cover harry
b1
خانه » ۱۱ فرار بزرگ مجرمان از زندان!

۱۱ فرار بزرگ مجرمان از زندان!

b3

مجرم‌ها همیشه آدم‌های باهوشی بوده‌اند. آن‌ها به همان اندازه که از هوششان در اعمال خلافکارانه استفاده می‌کنند، وقتی پایشان در جایی مثل زندان گیر می‌کند، سلول‌های خاکستری مغزشان را بیشتر از قبل به کار می‌اندازند تا از آنچهار دیواری لعنتی فرار کنند. در این بین زندانی‌هایی هم بوده‌اند که زندان‌های مهم و مخوف را طوری دو دره کرده‌اند که اسمشان در تاریخ نه به عنوان تبهکار بزرگ بلکه به عنوان افرادی که مهم‌ترین فرارها را از زندان‌ها داشته‌اند، در رفته است. آنچه در ادامه می‌خوانید، یازده فرار بزرگ آدم‌های خلافکار از زندان‌هاست که در تاریخ ثبت شده‌اند.

11- فرار از کلدیتز

originalglider

کلدیتز نام یکی از مشهورترین زندان‌های آلمان نازی برای نگهداری از زندانیان نظامی در دوران جنگ جهانی دوم بود. زندانی‌های زیادی فرار از این زندان را تجربه کرده و گاها هم موفق شده‌اند، ولی یکی از روش‌هایی که زندانیان برای فرار یافتند، کمی عجیب‌تر از همیشه بود!

دو خلبان بریتانیایی به نام‌های جک بست و بیل گلدفینچ تصمیم به ساخت یک گلایدر دو نفره برای فرار گرفتند. بهترین مکان هم اتاق شیروانی زندان بود، به دلیل اشتباه آلمانی‌ها در ساخت دیوار، هیچ نگهبانی امکان مشاهده داخل شیروانی را نداشته و یکی از امن‌ترین مکان‌های زندان بود. (البته برای زندانیان!)

قرار بود گلایدر بعد از ساخت، از طریق سقف به پرواز در آید و از وسط رودخانه مولده بگذرد. البته یادآور می‌شوم که بخاطر فرار مکرر زندانیان از طریق حفر تونل، توجه تمامی گارد زندان به تونل بوده و مدام تمامی سلول‌ها از این نظر بازدید می‌شدند؛ ولی کسی تصور ساخت گلایدر را نمی‌کرد.

بعد از مدتی، ساخت گلایدر شروع شد. تمامی قطعات آن باید از وسایل زندان تأمین می‌شد. این دو خلبان برای ساخت دنده‌ها از تخت خواب‌های خود استفاده کردند، همچنین بال‌های گلایدر، چوبی بوده و برای ساخت آن‌ها از چوب کف سلول استفاده می‌شد. قسمت‌های الکترونیکی نیز با استفاده از سیم‌هایی ساخته شد که مورد استفاده آلمانی‌ها نبود! همچنین بدنه گلایدر را از لباس زندانیان طراحی کردند.

نتیجه کار گلایدر دونفره؛ با وزنی معادل ۱۰۹ کیلوگرم و طولی حدود ۶ متر بود. البته باید بدانید که این گلایدر هیچوقت موفق به پرواز نشد، دلیل آن این بود که قبل از به پرواز درآمدن آن، جنگ تمام شد و تمامی زندانیان آزاد شدند!

10- فرار جان جرارد از برج لندن

tower-of-london

جان جرارد –کشیش مسیحی‌ای که به خاطر انجام ماموریت‌های مذهبی در کلیساهای کاتولیک در زمان ملکه الیزابت تحت بازجویی و شکنجه بود- توسط دادگاه محکوم به مرگ شد و او را تا زمان فرا رسیدن اجرای حکم به زندان اصلی شهر لندن بردند.

او که یک کشیش مذهبی و مبارز بود در طول زمانی که در زندان بود نامه‌هایی به هوادارانش در بیرون از زندان با آب پرتقال می‌نوشت و می‌فرستاد و با همین نامه‌ها بود که دوستانش برای فرار او از زندان تلاش کردند و بالاخره توانستند با طناب او را از دیوار زندان بالا بکشند. با اینکه در اثر کشیده شدن روی دیوار در این فرار به جرارد جراحات زیادی وارد شده بود اما توانست بعد از فرار با قایق به رم برود و تا آخر عمرش زندگی خوش و خرمی داشته باشد.

9- فرار دیلینجر از زندان کانتی

dillinger

جان دیلینجر به قانون شکن افسانه‌ای معروف است. او رابطه خوبی با هوش نداشت و ترجیح می‌داد فرارهایش را با زور اسلحه انجام دهد. او یک بار در سال ۱۹۳۳ از زندان لیماس اوهایو فرار مسلحانه کرد اما بعد از مدتی دستگیر شد، اما بار دوم در سال ۱۹۳۴ با نیروی زیادی از ارتش و پلیس درگیر شد و برای همیشه از زندان فرار کرد.

مایکل مان در سال ۲۰۰۹ فیلم دشمن ملت را با بازی جانی دپ بر اساس زندگی او ساخت.

8- فرار از زندان لیبی

libby

درسال ۱۸۶۴ یک گروه از سربازها که در این زندان اسیر بودند با رهبری کولونل توماس‌ ای.روز و ای.جی همیلتن برای فرار از زندان لیبی تونلی زیر زمین کندند. آن‌ها برای کندن این تونل خیلی سختی کشیدند چون اساساً لیبی از آن کشورهایی است که پر از حیوانات و حشرات موذی است. حتی این کشور را جهنم موش‌ها هم می‌نامند. حالا حساب کنید که آن‌ها در این وضعیت برای فرارشان تونل کندند.

اما به هر صورت آن‌ها بعد از ۱۷ روز حفاری به یک انبار دخانیات رسیدند. در این فرار ۱۰۹ نفر شرکت داشتند که از این تعداد ۴۸ نفر بعد از فرار تسلیم شدند، دو نفر در رودخانه غرق شدند و ۵۹ نفر هم فرار کردند.

7- فرار کازانووا از زندان لید

leed prison

فرار جیاکومو کازانووا از زندان ماجرایی شبیه یک داستان ساختگی است اما این داستان واقعیت دارد و در سال ۱۷۵۳ اتفاق افتاده است. کازانووا وقتی زندانی می‌شود ابتدا یک فلز به شکل میخ می‌دزدد و بعد با آن به همراه یک کشیش که هم سلولی‌اش بوده سوراخی در سقف سلولشان ایجاد می‌کنند و بعد از طریق این سوراخ، وارد اتاق دیگری از زندان شده از پنجره آن اتاق با استفاده از نردبان و طناب و شکستن قفل وارد راهروی اصلی زندان می‌شوند و فرار می‌کنند.

کازانووا بعد از فرار از زندان طی یادداشتی ماجرای فرارش را شرح داد اما همه این را به عنوان یک چاخان بزرگ از یک آدم مجرم می‌دانستند تا اینکه بعد از مرگش این یادداشت به تأیید مسوولان زندانی که او آنجا زندانی بود رسید.

6- فرار پاسکال پایت به سبک هلیکوپتری

helicopter

ویژگی فرار پاسکال پایت در این است که او برخلاف همه از پشت بام زندان فرار کرد. دلیل فرار از پشت بام هم این بود که اکثر زندان‌های کشورهای اروپایی یک حیاط تفریحی در پشت بام برای کارکنان دارند. پایت هم که به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود، وقتی از این ماجرا خبردار می‌شود در سال ۲۰۰۱ یک فرار جسورانه از زندان Luynes فرانسه ترتیب می‌دهد. در این فرار، او با یکی از دوستانش هماهنگ کرد که هلی کوپتری را بر پشت بام زندان بنشاند و ترتیب فرار او را بدهد. این اتفاق افتاد و او توانست برای اولین بار در تاریخ توسط یک هلی کوپتر از زندان فرار کند.

البته پایت قبل از فرار به چهار نفر از دوستان خودش قول داده بود که آن‌ها را هم نجات می‌دهد، برای همین دوسال بعد با یک هلی کوپ‌تر دیگر به زندان Luynes برگشت اما دیگر موفق نشد فرار کند. او دستگیر شد و هفت سال دیگر به ۳۰ سال قبلی‌اش اضافه کردند و او به زندان Grasse در جنوب شرقی فرانسه تبعید شد اما پایت با این چیزها از رو نرفت و دوباره در سال ۲۰۰۷ با هلی کوپتر و این بار با کمک چهار نفر از دوستانش فرار کرد و دیگر هیچ کس اثری از او پیدا نکرد، البته گفته می‌شود که در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۷ در اسپانیا دستگیر شد.

5- ماجراهای آقای دایتر دنگلر

dengler

دایتیر دنگلر که خلبان نیروی هوایی آمریکا بوده اسیر می‌شود. بعد از این اتفاق دنگلر را به همراه تعدادی دیگر به جنگلی در شمال ویتنام می‌برند اما بعد از مدتی دنگلر به همراه شش زندانی دیگر به انبار اسلحه‌های نگهبانان زندانی دسترسی پیدا می‌کنند و بعد از خلع سلاح سه زندان‌بان به جنگل‌های ویتنام می‌روند. ولی این فرار برای آن‌ها چندان دلچسب نبود چون هر هفت نفر ۲۳ روز تمام در جنگل و گرمای شدید با حشرات و زالوهای خطرناک سر می‌کنند.

البته در این بین گرسنگی زیاد باعث مرگ پنج نفر می‌شود، برای همین هم فقط دنگلر و یک نفر دیگر می‌توانند با هلی کوپتر فرار کنند. نکته مهم فرار دنگلر هم این بود که او تنها سرباز آمریکایی درطول جنگ ویتنام نام گرفت که موفق به فرار از دست ویتنامی‌ها شد.

فیلم سپیده دم نجات در سال ۲۰۰۶ توسط ورنر هرزوگ با بازی کریستین بیل ساخته شد.

4- فرار از آلکاتراز

alcatraz

وقتی کسی به سرش بزند که از شر زندان خلاص شود، حتماً این کار را می‌کند و برایش آلکاتراز و اوین فرقی ندارد، برای همین سال ۱۹۶۲ فرانک موریس، کلارنس انگلین و آلن وست که سوابق درخشانی در فرار از زندان‌های مختلف داشتند، این بار سه تایی نشستند و نقشه فرار از آلکاتراز را کشیدند. آن‌ها می‌خواستند کاری کنند که اسمشان در گینس ثبت شود و همین طور هم شد. این سه نفر که از هوش زیاد رنج می‌بردند، در زندان با وسایلی مثل دریل، موتور جارو برقی و می‌له‌های فلزی مختلف، اجزای یک «کلک» دریایی را به صورت پیش ساخته آماده کردند. بعد با نقشه‌ای که در اختیار داشتند، فهمیدند که یکی از دودکش‌های زندان به ساحل راه دارد. برای همین آن‌ها یک شب با وسایل و تجهیزات از این دودکش عبور کردند و به ساحل خلیج رسیدند. بعد هم اجزای کلک را روی هم سوار کردند و شاد و خوشحال خودشان را به دریا زدند.

تا صبح روز بعد هیچ کس، حتی هم سلولی‌هایشان هم از فرار این سه نفر با خبر نشدند، چون آن‌ها قبل از فرار، با صابون، موی انسان و دستمال توالت آدمک‌هایی ساخته و روی تخت‌هایشان گذاشته بودند اما آن ور آب اتفاق بدی داشت می‌افتاد، کلک دست ساز پیش ساخته استادان تاب موج‌های دریای سانفرانسیسکو را نیاورد و موریس، انگلین و وست هر سه در دریا غرق شدند و تا امروز هیچ کس نتوانسته است جنازه آن‌ها را پیدا کند.

فیلم فرار از آلکاتراز در سال ۱۹۷۹ توسط‌دان سیگل با بازی کلینت ایستوود ساخته شد.

3- فرار از زندان پر پیچ و خم

vmysyw

زندان میز به خاطر درگیری‌های شدیدش معروف شده است. این درگیری‌ها در سال ۱۹۸۳ و دقیقاً زمانی اتفاق افتاد که ۳۵ سرباز ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی در زندان Maze که به زندان غیرقابل فرار در اروپا معروف شده بود، زندانی شدند. اما این سربازها از همان روزهای اول تصمیم گرفتند با کمک همان ارتش آزادی بخش IRA فرار کنند.

این گروه برای فرار، اسلحه‌هایی را که به داخل زندان آورده بودند، در اختیار سربازان ایرلندی گذاشتند و آن‌ها هم برای فرار به نگهبانان زندان حمله کردند و موفق شدند از زندان فرار کنند و یک ماشین نظامی هم بدزدند، اما همه آن‌ها در دروازه اصلی شهر به تور نیروهای حکومتی خوردند که این رویارویی به درگیری خونینی انجامید و ۲۰ نفر کشته و زخمی‌شدند. از مجموع ۳۵ نفر هم ۱۶ نفر دستگیر شده و مابقی فرار کردند.

2- فرار بیلی هایز از زندان ترکیه

esca_billyhayes_l

پلیس و زندان بانان ترکیه به اعمال خشونت معروف هستند، برای همین هم طبیعی است که اگر یک زندانی با جرم سنگین در این کشور اسیر شود، به فکر فرار هم بیفتد و دومین فرار بزرگ تاریخ را رقم بزند. ۲۴ اکتبر ۱۹۷۰ بیلی هایز که یک دانش آموز آمریکایی بود به جرم قاچاق یک کیلوگرم حشیش در مرز یونان توسط پلیس ترکیه دستگیر شد و او را به ۳۰ سال حبس محکوم کردند. این دانش آموز قاچاقچی پنج سال از مدت محکومیتش را در زندان ساگمیلیکار سپری کرد اما مسئولان ترکیه بعد از مدتی او را به زندانی در آب‌های مدیترانه منتقل کردند و آنجا بود که بیلی تصمیم جدی گرفت که از زندان فرار کند.

راه فرار هم ساده بود، وقتی مسئولان زندان او را برای کار به لنگرگاه کشتی‌های ماهیگیری می‌بردند، او در فرصتی مناسب داخل دریا می‌پرد، مسافتی را شنا می‌کند و از ساحل غربی جزیره یک قایق تفریحی می‌دزدد. بیلی یک روز بعد با همین قایق خودش را به یونان رساند و بعد از آن کتابی نوشت با عنوان اظهار نیمه شب و در آن به اثبات بی‌گناهی‌اش پرداخت.

1- فرار بزرگ

harry

مهم‌ترین فرار تاریخ از زندان را ۷۶ سرباز در سال ۱۹۴۴ رقم زدند. این فرار به خاطر ریسک پذیری بالا و خطر بسیار زیاد در مقایسه با تمام فرارهایی که تا امروز از زندان‌ها شده، در رتبه اول قرار گرفته است و هنوز هم به خاطر پیچیدگی‌اش خیلی‌ها را متحیر می‌کند. ماجرا هم از این قرار بود که سال ۱۹۴۴، ۷۶ نفر از زندانی‌های حزب نازی در آلمان تصمیم به فرار از زندان لوفت تری که مخصوص زندانی‌های نظامی آلمان بود می‌گیرند.

نکته مهم ماجرا هم تلاش یکساله ۶۰۰ زندانی این زندان برای آن ۷۶ نفر بود که توانستند در این مدت سه تونل بزرگ زیرزمینی به اسامی تام، دیک و هری به عمق نه متر حفر کنند اما حاصل این زحمت یکساله چندان چشمگیر نبود چون هنگام فرار سه نفر از آن ۷۶ نفر توانستند فرار کنند و مابقی زندانی‌ها یا اعدام شدند یا دوباره زندانی. از ماجرای کلی این فرار، جان استرجز فیلمی با عنوان فرار بزرگ با بازی درخشان استیو مک کویین ساخت.


منبع خارجیListverseTop Tenz

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۰۷

جالب بود ممنون :kitten: :kitten:

رضا نعمتی
رضا نعمتی
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۱۱

جالب بود

رامین
رامین
۱۸ دی ۱۳۹۴ ۱۹:۲۲

ممنون بسیار جالب بود من از سایت بالاترین مخاطب شما شدم.

b1