در ساختمان کشته شدند.

4- آتش‌سوزی در زندان San Pedro Sula

San-Pedro-Sula

در ۱۷ می‌ سال ۲۰۰۴ میلادی آتش سوزی در زندان شهر San Pedro Sula در کشور هندوراس به مرگ ۱۰۳ زندانی منجر شد. این شهر دومین شهر بزرگ در کشور هندوراس بوده و به نوعی یک مرکز اقتصادی برای این کشور به حساب می‌آید. البته این شهر به نوعی یک مرکز مهم برای گروه‌های خلافکار این کشور نیز بوده و دارای آمار بیشترین قتل در این کشور است. آتش‌سوزی مورد نظر به دلیل اتصالی برق در یخچالی که در یکی از سلول‌های تبهکاران قرار داشت شروع شد. این زندان که برای نگهداری از ۸۰۰ تن طراحی شده بود در زمان آتش‌سوزی ۲۰۰۰ زندانی را در خود جای داده بود.

3- آتش‌سوزی در زندان Longue Pointe

Longue-Pointe

زندان و آسایشگاه زندانیان روانی Longue Pointe در شهر مونترال در ایالت کبک کانادا در سال ۱۸۷۳ تاسیس شد. در مقایسه با استانداردهای قرن ۱۹ هم با زندانیان و ساکنین این مجموعه به خوبی رفتار نمی‌شد. این زندان و آسایشگاه توسط راهبه‌های مسیحی اداره می‌شد. در روز ۶ می‌سال ۱۸۷۳ و در ساعت ۱۱:۳۰ قبل از ظهر آتش‌سوزی در زندان آغاز شد. به نظر می‌رسد دلیل شروع آتش سوزی تلاش یکی از بیماران زن بوده است که قصد داشته خودسوزی کند. در پایان آتش‌سوزی ۹۴ نفر از زندانیان و بیماران زن و ۴ نفر راهبه کشته شدند.

2- آتش‌سوزی در زندان ایالتی اوهایو – آمریکا

Ohaio

این آتش‌سوزی به عنوان بد‌ترین آتش‌سوزی در زندان در تاریخ آمریکا ثبت شده است. این آتش سوزی که در ۲۱ آوریل ۱۹۳۰ رخ داد به مرگ ۳۲۲ نفر منجر شد. این زندان که در سال ۱۸۹۰ میلادی ساخته شده بود در اصل برای نگهداری از ۱۵۰۰ زندانی طراحی شده بود اما در زمان وقوع آتش سوزی ۴۲۰۰ زندانی در این مکان حضور داشتند.

به دلیل همین افزایش تعداد زندانیان، قرار بر این شده بود که با ساخت چند واحد بیشتر بر ظرفیت زندان افزوده شود. تعدادی دلیل آتش‌سوزی را تلاش زندانیان برای فرار می‌دانستند و عده‌ای هم علت را در کارهای ساختمانی دیده‌اند. به هر حال پس از اعلام خبر وقوع آتش‌سوزی در زندان، رییس زندان که احتمال می‌داد با یک نقشه فرار رو به رو شده است، به جای تماس با اداره آتش‌نشانی با گارد ملی تماس گرفته و از آنان برای حفظ نظم در زندان کمک خواست.

نهایتا ۲۰ دقیقه پس از شروع آتش‌سوزی بود که با آتش‌نشانی تماس گرفته شد و زمانی که آتش‌نشان‌ها به محل رسیدند با یک بی‌نظمی و اوضاع در هم ریخته کامل رو به رو شدند. همانگونه که در ابتدا گفته شد این آتش سوزی به مرگ ۳۲۲ زندانی منجر شد.

1- آتش‌سوزی در زندان Comayagua

Comayagua

اما آخرین مورد از آتش‌سوزی‌ها که به آن خواهیم پرداخت دوباره به کشور هندوراس مربوط است و در تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۲ رخ داده است. همانگونه که در مورد قبلی هم توضیح داده شد این کشور دارای بالا‌ترین نرخ قتل در جهان «۸۰ قتل به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر» بوده و به نوعی گروه‌های تبهکاری این کشور را کنترل می‌کنند. در تاریخ مورد نظر در ساعت ۱۱ شب یکی از زندانیان با فرماندار ایالت تماس گرفته و اعلام می‌کند که قصد دارد زندان را به آتش بکشد.

وی سپس سلول خود را به آتش می‌کشد. در عین حال با تماس با واحدهای آتش‌نشانی نفرات و تجهیزات لازم به محل اعزام شدند اما نگهبانان زندان به این تصور که نقشه فراری طرح شده است از ورود آتش‌نشانان جلوگیری کرده و نهایتا پس از ۳۰ دقیقه به آنان اجازه ورود دادند.

نهایتا آماری در حدود ۳۵۸ نفر کشته برای این حادثه اعلام شده و ظاهرا ۱۰۰ نفر نیز در جریان این حادثه موفق به فرار از زندان شده‌اند.


منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1