عکس کاور رفتگران طبیعت
b1
خانه » ۱۴ تصویر علمی برتر در سال ۲۰۱۵!

۱۴ تصویر علمی برتر در سال ۲۰۱۵!

b3
2015

شاید به‌یادماندنی‌ترین تصویر علمی سال ۲۰۱۵ برای عموم مردم، نمای سطح پلوتو و قلب سفیدش باشد؛ اما تصاویر حیرت‌انگیز دیگری نیز طی ۱۲ ماه گذشته ثبت شده. مانند موج ضربه‌ای حاصل از شکسته‌شدن دیوار صوتی، نبرد حیوانات و نماهای نزدیک از اجسام ریزی که جزئیات تازه‌ای را آشکار کرده‌اند. «Nature»، معتبرترین نشریهٔ علمی جهان در آخرین شمارهٔ خود ۱۸ عکس را به‌عنوان برترین تصاویر علمی سال انتخاب کرده که از آن میان، ۱۴ تصویر را برای شما گلچین کرده‌ایم.

14- نبرد خزندگان

نبرد خزندگان
بزرگ‌ترین مارمولک روی زمین، اژدهای کومودو است که بر سر قلمرو خود تا سر حد جان مبارزه می‌کند. تصویری که می‌بینید یکی از فینالیست‌های رقابت عکاسی حیات‌وحش امسال بود.

13- حباب فضایی

حباب فضایی
سحابی سیاره‌نمای جغد از نگاه تلسکوپ‌های VLT متعلق به رصدخانهٔ جنوبی اروپا در شیلی. این سحابی یکی از مراحل پایانی مرگ ستارگان خورشیدمانند است و شاید خورشید ما هفت میلیارد سال دیگر به این شکل پدیدار شود.

12- ساختار ویروسی

ساختار ویروسی
برای تهیهٔ این ساختار سه‌بعدی صدها تصویر دوبعدی از ویروسی بزرگ گرفته شد. تحقیقات نشان داده که با استفاده از لیزرهای پرتوی ایکس الکترون آزاد می‌توان تک‌تک ذرات سلول‌های بزرگ را بازسازی کرد و این درحالی است که ویروس‌ها قابلیت بلوری‌شدن ندارند.

11- دیوار صوتی

دیوار صوتی
پژوهشگران ناسا با تکنیک عکاسی شلیِرِن از موج ضربه‌ای حاصل از شکسته شدن دیوار صوتی عکس گرفتند. برای این کار، هواپیمای اف-۵ در مقابل خورشید از سرعت صوت گذشت و هواپیمایی دیگر عکس گرفت. با مقایسهٔ تغییرات شکست نور در هوا، پژوهشگران توانستند تنوع چگالی هوا را در نواحی مختلف و درنهایت الگوی موج ضربه‌ای را آشکار کنند.

10- بازی با صاعقه

بازی با صاعقه
اغلب مردم از رعد و برق و صاعقه هراس دارند؛ اما پژوهشگران مرکز بین‌المللی تحقیقات و آزمایش رعد و برق در فلوریدا (ایالات‌متحده) روی پدیده‌هایی تحقیق می‌کنند که به دنبال شلیک موشک به ابرهای توفان‌زا حاصل می‌شود. این تصویر با نوردهی بلندمدت یکی از همین پدیده‌ها را نشان می‌دهد.

9- جادوی ماژلان

جادوی ماژلان
تلسکوپ فضایی پلانک نمایی جادویی از ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک (به ترتیب، نقاط تیرهٔ مرکز و پایین-چپ تصویر) در طول‌موج‌های ریزموج و زیرمیلی‌متر ثبت کرده است. ابرهای ماژلانی دو کهکشان کوتولهٔ بسیار نزدیک به راه‌شیری هستند و در آسمان نیم‌کرهٔ جنوبی به‌وضوح دیده می‌شوند.

8- رفتگران طبیعت

رفتگران طبیعت
در این نمای کرکس‌کَم، بخشی از زندگی روزمرهٔ کرکس‌های آفریقایی را می‌بینید. هرچند ممکن است این تصویر مشمئزکننده به نظر برسد، اما همین رفتار لاشه‌خوری کرکس‌هاست که سلامت اکوسیستم را حفظ می‌کند.

7- سر شپش

سرشپش
نمای نزدیک و پر از جزئیات سر شپش سرخُرطومی یکی از برندگان امسال جایزهٔ عکس وِلکام بود. سر این حشره فقط چند میلی‌متر طول دارد و با استفاده از میکروسکوپ الکترونی پویشی به تصویر کشیده شده است.

6- جویبارهای مریخ

جویبارهای مریخ
تصویر که با منطبق کردن تصاویر ارسالی دوربین هایرایس مداگرد ناسا روی مدل سه‌بعدی دهانهٔ گارنی تهیه شده، رد جویبارهای آب‌شور فصلی را در دامنهٔ آن نشان می‌دهد. دانشمندان پیش‌ازاین می‌دانستند در سطح مریخ آب به شکل‌های مختلف وجود دارد، اما این تصویر قوی‌ترین نشانه بر وجود آب مایع در سطح مریخ در فصل‌های گرم است.

5- برش شبح‌وار

برش شبح وار
اجسام شبح‌واری که در این شبکه می‌بینید، بخشی حیاتی از گیاه پاپیروس هستند که ۲۰۰ برابر بزرگ‌تر شده و مقطع آوندهای گیاه را نشان می‌دهد که مایعات را در سراسر بافت توزیع می‌کنند.

4- چمن‌زار ابریشمی

چمن زار ابریشمی
در منطقه‌ای در مجارستان، عنکبوت‌ها با تنیدن شبکه‌ای عظیم از تورهای ابریشمی، این چشم‌انداز باورنکردنی را خلق کرده‌اند. این تصویر جزو فینالیست‌های رقابت عکاسی حیات‌وحش سال بود.

3- توکان در دام

توکان در دام
امسال پرتره‌های هیجان‌انگیزی از پرندگان منتشر شده، ازجمله تصاویر «کرکس‌کم» یا «حملهٔ پنگوئن»؛ اما تصویر «توکان به دام افتاده» که در کتاب «تصاویر پرنده‌شناسی» اثر تاد فورسگرن منتشر شده، نظر داوران «نیچر» را بیش از دیگر تصاویر جلب کرد.

2- بزرگ‌ترین اندام بدن

بزرگ ترین اندام بدن
این نقشهٔ رنگارنگ از بدن انسان، توزیع مواد شیمیایی و میکروب‌ها را در بزرگ‌ترین اندام بدن یعنی پوست نشان می‌دهد. برای تهیهٔ این نقشه، داوطلبان به مدت سه روز حمام نکردند و پس از آن، از نقاط مختلف پوست بدن آن‌ها نمونه‌برداری شد.

1- سلام کوتوله

سلام کوتوله
فضاپیمای نیوهورایزنز (افق‌های نو) تابستان امسال انبوهی از تصاویر و اطلاعات علمی را ارسال کرد. هلال زیبای پلوتو که جو یخ‌زدهٔ اطراف آن را آشکار کرده و دقایقی پس از نزدیک‌ترین ملاقات نیوهورایزنز با پلوتو گرفته شده، زیباترین تصویر ارسالی نیوهورایزنز تاکنون است.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1