cover pablo picasso
b1
خانه » ۱۰ حقیقت جالبی که در مورد پیکاسو نمی‌دانید!

۱۰ حقیقت جالبی که در مورد پیکاسو نمی‌دانید!

b3

شهرت پیکاسو باعث می‌شد دختران زیادی به او ابراز علاقه کنند. دختران بسیار زیادی با او رابطه داشتند که تنها به معرفی کوتاه آنها اکتفا می‌کنیم.

در کنار خلاقیت و نبوغی که داشت، پیکاسو مردی عجیب بود که مباحث زیادی در موردش مطرح می‌شد. بسیاری معتقدند همین مسائل بود که او را معروف ساخت.

پابلو پیکاسو (2)
Guernica by Pablo Picasso (1937) - turned into 3D art by Lena Gieseke in 2008

10- اسم کامل پیکاسو از ۲۳ کلمه تشکیل شده

اسم کامل پیکاسو عبارت است از: پابلو دیگو خوزه فرانسیسکو دپائولا یوان نپوموسنو ماریا دلاس رمدیوس سیپریانو دلاسانتیزیما ترینیداد مارتیر پاتریک کلیتو رویزی پیکاسو (Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso). اسم او از نامهای چند قدیس و خویشاوندانش گرفته شده است. اسم «پیکاسو» در حقیقت از مادرش گرفته شده است، ماریا پیکاسو لوپز. نام پدرش خوزه رویز بلاسکو است.

9- هنگام تولد، قابله‌اش فکر کرده او مرده است

پابلو پیکاسو (7)
پابلو پیکاسو در ۴ سالگی

پیکاسو هنگام تولد چنان نحیف بود که قابله فکر کرده بود او مرده است و او را روی میز گذاشته بود تا به مادرش نشان دهد. عموی او که دکتر بود جانش را نجات می‌دهد، خودش می‌گوید:

«عمویم در آن زمان عادت داشت سیگار برگ بکشد، وقتی من به دنیا آمدم و روی میز گذاشته بودنم او پکی به سیگارش زد و دودش را به سمت من فرستاد و من فوراً چهره‌ام درهم کشیده شد و شروع به گریه کردم.»

8- اولین کلمه‌ای که پیکاسو به زبان راند، مداد بود

به نظر، پیکاسو ذاتاً هنرمند به دنیا آمده بود. اولین کلمه‌ای که او توانست ادا کند "piz" بود که کوتاه شده "lápiz" می‌باشد که در اسپانیایی به معنی مداد است. پدر او، رویز، که هنرمند و پروفسور هنری بود از ۷ سالگی رسماً به او هنر تدریس می‌کرد. در ۱۳ سالگی پدرش تصمیم گرفت که نقاشی را کنار بگذارد چون پیکاسو از او جلو زده بود.

7- اولین نقاشی پیکاسو

پابلو پیکاسو (5)
Le Picador by Pablo Picasso 1890
پابلو پیکاسو (6)
La première communion (First Communion) by Pablo Picasso 1896

در سن ۹ سالگی که هنوز از لحاظ جسمی ضعیف بود، او اولین نقاشی‌اش را تکمیل کرد: Le picador، تصویر مردیست سوار بر اسب در میدان گاوبازی.

اولین نقاشی مهم او که کاری آکادمیک به شمار می‌آمد «اولین عشای ربانی» بود که مادر، پدر و خواهر کوچکترش را که در مقابل کشیشی زانو زده‌اند به تصویر کشیده است. او این کار را در ۱۵ سالگی انجام داده است.

6- پیکاسو دانش آموز بدی بود

شکی نیست که پیکاسو واقعاً نابغه بوده است. از لحاظ هنری چند سال از همکلاسی‌هایش که همگی ۵ تا ۶ سال از او بزرگتر بودند جلوتر بود. اما او از اینکه مجبورش کنند کاری را انجام دهد بسیار متنفر بود و به خاطر نافرمانی بارها در مدرسه حبس می‌شد تا تنبیه شود. خودش می‌گوید:

«چون دانش آموز بدی بودم مرا توی یک سلول کوچک با دیوارهای رنگ پریده و یک نیمکت حبسم می‌کردند. من آنجا را دوست داشتم چون همراه خودم تخته نقاشی می‌بردم و دائم نقاشی می‌کردم. می‌توانستم برای ابد آنجا بمانم و بی وقفه نقاشی کنم.»

5- اولین کار رسمی پیکاسو

پیکاسو اولین قرار داد رسمی خود را در پاریس با دلال هنری، پیر مناک امضاء کرد و قرار شد حقوقی برابر با ۵۰ فرانک در ماه (نزدیک به ۷۵۰ دلار امروزی) دریافت کند.

4- آیا پیکاسو مونالیزا را دزدیده است؟

حقیقتاً نه، اما در سال ۱۹۱۱ وقتی تابلوی مونالیزا از موزه لوور دزدیده شد پلیس به سراغ دوست شاعر پیکاسو به نام گیلامه آپولیانیر رفت و او انگشت اتهام را به سمت پیکاسو گرفت. بنابراین پلیس پیکاسو را برای بازجویی بازداشت کرد اما هردوی آن‌ها بعداً آزاد شدند.

3- کوبیسم: مملو از مکعب‌های کوچک

پابلو پیکاسو (4)
Le Guitariste (The Guitarist) by Pablo Picasso 1910

در ۱۹۰۹ پیکاسو و هنرمند فرانسوی، جورج براک نهضتی هنری به نام کوبیسم به راه انداختند. در حقیقت برای اولین بار منتقد هنری فرانسوی لوییس واکسلس بود که این سبک را «مکعب‌های عجیب» یا کوبیسم خواند.

2- پیکاسو فرد خوشگذرانی بود

پابلو پیکاسو (3)
Le Rêve (The Dream) by Pablo Picasso 1932

شهرت پیکاسو باعث می‌شد دختران زیادی به او ابراز علاقه کنند. دختران بسیار زیادی با او رابطه داشتند که تنها به معرفی کوتاه آنها اکتفا می‌کنیم:

فرنانده الیوویر (اولین عشق پیکاسو، این دختر ۱۸ ساله و پیکاسو ۲۳ ساله بود)
مارسل همبرت آکا اوا خوئل (۲۷ ساله، پیکاسو ۳۱ ساله)
گابی لسپیناس (پیکاسو ۳۴ ساله بود اما از سن این دختر اطلاعاتی در دست نیست، فقط می‌دانیم جوان بوده است)
اولگا خوخولوا (اولین همسر پیکاسو؛ زمان آشنایی پیکاسو ۳۶ ساله و اولگا ۲۶ ساله بود)
ماری ترزا والتر (۱۷ ساله، پیکاسو ۴۶ ساله)
دورا مار (۲۹ ساله، پیکاسو ۵۵ ساله)
فراسوآ ژیله (۲۱ ساله و پیکاسو ۶۱ ساله)
جنویو لاپورته، او ۲۵ ساله بود و پیکاسو ۷۰ سال سن داشت، این دختر از مدلهای فرانسوی بود که برای پیکاسو کار می‌کرد.
ژاکلین روک، همسر دوم پیکاسو، ۲۷ ساله و پیکاسو ۷۹ ساله بود.

ماریا ترزا والتر مدل پیکاسو در نقاشی Le Rêve بود. در سال ۲۰۰۶ استیو وین از مالکین کازینو راضی شد این نقاشی را به قیمت ۱۳۹ میلیون دلار بفروشد اما روز قبل از تحویل به‌طور اتفاقی آرنجش را روی آن گذاشت و آن را پاره کرد!

1- اتومبیل پیکاسو

پابلو پیکاسو (1)

البته این دقیقاً همان اتومبیل نیست! پارسال یک مکانیک ۴۴ ساله به نام اندی ساندرز اهل انگلیس با صرف ۶ ماه وقت اتومبیل ژیان خود را با الهام از سبک کوبیسم پیکاسو به این شکل درآورد!

منبع فارسیسیمرغ

منبع خارجیNeatorama

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
6 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
نرگس
نرگس
۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۴۱

سلام ممنون جالب بود
آیا فیلمی هست که در مورد پیکاسو باشه؟

ملیحه
ملیحه
۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۵۹

من همیشه دوست داشتم پیکاسو رو چون هیچ محدودیتی توی نقاشی کردن نداشته و همیشه حرفش رو زده. اما این حقایق جالب هم خوندنش خالی از لطف نبود. ممنونم از سایت عجیب ترین. مطلب زیر هم در کنار مطلب شما خیلی اطلاعاتی خوبی در مورد پیکاسو می ده که خوندش رو توصیه می کنم:
https://www.rangehonar.com/index.php/painting-training/پیکاسو_زندگینامه_عکس_سبک_نقاشی

فرید
فرید
۵ تیر ۱۳۹۷ ۰۲:۱۸

ممنون مطالب جالبی بود، با تشکر از امیر جان

meijin
meijin
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۱۰

عالی بود امیر خان

شهرزاد
شهرزاد
۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ۱۹:۳۱

ممنون . خیلی جالب بود

b1