Cover Toilet Museum 2
b1
خانه » ۱۱ تا از عجیب‌ترین موزه های جهان!

۱۱ تا از عجیب‌ترین موزه های جهان!

b3

تک و منحصربه‌فرد بودن، هیجان برانگیز بودن و جذاب بودن، سه ویژگی اصلی برای ترغیب و تهییج مجموعه‌داران در جمع‌آوری اشیا و آثار کلکسیونی است. این احساسی است که هر مجموعه دار هنگام جمع‌آوری کلکسیون خود به آن دست پیدا می‌کند.

مردم چیزهای زیادی را جمع‌آوری می‌کنند، از آثار سنتی همچون تمبر و کارت‌پستال‌ها گرفته تا عروسک و حتی لباس افراد مشهور. در این میان بعضی افراد اشیا و مجموعه‌های خود را به موزه‌ها اهدا می‌کنند و برخی خود دست به برپایی موزه‌ای از مجموعه‌های قدیمی و دیدنی در خانه‌هایشان می‌زنند؛ موزه‌هایی در نوع خود عجیب اما پر بازدید.

آنچه در این مطلب به آن اشاره می‌شود مجموعه‌ای از عجیب‌ترین موزه‌هایی است که به دلیل نمایش آثاری نامتعارف، از بازدیدکنندگان قابل توجهی برخوردار شده‌اند.

11- موزه بین‌المللی سرویس بهداشتی سولباح: دهلی‌نو، هند

Toilet Museum 1 Toilet Museum 2

در این موزه مراحل تکامل ساخت سرویس‌های بهداشتی از دوهزار و ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تا امروز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. دکتر بیندشوار پاتاک، یکی از کارشناسان لوازم بهداشتی از گردانندگان این موزه به شمار می‌رود. او که مدت‌ها در پی یافتن راهی برای دفع فاضلاب خانه‌های شهروندان هندی بود حاصل سال‌ها جست‌وجوی خود را با مجموعه‌ای از سرویس‌های بهداشتی اقصی نقاط جهان در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده است.

10- موزه تریاک: تایلند

opium museum 1 Opium Museum 2

آیا شما چیزی راجع به تریاک می‌دانید؟ یا اینکه آن را تجربه کرده‌اید؟ موزه تریاک در تایلند برای بالا بردن اطلاعات شما درباره تریاک است. علی‌رغم آن چیزی که ممکن است فکر کنید، مهم‌ترین هدف این موزه بالا بردن سطح علمی مردم است. این موزه در دهکده کوچکی که اسم آن Baan Sop Ruak است واقع شده است. این موزه این فرصت را به شما می‌دهد که مطالب جالبی راجع به تریاک «Pavaer Somniferum» و مراحل کاشت و برداشت آن بدانید. همچنین می‌توانید چیزهای مهمی راجع به اینکه چرا تجارت این ماده افیونی در طول زمان این قدر زیاد شده و روش‌های مختلفی که برای مصرف آن وجود دارد یاد بگیرید. دیدن این موزه بسیار جالب است و ممکن است تنها یک بار در زندگی هر کس این فرصت پیش بیاید تا از این مکان دیدن کند.

9- موزه ماشین‌های چمن زنی انگلیسی: انگلیس

lawn mower museum 1 lawn mower museum 2

موزه ماشینهای چمن زنی انگلیسی در Great British در Southport واقع شده است. شما می‌توانید در این موزه انواع و اقسام ماشینهای چمن زنی را ببینید. همچنین می‌توانید در این مکان غیر معمول انواع مختلفی از ماشینهای چمن زنی که از ابتدای دوره ویکتورین و ادواردین تا به امروز وجود داشته را مشاهده کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. در این موزه ماشینهای چمن زنی بسیار لوکس و گران قیمت که متعلق به هنرمندان و بزرگان بوده وجود دارد. مثل ماشین چمن زنی که متعلق به شاهزاده Wales بوده است.

8- موزه وسایل و لوازم شکنجه دیدن: فرانسه

carcassonne museum 1 carcassonne museum 2 carcassonne museum 3 carcassonne museum 4

این موزه به بازدیدکنندگان این فرصت را می‌دهد که از این طریق گذری به تاریخ داشته باشند. در این موزه ابزارهای مختلف شکنجه که استفاده از آن‌ها از قرن ۱۲ تا انقلاب فرانسه رونق گرفته بود وجود دارد. همچنین شما می‌توانید داستان دوران تاریک را در این موزه با چشمان خودتان ببینید. Carcassonne شهری است در فرانسه که در آن از ابزارهای مختلفی برای اعتراف گرفتن از گناهکاران استفاده می‌شد.

7- موزه سوسیس Bratwurst: آلمان

sausage museum 1 sausage museum 2

Bratwurst یک سوسیس است که معمولاً از گوشت گوساله، گوشت خوک یا گوشت گاو درست می‌شود. در موزه Bratwurst در Wachsenburggemeinde که در آلمان قرار دارد می‌توانید تاریخچه این سوسیس خوشمزه که سال ساخت آن به ۱۴۰۴ برمی گردد را ببینید. همچنین شما می‌توانید وسایل و لوازمی که از آن‌ها برای چرخ کردن گوشت‌ها و درست کردن سوسیس‌ها استفاده می‌شود را ببینید. چه چیزی می‌تواند بهترین پایان برای این سفر باشد جز تست کردن مزه خوشمزه یک Bratwurst.

6- موزه هنرهای بد: ماساچوست، آمریکا

bad arts 2 bad arts 1

گالری‌های هنری فراوانی در دنیا وجود دارند که به نمایش آثار هنری برجسته‌ای از هنرمندان مشهور جهان همچون پیکاسو، ونگوگ، می‌کل آنژ، داوینچی یا دیگر بزرگان تاریخ هنر جهان می‌پردازند، اما در موزه «هنرهای بد» ماساچوست، روی دیگری از هنر به نمایش درآمده است.

این موزه به عنوان یک نهاد اجتماعی، موسسه‌ای خصوصی است که به نمایش، حفظ و جمع‌آوری آثاری با کیفیت بد در شکل‌های مختلف می‌پردازد. این موزه در سال ۱۹۹۴ گشایش یافته و بیش از ۲۵۰ اثر هنری با کیفیتی واقعاً بد در آن به نمایش درآمده‌اند.

5- موزه مو: ترکیه

hair museum 1 hair museum 2

داستان این موزه به سال ۱۹۷۹ برمی گردد. یعنی وقتی که Galip Korukcu کوزه گر مشهور ترکی شروع به جمع آوری موهای خانم‌ها کرد. او این کار را به خاطر این می‌کرد که مردم در کلاس‌های کوزه گری‌اش شرکت کنند. این فکر باعث شد که او شروع به جمع کردن موهای زن‌های کشور خودش و دیگر کشورها کند. با انجام این کار او توانست اسم خود را در کتاب رکوردها ثبت کند و بیش از ۱۶۰۰۰ موی مختلف را جمع کند. شما می‌توانید کلکسیونی از موها را در این موزه ببینید. هر سال ۱۰ زن متشخص را انتخاب می‌کند تا به صورت رایگان در کلاس‌هایش ثبت نام کنند.

4- موزه کفش باتا: تورنتو، کانادا

Shoes Museum 1

نام دیگر این موزه بتخانه‌کفش‌هاست؛ موزه‌ای با بیش از ۱۰ هزار جفت از پاپوش‌های پاپیروسی مصر باستان گرفته تا کفش‌های مشاهیر معاصر جهان. علاوه بر آن در این موزه تاریخی ساخت کفش از چهارهزار و ۵۰۰ سال پیش تا دستگاه‌های پیشرفته امروزی نیز به نمایش درآمده است.

3- تابوت‌های فانتزی: تگزاس، آمریکا

Coffin Museum 1

این موزه توسط یکی از ماموران بازنشسته کفن و دفن شهر هوستون اداره‌ می‌شود که مجموعه‌ای از زیباترین وسایل و ابزار کفن و دفن عمومی در سراسر جهان را به نمایش درآورده است. تابوت‌های فانتزی بخشی از یک فرهنگ سنتی در کشور غنا به شمار می‌رود و بیرون از مرزهای قاره آفریقا امری نامتعارف است. با این وجود، آن‌هایی که در طلب مراسم تدفینی شاد هستند، می‌توانند از امکانات این موزه استفاده کنند.

2- موزه سیم‌خاردار: تگزاس، آمریکا

Wire Museum 1

حالا دیگر سیم‌خاردارها هم صاحب موزه می‌شوند. موزه‌های کانزاس و مک لین تگزاس در حال حاضر با برخورداری از مجموعه متنوعی از سیم‌خاردارهای جهان، منظره‌ای جالب توجه را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده‌اند.

در حال حاضر موزه سیم خاردار کانزاس با دو هزار و یکصد نمونه و موزه ریسمان شیطان مک لین با یک هزار و ۴۰۰ نمونه، از بزرگ‌ترین این گونه موزه‌ها به شمار می‌روند.

1- موزه فرهنگ قهوه: زوریخ، سوئیس

Coffee Museum 1

موزه جوان جاکوبز در زوریخ سوییس، نمایشگاهی از انواع محصولات قهوه از سراسر جهان را برپا کرده است. علاوه بر آن هرچیزی مرتبط با تولید قهوه همچون آگهی‌های تبلیغاتی، جعبه‌های قهوه ژاپنی و محصولات دیگری با موضوعیت قهوه در این موزه به نمایش درآمده است.

منبع فارسیهمشهریجهان


امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1